Víte, jaký druh barvy použít při malování interiéru?
29.07.2011
Při malování interiéru je důležité správně vybrat nejen odstín barvy, ale také její druh. Při výběru vhodného druhu malířské barvy je třeba zohlednit především savost a hrubost povrchu, na který ji chceme použít. Jelikož je sortiment nabízených malířských barev dnes opravdu široký, je někdy problém se v něm zorientovat.
V dnešní době se nejčastěji používají interiérové nátěrové barvy, které jsou v souladu s životním prostředím a vyhovují požadavkům na zdraví spotřebitelů. K běžnému malování pokojů se v současnosti nejčastěji používají barvy akrylátové, disperzní, ředitelné vodou, polyvinylacetátové a silikátové. V dřívějších dobách se často používaly také klihové barvy, které sice patří k cenově nejdostupnějším barvám na trhu, ale jsou vysoce prodyšné, což se odráží na jejich nízké odolnosti.
Akrylátové barvy jsou velmi kvalitní barvy, při jejichž použití získáte odolný a robustní nátěr. Jsou určené pro více zatížené povrchy, mají vysokou propustnost vůči vodním párám a zajišťují vysokou ochranu proti napadení plísněmi a mechy. Hodí se na fasády z betonu, minerálních omítek, ale i do interiérů, kde požadujete neměnící se matný lesk. Na fasády se nejčastěji setkáme s barvami Primalex (Malvena, Struktury), HET (Mikral), pro interiéry potom s barvami Dulux.
V současnosti patří k nejoblíbenějším barvy disperzní, které jsou ceněné pro svou vysokou krycí schopnost a také odolnost. Disperzní barvy, které dnes najdeme v obchodech, se většinou vyznačují vysokou „otěruvzdorností“, což znamená, že jsou odolné vůči otěru za sucha nebo za mokra (případně kombinace obou). Z barev odolných vůči otěru za sucha je možné špínu a prach odstranit za pomoci jemného kartáčku. Barvy odolné otěru za mokra jsou jednoduše omyvatelné, můžete na ně v případě potřeby použít lehce namočený hadr. Nevýhodou těchto barev však bývá nižší prodyšnost. Tento neduh ale zase vyvažuje jejich vysoká odolnost, díky které se skvěle hodí do kuchyní a dětských pokojů, kde hrozí větší riziko zašpinění. V posledních letech došlo k prudkému rozvoji vodou ředitelných malířských barev. Vyznačují se výbornou smáčitelností a žádným zápachem. Jejich rychlost schnutí je poměrně vysoká. Například HET (Junior, Klasik, Brillant, Latex), Primalex (Polar, Plus, Fortissimo, Bonus, a další).
Barvy je možné vybírat ještě podle dalších jejich vlastností, třeba jestli jsou lesklé nebo matné. Pro kterou se rozhodnete, záleží jen na vašem vkusu. Jestliže malujete poprvé, měli byste se zaměřit spíše na barvy matné, protože u nich nejsou tak patrné případné nedostatky, které mohou při práci vzniknout.
Interiérové barvy je možné rozdělit podle konzistence na pevné, tekuté a práškové. Setkat se můžete s těmito druhy barev:
Glejové barvy – ve formě prášku, jsou rozpustné ve vodě, vzdušné, ale méně kvalitní
Plnotónové barvy a koncentráty – jde o vysoce koncentrované stínovací barvy, které obsahují množství barevných pigmentů. Používají se k dosažení odstínu bílých glejových latexových a disperzních barev.
Vápenné barvy – skvěle se hodí do vlhkého prostředí, kde hrozí výskyt plísní, ale používají se také na nové omítky a překryjete s nimi předchozí vápenné nátěry
Latexové barvy – odolné, lesklé, omyvatelné, vyznačující se nízkou prodyšností
Hlinkové barvy – vyznačují se vysokou prodyšností, nízkou cenou, nejsou voděodolné ani odolné otěru za sucha, před dalším malováním je snadné je odstranit
Univerzální barvy – mají vyšší obsah pojiva, lesklé i matné provedení, vhodné na povrchovou úpravu místností s trvalou vlhkostí
Speciální barvy – určené na konkrétní druh podkladu (sádrokarton - Primalex Karton, beton…)
Bio barvy – jde o barvy vyrobené na bázi přírodní pryskyřice, vhodné do interiérů, na omítky, beton, zdi, sádrokarton i tapety. Propouští páru a povrch se po nanesení neuzavře, díky čemuž může podklad dobře dýchat.
Vinylové barvy – ekologicky šetrné barvy s matným leskem, které jsou otěruvzdorné a vhodné na omítky s vyšší vlhkostí (zdi, sádrokarton, tapety). Nátěr je účinnou ochranou proti plísním.
Na co si dát pozor?
Jelikož barvy vždycky na vzorníku vypadají trochu odlišně než ve skutečnosti, je třeba počítat s jistou odchylkou v odstínu. Barvy rozhodně nikdy nevybírejte pod umělým světlem, ale pod světlem denním. Po zaschnutí je každá barva nakonec o něco bledší, než jak byla vyobrazena na plechovce. Pokud nechcete být odstínem barvy nemile překvapeni, nejdříve si vámi vybranou barvu vyzkoušejte na malé ploše zdi, u které víte, že bude následně zakrytá třeba nábytkem. V případě, že by vám barva nevyhovovala, můžete ji snadno přemalovat a zakrýt. Nebuďte ale zděšení tím, jak tmavá je barva po nanesení, po zaschnutí vždy zesvětlá. Poté si ji prohlédněte na denním i umělém světle a pozorujte, jak na vás působí. Umělé světlo může být teplé i studené, záleží na typu žárovek. Podle tohoto druhu světla se barevné vlastnosti barvy mohou měnit.
Při výběru barvy se nebojte poradit s odborníkem například v některém z hobbymarketů. Tam vám mohou pomoci nejen s výběrem správné barvy, ale také zajistit její namíchání. V současnosti máte na výběr z více než 12 tisíc odstínů barev. Barvy vám namíchají na počkání a kartičky se vzorky si můžete vzít zdarma domů.
- jap -
Foto: archiv firem
Související články
Jak vybrat vhodné barvy pro váš byt
Jak připravit stěny na malování?
Příprava na malování interiéru
Téma týdne: Barvy a malování
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Barvy, laky a drogerie
Článek byl zobrazen 56520 krát.
Diskuze k článku
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie
Jak vybírat a nanášet fasádní barvy?
Rozhodli jste se oživit fasádní nátěr vašeho starého domu, nebo vybíráte tu správnou fasádní barvu, kterou nanesete na váš nový rodinný dům? V obou případech je třeba dobře zvolit nejen odstín fasádní barvy, ale také její druh, abyste omítce zajistili co nejdelší životnost. Jaké jsou nové trendy a možnosti ve fasádních barvách?
Čištění a údržba dřevěné kuchyně
Ve výčtu přírodních materiálů stojí stále na prvních příčkách dřevo, dokáže totiž zútulnit každý interiér a to bez ohledu na to, zda jde o interiér klasický či moderní. Jestliže také patříte k jeho milovníkům a rozhodli jste se dřevem obklopit i v kuchyni, měli byste vědět, jak o dřevěnou kuchyňskou linku správně pečovat, aby zůstala dlouho krásná.
Barvy v bytě - jak vnímáme barvy
Můžeme jimi vyjádřit radost, smutek i úctu. Někdy barva určovala příslušnost ke společenské skupině. Například historické prameny dokládají význam barevnosti jako prostředek k vyjádření určitého stavovského postavení. Jak vnímáme barvy a jak s nimi pracovat v interiéru?
Boj proti hmyzu, hlodavcům a plísním
Pokud selžou tradiční mucholapky a pasti na myši, je čas zavolat odborníky. Firma Grattis se zabývá právě činnostmi s poněkud tajuplným názvem DDD – tedy desinfekce, desinsekce a deratizace.
Barvy v bytě XI. - Zelená
Po oranžové a fialové, které jsme si představili v minulých dílech našeho seriálu o barvách v interiéru, si dnes něco povíme o třetí doplňkové barvě, a tou je zelená. Pro mnohé je to barva živé přírody, kterou s radostí při zařizování bytu použijí, pro jiné však strašák, kterého se bojí pustit do domácnosti. Proč?
Renovace a nátěr fasády
Odlupující se omítka na domě není nic hezkého a její objevení rozhodně majitele domu nepotěší. Přišel tak čas dát domu nový, svěží a reprezentativní nátěr. Z nové fasády si ale nemusíte dělat hlavu, tuto práci zvládne každý a bez větších problémů. Stačí mít jen vhodné vybavení a vědět, jak na to.
Barvy a osvětlení
Barvy do interiéru bychom měli volit také podle toho, zda místnost bude užívána převážně za denního či umělého světla. Odstínům zvoleným v interiéru bychom měli přizpůsobit i typ osvětlení.
Barvy v bytě V. - Žlutá
Po trojici neutrálních barev bílá - šedá - černá se dnes pustíme do barev základních a jako první si na paškál vezmeme žlutou. Základní se jí říká z toho důvodu, že společně s modrou a červenou tvoří základ barevného spektra.