Naučte se pokládat dlažbu sami!
02.07.2012
Máte obavy pustit se do pokládky dlažby svépomocí? Mnoho lidí si myslí, že je to složitá práce, na kterou je třeba volat odborníky, ale není tomu tak. Stačí si jen vybrat tu pravou dlažbu, nechat si od odborníků poradit, jak na to, abyste zvolili správný postup, a pak už se můžete směle pustit do toho. Pokládku dlažby zvládne téměř každý šikovný kutil.
V současné době je na trhu nepřeberné množství různých typů, tvarů a barev dlaždic, které můžete pro váš projekt použít. Možná se chystáte stavět novou koupelnu, nebo jen potřebujete zrenovovat podlahu. Ať tak či onak, vždy si můžete vybrat z pestré nabídky kvalitních materiálů:
Foto: Hornbach
pórovité dlaždice - nejlépe se hodí do interiérů a k obložení stěn
kamenité dlaždice – vhodné pro použití zejména v exteriérech
mozaikové dlaždice - dodají vašemu interiéru i exteriéru moderní vzhled
dlaždice z přírodního kamene – pomáhají navodit elegantní dojem z bydlení
Až půjdete dlaždice nebo obklady vybírat, vždy se zaměřte na to, aby byly vyrobeny v souladu s normou EN a zjistěte si, zda jsou odolné proti opotřebení. Hlídejte jejich rozměry v toleranci, rovnost povrchu, mrazuvzdornost i pevnost v tlaku a ohybu. Pro mnoho lidí bývá velkým problémem zejména určit, kolik jich vlastně bude potřeba. Pokud také řešíte toto dilema, pomůže vám následující vzorec:
((šířka plochy x délka plochy) : (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + (5 % na prořez + 5 % rezervní materiál) = počet kusů
příklad:
((500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm)) + (11.1 + 11.1)= 245 dlaždic
U pravoúhlých interiérů je třeba k celkovému množství připočítat ještě cca 5% na prořez. U nepravoúhlých místností nebo úhlopříčné pokládky je pak nutné tento podíl příslušným způsobem navýšit. Do konečného množství nezapomeňte zahrnout i nějakou rezervu ve výši okolo 5%. Pokud si stále nejste jistí, jakou dlažbu byste měli nejlépe použít a kolik jí nakoupit, poraďte se ve specializované prodejně.
Jestliže jste si již podlahu vybrali a zakoupili, na její pokládku nemusíte nutně objednávat specializovanou firmu. Položit dlažbu v dnešní době zvládne téměř každý. Nejdříve je však nutné si vymezit, kam přesně budete chtít dlaždice použít a specifikovat, k jakému účelu budou sloužit. Podle toho následně zjistíte, jaký je správný postup jejich pokládky. Před samotnou pokládkou je vždy nutné perfektně připravit podklad, na který se bude podlaha umisťovat. Podklad musí být čistý, nosný, zbavený volných nečistot, jako je například odbedňovací olej.
Dlaždice je třeba pečlivě ukládat jednu po druhé do upraveného podkladu, vyrovnat je a stabilizovat poklepáním gumovým kladivem. Foto: Shutterstock
Za vhodný podklad je považován beton, cementová mazanina, neporušená dlažba, souvisle vyspárované zdivo a omítka. Z povrchu je třeba předem odstranit sádrový nebo cementový potěr, tapety nebo lepidla na tapety, barevné nátěry a další. Také je nutné vyhladit nerovnosti, vyplnit díry po výlomech a také v případě nutnosti zatmelit zdivo z pórobetonových tvárnic. Na podkladu se následně provede izolace a nanese penetrační nátěr.
Jakmile budete mít hotovu tuto přípravu, můžete začít pokládat dlažbu. Nejdříve si rozmíchejte lepidlo (podle příslušného typu dlažby). Vždy si ho namíchejte jen takové množství, které stihnete zpracovat přibližně během 45 minut. Lepidlo nabírejte stěrkou a za zhruba 15 minut můžete začít provádět pokládku nových dlaždic. Dlaždice je třeba pečlivě ukládat jednu po druhé do upraveného podkladu, vyrovnat je a stabilizovat poklepáním gumovým kladivem.
Až budete mít dlažbu položenou a lepidlo po několika hodinách zaschne, můžete začít nanášet spárovací maltu. Ta se nalévá přímo na podlahu a zapravuje se do spár úhlopříčně gumovou stěrkou. Na závěr setřete přebytečný materiál a poté, co dojde k mírnému zaschnutí malty (povrch se zmatní), přetřete ji vlhkou houbou. Až bude spárovací malta úplně vytvrzená, je nutné dlažbu doleštit suchou utěrkou. Podstatné je, aby byly spáry důkladně zpracovány, byly rovnoměrně hluboké a navlhčené. V případě, že je spárovací hmota úplně zaschlá, můžete začít utěsňovat spáry elastickým tmelem, oblepovat dlaždice lepicí páskou, aby se neponičily a vystříkat spáry těsnící hmotou. Na závěr je potřeba spáry uhladit spárovacím hladítkem.
Pokládka dlažby je s produkty a návody, které jsou dnes k sehnání, opravdu jednoduchá a navíc vám trocha vaší snahy uspoří nemalé finanční prostředky. Stačí se jen nebát a pokládka pak půjde sama od ruky.
- jap - ve spolupráci s firmou Hornbach
Související články
Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla
Pusťte se do rekonstrukce koupelny
Jak nakupovat obklady a dlažby?
Keramická dlažba a obklady v novém trendy kabátě
Renovace podlahy - jak na to?
Firmy z oboru
Obklady a dlažby
Článek byl zobrazen 51435 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Obklady a dlažby
Jaro je tu: jaké trendy přináší pro venkovní keramické dlažby?
Dokonalá imitace dřeva či kamene, hexagonové formáty, speciální protiskluzné modely pro okolí bazénů a pokládka na terče. To jsou letošní hlavní trendy v oblasti venkovní keramické dlažby, která získává čím dál větší oblibu. Co za delikatesy konkrétně výrobci připravili pro nadcházející sezónu?
Fasádní betonové obklady
Když se řekne slovo „beton“, mnohým z nás se vybaví zašedlost a strohost architektury panelákových sídlišť z dob před 15 lety. V dnešní době tento materiál nabývá mnohem inspirativnější a modernější podoby a nachází uplatnění nejen jako materiál ryze konstrukční, ale i jako materiál dekorativní.
Cihlové pásky dodají interiéru originální vzhled
Cihlové obkladové pásky jsou často používané pro obklady fasád, ať už celoplošně nebo pouze jako dekorační prvek kolem oken, dveří apod. Velmi dobře ale vypadá cihlový obklad také v interiéru, nejčastěji v obývacím pokoji, v reprezentativních místnostech, restauracích a vinárnách.
Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?
Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.
Co vydrží umělý kámen?
Umělý kámen v moderním interiéru i exteriéru získal své místo na výsluní zásluhou široké variability použití, tvarů i barev. Někteří výrobci dokonce tvrdí, že umělý kámen má delší životnost ve srovnání s přírodním. Je tvrzení pravdivé nebo jde jen o reklamní trik?
Inspirace pro dřevěné obložení stěn v interiéru
Dřevěné obložení stěn v interiéru je velmi působivé a dokáže proměnit prostor nevídaným způsobem. Dřevo je přírodním materiálem, který do svého interiéru volíme proto, že nám jej dokáže zútulnit, a tak zpříjemnit pocit, kdy konečně doma relaxujeme po náročném pracovním dni.
Jaro na nové terase – vytvořte si oázu pohody na vaší zahradě
Na jaře není nic příjemnějšího, než si sednout na sluníčko a vychutnávat si zahradu probouzející se po zimě. Nejlépe si ji vychutnáte na nové nebo zrekonstruované terase. Inspirujte se a vyberte si tu nejvhodnější dlažbu pro vaši terasu.
Klinkerové materiály na obkladech fasád, v interiéru i jako dlažba na zahradě
Pro svou nenapodobitelnou barevnost jsou klinkerové pásky používány stále více při obkladech fasád, kde dokážou opticky zcela nahradit lícové cihly. Lze zvolit mezi obkladem moderním nebo i historizujícím. Používají se zejména na zateplovacích systémech a jejich životnost je díky jejich kvalitě nadčasová. Vaše fasáda tím získá jedinečný vzhled.