Co je to vlastně interiérový trend?
29.01.2013
Pro letošní rok jsme pro vás připravili seriál o interiérových trendech a pro spolupráci na něm jsme si vybrali školu interiérového designu INTERMEZZO. Spolu s její zakladatelkou Janou Hradeckou a odbornými lektory se zaměříme na to, jak vnímat současné barevné trendy, jak s nimi pracovat a jak je při tvorbě interiéru uplatňovat.
V první části si zkusíme definovat, co trend vůbec je a co je v této
souvislosti právě aktuální.
Pro spoustu lidí je důležité, aby neustále sledovali nové trendy a řídili se podle
nich, aby vždy a za všech okolností byli „in“. Co to ale vlastně trend je? Wikipedie říká, že: „Trend (angl.) znamená směřování, tendenci spíše dlouhodobého
procesu změny. V ekonomii se hovoří o trendu na burze, o trendu
měnového kurzu nebo ceny, což znamená celkovou dlouhodobější a kvantitativní
změnu.“ Módní návrháři mluví o trendech, to jest o celkovém směřování letošní jarní a podzimní módy. Architekti a interiéroví designéři hovoří o barevných, materiálových a stylových trendech.
Trend je tedy to, co se v jakékoli oblasti dá obvykle odhadovat a předpovídat.
S trendy se setkáváme v mnoha od větvích, spojují různé aspekty života. Vzhledem ke zrychlujícímu se životnímu tempu se stále rychleji mění, nebo chceteli, vyvíjejí. Díky výzkumu jsou vynalézány nové materiály, nové technologie výroby, vznikají nové preference, a tím pádem se též může vyvíjet i nový trend.
Neznamená to ale, že když je něco „trendy“, je to jediné správné. Trendy nám mohou pomoci se v dnešní široké nabídce orientovat. Ovšem i my sami můžeme být jejich tvůrci. Trendem dnešní doby se tak vlastně stává originalita. V tomto seriálu se budeme zabývat trendy v interiéru tak, jak je vnímají interiéroví designéři. Zaměříme se na podskupiny trendů jednotlivě (barvy, materiály, nábytek…) i celkově (nároky na plochu bytu, urbanistické začlenění, interní pocit majitele, styly).
Barevné trendy
Jak jsem již zmínila, domnívám se, že nejvíc „trendy“ je originalita, jedinečnost.
Ve všech ohledech, s citem a vkusem. Jedině tak můžeme docílit takového interiéru, který bude působit svěže a netradičně i po několika letech. Pochopitelně, každým rokem jsou vyhlašovány nové barevné trendy, barvy roku atd. Podle mého názoru se ale jedná spíše o marketingový tah než skutečné respektování trendů současného životního stylu a prostředí, protože funkce a stáří prostoru jsou aspekty, které by designér neměl při návrhu barev do interiéru pominout.
Co dále designérovi zasahuje do výběru barev? Co vše ho
ovlivňuje a co by měl vždy zohlednit:
• temperament osob, které interiér budou využívat,
• funkci budoucího prostoru,
• velikost a tvar místnosti,
• množství pronikajícího denního světla,
• umělé osvětlení,
• rozmístění významných prvků (stavební prvky, zeleň, umělecká díla...),
• design,
• účinek, kterého chce dosáhnout,
• psychologii barev,
• použité materiály.
Dalo by se tedy říci, že trendem je naslouchání klientovi i vlastnímu úsudku a hlavně respektování všeho, co již bylo uvedeno.
Trendům udávaným výrobci se ale zcela uniknout nedá a možná ani není třeba se jim urputně bránit. Můžeme vzít např. jednu z „trendy“ barev a doplnit ji tak, abychom zůstali „in“, a zároveň neměli pocit, že pouze kopírujeme již vymyšlené. Vždy
nám může pomoci barevný kruh a z něj vycházející barevná schémata.
Základními barevnými schématy jsou myšlena:
• monochromatická – použijeme pouze jednu barvu,
• analogická – kombinujeme přímo sousedící (harmonické) barvy, tedy ty, které leží vedle sebe v barevném kruhu,
• achromatická – kombinujeme achromatické barvy,
• komplementární – kombinujeme barvy ležící v kruhu proti sobě,
• splitkomplementární – kombinujeme jednu komplementární barvu s analogickými barvami druhé komplementární barvy,
• triadická – kombinujeme tři barvy rovnoměrně rozložené v kruhu,
• tetradická – kombinujeme dva komplementární páry,
• neutrální – kombinujeme neutrály (šedá, hnědá, krémová, béžová).
Natural styl
Současné trendy by se daly rozdělit do zhruba čtyř základních směrů. Dlouhodobou stálicí je natural styl, který vyznává přírodní barvy, tzv. neutrály, přírodní materiály. Můžeme jej dále rozdělit na uhlazenější elegantní styl, který respektuje přírodní materiály, ovšem v jemnějších strukturách – kůže, hedvábí, vlna, bavlna v hladké, lesklé úpravě, hladké povrchy, lze použít i tapety. Barevnost se bude pohybovat
v jemnějších neutrálech od krémově bílé přes cappuccino až po tmavý dub na nábytku či doplňcích. Dá se pracovat i s barvou mosazi, zlata nebo i stříbra. Rozhodně se nespleteme použitím neutrálů „tón v tónu“ – tím se docílí pocitu vyváženosti. Jedná se
nejčastěji o použití neutrálního schématu.
V drsnější verzi natural stylu se ovšem kromě jemných neutrálů používají i zemitější odstíny od pískové, cihlové přes olivovou až po čokoládovou, tedy využívá se barevný soulad, analogické schéma. Také v materiálech lze trochu „přitvrdit“. Nábytek, stěny i podlahoviny mohou mít hrubší strukturu. Uplatňuje se hrubě opracované nelakované dřevo, kámen, cihly, měď, železo, kožešiny, zvířecí koberce, patinovaná
zdrsněná kůže… Interiér v těchto přírodních tónech působí nadčasově a v návštěvnících i obyvatelích vyvolává silný pocit domáckosti, pocit návratu ke kořenům. K natural stylu náleží i tzv. ekodesign, stále více se prosazující trend v západních zemích, který používá trvale obnovitelné zdroje: dřevo, papír, zeleň, ekologické materiály, nátěry, které nepoškozují zdraví, recyklovatelný materiál.
Retro styl
Další směr udává pestrý a veselý, optimistický retro styl s vtipem a postmoderní ironií. Může se jednat o jásavé tóny v kontrastním schématu, pastelové odstíny… Inspiraci čerpá převážně z pozitivně laděných 60. let a popartové kultury (Andy Warhol). Retro styl respektuje tehdejší okouzlení novými barevnými možnostmi díky vynálezu a bleskovému rozšíření plastu.
Glamour
Třetím je glamour – luxusní vzhled, podpořený zlatou, černou, tmavě modrou, lahvově zelenou, rubínovou a lesky…, estetika stojí na pomezí kýče. Vytváříme silné kontrasty, jasné vyjádření. Takový interiér nenechá nikoho chladným. Po vlně stříbrné se opět dostává do popředí zlatá. Jemně třpytivé materiály a povrchy se lesknou a září, a budí tak dojem rafinované elegance a luxusu.
Eklektický interiér s vintage prvky
Čtvrtý výrazný směr současných trendů by se dal nazvat svobodný eklektický interiér s vintage prvky – zde se barevnosti ani kombinacím meze nekladou. Výsledné kombinace asociují náladu a obraz hravé, optimistické vitality alternativní kultury a bohémského stylu života. Je jasně patrný vliv umění. Zde se prolíná staré s novým, lesklé se záměrně ošuntělým, hodnotné umělecké kusy s kýčem, přírodní materiály se
syntetickými. Je to styl jen pro odvážné s jasným názorem. Zdánlivá nahodilost však vychází z pečlivě vyváženého konceptu a každá maličkost má své místo a smysl, přestože se tento typ interiéru neustále vyvíjí, mění, roste… Takový interiér je většinou laděn ve splitkomplementárním schématu.
Dá se říci, že pro každý z trendů můžeme zvolit libovolné schéma. Pouze je důležité mít vždy na paměti, co chceme vytvořit, jakou atmosféru, neboť barva je jedním z podstatných pilířů při tvorbě interiéru. Pokud je žádoucí určité napětí, dramatičnost, budeme se jistě snažit vytvořit kontrast, komplementární, splitkomplementární schéma, triadické či tetradické. Pokud máme zájem o vytvoření poklidnější, harmonické
atmosféry, bude kontrast minimální, barvy budou plynule přecházet jedna do druhé. Nebo můžeme dokonce pracovat pouze s jednou barvou (na různých materiálech se
bude chovat pokaždé trochu jinak), tj. vytvoříme schéma monochromatické.
Autor: Jana Hradecká, Design Škola INTERMEZZO
Článek byl zobrazen 24039 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bytoví architekti a designéři
Účelné zařízení jednopokojového bytu
Ceny bydlení tlačí nahoru také poptávku po menších, a tedy levnějších, bytech. Účelně zařízený jednopokojový byt ale nemusí být pouze místem k přespání. Podivejme se, jak si se zařizováním poradit.
Jak na interiér - základní styly interiérů a chyby při zařizování
Přemýšlíte nad stylem vašeho interiéru? Buďte originální a vtiskněte bytu svůj osobitý styl a realizujte své nápady. Dodržujte při tom ale základní pravidla zařízení a stylu a vyvarujte se nejčastějších chyb při zařizování interiéru.
Barvy v bytě X. - Fialová
Další doplňkovou barvou po oranžové, o níž jsme si povídali před několika týdny, je barva fialová. Je to barva snílků, mystiky a melancholie, velmi podporuje kreativitu a fantazii a momentálně je hodně v kurzu. Přesto ne každý má odvahu zakomponovat některý z jejích nádechů do interiéru. Nutno říci, že je to škoda.
Loft – luxusní bydlení pro náročné
Otevřené rozlehlé prostory protkané schodišti, trámovím a výklenky, vysoké stropy a obrovská okna... To jsou loftové byty, které po více než čtyřicetileté tradici v zahraničí přicházejí do módy i mezi českými zájemci o náročnější bydlení.
Trendy v bytovém designu podzim/zima 2012
Někdy pro viditelnou změnu interiéru není nutné realizovat nákladnou rekonstrukci, ale stačí jen nakoupit moderní doplňky, nově vymalovat, nebo polepit zdi efektní tapetou. Bude vám stačit jen pár hodin a váš byt se změní k nepoznání. Pokud chcete vědět, jaké trendy jsou v současné době, jak se říká „in“, je tento článek určen právě Vám.
Navrhněte si podlahu do bytu ve virtuálním showroomu
Nejste si jisti, jaký vzor podlahy dát do vašeho bytu? Bojíte se, jak bude vybraná podlaha vypadat s vaším stávajícím vybavením bytu, a nevíte, jak ji sladit s barevností stěn a nábytku? Zkuste si podlahu nanečisto položit ve virtuálním showroomu a v klidu domova se rozhodněte.
Rekonstrukce bytu v panelovém domě
Panelová výstavba je pro někoho noční můra, jiní jsou vlastníky bytů v této výstavbě a uvažují, jak rekonstruovat nevyhovující parametry dle současných požadavků. Vlastníci bytu 3+1 v panelovém domě v Praze na Jižním městě měli jasnou představu – chceme nejen hezký a příjemný interiér, ale také vše navrženo v souladu se současným standardem bydlení.
Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní trendy a stylově?
Se spojením obývacího pokoje a kuchyně se mnohdy setkáváme u prostorově menších bytů a domů. Tato kombinace šetří prostor a je praktická. Ne každý jí však má v oblibě. Pojí se k ní i pár nevýhod. Máte obývací pokoj spojen s kuchyní a nevíte, jak je zařídit? Díky našim radám si dokážete pomoci.