Jak co nejlépe zateplit dům?
14.11.2012
Zateplování je trendem poslední doby, který však má své opodstatnění. Pokud se ve svém domě či bytě nechcete pohybovat navlečení v několika svetrech, jen abyste ušetřili na vytápění, měli byste raději dům zabezpečit proti tepelným ztrátám. Díky této investici v zimě výrazně ušetříte za energie vynaložené na vytápění a zajistíte si teplejší budoucnost.
Pokud jste se doposud snažili ušetřit za vytápění tím, že jsme zkrátka netopili, rozhodně to není dobré řešení. Vaše konání by se vám totiž mohlo vymstít na vašem zdraví a samozřejmě také na pohodlí. Nejúčinnějším řešením, jak udržet zimu venku a teplo uvnitř budovy je celkové zabezpečení domu proti tepelným ztrátám. Jde o investici, která má z dlouhodobého hlediska pozitivní finanční efekt, vzhledem k výsledným úsporám. V posledních několika letech se navíc objevily i programy, které k zateplování domácnostní přímo pobízí. Není tak třeba platit zbytečně vysoké účty za energie, ale raději investovat do zateplení.
Existuje několik variant, jak vhodně zateplit budovu, proto si o nich něco málo povíme.
Základem je zateplení fasády
Možná se vám také v souvislosti se zateplením vybaví polystyren, který se přimontovává na venkovní zdi domů a bytů. Tento polystyren má však několik podob a proto je třeba jeho výběru věnovat dostatečnou pozornost. Může jít o klasický pěnový polystyren, který je tím nejzákladnějším typem tepelně-izolačního materiálu. K jeho výhodám patří lehkost, snadná opracovatelnost a skvělé izolační vlastnosti. Dalším oblíbeným materiálem je tzv. extrudovaný polystyren, který vyniká zpevněným hladkým povrchem a proto snese i větší tlakové zatížení. Je ideální pro zateplení plochých střech nebo stěn, které se dotýkají zeminy.
Zateplování fasády pomocí izolačních desek z pěnového skla, Foto: Hornbach
Objekty je možné zateplovat také s pomocí kamenné vaty, která je prodyšná a zamezuje srážení vodních par. Stěny domu tak budou permanentně chráněny před plísněmi a budou udržovány v suchu. Ke kvalitnímu zateplení domova je možné použít ještě další materiály, jako je například expandovaný polystyren s grafitem, který způsobuje, že se unikající teplo odráží zpět ke svému zdroji. Vhodné jsou rovněž izolační desky ze skelné nebo minerální vaty. Při výběru materiálu věnujte pozornost nejen jeho tepelně-izolačním vlastnostem, ale také žáruvzdornosti či schopnosti materiálu pohlcovat tolik nepříjemný pouliční hluk.
Nezapomeňme zaizolovat střechu
Již na základní škole nás ve fyzice učili, že teplo stoupá vzhůru, proto bychom při zateplování domu neměli vynechat ani izolaci střechy. Ta je důležitá zejména u starších staveb, kde střecha může představovat výrazná energetický nedostatek – skrze ni uniká velká část tepla. Od toho, jakou máme střechu, se odvíjí míra jejího zateplení a také provedení. Důležitým faktorem je samozřejmě také to, jestli je podkroví celoročně obýváno, nebo nikoliv. Abychom ušetřili až 50% tepelné energie, umístíme vhodnou tepelnou izolaci ke střešním trámům a doplníme ji parozábranou. Ta je účinnou obranou proti pronikání páry a vody do izolačních vrstev, proto bychom na ni neměli zapomínat.
Izolační pěna Icynene®, Foto: www.chytraizolace.cz
Takového efektu lze dosáhnout s použitím asi 30 cm hrubého izolantu, který se do střechy umisťuje. Izolant má většinou podobu desek, které vkládáme mezi krokve. Vyplní tak celý prostor a dokonale pak plní svou funkci. K izolantu je však třeba přidat ještě další vrstvu tepelné izolace, která se umisťuje buď nad krokve, nebo pod ně. Obecně se doporučuje spíše izolace nad krokvemi, protože dokáže ochránit i krokve samotné a výrazně tak přispívá k celkovému zlepšení izolace.
Pro realizaci zateplení střechy si můžete také vybírat z několika materiálů. V nabídce jsou jak tuhé, tak i měkké materiály. K tuhým se řadí například tuhé dřevovláknité desky nebo tuhé minerální vlny, které unesou i střešní latě a krytinu. K měkkým izolantům patří například minerálně-vláknité materiály na bázi skla, které se prodávají buďto v rolích, nebo ve formě desek. Jde o materiály, které vynikají špičkovými tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi, a práce s nimi není vůbec náročná.
Co s okny a dveřmi?
Jakmile jsme dostatečně zateplili fasádu a střechu, měli bychom se zaměřit ještě na okna a dveře, které by měly taktéž splňovat tepelně-izolační parametry. Únik tepla okny není nijak zanedbatelný, u mnoha domů představuje největší část z celkového úniku energie. Dům je proto vhodné vybavit izolačními dvoj- nebo trojskly, které mají co nejnižší součinitel prostupnosti tepla označovaný jako „U“. Ten by se měl tedy pohybovat na hodnotě 1 nebo 0,7. Také to, do jaké hloubky je okno zapuštěno může ovlivňovat celkové izolační vlastnosti oken – jak fasádních, tak i střešních. Díky hlubšímu zapuštění se výrazně zmenšuje ochlazovaná plocha okenního rámu a tak nedochází k tak vysokým tepelným ztrátám.
- jpa -
Související články
Zateplení fasády zvládnete i svépomoci
Chytrá izolace® v létě chladí
Zateplování budov a jeho vliv na lidské zdraví
Izolace z přírodních materiálů
Minerální vata a izolace z vláknitých materiálů
Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren
Zateplování a izolace - pěnový polystyren
Zateplení a izolace - pěnové sklo
Firmy z oboru
Zateplování a izolace
Článek byl zobrazen 31749 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zateplování a izolace
Fasádní izolace daxner®
Na polystyrén a minerální vlnu získáte dotaci snadno, ale fasádní izolace daxner® vedle zateplení zlepší kvalitu užívání a zachová ráz stavby.
Chytrá izolace® v létě chladí
Už Vás v létě nebaví trávit svůj čas v přehřátém podkroví? Už nechcete poslouchat zvuk zapnuté klimatizace nebo foukání z větráku? Už nechcete platit za energii i v létě? Nevhodná skladba střešního pláště má za příčinu to, že podkroví Vašeho domu nemůžete pohodlně využívat po celý rok.
Chemická sanace zdiva může zachránit nemovitost před demolicí
Nadměrná vlhkost zdiva je často příčinou poškození stavebních objektů, přitom způsobů, jak ukočírovat vlhkost ve zdech je hned několik. Patří mezi ně i chemická sanace, osvědčená metoda, kterou se vytvoří neprostupná clona a zabrání se tak vlhkosti dostat se do zdiva. Při chemické sanaci se speciální látky napouští do kapilár a pórů vlhkého zdiva.
Nová okna nebo zateplení oken stávajících?
Výměna oken za zcela nová vám zaručí maximální možnou tepelnou izolaci. Téměř stejných výsledků však můžete dosáhnout i při výrazně nižších nákladech – díky výměně skel za izolační dvojskla lepších kvalit. V takovém případě navíc nepotřebujete stavební povolení, řemeslníci nadělají mnohem méně nepořádku, výměna je rychlá a je možné ji provést za běžného provozu.
Náklady na vytápění vašeho bytového domu
Zima přináší nejenom radost z bílé krajiny, ale také zvyšuje náklady na vytápění. Pokud žijete v bytovém domě, můžete podniknout kroky ke snížení těchto nákladů a užívat si útulný a teplý domov. Naopak v teplých letních měsících zajistit, aby se dům zbytečně nepřehříval. Pojďme se společně podívat na několik způsobů, jak optimalizovat náklady na vytápění, dosáhnout úspor a celkově zlepšit komfort bydlení v bytovém domě.
Zateplování budov a jeho vliv na lidské zdraví
O tom, že kvalitně provedené zateplení domu má značně příznivý vliv na naše peněženky už všichni víme, ale věděli jste, že zateplením můžete předcházet respiračním onemocněním? Je třeba si uvědomit, že až 90% našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita výrazně ovlivňuje naše zdraví. A právě tepelné izolace mají pozitivní dopad na lidský organismus.
Stavební izolace
Energetická úspornost domů se dostává stále více do popředí, a to nejen u novostaveb, ale i u domů starších. Když už se budova opravuje, s novou fasádou se často „sveze“ zároveň i zateplení. Není se co divit, náklady na energie stále stoupají, a tak návratnost investice do zateplení je zřejmá.
Nová zelená úsporám Light nyní i pro rodiny pobírající přídavek na dítě
Program Nová zelená úsporám Light pro nízkopříjmové domácnosti pokračuje a od 17.1.2024 mohou žádat i domácnosti, kde pobíral některý ze členů domácnosti přídavek na dítě. Na co konkrétně lze dotaci čerpat a jak postupovat?