Co je energetický štítek budovy?
10.07.2007
Už jste někdy slyšeli o energetickém štítku budovy? Pokud ne, není se ani čemu divit. Tento pojem je relativně nový, zavádí jej novelizovaná ČSN 730540-2/2002 z listopadu 2002. Kromě něj existuje ještě tzv. energetický průkaz budovy a jde vlastně o obdobné dokumenty, avšak energetický štítek je grafickým a tím i přehlednějším vyjádřením. A čeho vlastně?
Oba dokumenty slouží pro hodnocení budovy z hlediska její energetické náročnosti, tedy její potřeby energií (v současnosti myšleno především energie k vytápění). Energetický průkaz a energetický štítek se zpracovává pro obytné budovy i pro budovy v sektoru služeb, výroby a zemědělství. Grafická podoba štítku je velmi přehledná a srozumitelná i pro laika, přesto se s těmito štítky zatím příliš často nesetkáváme, neboť jejich zpracování a užívání není zatím ze zákona povinné (s výjimkou projektové dokumentace pro stavební povolení). Vzhledem k neustálému zdražování energií a možnému nedostatku fosilních paliv v budoucnosti se však postupem času zřejmě význam a rozšíření tohoto dokumentu zvýší. Energetický štítek totiž může sloužit pro potenciální kupce či nájemce budovy jako vodítko, nepřímo prokazující kvality stavby i použitých materiálů a zároveň naznačující finanční náročnost jejího provozu. Umožňuje také přehledné srovnání více různých budov z hlediska jejich energetických potřeb. Pro stávající uživatele naopak může být zase ukazatelem, jak provoz budovy vylepšit.
Co tedy energetický štítek vlastně ukazuje?
Vypadá podobně jako obdobný štítek u elektrických spotřebičů (např. ono známé A+, B aj. na ledničkách) a klasifikuje budovy do sedmi kategorií A – G od mimořádně úsporných (A) až po mimořádně nevyhovující (G). Za energeticky úsporné a vyhovující jsou považovány budovy v kategoriích A – D, tj. se stupněm energetické náročnosti do 100%. K energetickému štítku se dále vypracovává Protokol o energetickém štítku, který popisuje tepelné parametry budovy, výpočet bilance tepelné ztráty prostupem domu, a vyhodnocení STN (stupeň tepelné náročnosti).
Současná klasifikace není možná úplně ideální a stále se vedou spory o použitou metodiku výpočtu a měrného přepočtu, navíc je naše norma např. ve srovnání se sousedním Rakouskem poměrně mírná, přesto jde jistě o krok správným směrem. Dá se nejspíše očekávat, že do budoucna se budou požadavky na energetickou náročnost budov postupně zpřísňovat a metodika jejich sledování vylepšovat, zřejmě dojde i k rozšíření sledovaných parametrů.
Zpracováním energetických štítků se zabývá řada firem a není problém jej získat. Při investici do větší nemovitosti se proto určitě vyplatí jej po prodávajícím požadovat, naopak při prodeji může být existence energetického štítku konkurenční výhodou (samozřejmě jen pokud klasifikace vyznívá pro budovu příznivě).
Tak jako dnes běžně sledujeme a porovnáváme parametry spotřeby při koupi auta, ledničky či pračky, bychom se měli dívat i na dům. Vždyť náklady na jeho provoz jsou oproti uvedeným výrobkům mnohem větší a proto je to jen logické.
Autor: Michal Hamšík
Ilustrační foto: Geosan development, Xella Porobeton CZ
Články s podobnou tématikou
Když se řekne omítka...
Když příčky nejsou z cihel
Vybíráme stavební firmu
Cihlové zdící systémy
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Stavební materiál
Stavební poradenství
Článek byl zobrazen 17141 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Stavební poradenství

Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami
Chcete realizovat své představy o bydlení rychle a levně s pomocí sádrokartonových či sádrovláknitých konstrukcí? Říkali jste si, že by bylo pěkné mít nové podkroví nebo vestavěnou příčku, ale netroufali jste si na to? Nová kniha Sádrokarton zvládneme sami vás provede všemi pracovními postupy krok za krokem.

Co je energetický štítek budovy?
Už jste někdy slyšeli o energetickém štítku budovy? Pokud ne, není se ani čemu divit. Tento pojem je relativně nový, zavádí jej novelizovaná ČSN 730540-2/2002 z listopadu 2002. Kromě něj existuje ještě tzv. energetický průkaz budovy a jde vlastně o obdobné dokumenty, avšak energetický štítek je grafickým a tím i přehlednějším vyjádřením. A čeho vlastně?

Sklep - ano či ne?
Dříve míval téměř každý pořádný dům svůj sklep. Dnešní novostavby však mají většinou jen základovou desku a na ní dům, sklepy téměř nikdo nedělá. Proč? Hlavním důvodem je cena zemních prací a následného betonování, kterou je jen málokdo ochoten zaplatit.

Snížená sazba DPH pro bytovou výstavbu až do roku 2015?
V současné době se u stavebních prací na bytové výstavbě uplatňuje snížená pětiprocentní sazba DPH, a to na základě výjimky, která byla České republice udělena na přechodné období do 31. prosince 2007.

Vhodná orientace domu dle světových stran
Jak nejvíce využít zastavěný prostor, a přitom snížit spotřebu energie na vytápění na nejnižší únosnou mez při zachování odpovídajícího komfortu bydlení? Jedním z kritérií, které ovlivňují zmíněné požadavky je poloha domu vůči světovým stranám.

Úřední kronika stavby
Stavební deník je jakousi kronikou, v níž se vedou záznamy o stavbě. Má povahu úředního dokladu. Spolu se smlouvou o dílo, kterou investor uzavírá s dodavatelem stavby, představuje v celém jejím průběhu dva nejdůležitější dokumenty. Jejich význam a váha se projeví zejména v případě, pokud mezi oběma stranami dojde k případné soudní při.

Rodinný dům „rychle a jednoduše“ není jen krásný sen
Přestože trend „domů na klíč“ je v České republice již zavedeným a poměrně rozšířeným, stále je každým rokem přibližně polovina rodinných domů postavena svépomocí. Majitelé takových domovů ušetří nemalou částku nejen při výstavbě, ale každým rokem jim v kasičce přibudou peníze ušetřené na provozu. Dnešní materiály také umožňují stavět rychle, snadno a velmi přesně.

Spárování roubených staveb
Na opravu spár mezi trámy roubenky lze použít recyklovaný materiál vyškrábaný ze spár. Jak si ale poradit, když původní výplň nestačí nebo zcela chybí? Zkuste pracovat postaru, ale s novými materiály.