Zelená střecha jako místo pro odpočinek s důrazem na ekologii
10.07.2013
Jedním z netradičních typů střešního pláště je tzv. zelená střecha, která se stává čím dál populárnější vzhledem k rostoucímu zájmu o životní prostředí. Má pozitivní přínos nejen pro majitele domu, ale i pro širokou veřejnost, neboť je vysoce ekonomická, ale také ekologická. Jak vlastně taková zelená střecha vypadá a jak se buduje?
Zelené neboli vegetační střechy jsou trendem, kdy se plocha střechy využívá jakožto zahrada. Na ní mohou růst květiny, keře nebo dokonce stromy. Zvolená vegetační forma je již záležitostí estetiky.
Pozitiva zelených střech
Zelená střecha může být vhodným místem pro odpočinek, ale také jen funkčním doplňkem daného objektu. O její výstavbě může být rozhodnuto hned z několika důvodů – estetických, ekonomických, ekologických, nebo ryze praktických. Zelenou střechu můžeme založit nejen na rovné střeše, ale i na střeše se sklonem vyšším než 5°. Zrealizovat se dá i na šikmé střeše se sklonem do 30°.
Přírodní izolace
Vegetační vrstva na střeše funguje jako izolant a tak prodlužuje životnost celé střešní konstrukce a hydroizolace. Tento druh střechy může plnit funkci doplňkové tepelné izolace a snižovat tak náklady na vytápění. Jelikož v zemině dochází k mikrobiálním pochodům a vytváří se v ní vzduchové mezery, může vegetační vrstva zlepšit tepelnou stabilitu až o 25%. Zároveň střechu ochrání před vnějšími vlivy, jako jsou výkyvy teplot a klimatické změny a mechanickým poškozením, které může být způsobeno například kroupami apod. Vegetační vrstva navíc funguje jako protihlukový izolant, vzhledem ke svému složení dokáže tlumit hlučnost až o 8% (40 decibelů).
Foto: feldmanarchitecture.com
Zvýšená estetika města
Zelené střechy dokážou pozitivně proměnit vzhled jinak šedivých měst, vznikají díky nim nové relaxační zóny. Jejich estetická funkce je tak nedocenitelná, protože významně zpříjemňují okolní prostředí. Ne nadarmo se zeleným střechám říká střešní zahrady.
Ekologické hledisko
Zelené střechy mají pozitivní dopad také na ekologii, protože doplňují ve městech stále ubývající a nedostatečné zelené plochy. Navíc postupným odpařováním dešťové vody se produkuje více kyslíku a dochází ke zlepšování místního mikroklima. Na vegetační vrstvu se váže polétavý prach a rostliny filtrují škodlivé látky, čímž výrazně přispívají ke kvalitě ovzduší. Další podstatnou výhodou je také fakt, že vegetační vrstva dokáže zadržovat srážkovou vodu a tak může během přívalových dešťů výrazně odlehčit městské kanalizaci.
Foto: guzarchitects.com
Druhy zelených střech
Zelené střechy se dá rozdělit do dvou skupin podle druhu vegetace a výšky substrátu:
- intenzivní střechy (vyšší traviny, letničky, trvalky, keře nízké, střední)
- extenzivní střechy (mechy, lišejníky, rozchodníky, netřesky, aridní traviny)
Intenzivní střechy jsou na vybudování o něco nákladnější než střechy extenzivní a také vyžadují větší a pravidelnou péči. Výška substrátu je mezi od 500 mm klidně až do 2 metrů. Pěstovat se zde mohou traviny, užitné plodiny, keře i stromy, hodí se tak zejména pro velké plochy a objekty mající reprezentativní funkci. Takováto zelení střecha vyžaduje vybudování závlahového systému.
Extenzivní střechy jsou poměrně nenáročné na údržbu a jejich cena je nižší. Celkové náklady u této zelené střechy vzrostou zhruba o 10% oproti střeše bez vegetační vrstvy. Výška substrátu na extenzivních střechách dosahuje maximálně 150 mm, jsou zatravněné (trávy, netřesky atd.) a nehodí se pro běžný pohyb osob. Vzhledem k tomu, že je tento typ schopen akumulovat vodu, není nutné budovat zavlažování.
Zelená střecha může oživit i občanskou výstavbu a bytové domy. Foto: icopal.cz
Nedostatky zelených střech
Tento netradiční střešní plášť v sobě nese spoustu ekonomických a ekologických výhod, ale na druhou stranu je pro výstavbu zelené střechy zapotřebí vynaložit vyšší finanční náklady a také je kladen větší důraz na statiku nosné konstrukce. Je totiž třeba brát v úvahu hmotnost zeminy jako takové a pak nasycené vodou. Již při projektování stavby tak musí být známo, že bude střecha sloužit jako plocha pro vegetační porost. K nevýhodám zelených střech patří nutnost údržby vegetace, nejméně jednou ročně je nezbytné střechu vyplít, posekat trávu, porost ošetřit a pohnojit. Přestože tedy mají zelené střechy pár negativ, pozitivní vlastnosti je jednoznačně převažují.
Kvalitní technologie
Stejně tak, jako je tomu u ostatních druhů střešních konstrukcí, musí být i zelená střecha vybavena nosnou konstrukcí, parozábranou, hydroizolací a tepelnou izolací. Na rozdíl od jiných střech však zelené střeše nesmí chybět drenážní, filtrační a hydroakumulační vrstva a také vrstva substrátu. Filtrační vrstvou může být polypropylenová geotextílie s nízkou nasákavostí, drenážní vrstvou pak pemza, štěrk či expandovaná břidlice a hydroakumulační vrstvou nejrůznější nasákavé materiály, textilie a hrubovláknité rašeliny. Jako finální vrstva je položen odlehčený substrát pro střešní konstrukce, který se navíc obohacuje o gel, jenž je schopen částečně zadržovat vodu.
- jpa -
Článek byl zobrazen 39724 krát.
Diskuze k článku
Alan | 03.07.2024 12:09:57
Mít zelenou střechu na naší chalupě byl dlouholetý sen manželky. Zjišťovali jsme si k tomu všelijaké informace a oslovili specialisty, odvedli super práci a musím říct, že zelená střecha vypadá opravdu parádně. Manželka je nadšená a jsme opravdu rádi, že jsme si ji pořídili. Ani údržba není nijak složitá.
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Střechy a příslušenství

Okapy v zimě – jak zabránit poškození
Propadlé a poškozené střechy, zničené okapy a římsy překvapí každou zimu řadu majitelů. Při tání bývají nejvíce poškozeny okapy. Jak se bránit a jaké nejčastější problémy vás mohou v zimním období čekat, radí Marek Dítě, odborník z firmy Lindab.

KM Beta - střecha šitá na míru
Střešní taška KM Beta je vysoce pevná krytina přesného tvaru. Je vyráběna osvědčenými technologiemi a dosahuje prvotřídní kvality. Jednu z jejích největších výhod představuje absolutně bezstarostná údržba a dlouhá životnost. Ze zkušeností totiž lze říci, že krytina KM Beta má životnost až 100 let.

Betonové střešní tašky vydrží věky, ale mají i svá úskalí
Betonové střešní tašky jsou stálicí mezi střešními krytinami a lze je použít téměř na všechny typy střech. V současnosti se tento typ tašek používá nejen na novostavby, ale také při rekonstrukcích starších střech. K výhodám patří velký výběr barev, tvarů, vysoká odolnost a nepřeberné množství střešních doplňků. Betonové střešní tašky dodají stavbě jedinečný vzhled.

Plechové střešní krytiny od českého výrobce EVROmat
Plechové střešní krytiny patří stále mezi nejoblíbenější materiály – jsou lehké, cenově dostupné, pohledově atraktivní a použitelné i na velké plochy a do jakýchkoliv klimatických podmínek. Český výrobce plechových střech EVROmat nabízí několik typů plechových střešních krytin i možnost sladění s okapovým systémem.

Plastové střešní krytiny jsou velmi odolné a mohou být také ekologické
S plastovými střešními krytinami se na českém trhu můžeme setkat již od 90. let. Za tu dobu si dokázaly získat příznivce z řad zákazníků, tak i stavebních firem. Plastové střešní krytiny totiž vynikají jedinečnými vlastnostmi a upoutají také svým vzhledem. Na první pohled jsou k nerozeznání od klasických břidlicových či šindelových střešních krytin.

Proč betonová taška a proč právě Terran?
Tradice, dlouhá životnost a řada výjimečných vlastností – to jsou hlavní důvody, proč patří betonové střešní tašky stále mezi nejpoužívanější střešní krytiny. Pojďme se na jejich přednosti podívat detailněji.

Krytina FILKO-SUPERLAK – dokonale hladký povrch se samočisticí schopností
Betonové střešní tašky patří mezi nejoblíbenější střešní krytiny zejména pro svou odolnost a dlouhou životnost. Povrch střešní tašky by měl být co nejhladší, aby na střeše neulpívaly nečistoty, které by životnost střechy mohly zkracovat. Výrobce betonových střešních tašek FILKO proto přichází s novinkou v podobě tašek FILKO-SUPERLAK.

Betonová střešní krytina BESK
Společnost BESK, která vznikla v prosinci 1991, se za téměř dvacet let svého působení na českém stavebním trhu zařadila mezi přední výrobce betonové střešní krytiny. Vysokou kvalitu tašek BESK nejlépe dokládá třicetiletá záruka na užitné vlastnosti.