Zelená střecha jako místo pro odpočinek s důrazem na ekologii
10.07.2013
Jedním z netradičních typů střešního pláště je tzv. zelená střecha, která se stává čím dál populárnější vzhledem k rostoucímu zájmu o životní prostředí. Má pozitivní přínos nejen pro majitele domu, ale i pro širokou veřejnost, neboť je vysoce ekonomická, ale také ekologická. Jak vlastně taková zelená střecha vypadá a jak se buduje?
Zelené neboli vegetační střechy jsou trendem, kdy se plocha střechy využívá jakožto zahrada. Na ní mohou růst květiny, keře nebo dokonce stromy. Zvolená vegetační forma je již záležitostí estetiky.
Pozitiva zelených střech
Zelená střecha může být vhodným místem pro odpočinek, ale také jen funkčním doplňkem daného objektu. O její výstavbě může být rozhodnuto hned z několika důvodů – estetických, ekonomických, ekologických, nebo ryze praktických. Zelenou střechu můžeme založit nejen na rovné střeše, ale i na střeše se sklonem vyšším než 5°. Zrealizovat se dá i na šikmé střeše se sklonem do 30°.
Přírodní izolace
Vegetační vrstva na střeše funguje jako izolant a tak prodlužuje životnost celé střešní konstrukce a hydroizolace. Tento druh střechy může plnit funkci doplňkové tepelné izolace a snižovat tak náklady na vytápění. Jelikož v zemině dochází k mikrobiálním pochodům a vytváří se v ní vzduchové mezery, může vegetační vrstva zlepšit tepelnou stabilitu až o 25%. Zároveň střechu ochrání před vnějšími vlivy, jako jsou výkyvy teplot a klimatické změny a mechanickým poškozením, které může být způsobeno například kroupami apod. Vegetační vrstva navíc funguje jako protihlukový izolant, vzhledem ke svému složení dokáže tlumit hlučnost až o 8% (40 decibelů).
Foto: feldmanarchitecture.com
Zvýšená estetika města
Zelené střechy dokážou pozitivně proměnit vzhled jinak šedivých měst, vznikají díky nim nové relaxační zóny. Jejich estetická funkce je tak nedocenitelná, protože významně zpříjemňují okolní prostředí. Ne nadarmo se zeleným střechám říká střešní zahrady.
Ekologické hledisko
Zelené střechy mají pozitivní dopad také na ekologii, protože doplňují ve městech stále ubývající a nedostatečné zelené plochy. Navíc postupným odpařováním dešťové vody se produkuje více kyslíku a dochází ke zlepšování místního mikroklima. Na vegetační vrstvu se váže polétavý prach a rostliny filtrují škodlivé látky, čímž výrazně přispívají ke kvalitě ovzduší. Další podstatnou výhodou je také fakt, že vegetační vrstva dokáže zadržovat srážkovou vodu a tak může během přívalových dešťů výrazně odlehčit městské kanalizaci.
Foto: guzarchitects.com
Druhy zelených střech
Zelené střechy se dá rozdělit do dvou skupin podle druhu vegetace a výšky substrátu:
- intenzivní střechy (vyšší traviny, letničky, trvalky, keře nízké, střední)
- extenzivní střechy (mechy, lišejníky, rozchodníky, netřesky, aridní traviny)
Intenzivní střechy jsou na vybudování o něco nákladnější než střechy extenzivní a také vyžadují větší a pravidelnou péči. Výška substrátu je mezi od 500 mm klidně až do 2 metrů. Pěstovat se zde mohou traviny, užitné plodiny, keře i stromy, hodí se tak zejména pro velké plochy a objekty mající reprezentativní funkci. Takováto zelení střecha vyžaduje vybudování závlahového systému.
Extenzivní střechy jsou poměrně nenáročné na údržbu a jejich cena je nižší. Celkové náklady u této zelené střechy vzrostou zhruba o 10% oproti střeše bez vegetační vrstvy. Výška substrátu na extenzivních střechách dosahuje maximálně 150 mm, jsou zatravněné (trávy, netřesky atd.) a nehodí se pro běžný pohyb osob. Vzhledem k tomu, že je tento typ schopen akumulovat vodu, není nutné budovat zavlažování.
Zelená střecha může oživit i občanskou výstavbu a bytové domy. Foto: icopal.cz
Nedostatky zelených střech
Tento netradiční střešní plášť v sobě nese spoustu ekonomických a ekologických výhod, ale na druhou stranu je pro výstavbu zelené střechy zapotřebí vynaložit vyšší finanční náklady a také je kladen větší důraz na statiku nosné konstrukce. Je totiž třeba brát v úvahu hmotnost zeminy jako takové a pak nasycené vodou. Již při projektování stavby tak musí být známo, že bude střecha sloužit jako plocha pro vegetační porost. K nevýhodám zelených střech patří nutnost údržby vegetace, nejméně jednou ročně je nezbytné střechu vyplít, posekat trávu, porost ošetřit a pohnojit. Přestože tedy mají zelené střechy pár negativ, pozitivní vlastnosti je jednoznačně převažují.
Kvalitní technologie
Stejně tak, jako je tomu u ostatních druhů střešních konstrukcí, musí být i zelená střecha vybavena nosnou konstrukcí, parozábranou, hydroizolací a tepelnou izolací. Na rozdíl od jiných střech však zelené střeše nesmí chybět drenážní, filtrační a hydroakumulační vrstva a také vrstva substrátu. Filtrační vrstvou může být polypropylenová geotextílie s nízkou nasákavostí, drenážní vrstvou pak pemza, štěrk či expandovaná břidlice a hydroakumulační vrstvou nejrůznější nasákavé materiály, textilie a hrubovláknité rašeliny. Jako finální vrstva je položen odlehčený substrát pro střešní konstrukce, který se navíc obohacuje o gel, jenž je schopen částečně zadržovat vodu.
- jpa -
Článek byl zobrazen 38591 krát.
Diskuze k článku
Alan | 03.07.2024 12:09:57
Mít zelenou střechu na naší chalupě byl dlouholetý sen manželky. Zjišťovali jsme si k tomu všelijaké informace a oslovili specialisty, odvedli super práci a musím říct, že zelená střecha vypadá opravdu parádně. Manželka je nadšená a jsme opravdu rádi, že jsme si ji pořídili. Ani údržba není nijak složitá.
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Plechová krytina EVROmodul - praktická a kompaktní krytina s dlouhou životností
Lehké plechové střešní krytiny jsou plnohodnotnou alternativou k páleným nebo betonovým střešním taškám. Mají totiž řadu výhod a předností, pro které roste jejich obliba, a v některých případech jsou dokonce vhodnější než jiné krytiny. Nízká hmotnost, dlouhá živostnost, minimální údržba - jaké další vlastnosti lze od lehké plechové střešní krytiny očekávat?
Betonová střešní krytina BESK
Společnost BESK, která vznikla v prosinci 1991, se za téměř dvacet let svého působení na českém stavebním trhu zařadila mezi přední výrobce betonové střešní krytiny. Vysokou kvalitu tašek BESK nejlépe dokládá třicetiletá záruka na užitné vlastnosti.
Fotovoltaické panely a sníh
Vybavit svůj rodinný dům či chalupu fotovoltaickými panely a efektivně tak využívat sluneční energii, o tom přemýšlí stále více lidí. Se vzrůstajícím zájmem o tuto oblast se množí i otázky ohledně provozu takové soukromé solární elektrárny. Mezi nejčastější dotazy patří i problematika sněhové pokrývky. Vadí solárním panelům sníh? Jakým způsobem je sněhu zbavit? Nemůže je sníh poškodit?
Dvořák-střechy s.r.o. – dodávka a montáž pálené střešní krytiny se zárukou 33 let
Pálená nebo také keramická střešní taška je jedním z nejstarších materiálů používaných na střechy, jako produkt šetrný k životnímu prostředí a zároveň s výbornými izolačními vlastnostmi. Firma Dvořák Střechy používá k pokládce právě pálenou střešní tašku Tondach se zárukou 33 let na materiál a 5 let na práci.
Dáte peníze za světlovod a chcete aby vám po pár letech nezhasnul?
Osvětlování neosvětlitelných prostor denním světlem ze světlovodů zažívá velký rozmach. Co však dělat, když na trhu je spousta výrobků s lákavou cenou a sliby dostatku denního světla na dlouhou dobu. Zde je pár tipů na to, čemu bychom měli dát pozornost při výběru světlovodů do našeho domu.
Výměna střešních oken – jak a kdy k ní přistoupit?
Odkládáte výměnu starého střešního okna? Bojíte se zdlouhavé a špinavé rekonstrukce? Moderní okna disponují lepšími technickými i energetickými parametry a výrazně domu přidají na estetické hodnotě. V dnešním článku si povíme jak na rychlou a přesto kvalitní výměnu.
Hrubou stavbou z materiálů KM BETA ušetříte nyní až 40%
Výběr stavebních materiálů pro hrubou stavbu může být snadnější, než se zdá. Pořídíte-li je od jediného osvědčeného dodavatele, ušetříte si starosti i zbytečné náklady. Výhodou e-shopu je i nákup veškerého materiálu na jednom místě a od jediného dodavatele, navíc z pohodlí domova.
Řešení pro ploché střechy
Společnost Lindab přináší řešení pro obyvatele panelových domů, kteří mají vleklé problémy se zatékáním do ploché střechy nebo pro ty, kteří uvažují o realizaci obytné střešní nástavby.