Stavební izolace
13.12.2008
Energetická úspornost domů se dostává stále více do popředí, a to nejen u novostaveb, ale i u domů starších. Když už se budova opravuje, s novou fasádou se často „sveze“ zároveň i zateplení. Není se co divit, náklady na energie stále stoupají, a tak návratnost investice do zateplení je zřejmá.
Izolace by se měly použít nejen na svislých konstrukcích, ale i v podlahách a střechách. Asi je zbytečné dodávat, že dům by měl být z hlediska tepelných ztrát řešen komplexně, tedy včetně oken, dveří atd., a s vyvarováním se tepelných mostů.
Existuje poměrně velké množství různých druhů izolací, byť v praxi se jich v širším měřítku používá jen několik. Podívejme se na některé z nich blíže.
1. Pěnový polystyren (PPS) patří určitě mezi nejrozšířenější. Nověji se označuje také jako expandovaný polystyren (EPS). Jeho výhodou je nízká cena, obzvláště u základního provedení – to jsou ony známé bílé desky různé tloušťky. Dražší provedení je tzv. extrudovaný polystyren (XPS), vyznačující se jinou strukturou a lepšími vlastnosti – především tím, že je nenasákavý.
Další variantou je EPS s miniaturními zrnky grafitu, který poznáte podle šedé barvy. Oproti obyčejnému EPS má ještě lepší tepelně-izolační vlastnosti, neboť mříž z grafitových nanočástic, které se navzájem nedotýkají, brzdí prostupující tepelné záření tak, že je zčásti odráží a zčásti pohlcuje.
Polystyren je látka hořlavá, ve stavebnictví se proto používá jen v samozhášivém provedení.
2. Pěnový polyuretan je velmi dobrá izolace s vlastnostmi lepšími než polystyren, avšak je dosti drahý. Proto se používá v menší míře, a to především k izolaci plochých střech, na okolí oken a dveří apod. Pěnový polyuretan je nicméně asi nejznámější v podobě montážní pěny (tzv. PUR-pěna).
3. Minerální izolace – sem se řadí další oblíbené typy, jako jsou minerální (čedičová) a skelná vlna. Dodávají se v rolích, deskách nebo volně sypané, mají dobré termoizolační i akustickoizolační vlastnosti, jsou nehořlavé a dobře se s nimi pracuje (jen pozor na vdechování jemného prachu a vláken). Skelná vlna je oproti čedičové o něco efektivnějším izolačním materiálem. Obě dvě se mohou pochlubit poměrně příznivou cenou.
4. Přírodní izolační materiály zažívají návrat ve velkém stylu. Patří sem například sláma, ovčí vlna, konopí, len, bavlna, celulóza apod. Ačkoliv zatím se uplatňují spíše u tzv. eko-domů, nacházejí si opět cestu i k běžnému bydlení či dokonce do komerční výstavby. V našich krajích jsou už z dřívějška docela časté dřevovláknité desky, nyní je však asi nejrozšířenější přírodní izolací celulóza. Příkladem je zejména foukaná izolační hmota Climatizer plus na bázi celulózových vláken, vyrobených zpětným rozvlákněním papíru. Má výborné termoizolační i akustickoizolační vlastnosti, snadno a rychle se aplikuje, je naprosto ekologická a cenově příznivá. Nemusíte se bát ani o životnost, nebo že vám izolaci snědí myši. Vzhledem k přísadám zpomalujícím degradaci ohněm je rovněž dobrá odolnost proti požáru.
Není pochyb o tom, že různé přírodní izolační materiály se v budoucnu ještě rozšíří.
Kromě uvedených existují ještě další druhy izolací, např. pěnové sklo (vynikající, ale drahé), expandované horniny, vakuové izolace (zatím spíše zkušebně) a další.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Isover, Henkel
Článek byl zobrazen 13111 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace

Nová zelená úsporám Light nyní i pro rodiny pobírající přídavek na dítě
Program Nová zelená úsporám Light pro nízkopříjmové domácnosti pokračuje a od 17.1.2024 mohou žádat i domácnosti, kde pobíral některý ze členů domácnosti přídavek na dítě. Na co konkrétně lze dotaci čerpat a jak postupovat?

Hlavní výhody foukané minerální izolace
Druhů izolace je v současné době na trhu poměrně dost a pro naprostého laika je orientace v nich obtížná. Dobře zaizolovaný dům je přitom klíčem k úspoře nákladů i zdravému prostředí v domě. Pojďme se nyní blíže podívat na jeden oblíbený izolant – foukanou minerální izolaci.

Jaro klepe na dveře - čas na novou izolaci střechy
Zjistili jste při generální jarní obhlídce svého domu, že se vám během zimy poškodilo zateplení Vaší střechy? Je vhodné pustit se do oprav co možná nejdřív a tentokrát pečlivěji vybírat střešní tašky a vhodný izolační materiál.

Chytrá izolace® v létě chladí
Už Vás v létě nebaví trávit svůj čas v přehřátém podkroví? Už nechcete poslouchat zvuk zapnuté klimatizace nebo foukání z větráku? Už nechcete platit za energii i v létě? Nevhodná skladba střešního pláště má za příčinu to, že podkroví Vašeho domu nemůžete pohodlně využívat po celý rok.

Zateplení rodinného domu: Kdy je správný čas jej provést?
Věděli jste, že kompletním zateplením domu, včetně výměny starých oken, můžete uspořit 50–70 % z celkových nákladů na vytápění? Otázka tedy nezní, zda nechat dům zateplit, ale kdy je na to vhodná doba. Nahození teplejšího kabátku totiž nepochybně prospěje nejen vaší domácnosti, ale i peněžence. Kdy se zateplením začít a jak byste měli postupovat?

Šikmá střecha u pasivního domu
Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí. Jedná se o jednoznačný trend v navrhování novostaveb v posledních letech a důvodem je celosvětová snaha o maximální úsporu energií.

Chemická sanace zdiva může zachránit nemovitost před demolicí
Nadměrná vlhkost zdiva je často příčinou poškození stavebních objektů, přitom způsobů, jak ukočírovat vlhkost ve zdech je hned několik. Patří mezi ně i chemická sanace, osvědčená metoda, kterou se vytvoří neprostupná clona a zabrání se tak vlhkosti dostat se do zdiva. Při chemické sanaci se speciální látky napouští do kapilár a pórů vlhkého zdiva.

Požírač hluku Wolf aneb hluk už mi nevadí
Máte hlučného souseda? Nebo dokonce sousedy? Čtěte dál, seznámíte se s překvapivě účinným a praktickým řešením. Lidské ucho je důležitou součástí smyslového vnímání okolního světa a orientování se v něm. Je ale také velmi citlivým orgánem, který je nutné chránit. Bubínek sice praská až asi při 160 dB, ale ucho může poškodit i mnohem menší hluk.