Formaldehyd se uvolňuje z nábytku, dveří i podlah a škodí zdraví
04.06.2014
Také vás doma trápí neustálý kašel, bolí vás hlava, nebo vám slzí oči? Jenomže alergičtí na nic nejste a tak stále uvažujete, čím by to mohlo být? Možná je příčinou vašeho trápení formaldehyd – chemická látka, která se může uvolňovat jak z nábytku, tak třeba i z podlah. V nadměrné koncentraci může vážně ohrozit naše zdraví. Jak se formaldehydu zbavit?
Co je formaldehyd?
Formaldehyd je aldehydem kyseliny mravenčí a nejhojněji zastoupenou karbonylovou sloučeninou v atmosféře. Tato bezbarvá látka vzniká oxidací metanolu a řadí se do skupiny těkavých organických látek. Formaldehyd je charakteristický svým ostrým dusitým zápachem. Ve venkovním prostředí se formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 - 100 µg/m3, což představuje například znečištěný městský vzduch. Ve vnitřním prostředí bývají koncentrace formaldehydu zpravidla vyšší. Horní hranice koncentrace této látky ve vnitřním prostředí byla Světovou zdravotnickou organizací stanovena v rozsahu 60 - 600 g/m3. V České republice upravuje tuto problematiku Vyhláška č. 6/2003 Sb., která ve vybraných prostorech stanovuje limitní hodinovou koncentraci na 60 µg/m³.
V čem je nebezpečný
Při vysokých koncentracích je formaldehyd zdraví škodlivý. Světová zdravotnická organizace jej označila dokonce za karcinogen - původce lidských karcinomů, které způsobují rakovinu. V roce 2004 jej také Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zařadila do skupiny 1 - látek karcinogenních pro lidi. Není karcinogenní při požití, ale rakovinu způsobuje jeho inhalace.
Do organismu se dostává nejčastěji vdechováním, jen 6 - 10% látky se do organismu dostává kůží. Formaldehyd způsobuje podráždění sliznic horních cest dýchacích a spojivek. Člověk nacházející se v místnosti, kde je zvýšená koncentrace formaldehydu, má pocit suchosti v ústech i v nose, látka jej dráždí ke kašli, je příčinou bolestí hlavy, únavy, spavosti, pálí z ní oči nebo způsobuje slzení. V dlouhodobém horizontu naše zdraví vážně ohrožují hodnoty koncentrace překračující 100 µg/m3. Podráždění očí a horních cest dýchacích však může formaldehyd způsobit již v koncentracích 0,1−1 mg/m3.
Formaldehyd může být také příčinou vzniku atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a může být spouštěčem dalších různých alergických stavů. Při vyšších koncentracích se pak dostavuje silné slzení, otoky a zánět plic. Koncentrace 60 - 125 mg/m3 (tj. 60 000 – 125 000 µg/m3) může způsobit dokonce smrt.
Kde se vyskytuje?
Formaldehyd je chemickou látkou, se kterou se setkáváme ve školách, v práci a bohužel se jí často nevyhneme ani ve svých bytech. Je typickým zástupce tzv. problematiky uzavřených prostor. Je totiž obsažen v dřevotřískách, starých barvách, lacích, lepidlech, nebo některých mořidlech na dřevo - uvolňuje se tak z nábytku i podlah. Je obsažen rovněž v kobercovinách a textiliích. Najdeme jej také v oblečení, kosmetice, čisticích prostředcích a dokonce i v některých nekvalitních plyšových hračkách. Také dezinfekční prostředek známý jako formalín je 40% roztokem formaldehydu. Často se s ním můžeme setkat také ve stavebnictví, kdy je používán při výrobě pryskyřicových materiálů či plastických hmot.
Formaldehyd se však do lidského těla může dostávat i z jiných zdrojů:
• otevřený oheň (spalování uhlí a dřeva)
• výfukové plyny
• cigaretový kouř
Jak se formaldehydu vyhnout?
Pokud nechcete mít doma produkt, který obsahuje formaldehyd, nebo jinou chemickou látku, která jej uvolňuje, pečlivě zkoumejte původ a etikety výrobků. Formaldehyd je obsažen převážně v levném a nekvalitním nábytku z Asie, před nedávnem byla zaznamenána zásilka nebezpečného nábytku z Běloruska. Řešením by bylo kupovat nábytek z masivního dřeva. Při nákupu nového nábytku z jiného materiálu, než je přírodní dřevo, je třeba požadovat atest výrobce, že neobsahuje fenol-formaldehydové pryskyřice, které jsou významným zdrojem formaldehydu. V současnosti vyráběné dřevotřísky sice obsahují již mnohem méně formaldehydu, limit je 8 mg formaldehydu na 100 g absolutně suché hmoty, dřevotřískové desky je přesto vhodné natřít lakem, barvou nebo opláštit laminem či dýhou. Z nového textilu odstraníme formaldehyd vypráním. Co se týče kosmetiky, používejte pouze certifikovanou přírodní kosmetiku, v níž jsou povoleny přírodní a přírodně identické konzervanty.
Nábytek z masivu nebo atest výrobce je jediná možnost, jak mít jistotu, že se formadehydu nemusíme bát.
Důležité je také časté větrání. Vzhledem k tomu, že se formaldehyd odpařuje při vyšších teplotách, je dobré nepřetápět místnosti a výrobky, v nichž by se mohl nacházet, nestavět do blízkosti topných těles. Zbavit se formaldehydu z ovzduší nám mohou pomoci také některé pokojové rostliny, jako je břečťan, dračinec, filodendron, zelenec či chryzantéma. Pohltí až 88% toxinu za 24 hodin. Nežádoucí přítomnosti formaldehydu se dnes můžeme naštěstí v našich domech a bytech nadobro zbavit. Existuje několik stavebních společností, které nabízí různé způsoby redukce této škodlivé látky, jež ve zvýšené koncentraci ohrožuje zdraví dospělých i dětí.
- jpa -
Článek byl zobrazen 27717 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie
Materiály a barvy - to nejlepší pro nejmenší
Fakt, že by naše děti měly dostat jen to nejlepší, je už naštěstí při zřizování dětského pokoje dostatečně zakořeněn. Než se pustíte do budování dětského království, nechejte si poradit, jaké materiály a barvy jsou pro tento prostor nejvhodnější.
Jak vybrat vhodné barvy pro váš byt
I když většina z nás malování nemá zrovna v lásce, výběr barvy je snad tou nejoblíbenější činností spojenou s malováním. V současné době máme na výběr z tisíců nejrůznějších odstínů a tak můžeme zapojit fantazii a vybrat si to, co se nám nejvíce líbí. Při výběru je však třeba se řídit několika jednoduchými pravidly, abychom to s pestrostí nepřehnali a barvy pracovaly v náš prospěch.
Pravidelná údržba dřevěného plotu prodlouží jeho životnost na desítky let
Každý majitel dřevěného plotu potvrdí, že dřevo vypadá krásně, když je nově natřeno. Postupem času, vlivem slunečního svitu, deště, sněhu a mrazu dřevo mění svůj vzhled i barvu. Neošetřené dřevo také mohou napadnout dřevokazné houby a plísně, stejně jako hmyz. Pro co nejdelší životnost a funkčnost dřevěného plotu je tedy nejdůležitější pravidelná údržba.
Silvestrovský ohňostroj – krásný, ale nebezpečný
Oslavy Silvestra a Nového roku si snad nikdo z nás nedokáže přestavit bez ohňostroje a všelijaké pyrotechniky. Mnohým z nás stačí, když se na všechna ta světýlka jen koukáme, jiní zase rádi všelijaké rakety a petardy odpalují. Ne všichni však vědí, kde pyrotechniku nakupovat a jak s ní zacházet, aby byla pro všechny bezpečná.
Denas 2v1 a Denas Radiátor – rychleschnoucí barvy na kovy
Potřebujete natřít radiátor nebo plechovou střechu, ocelový plot, zábradlí nebo jiný kovový prvek? Denas 2v1 a Denas Radiátor jsou speciální rychleschnoucí vodou ředitelné barvy na kovy. Oba přípravky jsou antikorozní a práce s nimi je rychlá a snadná.
Bavlněné stěrkové tapety aneb malování bavlnou
Možností, jak dodat stěnám na originalitě a unikátnosti je v dnešní době několik. Oblíbené jsou tapety, ale i výmalba pestrobarevnými barvami. Existují však také netradiční malířské techniky a materiály, které z vašich stěn udělají doslova umělecké dílo. Tím jsou například bavlněné stěrkové omítky nebo bavlněné výtvarné hmoty.
Rady, které nestárnou - V. díl - Malujeme a natíráme
Pokud jste se rozhodli vzít vánoční úklid opravdu zgruntu a chcete před příchodem svátků klidu a míru očistit stěny nebo dokonce rovnou vymalovat, případně natřít rámy oken, mohly by se vám hodit staré dobré rady našich babiček a dědů, z nichž některé ještě rozhodně nezestárly.
Interiérové barvy proti plísním
Řada domů a bytů trpí kvůli špatnému odvětrávání na plísně, které vznikají na stěnách. Vlhkost a kondenzace vody v kombinaci se závětřím vytváří na omítkách ideální prostředí pro vznik této nežádoucí květeny, která vede k alergiím, kožním problémům a dokáže vážně poškodit lidské zdraví. Je vůbec možné proti plísním účinně bojovat?