Jak postupovat při regeneraci a ochraně dřeva?
02.05.2014
Dřevo je jedním z nejoblíbenějších materiálů používaným jak v exteriérech, tak i interiérech. Aby však fasáda, terasa, plot, nábytek a další výrobky ze dřeva zůstaly dlouho krásné, je třeba jim věnovat náležitou péči. Jak tedy o dřevo pečovat, aby bylo dlouho jako nové a neztratilo nic ze své elegance?
Dřevo je stále moderním materiálem, který vyniká skvělými užitnými vlastnostmi. Jelikož je to ale materiál přírodní a tedy i živý, může být ohrožen mnoha nežádoucími vlivy. Kvůli kolísání teplot se může dřevo odlupovat, vlivem agresivních UV paprsků šednout a působením času zvětrávat, případně se na něm mohou vytvořit trhliny, nebo jej může pokrýt nežádoucí zelený povlak. Dřevo při působení nepříznivých podmínek zkrátka podléhá přirozenému rozkladu. Důležité je zamezit především zvýšené vlhkosti ve dřevě, na kterou aktivně reagují biologičtí činitelé, jako je dřevokazný hmyz, houby a plísně. Dřevokazný hmyz napadá dřevo, jehož vlhkost je vyšší než 15%, u dřevokazných hub je hranice vlhkosti pro napadení o něco vyšší, přibližně 20%.
Regenerace dřeva
Než přistoupíme k samotné regenerační proceduře, musíme dřevo nejdříve očistit a zdrsnit jeho povrch. Nejčastěji je přistoupeno k broušení, které umožňuje získat dokonale hladký dřevěný povrch. Doporučuje se brousit jemnozrnným brusným papírem (150 až 200). Broušením ze dřeva odstraníme drobná dřevěná vlákna a zlepšíme přilnavost plochy. Dále pak musíme postupovat podle konkrétního problému, se kterým se naše dřevěné vybavení potýká. Na opravy používáme vždy jen profesionální přípravky.
Impregnace
Jestliže se na fasádě domu například vytvořily trhliny či odlupy, je dobré dřevo naimpregnovat a aplikovat na něj speciální izolační základovou barvu. Stejně tak dřevo, které má být vystaveno vysoké vlhkosti, by mělo být chráněno fungicidním impregnačním napouštědlem. Jde o bezbarvý prostředek, který proniká do hloubky dřeva a zajistí tak jeho úplnou ochranu před houbami, které způsobují jeho modrání a hnilobu. Impregnační nátěr je zapotřebí používat zejména v exteriéru. Dřevo dlouhodobě chrání, vyrovnává savost podkladu a připraví strukturu materiálu pro nanášení další vrstvy.
Olejové přípravky
V případě, že dochází k šednutí dřeva, použijeme speciální nátěrový olej na dřevo (např. Douglaska), který tomuto efektu zamezí. Tento produkt je založen na bázi přírodních rostlinných olejů, proniká hluboko do dřeva a uchovává jej zdravé, elastické a zamezí jeho vysychání. Zešedlou vrstvu dřeva tvoří oslabené buňky dřeva, které mohou být slabým článkem mezi nanášeným nátěrem a zdravým dřevem. V hobby marketech pak seženeme také speciální přípravky proti zelenému povlaku, nebo proti zvětrávání.
Lazurovací laky
Dřevo můžeme opatřit také tenkovrstvou či silnovrstvou lazurou. Tenkovrstvá nezanechává na povrchu dřeva film, pouze zvýrazní jeho strukturu a kresbu letokruhů, zatímco silnovrstvá vytvoří film v závislosti na podílu pevných částic, které jsou v ní obsaženy. Ani ona však nezakrývá léta a zvýrazňuje strukturu dřeva. Pokud ji správně aplikujeme, dokáže silnější film lazury dřevo lépe ochránit před povětrnostními vlivy. Aplikace tenkovrstvé lazury na silnovrstvou se nedoporučuje, ztratily by se tak přednosti tenkovrstvé lazury. Než se pustíte do nátěru, zjistěte si, že jej renovujete stejným druhem lazury – pokud ne, je třeba předchozí nátěr nejdříve zbrousit.
Aplikace ochranných prostředků
Zvolený prostředek, ať už jde o impregnaci, olej, lazuru či lak, nanášíme vždy po směru vláken. Jedině tak aplikovaná vrstva dostatečně pronikne do hloubky dřeva. Je důležité se zaměřit i na důkladné překrytí hran a vrcholků dřevěných prvků. Dřevěné prvky je nutné natírat bez přerušení, jedině tak se vyvarujeme tmavých skvrn, které jinak mohou vzniknout v místě nanášení vrstev prostředku. Teplota dřeva i přípravku, který na něj aplikujeme, by se měla pohybovat mezi 10 až 25 stupni Celsia, vlhkost natíraného dřeva by neměla přesáhnout 16%. Nízká teplota, nebo naopak přílišná vlhkost by mohla ovlivnit následné zasychání.
Kolik vrstev stačí?
U jednotlivých produktů je vždy dobré se držet pokynů výrobce. Příliš malé množství prostředku může zkrátit ochrannou lhůtu, naopak příliš velké množství zase může způsobit praskání a odlupování povlaku. Obecně se proto doporučuje aplikovat více slabších nátěrů, aby bylo dosaženo požadovaného efektu.
Co ještě ovlivňuje trvanlivost dřeva?
To, jak dlouho bude dřevo vypadat jako nové, ovlivňuje ještě celá řada dalších faktorů, jako je způsob jeho zpracování, jeho tvar i montáž. Například drsné dřevo (řezivo), které je pokryto velkým množstvím drobných vláken, pohlcuje vodu a dlouho se v něm tak udržuje vlhkost. Pro použití v exteriérech je tak vhodné ohoblované dřevo, které na působení vody není tolik náchylné. Tvar dřeva a způsob jeho montáže může přispět k jednoduššímu odvodu vody. Připevněné dřevo by nemělo přijít do stylu nejen s vodou, ale ani se zemí (vzlínající voda). Důležité je udržet dřevo v suchu.
Orientace vůči světovým stranám
Pro ochranu a životnost dřeva je podstatné také umístění a způsob bednění dřeva. Velkou roli hraje například světová strana, které je dřevo vystaveno. Mění se podle toho zatížení dřeva. Na dřevo, které je vystaveno severní či východní straně, postačí aplikovat pouze dva nátěry, zatímco jižní a západní strana vyžadují nátěry minimálně tři. Velmi podstatným kritériem je i směr bednění. Při umístění ve vodorovném směru se vlhkost ve dřevě udržuje déle a tak pro optimální ochranu také postačí pouze dva nátěry. Naopak svislý směr způsobuje rychlejší vysychání dřeva, proto je zapotřebí aplikovat více nátěrů, nejlépe speciálními přípravky.
- jpa -
Foto: Hornbach
Článek byl zobrazen 22478 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie

Barvy v bytě IX. - Oranžová
Po neutrálních a základních barvách nás čeká rozebrat barvy doplňkové. Pojďme se nejprve podívat na oranžovou, která vzniká smísením žluté s červenou. V příštích dílech si povíme něco o fialové a zelené.

Renovace a nátěr fasády
Odlupující se omítka na domě není nic hezkého a její objevení rozhodně majitele domu nepotěší. Přišel tak čas dát domu nový, svěží a reprezentativní nátěr. Z nové fasády si ale nemusíte dělat hlavu, tuto práci zvládne každý a bez větších problémů. Stačí mít jen vhodné vybavení a vědět, jak na to.

Desinfekce a čištění vody v bazénu aneb jak udržet bazén čistý
Koupat se ve špinavé vodě nechceme ani v rybníce, natož tak ve vlastním bazénu. Říkáte si, jak je možné, že máte vodu zase zakalenou, když se o ni pečlivě staráte? Možná děláte něco špatně, stačí dodržovat pár základních pravidel a pořídit si ty správné pomocníky, kteří s nečistotami zatočí. Vy už si pak můžete užívat příjemného koupání. Jak tedy na to?

Trendy v bytovém textilu – čístý a jednoduchý Split Clarity
Jedním z nejčerstvějších módních trendů v bytovém textilu je tzv. Split Clarity, neboli „rozpolcená čistota“. Je pro něj typická jednoduchost, funkčnost a čistota designu. Split Clarity vyznává udržitelnost, klade důraz na kvalitu, moderní technologie a nové materiály. Je řízen heslem, že méně je někdy více.

Pravidelná údržba dřevěného plotu prodlouží jeho životnost na desítky let
Každý majitel dřevěného plotu potvrdí, že dřevo vypadá krásně, když je nově natřeno. Postupem času, vlivem slunečního svitu, deště, sněhu a mrazu dřevo mění svůj vzhled i barvu. Neošetřené dřevo také mohou napadnout dřevokazné houby a plísně, stejně jako hmyz. Pro co nejdelší životnost a funkčnost dřevěného plotu je tedy nejdůležitější pravidelná údržba.

Návod – jak natřít betonovou zeď
S našimi tipy pro Vás bude nátěr betonové plochy bez „víceprací“ a s kýženým výsledkem. Kromě minima manuální zručnosti potřebujete jen: smetáček, hadici či vapku, izolepu, samotnou barvu a krycí folii.

Tapety a tapetování - nezasloužil by si váš interiér změnu?
Tapety dávno nejsou nutným zlem pro zakrytí nerovných zdí panelových domů. Naopak. V současné době jsou symbolem luxusu a elegance a každý bytový designér se s jejich pomocí vyřádí. Jak je to možné? Na trhu jsou totiž k sehnání rozmanité typy, vzory a materiály tapet, které se skvěle hodí do každého interiérů a práci s nimi zvládnou i ti méně zkušení.

Interiérové barvy proti plísním
Řada domů a bytů trpí kvůli špatnému odvětrávání na plísně, které vznikají na stěnách. Vlhkost a kondenzace vody v kombinaci se závětřím vytváří na omítkách ideální prostředí pro vznik této nežádoucí květeny, která vede k alergiím, kožním problémům a dokáže vážně poškodit lidské zdraví. Je vůbec možné proti plísním účinně bojovat?