Kde se vzal sádrokarton?
24.08.2008
Před pár lety o něm nikdo nic nevěděl, dnes se stal ve stavebnictví téměř zaklínadlem. Ano, řeč je o sádrokartonu. Setkáváme se s ním všude, používá se při stavbách, vestavbách i rekonstrukcích.
Co to vlastně je? Jak název správně napovídá, skládá se ze sádry a kartonu. Sádra je materiál známý již velmi dlouho, používala se už ve starověku. Je složena z vápníku, síry, kyslíku a vody a vyrábí se vypalováním přírodního nebo umělého (vzniklého při odsíření) sádrovce při teplotě 120 až 180°C a následným zpracováním vzniklého produktu. První desku, vyrobenou z filcového papíru a sádry, si nechal Američan Augustine Sackett patentovat v roce 1894 pod názvem „ Sackett Board“ . V podstatě šlo o sendvič ze tří vrstev sádry střídajících se s čtyřmi vrstvami papíru. Počátkem 20. století se obdobné desky začaly využívat k protipožárnímu obložení domků a před 2. světovou válkou se dostaly i do Evropy. Němci je zdokonalili, vymysleli nové metody jejich použití a začali je vyrábět ve větším měřítku. K nám sádrokarton pronikl v podstatě až v 90. letech 20. století, o to byl však jeho nástup razantnější.
Uplatnění sádrokartonu je velmi široké, avšak nikoliv neomezené. Tak především, sádrokarton není určen pro nosné konstrukce a nesmí být proto příliš zatěžován. Velmi často se však používá k tvorbě příček a dělících stěn v interiérech. Sádrokartonová deska může být v tomto případě samonosná (avšak nezatížená), nebo umístěná na nosném roštu (z kovu, dřeva apod.).
Dalším častým způsobem použití je vytváření „falešných“ stěn, předsazených před zeď a zakrývajících různé instalace a rozvody. Do vzniklého meziprostoru může být umístěna tepelná izolace (plus parozábrana) a ve výsledku navíc získáme téměř dokonale rovnou stěnu. Sádrokartonové desky mohou obdobně vytvořit interiér podkroví v oblíbených půdních vestavbách.
Běžné je rovněž použití sádrokartonů na stropech, respektive stropních podhledech. I v tomto případě může ve vzniklém prostoru vést vzduchotechnika či klimatizace, rozvody elektřiny, televize apod.
Běžný sádrokarton není příliš vhodný pro použití v koupelnách. Vyrábějí se však impregnované desky se zvýšenou odolností proti vlhkosti (tzv. „zelený“ sádrokarton), které se právě v koupelnách a na jiných vlhkých místech uplatňují. Části přicházející do styku s vodou je navíc lepší chránit ještě hydroizolační vrstvou. A konečně se zmiňme také o využití sádrokartonu jako materiálu na podlahy.
Možnosti použití jsou zkrátka dosti rozsáhlé. K oblibě sádrokartonu přispívá rovněž poměrně snadná práce s ním spolu s faktem, že jde o suchý proces, dostupnost různých konstrukčních systémů (rošty, nosníky) a široké pole působnosti při aplikacích povrchových úprav. Sádrokarton můžeme nechat tak, jak je, ale dá se natírat (nejlépe disperzní barvou), tapetovat, obkládat… Na spáry jdou aplikovat různé tmely (akrylát, silikon) i oblíbená PUR pěna.
Svou roli ve velkém rozšíření sádrokartonu pochopitelně hraje také příznivá cena. Jestliže si na práci s ním přece jen netroufáte nebo prostě nemáte čas, stačí si vybrat z mnoha stavebních firem, které se sádrokartonem běžně pracují.
Autor: Michal Hamšík
Foto: Rigips
Články s podobnou tématikou
Zapravení ostění okna nebo dveří – snadno a rychle se sádrovou omítkou
Saint-Gobain Gypsum Trophy 2008
Kdy použít stropní podhledy
Znáte ekopanely?
Hrátky s půdním prostorem
Článek byl zobrazen 15219 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Sádrokartony, podhledy a půdní vestavby
RigiProfily – nové profily pro větší pevnost sádrokartonových konstrukcí
Pevnost sádrokartonových konstrukcí závisí nejen na kvalitě odvedené práce, ale zejména i na kvalitě základních stavebních prvků konstrukce, kterými jsou sádrokarton a profily. Nové profily jsou výsledkem spolupráce s firmou Hadley – držitelem světového patentu na úpravu plechu, díky kterému získávají nové profily daleko lepší vlastnosti ovlivňující výslednou tuhost konstrukcí.
Nejste spokojeni s výškou místnosti? Pomožte si trikem
V některých místnostech můžeme mít opravdu pocit, že na nás strop jakoby padá, jinde jsou zase stropy vysoké příliš. Aniž bychom museli zasahovat do samotné výšky stropu, lze si pomoci optickým klamem.
Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?
Pokud jste dostali stavební horečku a rozhodli jste se vrhnout do přestavby bytu, nebo to berete z gruntu a stavíte si svůj nový dům, budete dříve či později možná řešit problém: sádrokarton – ano či ne?. Vězte, že alternativ je na trhu stále větší množství.
Sádrokartonáři ví, že fermacell je lepší “sádroš”
Ve srovnání s klasickými sádrokartonovými deskami je fermacell materiálově homogenní deska, která je zhotovena ze směsi sádry a celulózových vláken z rozemletého papíru. Papírová vlákna zpevňují materiál tím, že "proarmují" sádru v celém průřezu desky a tak podstatně zvýší její pevnost. Výsledkem je například schopnost desky o tloušťce 12,5 mm zabudované v příčce nebo stěně unést svislé zatížení na šroubu s hmoždinkou až 50 kg (stupeň bezpečnost 2!) bez jakékoliv výztuhy nebo využití spodní konstrukce.
Dokonale hladké stěny s novou bílou sádrovou stěrkou Rimano Glet XL
Jemné jednovrstvé sádrové omítky a stěrky si na českých stavbách již našly své místo. Omítky Rimano z přírodního sádrovce jsou určeny k omítání veškerého zdiva v interiéru. Novinkou na trhu je bílá sádrová stěrka Rimano Glet XL, která svými vlastnostmi šetří stavebníkům čas i peníze. Je to jediná čistě přírodní sádrová stěrka, která dosud na českém trhu nebyla k dostání.
Rychlá rekonstrukce interiéru? Se sádrokartonem.
Jedním z chytrých a vyzkoušených způsobů rekonstrukcí interiéru je použití sádrokartonových systémů. Neomezují fantazii projektanta ani investora, splní všechny požadavky na moderní bydlení a navíc zajistí kvalitní zvukovou izolaci v interiéru.
Je jedno, s jakou deskou ho srovnáváte – na vrcholu je Diamant
Pouze jedna deska slučuje vlastnosti desek WHITE, RED, GREEN i desek sádrovláknitých. Tou deskou je Diamant. Jenom pod tímto názvem získáte kombinaci odolnosti proti požáru, vyšší vzdušné vlhkosti, vysokou tvrdost jádra i povrchu i rámové ztužující vlastnosti. Vše doplněno jedinečnými a nezaměnitelnými akusticko- izolačními vlastnostmi.
Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami
Chcete realizovat své představy o bydlení rychle a levně s pomocí sádrokartonových či sádrovláknitých konstrukcí? Říkali jste si, že by bylo pěkné mít nové podkroví nebo vestavěnou příčku, ale netroufali jste si na to? Nová kniha Sádrokarton zvládneme sami vás provede všemi pracovními postupy krok za krokem.