Co dokáží vnitřní omítky
18.11.2006
Chcete-li dosáhnout neotřelého vzhledu stěn interiéru, nemusíte se omezovat jen na nátěrové hmoty či tapety. Velmi zajímavých efektů je možno docílit jen použitím vhodných omítek.
Omítky jsou tradičním a dosud nejčastěji používaným způsobem pro úpravu vnitřních a vnějších povrchů staveb, avšak není omítka jako omítka. Liší se především v materiálovém složení – např. vápenná, vápenocementová, cementová, sádrová – které určuje její mechanické vlastnosti (např. sádrová omítka pro prostory, kde je potřeba menší prašnost) i vzhled povrchu. Dnes už slovo „omítka“ neznamená jen bílou, víceméně hladkou, jednotvárnou plochu.
Pro vnitřní omítky platí pochopitelně jiné, obecně řečeno menší nároky, než pro omítky vnější. Nemusejí být tak rezistentní vůči mechanickým, klimatickým a dalším vlivům, ačkoliv by zase měly být odolné otěru a znečištění, nehořlavé, netoxické, bez zápachu, omyvatelné, neměly by se drolit, umožnit dýchání stěn apod. Je možné použít také materiály tepelně izolační. A hlavně, mohou velmi dobře splnit účel dekorační.
S vhodnou omítkou je možné docílit velké barevnosti, srovnatelné s nabídkou běžných malířských barev, ale i mnoha různých zrnitostí a povrchových reliéfů. Co třeba stěna se strukturou dřeva, kamene nebo kůže? Nebo úmyslně „křivá“ omítka, připomínající starý dům?
Nabídka je opravdu široká, a to jak ve stavebninách, tak i v různých super- a hyper- marketech pro kutily a stavebníky. Nejčastěji se asi setkáte s výrobky firem Knauf, Job, Sto, Cemix apod. Produkty jsou označovány názvy, které napovídají, jak bude povrch vypadat - škrábaná omítka, kamínková omítka, rýhovaná omítka… U každého typu pak ještě existuje řada variant dle struktury a dalších parametrů. Mezi exklusivnější patří materiály s mramorovým efektem, umožňující napodobit vzhled starých antických paláců a tzv. „benátské štuky“.
Dojem z interiéru se při použití dekorativních omítek změní nejen díky jejich vzhledu, ale vliv bude mít také odrazivost povrchu. Světlo, dopadající na reliéf, se totiž jednoduše neodráží jako u hladké stěny, ale různě se láme, pohlcuje a rozbíjí. Díky tomu působí pokoj s takovouto omítkou většinou mnohem útulněji. Někteří odborníci dokáží s těmito efekty pracovat a navrhnout takovou omítku, která vytvoří požadovanou světelnost a atmosféru místnosti.
Vnitřní omítky se nejčastěji nanášejí v tloušťce 10 – 15 mm u jádra a 1 – 2 mm štuk, nebo jen 10 mm při použití jednovrstvé omítky. Tyto práce je možné provádět prakticky po celý rok, tedy i v zimě. Pokud však chcete dosáhnout kvalitního povrchu a nemáte s materiálem a jeho aplikací zkušenosti, je lépe svěřit práci odborné firmě. Ta také posoudí, zda je nutné provádět nějakou penetraci, nanést vyrovnávací podklad apod.
Ať už tedy budete stavět či renovovat, vnitřní omítka je vhodným prostředkem k dosažení útulného a atraktivního bydlení.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Omítky vhodné i do koupelny
Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
Kabát, který chrání a sluší
Rekonstrukce bytu: opravy prasklin
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Omítky a fasády
Článek byl zobrazen 27233 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Omítky a fasády
Jak na fasádu, která bude vypadat skvěle a zároveň vydrží?
Fasáda do velké míry ovlivňuje celkové vyznění stavby. Kromě estetického hlediska je při výběru omítky nutné brát v potaz i další faktory. Fasáda totiž chrání dům před nepříznivým počasím, mikroorganismy nebo smogem.
Odvětrávané fasády – jak vlastně fungují a jaké jsou jejich výhody?
Uvažujete o nové fasádě? Myslete i na odvětrávání. Dobrý systém cirkulace vzduchu brání vzniku vlhkosti a plísní. V zimě slouží jako tepelná izolace, v létě brání přehřívání zdiva. Pojďme se podívat, jak fungují a jaké jsou jejich výhody.
Dřevěné obložení fasády – skvělá tepelná izolace a nadčasový vzhled
Dřevo je oblíbeným přírodním materiálem a dokáže podtrhnout styl každého domu. Dřevěná fasáda dodá stavbě moderní šmrnc, vdechne jí osobité kouzlo a navíc má skvělé tepelně-izolační vlastnosti. V dnešní době si můžeme dům obložit těmi nejkvalitnějšími dřevinami, jako je západní červený cedr, sibiřský modřín či tepelně upravená borovice.
Fasádní betonové obklady
Když se řekne slovo „beton“, mnohým z nás se vybaví zašedlost a strohost architektury panelákových sídlišť z dob před 15 lety. V dnešní době tento materiál nabývá mnohem inspirativnější a modernější podoby a nachází uplatnění nejen jako materiál ryze konstrukční, ale i jako materiál dekorativní.
Zateplení domu termoaktivní stěrkou nové generace
S ohledem na rostoucí ceny energií a nákladů na vytápění se do popředí zájmu opět dostává zateplování a snaha o minimální úniky tepla. Aktuálně nejpoužívanější technologie zateplení může pro starší domy znamenat komplikace i finanční náročnost. Řešením je revoluční technologie v podobě stěrek AERO-THERM®.
Dřevoplastové fasádní obklady
Kompozitní materiál, který spojuje přednosti plastu a dřeva je již poměrně dobře znám z teras, balkónů a zahrad, kde se využívá jako terasová podlaha, podlaha kolem bazénů nebo jako plotovky. Dřevoplast se ale využívá také jako fasádní obklad pro odvětrávané fasády.
Venkovní obklady a umělý kámen
Hledáte tu nejvhodnější barvu na fasádu vašeho domu, ale stále se nemůžete rozhodnout, která bude ta pravá? Nezaujal vás ani jeden z nabízených odstínů? Pak možná pro vás bude zajímavým řešením umělý kámen.
Co dokáží vnitřní omítky
Chcete-li dosáhnout neotřelého vzhledu stěn interiéru, nemusíte se omezovat jen na nátěrové hmoty či tapety. Velmi zajímavých efektů je možno docílit jen použitím vhodných omítek.