Pár tipů, jak se zbavit vlhkosti ve vašem domě
23.04.2005
Vlhkost je nepřítel, se kterým je třeba nepřetržitě bojovat. Je to totiž vetřelec, který nemusí být vidět, ale je všude kolem vás. A hlavně vlhkost je hlavní příčinou vzniku nepříjemné a zdraví škodlivé plísně.
Máme pro vás několik rad, jak s vlhkostí úspěšně zatočit! Domovy s nadměrnou vlhkostí poznáme snadno – zatuchlý vzduch, opadávající omítky, skvrny na zdech, vlhké podlahy a neustále zamlžená okna. Co je však mnohem podstatnější – je ohroženo zdraví obyvatel těchto domů všudypřítomnými alergeny a bakteriemi.
Jednou z hlavních příčin nadměrné vlhkosti v domě je nedostatečné větrání. Majitelé izolují své domy tak pečlivě, že tak nechtě zabraňují přirozené výměně vzduchu, dochází ke srážení vody vlivem změny teplot a tím se vytváří ideální prostředí k rozmnožování nebezpečných bakterií.
Co tedy musíte udělat, aby vaše domácí prostředí nebylo zdravotně závadné?
Co nejčastěji otevírejte okna a dveře a větrejte, zabráníte tak kondenzaci par a vzniku plísní.
Používejte vysoušeče a ventilátory, které napomáhají cirkulaci vzduchu a zabraňují srážení par. Instalujte je tam, kde nejvíce používáte vodu, tedy do koupelen a kuchyní. Nezapomeňte, že by to měly být vysoušeče s vnější ventilací.
Při stavbě nového domu dbejte na to, abyste použili stavební a instalační materiál, který je už uzpůsoben k tomu, aby odváděl nadměrnou vlhkost průduchy ven. Zkontrolujte stav střechy alespoň dvakrát ročně. I malé škvíry a prasklinky mohou v budoucnu znamenat veliký problém. Nezapomeňte na okapy a rýny.
Pravidelně kontrolujte, zda okna, dveře nebo základy neprosakují nebo jimi neproniká vzduch. V případě potřeby opravte nebo vyměňte zámky oken a dveří.
Pro pravidelnou kontrolu vlhkosti si také můžete koupit přenosný odvlhčovač, zařízení, které vstřebává nadbytečnou vlhkost a stará se tak o zdravé prostředí ve vašem domě.
Dodržováním těchto kroků byste měli zabránit nadměrné vlhkosti ve vašem domě a předejít tak vzniku plísní a náročnému boji s nimi.
Autor: phe
Článek byl zobrazen 22986 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Omítky a fasády
Revitalizace žižkovských panelových domů
Projekt má za cíl vypořádat se s neblahým architektonickým dědictvím minulosti. Rekonstruovat se budou panelové domy staré 35 – 45 let, na kterých byla dosud prováděna jen běžná údržba. Dojde k výměně oken, opravě střech, lodžií a také k zateplení fasád. Hlavní roli při rekonstrukci fasád budou hrát cihlové obkladové pásky.
Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
V dnešní moderní bytové výstavbě je potřebné připomenout, že povrchová úprava stěn v obytných místnostech je jedním z nejdůležitějších faktorů pro zdravé bydlení.Velkou oblibu opět zaznamenávají v posledním desetiletí kvalitní sádrové omítky, které se po dlouhých letech nezájmu staly velkým hitem.
Vláknocementové fasádní desky
Kromě tradičních systémů úpravy fasád s použitím omítky se nám při stavbě i rekonstrukci domů nabízí další možnost – fasádní desky. Mohou být vyrobeny z různého materiálu, nejčastěji se objevují vláknocementové, z minerální plsti, polystyrenu, kovu či dřeva.
Originální a nestárnoucí fasáda do všech situací
Stavíte nebo rekonstruujete váš dům? Chcete mít fasádu, která bude praktická, dlouho vydrží a a ještě k tomu splní designové nároky současnosti i budoucích let? Máme pro vás tip.
Fasádní betonové obklady
Když se řekne slovo „beton“, mnohým z nás se vybaví zašedlost a strohost architektury panelákových sídlišť z dob před 15 lety. V dnešní době tento materiál nabývá mnohem inspirativnější a modernější podoby a nachází uplatnění nejen jako materiál ryze konstrukční, ale i jako materiál dekorativní.
Jak vybírat a nanášet fasádní barvy?
Rozhodli jste se oživit fasádní nátěr vašeho starého domu, nebo vybíráte tu správnou fasádní barvu, kterou nanesete na váš nový rodinný dům? V obou případech je třeba dobře zvolit nejen odstín fasádní barvy, ale také její druh, abyste omítce zajistili co nejdelší životnost. Jaké jsou nové trendy a možnosti ve fasádních barvách?
Renovace a nátěr fasády
Odlupující se omítka na domě není nic hezkého a její objevení rozhodně majitele domu nepotěší. Přišel tak čas dát domu nový, svěží a reprezentativní nátěr. Z nové fasády si ale nemusíte dělat hlavu, tuto práci zvládne každý a bez větších problémů. Stačí mít jen vhodné vybavení a vědět, jak na to.
Kabát, který chrání a sluší
Vnější omítky neposkytují stavbám pouze více či méně slušivý kabát. V prvé řadě chrání dům před povětrnostními vlivy, kolísáním teplot, vysoké vlhkosti i ovzduším, přesyceným exhalacemi.