Pár tipů, jak se zbavit vlhkosti ve vašem domě
23.04.2005
Vlhkost je nepřítel, se kterým je třeba nepřetržitě bojovat. Je to totiž vetřelec, který nemusí být vidět, ale je všude kolem vás. A hlavně vlhkost je hlavní příčinou vzniku nepříjemné a zdraví škodlivé plísně.
Máme pro vás několik rad, jak s vlhkostí úspěšně zatočit! Domovy s nadměrnou vlhkostí poznáme snadno – zatuchlý vzduch, opadávající omítky, skvrny na zdech, vlhké podlahy a neustále zamlžená okna. Co je však mnohem podstatnější – je ohroženo zdraví obyvatel těchto domů všudypřítomnými alergeny a bakteriemi.
Jednou z hlavních příčin nadměrné vlhkosti v domě je nedostatečné větrání. Majitelé izolují své domy tak pečlivě, že tak nechtě zabraňují přirozené výměně vzduchu, dochází ke srážení vody vlivem změny teplot a tím se vytváří ideální prostředí k rozmnožování nebezpečných bakterií.
Co tedy musíte udělat, aby vaše domácí prostředí nebylo zdravotně závadné?
Co nejčastěji otevírejte okna a dveře a větrejte, zabráníte tak kondenzaci par a vzniku plísní.
Používejte vysoušeče a ventilátory, které napomáhají cirkulaci vzduchu a zabraňují srážení par. Instalujte je tam, kde nejvíce používáte vodu, tedy do koupelen a kuchyní. Nezapomeňte, že by to měly být vysoušeče s vnější ventilací.
Při stavbě nového domu dbejte na to, abyste použili stavební a instalační materiál, který je už uzpůsoben k tomu, aby odváděl nadměrnou vlhkost průduchy ven. Zkontrolujte stav střechy alespoň dvakrát ročně. I malé škvíry a prasklinky mohou v budoucnu znamenat veliký problém. Nezapomeňte na okapy a rýny.
Pravidelně kontrolujte, zda okna, dveře nebo základy neprosakují nebo jimi neproniká vzduch. V případě potřeby opravte nebo vyměňte zámky oken a dveří.
Pro pravidelnou kontrolu vlhkosti si také můžete koupit přenosný odvlhčovač, zařízení, které vstřebává nadbytečnou vlhkost a stará se tak o zdravé prostředí ve vašem domě.
Dodržováním těchto kroků byste měli zabránit nadměrné vlhkosti ve vašem domě a předejít tak vzniku plísní a náročnému boji s nimi.
Autor: phe
Článek byl zobrazen 23638 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Omítky a fasády

I fasádní omítky můžou imitovat dřevo, cihlu nebo betonový obklad
Zasloužil by váš dům nový kabát? Atraktivní vzhled a styl mu můžete dodat novou fasádní omítkou. Na trhu je dnes opravdu pestrá nabídka nejrůznějších barev, struktur a designů. Je libo rýhovanou či mozaikovou fasádní omítku? Nebo byste raději takovou, co odráží infračervené záření, případně se podobá dřevu?

Kabát, který chrání a sluší
Vnější omítky neposkytují stavbám pouze více či méně slušivý kabát. V prvé řadě chrání dům před povětrnostními vlivy, kolísáním teplot, vysoké vlhkosti i ovzduším, přesyceným exhalacemi.

Jak co nejlépe zateplit dům?
Zateplování je trendem poslední doby, který však má své opodstatnění. Pokud se ve svém domě či bytě nechcete pohybovat navlečení v několika svetrech, jen abyste ušetřili na vytápění, měli byste raději dům zabezpečit proti tepelným ztrátám. Díky této investici v zimě výrazně ušetříte za energie vynaložené na vytápění a zajistíte si teplejší budoucnost.

Odvětrávané fasády – jak vlastně fungují a jaké jsou jejich výhody?
Uvažujete o nové fasádě? Myslete i na odvětrávání. Dobrý systém cirkulace vzduchu brání vzniku vlhkosti a plísní. V zimě slouží jako tepelná izolace, v létě brání přehřívání zdiva. Pojďme se podívat, jak fungují a jaké jsou jejich výhody.

Nanotechnologie na vaší fasádě
Zřejmě jste už slyšeli o tzv. „samočisticích omítkách“. Ale funguje to vůbec, a pokud ano, jak? Samočisticí omítky bývají nejčastěji na silikonové nebo silikátové bázi a na povrchu fasády vytvářejí díky své chemické skladbě speciální povrchovou strukturu.

Dřevěné fasády a jejich hlavní výhody - unikátní vzhled a funkčnost
Dřevěné fasády mají kromě atraktivního vzhledu i řadu funkčních výhod, pro které je tento typ opláštění budov vyhledávaný soukromými i komerčními investory a institucemi. Dřevěné provětrávané fasády přispívají k regulaci vlhkosti v domě a snižují energetickou náročnost budovy.

Vláknocementové fasádní desky
Kromě tradičních systémů úpravy fasád s použitím omítky se nám při stavbě i rekonstrukci domů nabízí další možnost – fasádní desky. Mohou být vyrobeny z různého materiálu, nejčastěji se objevují vláknocementové, z minerální plsti, polystyrenu, kovu či dřeva.

Mozaikové minerální omítky
Při stavbách i rekonstrukcích se stále častěji setkáváme s mozaikovými minerálními omítkami, zvanými také „marmolit“. Jsou to velmi dekorativní, různobarevné omítky se zrnitou strukturou, nejčastěji na bázi bezrozpoustědlové akrylátové disperze nebo roztoku epoxidové pryskyřice a minerálních plniv v podobě přírodních kamínků.