Plech na střeše - ano či ne?
02.11.2007
Jen málokterý druh střešní krytiny se setkává s tak rozporuplnými reakcemi, jako plech. Čas od času se na webu objeví článek více nebo méně propagační, vyzdvihující výhody plechové střechy, a hned se vyrojí spousta diskutérů, kteří toto řešení vyzdvihují do nebe, nebo naopak haní a zatracují.
Jak to tedy je? Jisté je, že plechová střecha se v našich zemích používá poměrně dlouho a stále to nevypadá, že by jí odzvonilo. Dříve šlo o prosté pásy pozinkovaného plechu, dnes už můžete koupit plechovou krytinu napodobující střešní tašky, která je zdálky od „pravé“ téměř nerozeznatelná. Právě vzhled je přesto jednou z hlavních námitek kritiků plechových střech. V tomto směru ovšem není možno vynést žádný konečný verdikt, vzhled je totiž čistě subjektivní záležitostí a každému se (naštěstí) líbí něco jiného.
Jednou z hlavních výhod plechové střechy je nízká váha, která málo zatěžuje krov. To je předností například při obnově starších domů, kde starou střešní konstrukci raději nechceme příliš zatěžovat betonem nebo pálenými taškami, ale i u dalších staveb, kde se díky slaběji dimenzovanému krovu dá ušetřit. Nízká hmotnost je pozitivní i z hlediska dopravy materiálu na stavbu a manipulace s ním. V horských oblastech s velkým množstvím sněhových srážek je menší celkové zatížení rovněž ku prospěchu. Přidává se k tomu fakt, že sníh z tohoto typu krytiny poměrně snadno sklouzává.
U obyčejných tabulových plechových střech z pozinkovaného plechu byla významnou výhodou i nízká cena. Ta sice stále zůstává plusem, ale je nutno přiznat, že kvalitní plechové střechy „simulující“ pálené tašky se již originálu cenově přibližují (avšak také je na ně poskytována dostatečná záruka, někdy až 60 let).
Je samozřejmé, že plechová střecha má i své nevýhody. Ty ale ve většině případů plynou z nevhodné konstrukce krovu (pro daný typ krytiny) či neodborné pokládky.
Tak například hluk, který je při dešti nebo kroupách pod plechovou střechou údajně nesnesitelný. Dům ale není stará plechová hala, kde se s popsanými akustickými efekty hojně setkáváme. V současnosti snad už každý stavbu zatepluje a tepelná izolace zpravidla působí zároveň i jako izolace zvuková. Plechové střešní krytiny jsou navíc mnohdy vybaveny povrchovou úpravou (různé granuláty atd.), která sama o sobě zvukové efekty tlumí. Déšť je proto v domě s moderní plechovou střechou a správně provedenou izolací slyšet jen zcela výjimečně. Silné krupobití jistý hluk může způsobit, především přímo v půdních prostorách. Pod ně by ale již neměly žádné nežádoucí zvuky pronikat. A navíc – kolikrát do roka padají kroupy?
Další časté připomínky se týkají údržby. Pravda, časté „šmirglování“ a natírání rezavého plechu není žádný med, ovšem v tomto případě jde pouze o výběr kvalitního materiálu. Současné plechové krytiny jsou dodávány již s povrchovou úpravou, která má velmi dlouhou životnost. Některé (dražší) jsou navíc vyrobeny z kvalitní, téměř nerezavějící oceli, lze se setkat i s krytinou hliníkovou či dokonce luxusní měděnou. Ale chce to získat reference od uživatelů přímo k danému výrobku, neboť praktické zkušenosti u některých typů střech potvrzují dlouhou životnost, zatímco u jiných tolik opěvovaný trvanlivý nátěr po pár letech sleze.
Totéž se týká upevnění panelů pomocí šroubů a těsnících podložek, kde se kvalita jednotlivých produktů dosti liší. V tomto případě navíc hraje velkou roli správná aplikace. Pracovníci provádějící tuto práci by měli mít dostatečnou praxi, aby neodbornou pokládkou celou střechu neznehodnotili.
Stejně tak je nutné dát pozor na dobře vymyšlené odvětrávání, jinak hrozí, že na spodní straně plechu kondenzuje voda, což může mít různé negativní dopady nejen na samotnou střechu.
Když to shrneme, plechová střecha má spoustu výhod, ale jen při správném navržení a položení. Vzhledem k výši investice se u střechy většinou příliš nevyplácí experimentovat, proto je lépe práci svěřit profesionálům. Pak byste měli mít záruku, že střecha bude svou funkci dobře plnit po dobu několika desítek let, a to s minimální údržbou.
Text: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Lindab
Články s podobnou tématikou
Řešení pro ploché střechy
Zkontrolovat střechu je třeba, jakmile roztaje sníh
Více světla i pohodlí se střešním oknem
Střecha dělá dům
Druhy střešních krytin
Střecha nad hlavou v mnoha podobách
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Střechy a příslušenství
Článek byl zobrazen 30084 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Pálené střešní tašky se hodí na chalupu i moderní dům
Pálené střešní tašky jsou po mnoho let velmi oblíbenou střešní krytinou a jejich popularita stále roste. Tento léty osvědčený materiál vyniká totiž spoustou předností, jako je vzhledová a barevná stálost, dlouhá životnost a vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům. Navíc jsou pálené střešní tašky vyráběny z tradičního přírodního a ekologického materiálu.
Střecha dělá dům
Střecha opravdu dotváří celkový dojem stavby. Na trhu je nepřeberné množství střešních krytin od tuzemských i zahraničních producentů, ne každá krytina se ovšem hodí na náš dům a pro laika není výběr jednoduchý.
Střechy FILKO - výrobce vlastní betonové střešní krytiny
Firma FILKO – Zdeněk Filipský, Provoz STŘECHY Radkovice u Hrotovic, nabízí profesionální a komplexní služby v oblasti navrhování a realizace střech. Střechy jsou budovány s 20letou zkušeností kompletně z vlastních materiálů firmy FILKO, za použití vlastní techniky.
Dáte peníze za světlovod a chcete aby vám po pár letech nezhasnul?
Osvětlování neosvětlitelných prostor denním světlem ze světlovodů zažívá velký rozmach. Co však dělat, když na trhu je spousta výrobků s lákavou cenou a sliby dostatku denního světla na dlouhou dobu. Zde je pár tipů na to, čemu bychom měli dát pozornost při výběru světlovodů do našeho domu.
Jak pečovat o střechu v zimě
V posledních letech nám „paní zima“ ukazuje svou sílu nejen třeskutými mrazy, ale také pořádnou sněhovou nadílkou, čímž řadu z nás umí pěkně potrápit. Zejména majitelé rodinných domků musí řešit řadu problémů. Nastává otázka, kolik střecha vydrží sněhu? Kdy už je množství sněhu příliš velké nebo jak lze sníh bezpečně dopravit na zem?
Zelená střecha – oáza, na kterou můžete získat i dotaci
Střechy pokryté vegetací se objevují na venkově, ale stále častěji také ve městech, kde kromě estetické funkce přispívají také k lepšímu klimatu, zejména během parného léta. Jak taková zelená střecha vypadá a co všechno musí splňovat, abyste na ni mohli získat dotaci?
Solární střešní tašky Generon vás přesvědčí vzhledem a výkonem
Vkusné řešení bez kompromisů. Jednoduchá, efektivní, rychlá a bezpečná montáž. Ochrana a obnovitelná energie pod jednou střechou. Kompletní řešení pro zastřešení střech a výrobu solární energie. To vše jsou hlavní přednosti solárních střešních tašek Terran Generon.
Jak odstranit starou eternitovou střechu?
Přestože jsou eternitové střešní krytiny pro svou zdravotní nebezpečnost již zakázány, stále jsou na střechách mnoha domů, chat a chalup k vidění. Pokud je to případ i vaší nemovitosti a rozhodli jste se eternitovou střechu konečně odstranit, je třeba vědět, že jak na to. Odstraňování svépomocí je zakázáno, tak jak si poradit? A co se starým eternitem?