Profiterasy

Reklama

Jak se staví z ytongu...

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

22.09.2011

Za klasiku mezi stavebními materiály je považován originální pórobeton Ytong, který vyniká hned několika skvělými vlastnostmi. Nabízí vysoký standard tepelné izolace, stabilitu a odolnost, snadnou manipulaci i zpracování, navíc je nehořlavý a zajišťuje příjemné vnitřní klima. Z tvárnic Ytong je možné vytvořit kompletní stavební systém pro celou hrubou stavbu.

Materiál šetrný k přírodě

Kromě výborných funkčních vlastností je pórobeton Ytong charakteristický rovněž svým ekologickým přístupem. Tvárnice se totiž vyrábí výhradně z přírodních surovin, jako je křemičitý písek, vápno, cement a voda. Tyto suroviny tvoří velkou část zemské kůry a jsou tak prakticky nevyčerpatelné. Také jejich těžba probíhá způsobem šetrným k životnímu prostředí. Pórobeton je navíc plně recyklovatelný materiál.

Výroba Ytongu

Tvárnice Ytong se vyrábí tak, že se nejdříve na jemno namele písek, který se následně smíchá s ostatními surovinami, tedy vápnem, cementem, vodou a kypřící látkou. Ta naplní tuto vzniklou pórobetonovou hmotu malými rovnoměrnými bublinkami. Jakmile polopevné surové bloky ztuhnou, přiříznou se a vytvrdí vodní párou při teplotě 200 ˚C. V pórech zůstane po vysušení pouze tepelně izolující vzduch. Při výrobě Ytongu nejsou zatěžovány spodní vody a vzniklý kondenzát se ve výrobě opět využívá. I další druhotné recyklované suroviny pocházející z výroby se následně dostávají zpět do výrobního procesu. Při výrobě tak nedochází ke vzniku žádných škodlivých látek, které by zatěžovaly vzduch, vodu nebo půdu. Z 1 m3 suroviny se vyrobí cca 5 m3 pórobetonu, čímž se výrazně šetří suroviny.

Dlouhodobá úspora energie

Se strukturou Ytongu složenou z milionů vzduchových pórů souvisí jeho výjimečné tepelně izolační schopnosti. Vzduch, který je uzavřen v pórech totiž nemá možnost cirkulovat a je tak výborným izolantem. Pórobeton výrazně redukuje výskyt tepelných mostů, čímž snižuje provozní náklady budovy. Ytong se může pochlubit nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi ze všech zdících materiálů. Dům postavený z Ytongu je optimálně izolovaný i bez přidané izolace. V zimě si díky němu můžete v domě užívat dostatku tepla, zatímco v létě udržuje v interiéru příjemný chládek.

Úspora financí

Pokud se rozhodněte pro použití Ytongu, nemusíte objednávat různé tvarovky, tvárnice se totiž pomocí ruční nebo elektrické pásové pily dají velmi snadno nařezat do požadovaných tvarů. Tím se eliminuje odpad a snižuje se celková spotřeba tvárnic, což se samozřejmě odráží na pořizovací ceně celé stavby. S tvárnicemi Ytong je možné také přesné a rychlé zdění, na určité typy tvárnic je totiž nanášení malty nezbytné pouze na vodorovné spáry. Celková spotřeba malty je tak oproti tradičnímu zdění až desetinová. Při použití tvárnic Ytong odpadají také starosti, jak s materiálem manipulovat. I do vyšších pater je možné jej dopravit bez použití složitých zdvižných technologií. Tvárnice jsou lehké a snadno opracovatelné. Významně do ekonomiky stavby přispěje i rychlé a přesné zhotovení drážek a šachet pro rozvody technických instalací. Přesné drážky vytvoříte pomocí jednoduchého nářadí. Pórobetonové zdivo má minimální rovinné odchylky. Při finálních povrchových úpravách stěn se tak šetří nejen čas, ale i peníze.

Zdravotní nezávadnost

Pórobeton Ytong dokáže ovlivnit vlhkost vzduchu v domě, a díky tomu vytvořit optimální prostředí. Jeho struktura s miliony pórů vzduchu absorbuje přebytečnou vlhkost a nejen to, v případě nedravě vysušeného vzduchu ji zase uvolňuje zpět. Další výhodou tohoto stavebního materiálu je, že v průběhu celého roku poskytuje tepelnou pohodu, ať jde o mrazivé zimní měsíce nebo letní vedra. Nabízí totiž ideální poměr mezi tepelnou izolací a tepelnou akumulací. Tím je dosaženo vyšší tepelné izolace a zároveň je zamezeno letnímu přehřívání. Díky svému přírodnímu původu je Ytong jedním z nejčistších a hygienicky nejpříznivějších materiálů, který se skvěle hodí pro použití v bytech nebo rodinných domech.

Lehký, pevný a nehořlavý

Ytong je charakteristický svou mimořádnou mechanickou pevností a únosností, ale zároveň i malou objemovou hmotností. Materiál prochází neustálým zdokonalováním a neustále jsou zvyšovány nároky na jeho izolační schopnosti, které by však zároveň zachovaly i jeho pevnost. Další jedinečnou vlastností je protipožární ochrana. Nehořlavost pórobetonu je garantována jeho minerálním složením. Pokud by došlo k zahřátí materiálu na vysokou teplotu, dojde k uvolnění molekulární vody, která jej ochlazuje. Výhodou Ytongu je, že při zahřátí neztrácí únosnost a má samozhášivý efekt.

Protihluková izolace

Další z mnoha jedinečných schopností pórobetonu je účinné odstínění hluku z ulice, nebo od sousedů. Zvuková izolace odpovídá předepsaným normám.

- jap -

Foto: Xella, výrobce tvárnic Ytong

Článek byl zobrazen 19469 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

Další články na téma Stavební materiál

Jak postupovat při výběru betonové dlažby

Jak postupovat při výběru betonové dlažby

Beton má v české architektuře již mnoho let své nenahraditelné místo. Je kvalitním a trvalým materiálem s mnoha přednostmi, který se těší stále větší oblibě i v malé a zahradní architektuře. Výběr dlažby z betonu určené pro zpevněné plochy není dobré uspěchat, právě naopak, je třeba si vše důkladně rozmyslet.

 
Cihly jako nadčasový stavební materiál I.

Cihly jako nadčasový stavební materiál I.

Existuje mnoho materiálů, ze kterých je v dnešní době možné postavit dům. Každý stavební materiál má své jisté výhody. My se zaměříme především na cihly, které mohou být pálené i nepálené, v obou případech je základní surovinou hlína zformovaná do tvaru kvádru. Dnes si povíme něco bližšího o cihlách Porotherm.

 
Víte, co to je stavební biologie?

Víte, co to je stavební biologie?

V nadpisu zmíněný pojem u nás zatím není příliš známý, ačkoliv se s ním začínáme stále častěji setkávat. Například na něj bývá odkazováno u popisu některých stavebních materiálů. O co tedy jde?

 
Pasivní dům bez zateplení s tloušťkou zdiva pouhých 44 cm

Pasivní dům bez zateplení s tloušťkou zdiva pouhých 44 cm

Propracovanost typových detailů ve spojení s vhodným projektem a výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi cihel řady POROTHERM 44 EKO+ umožňuje výstavbu pasivního rodinného domu s tloušťkou zdiva pouhých 44 cm a bez nutnosti dále zateplovat. Právě typové detaily řešící správné napojení stěn na základy a oken a střechy na stěny mohou být rozhodujícím prvkem pro získání pasivního bydlení.

 
V Hradci Králové vznikla unikátní protihluková stěna

V Hradci Králové vznikla unikátní protihluková stěna

Po stavbě protihlukové stěny na Rašínově třídě v Hradci Králové volalo obyvatelstvo tohoto krajského města již dlouho. Odhlučnění, frekventované silnice kudy denně projede přes třicet tisíc automobilů, se nakonec místní dočkali na konci minulého roku. A samotná stavba se může pyšnit jedním prvenstvím. Materiál použitý na stavbu této protihlukové stěny je totiž zcela unikátní a v České republice má svou premiéru.

 
Jak se staví z betongu?

Jak se staví z betongu?

Betonové skořepinové tvárnice, vyráběné z čistého drceného dolomitu, označované zkráceně Betong jsou ekonomickým a ekologickým stavebním materiálem, který se používá především na výstavbu nízkoenergetických domů. Z betonových skořepinových tvárnic je stavění jednoduché a hlavně levné.

 
Jak ušetřit peníze při stavbě a izolaci rodinného domu

Jak ušetřit peníze při stavbě a izolaci rodinného domu

V současné době zažíváme ve stavebnictví velmi razantní nárůst cen. A to nejen stavebních materiálů, ale i nákladní dopravy, nebo pracovní síly. Důvodem pro navyšování cen je dlouhodobý nedostatek prvotních surovin, válka na Ukrajině a extrémní nárůst cen energií, které hrají velkou roli při zpracování některých materiálů.

 
Zateplování a izolace - pěnový polystyren

Zateplování a izolace - pěnový polystyren

Letošní tuhá zima možná mnohé z vás přesvědčila, že je třeba zateplit dům. Pokud tedy vybíráte vhodný izolační materiál a nevíte si rady, jaká tepelná izolace by byla nejlepší, zkuste sáhnout po pěnovém polystyrenu. Pěnový polystyren je oblíbený pro své tepelně – izolační a ochranné vlastnosti.

 

Zpět na předchozí stránku

Thermoindustry Stěrka

Reklama

Náš tip

BALANČNÍ STOLIČKA myERGOSIT

Balanční stolička myERGOSIT je dynamickým a ergonomickým doplňkem k výškově stavitelnému stolu. Čtyři způsoby tvarování sedáku, výšky sezení pro děti a pro dospělé. Do dětských pokojů, domácích i profesionálních kanceláří.

 

ŽEHLICÍ PRKNO A SCHŮDKY 2 V 1

Multifunkční žehlicí prkno JATA 848 S s vysokou stabilitou je vhodné do každé domácnosti. Tento model 2 v 1 je navíc vybaven netradičními schůdky - když právě nežehlíte, můžete schůdky využít pro snadné dosažení vyšších prostor v domácnosti.

 

LEVNÉ PLECHOVÉ ZAHRADNÍ DOMKY

Montované plechové zahradní domky, garáže a sklady za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

 

PLASTOVÉ RÝHOVANÉ DESKY Z „TRAPLASTU“

Taky nechcete, aby vám podlaha terasy shnila? Tak použijte terasovou rýhovanou desku z materiálu Traplast™. sluší jí to i na balkonech, restauračních zahrádkách, přístavních molech, kolem bazénů.

 

MARKÝZY WEINOR

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

 

Sprchový kout s mramorovou vaničkou

Akce! Sprchové kouty s kvalitní pevnou vaničkou z litého mramoru. Dlouhá životnost, prodloužená záruka a zaručená spokojenost. Provádíme demontáže starých sprchových koutů a montujeme nové po celé ČR.

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna pro Zelená úsporám LIGHT

Využijte dotace z programu ZELENÁ ÚSPORÁM a ZELENÁ ÚSPORÁM LIGHT - nabízíme komplexní služby od zaměření, vyřízení dotace, dodávku a montáž oken, demontáž starých oken a zednické začistění po montáži.

Foukaná minerální vata-izolace do dutin

Foukaná minerální izolace je nejvhodnější materiál do trámových stropů a vazníkových konstrukcí bungalovů. Používá se i do dvouplášťových střech panelových a bytových domů.

Komplexní stavební systém PORFIX

Stavební systém PORFIX zahrnuje nosné i nenosné zdivo z pórobetonu a vápenopísku, U-profily, nosné i nenosné překlady, stropní systém a malty.

Nejčtenější z této rubriky

Nebojte se pomoci odborníků při zařizování a rekonstrukci

Nebojte se pomoci odborníků při zařizování a rekonstrukci

Možná, že se právě chystáte zařizovat či rekonstruovat váš byt, rádi byste se poradili s profesionály, ale nemáte dostatek odvahy nebo financí. Podívejte se na návrhy a realizace vytvořené odborníky!

 

Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?

Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?

Správné řešení vzduchové a kročejové neprůzvučnosti stropů ve vyšších podlažích domů bývá jedním z důležitých požadavků investorů. A také občas noční můrou projektantů a stavitelů, protože dobře vyřešit zvukovou izolaci není vždy snadné. A pokud je ve hře dřevěný trámový pohledový strop, tak je řešení ještě o trochu obtížnější.

 

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek

OSB desky představují unikátní kombinaci užitých vlastností a díky tomu se stávají stále oblíbenějším stavebním materiálem. Své uplatnění najdou v širokém měřítku jak v exteriéru, tak v interiéru. V dnešním článku se zaměříme na užití OSB desek na podlahy, stěny či dokonce nábytek.

 

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?

Pokud jste dostali stavební horečku a rozhodli jste se vrhnout do přestavby bytu, nebo to berete z gruntu a stavíte si svůj nový dům, budete dříve či později možná řešit problém: sádrokarton – ano či ne?. Vězte, že alternativ je na trhu stále větší množství.

 

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Schody a schodiště nejsou jen účelným prostředkem u našich domů, ale také významným architektonickým prvkem, který kromě běžného užití poskytuje i možnost osobitého doplnění zahrady nebo domu.

 

Jak vést správně stavební deník?

Jak vést správně stavební deník?

Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?

 

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Bydlíte v panelovém bytě, který už zoufale volá po rekonstrukci? Máte vlastní představu, jen nevíte, kolik to vlastně bude všechno stát? Rozhodně stojí za to použít zdravý selský rozum a zvážit, co všechno chcete změnit a kolik můžete investovat. S vašimi plány vám pomůže kvalitní stavebně-realizační firma s dobrými referencemi.

 

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla

Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.

 

Další z této rubriky

Stavební systém LIVETHERM

 Stavební systém LIVETHERM

Stavební systém LIVETHERM v sobě zahrnuje veškeré prvky nové generace stavění. Stavební systém LIVETHERM lze použít pro rodinné domy, vily, bytové domy i pro stavby průmyslové, popřípadě pro stavby občanské vybavenosti s velkým důrazem na úsporu energie na vytápění a s omezením do výšky maximálně 4 až 5 podlaží.

 

Rekonstrukce bytu do tichého hnízdečka

Rekonstrukce bytu do tichého hnízdečka

Kompletní rekonstrukce od podlahy. Vše vybouráno. Byt odhlučněn. Mladý pár zdědil byt 3 + kk ve starším panelovém domě, vše vyboural a kompletně zrekonstruoval. Petr a Lucie nechtěli jen nové bytové jádro, jen nové a pěkné stěny, jen nový prostor, jen nově zařídit… Chtěli skutečně bydlet s pocitem klidu, pohodlí a vědomí toho, že se se sousedy nebudou navzájem rušit.

 

Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013

Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013

Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.

 

Nedostatečná izolace domu = zbytečné výdaje každý rok

Nedostatečná izolace domu = zbytečné výdaje každý rok

Každou zimu z nedostatečně izolovaných domů utíká nevyužité teplo za desítky tisíc korun a ne každý může tyto ztráty zaplatit. Každý rok vám také vyúčtování přinese pěkné překvapení. Ve většině případů zrovna ne dvakrát příjemné.

 

Jak se budou stavět domy v roce 2020? Cihla jako tradiční materiál bude stále ve hře!

Jak se budou stavět domy v roce 2020? Cihla jako tradiční materiál bude stále ve hře!

Přemýšlíte, z čeho postavíte svůj dům v roce 2020? Cihla představuje tradiční materiál, ale co když ji doplníte o minerální vatu? Díky kombinaci přírodních materiálů a moderní technologie vznikne vyspělý stavební materiál splňující podmínky tzv. standardu NZEB, tedy s téměř nulovou spotřebou energie.

 

Xella – pomocník i dodavatel v jednom

Xella – pomocník i dodavatel v jednom

Stavba pasivních domů už dávno není nic neobvyklého a každá běžná domácnost si v dnešní době může postavit moderní a úsporný dům. O tento standard se mimo jiné zasadil dnes již tradiční materiál – pórobeton. Tvárnice Ytong, které jsou z něj vyrobeny, přitom byly a jsou i dnes inovativním produktem.

 

Akce 1+1 zdarma pro milovníky zdravých cihlových domů

Akce 1+1 zdarma pro milovníky zdravých cihlových domů

Stavíte rodinný dům nebo stavbu zatím jen plánujete? Právě pro Vás je zde akce „1+1 zdarma“ na cihly, stropy a překlady. Ušetřete 50 % nákladů na hrubou stavbu rodinného domu v akci „1+1 zdarma". Společnost Wienerberger přichází s časově omezenou garancí slev na nejžádanější cihelné výrobky systému Porotherm.

 

Sádrokartonáři ví, že fermacell je lepší “sádroš”

Sádrokartonáři ví, že fermacell je lepší “sádroš”

Ve srovnání s klasickými sádrokartonovými deskami je fermacell materiálově homogenní deska, která je zhotovena ze směsi sádry a celulózových vláken z rozemletého papíru. Papírová vlákna zpevňují materiál tím, že "proarmují" sádru v celém průřezu desky a tak podstatně zvýší její pevnost. Výsledkem je například schopnost desky o tloušťce 12,5 mm zabudované v příčce nebo stěně unést svislé zatížení na šroubu s hmoždinkou až 50 kg (stupeň bezpečnost 2!) bez jakékoliv výztuhy nebo využití spodní konstrukce.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.