Znáte ekopanely?
30.11.2007
Nové materiály se ve stavebnictví objevují téměř neustále. Většinou pocházejí od zahraničních firem a na trh přicházejí s razantní reklamou mající za cíl přesvědčit lidi, že zrovna tento materiál je pro jejich stavbu naprosto nezbytný.
Je přitom zajímavé, že po dvou až třech letech intenzivní mediální masáže pak už stavebníci považují daný materiál za dobře zavedený, zatímco jiný je stále „nový a neodzkoušený“, ač se třeba v reálu používá o dost déle.
To je i případ ekopanelů, které se u nás objevily poměrně tiše a nenápadně. Jejich výroba v ČR, na lince vybavené vlastní českou technologií, probíhá však již od roku 1999 a dá se tedy říci, že mají jistou historii. V zemích na západ od nás pak tradice ekopanelů a jejich úspěšného používání sahá desítky let do minulosti.
Co to vlastně je ekopanel? Vyrábí se lisováním slámy (ošetřené proti hlodavcům) za vysokého tlaku a teploty, povrch panelů je pokryt recyklovaným papírem. Ale nemějte obavy, ekopanel není žádný obyčejný „papundekl“. Výsledný produkt má překvapivě dobré mechanické i tepelně izolační vlastnosti, v mnoha směrech lepší než jiné používané materiály. Ekopanely jsou do značné míry samonosné, proto se mohou používat bez montážních rámů.
Ekopanely se vyrábějí v šířce 1 200 mm a tloušťce 58 mm, délka je dle přání zákazníka od 1 000 do 3 200 mm. Plošná hmotnost činí 19,8 až 26,4 kg/m2, což znamená, že panel o rozměru 1 200 x 2 500 mm váží kolem 66 kg. Velký stupeň slisování sice způsobil, že tepelná vodivost panelů je vyšší než u volně balené slámy (nicméně stále poměrně nízká), ale díky vytlačení vzduchu je materiál zase prakticky nehořlavý, ač se to u slámy může zdát neuvěřitelné (třída C1 – těžce hořlavé). Přesné hodnoty najdete na stránkách ZDE.
A teď to hlavní – k čemu se ekopanely dají použít? V mnoha aplikacích mohou nahradit cihly, sádrokarton, dřevotřísku a další materiály. Hodí se pro vnitřní i vnější opláštění dřevostaveb, pro příčky a vestavby všeho druhu, na podhledy a obklady, dají se využít i jako ztracené bednění. Jde zkrátka o stavební hmotu s širokým spektrem využití.
Možná se ptáte, proč je upřednostnit před jinými materiály? Ekologické argumenty jsou v našich zemích šmahem zařazovány pod ekoteroristickou nálepku, takže fakt, že jde o materiál z ekologicky čistých a plně obnovitelných zdrojů, zřejmě mnoho lidí nepřesvědčí. Dobrá tedy, a co cena? Celkové náklady na stavbu vycházejí při aplikaci ekopanelů velmi příznivě, ať už je srovnáváme s cihlou, sádrokartonem, překližkou, dřevotřískou či jiným „standardním“ materiálem. Je totiž nutné počítat i s náklady na montáž, spojovací prvky, pomocné rámy, dodatečnou izolaci atd., což u ekopanelů z velké části odpadá. Spojování a montáž je jednoduchá, nejsou potřeba žádné speciální montážní systémy. Vystačíte s běžnými šrouby, sponami apod., pro opracování a úpravu rozměrů se používají rovněž dostupné nástroje, podobně jako u dřeva (pily přímočaré a kotoučové, vrtačky, šroubováky, kladiva…).
Již zmíněná mechanická pevnost a robustnost je pochopitelně pozitivní, panely se neprohýbají, nedají se snadno prokopnout jako třeba sádrokarton, ale přijde vhod i při dopravě na stavbu, kdy se tolik nemusíme starat o možné poškození.
Velkou výhodou ekopanelů je dále možnost téměř libovolné povrchové úpravy. Dají se omítat různými druhy omítek, obkládat, natírat, tapetovat atd.
Ekopanely se sice nenápadně rozšiřují, ale stále stojí – neprávem – tak trochu ve stínu jiných stavebních systémů velkých značek. Už i čeští stavebníci podléhají masivní reklamě nadnárodních společností… Přesto se dá očekávat, že i nadále si budou ekopanely nacházet cestu do našich domů.
Text: Michal Hamšík
Foto: ekopanely.cz
Články s podobnou tématikou
Tepelné izolace z přírodních materiálů
Víte, co to je stavební biologie?
Ekologická domácnost
Malá domácí větrná elektrárna
Moderní dům - ekodům
Kamna na obilí
Kořenová čistírna odpadních vod
Článek byl zobrazen 14623 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.
Další články na téma Stavební materiál

Beton pro pevné a spolehlivé základy rodinného domu
Dům stavíme většinou jednou za život. Už proto by měl mít pevné a kvalitní základy. Vybudujete je z drátkobetonu STEELCRETE, který obsahuje rozptýlená ocelová vlákna. Ta nahrazují klasickou betonářskou výztuž a zvyšují únosnost a soudržnost betonu.

Cemix THERM K - certifikovaný kontaktní zateplovací systém s obkladem
LB Cemix, s.r.o. uvedla, oficiálně na trh nový certifikovaný vnější tepelněizolační kontaktní systém Cemix THERM K. Tento systém reaguje na stále větší popularitu keramických obkladových prvků a pásků typu KLINKER, Kentaur, Taurus a podobně.

Co je to vlastně panel?
V souvislosti se současnou situací na realitním trhu se hodně přetřásají ceny panelových domů. Ale co jsou to vlastně panelové domy? Jaké jsou jejich charakteristiky?

Rodinný dům „rychle a jednoduše“ není jen krásný sen
Přestože trend „domů na klíč“ je v České republice již zavedeným a poměrně rozšířeným, stále je každým rokem přibližně polovina rodinných domů postavena svépomocí. Majitelé takových domovů ušetří nemalou částku nejen při výstavbě, ale každým rokem jim v kasičce přibudou peníze ušetřené na provozu. Dnešní materiály také umožňují stavět rychle, snadno a velmi přesně.

Jak vyrovnat podlahu?
Vcelku běžná záležitost. Nejprve se udělá základová deska, na její rovinatost se nehledí. Podobně je to i se stropem. Však tam ještě nakonec bude celá skladba podlahy… Když pak firma, která aplikuje anhydrit, změří několikacentimetrové rozdíly, nastává problém, jak to co nejlépe vyřešit. Navíc po podlaze jsou tažené rozvody vody, a různé husí krky a ty je zapotřebí také inteligentně zalít.

Jak se budou stavět domy v roce 2020? Cihla jako tradiční materiál bude stále ve hře!
Přemýšlíte, z čeho postavíte svůj dům v roce 2020? Cihla představuje tradiční materiál, ale co když ji doplníte o minerální vatu? Díky kombinaci přírodních materiálů a moderní technologie vznikne vyspělý stavební materiál splňující podmínky tzv. standardu NZEB, tedy s téměř nulovou spotřebou energie.

Jak vypadá rostoucí dům?
Mít dům, který by rostl společně s námi, by si přál asi každý. Potřeby člověka týkající se bydlení se za jeho život mnohokrát změní. Navíc to nebývají jen nepatrné změny, ale většinou radikální a tak potřebujeme mít zajištěno flexibilní bydlení, které by se změnám v našem životě přizpůsobovalo. Tyto možnosti nabízí tzv. rostoucí domy.

Sláma ve stavebnictví zažívá renesanci
Ačkoliv to pro některé může znít zvláštně až absurdně, do módy se vrací sláma jakožto stavební materiál. Tento přírodní produkt používaný už kdysi dávno k výrobě tradičních doškových střech, nepálených cihel zvaných vepřovice nebo parním strojem stlačených slaměných kvádrů zpevněných provazem je zpátky.