Tvar střechy z příhradových vazníků a jeho vliv na cenu
29.03.2018
Tvar střešní konstrukce a její typ významným způsobem ovlivňuje cenu celé střechy. Nevhodně zvolený typ může prodražit nejen samotnou konstrukci, ale i montáž střešní krytiny. Jaké tvary střech a typy konstrukcí jsou nejvhodnější, pokud chceme sledovat i ekonomické hledisko stavby?
Ve stavebnictví existuje odvěký boj mezi architekty, projektanty a investory. Architekt má nápad a vizi, projektant musí vymyslet, jak to postavit, a investor to celé zaplatí. V případě rodinných domů v tom potom musí i bydlet. Bohužel se často stává, že to co vypadá skvěle na papíře, je hůře a náročněji proveditelné v reálu a hlavě platí: Každý složitý a nepromyšlený detail stavbu prodražuje! Vzpomeňme na architekturu funkcionalismu a vily, které obdivujeme dodnes. Jednoduchý obdélníkový půdorys, žádné zbytečné kudrlinky a ústupky, hladké fasády a rovné nebo pultové střechy.
Investor si tedy musí ještě dříve, než se pustí do spolupráce s architektem říci, jakou cestou se chce vydat. Zda zvolí stavbu tvarově členitou, která bude možná budit obdiv, ale bude také finančně náročná, anebo půjde raději cestou kompaktní ekonomické stavby s jednoduchou střechou s promyšleným a účelným tvarem. Vydat se může samozřejmě také cestou středu, nezvolit to nejjednodušší řešení, ale ani to nejnáročnější. Vhodná je spolupráce s výrobcem příhradových vazníků již při tvorbě projektové dokumentace.
Jednou z nejpoužívanější střešní konstrukcí jsou dřevěné příhradové vazníky, které jsou velmi variabilní. Oproti klasickému krovu je jejich výhodou nízká spotřeba řeziva, nízká hmotnost, vysoká tuhost a rychlá montáž. Vazníky lze zastřešit prakticky jakoukoliv střechu a jsou určeny i pro konstrukce velkých rozpětí jako jsou výrobní haly nebo zemědělské stavby. Příhradové střešní vazníky mají svá specifika a je dobré s nimi počítat již při návrhu.
Jak tedy vypadají jednotlivé typy střešních konstrukcí a jak ovlivňují výslednou cenu?
Příliš členité střechy a střechy s velkým sklonem
Mezi nejdražší typ střešní konstrukce patří členitá valbová střecha, kde je mnoho nároží a úžlabí. Problém představují také velké přesahy a příliš dlouhý přesah nároží (nad 1500mm). U sedlových střech správného tvaru není zpravidla problém ani s přesahem příhradového vazníku až 1,5 metru od nosné obvodové stěny. Jinak je tomu ovšem u valbové střechy. Příliš dlouhé nároží je nestabilní a časem může docházet k viditelným deformacím.
Mezi dražší konstrukce patří také střechy s velkým sklonem (nad 30°- 35°) a výškou více než 2,8 metru. Vazníky vyšší než 2800 mm je pro přepravu nutné rozdělit, čímž opět rostou náklady.
Bezproblémové střešní konstrukce
Základním předpokladem bezproblémové konstrukce je tvar půdorysu domu. Půdorys nosných stěn by měl být jednoduchý, složený z uzavřených obdélníků. Střešní konstrukce by měla mít přiměřený sklon a výšku příhradových vazníků v hřebeni do 2800 mm. Optimální velikost přesahu je do 1000 mm.
Nejlevnější typ konstrukce
Nejlevnějším typem střešní konstrukce jsou nižší sedlové nebo pultové střechy, kde je nejnižší spotřeba řeziva a minimální počet typů příhradových vazníků. Tvar vazníků je optimalizovaný z hlediska únosnosti a funkce. Takováto konstrukce je nejen mnohem levnější na výrobu (až o 30 % oproti ceně složitějších tvarů) a je také mnohem rychlejší na montáž, která se dá u většiny RD zvládnout za 1 den.
Krátké shrnutí na závěr – co prodražuje konstrukci střechy?
- členitý půdorys stavby a členitá okapní hrana,
- příliš velké přesahy,
- výška střechy nad 2,8 metru,
- střešní konstrukce s podkrovím a úložným prostorem v některých typech střech.
Výše uvedené faktory můžete jako investor ovlivnit a po dohodě s architektem postavit tu nejjednodušší a nejvýhodnější, ale přitom funkční variantu. Co ale ovlivnit nemůžete, jsou přírodní vlivy. Pokud stavíte dům v oblasti, kde hrozí větší zatížení sněhem, musí být konstrukce střechy stabilnější, aby tíhu sněhu unesla. V tomto případě je bývá nutné snížit rozteč vazníků a použít silnější profil dřevěných prvků, což střešní konstrukci také prodraží.
Výrobou dřevěných příhradových vazníků spojovaných styčníkovými deskami s prolisovanými trny (gang-nail) se zabývá firma KARPEN PLUS s.r.o.. Dále se zabývá výrobou nosných stěnových panelů pro konstrukce dřevostaveb, určených pro dřevostavby rodinných domů, zahradních chatek a nástavby bytových domů.
Více informací najdete na https://www.karpen-plus.cz/.
Další články Karpen Plus
Novinka – spojení příhradových dřevěných konstrukcí technologií GREIM
Konstrukce pro vaši střechu? Příhradové vazníky, samozřejmě!
- PR článek -
Článek byl zobrazen 39406 krát.
Diskuze k článku
Daniel | 18.11.2020 12:19:12
Děláme střechy všech rozměrů a tvarů. Hodně se nám daří snižovat cenu na stavebním řezivu, protože si ho připravujeme na firmě individuálně pro každého zákazníka. Koupil jsem na to i omítací pilu, na které děláme hlavně dlouhé střešní latě až do délky 7 metrů
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Střechy a příslušenství

Soutěž Nejlepší pálená střecha roku 2009
Pokrývačské klání Pálená střecha 2009 svým 5. ročníkem potvrdilo, že konkurence mezi střechaři prudce stoupá. Deset firem si rozebralo jedenáct soutěžních cen! V soutěži o nejlepší pokrývače a pokrývačské firmy roku hodnotila odborná porota kvalitu střešních detailů i celkový vzhled přihlášených střech.

Jak ochočit denní světlo? Světlovody
V mnoha starších i nově stavěných budovách najdete prostory, kam z dispozičních důvodů není možné umístit okna. Týká se to často i nově budovaných a poměrně oblíbených půdních vestaveb, kde sice v okrajových místnostech mohou být střešní okna, avšak do vnitřních už se denní světlo tak snadno nedostane.

Je asfaltový šindel vhodná střešní krytina?
Ano i ne. Asfaltový šindel je velmi lehký a snadný k pokládce, ovšem ne na každý dům se hodí. Pokud ale plánujete rekonstrukci střechy nebo stavíte rodinný dům, měli byste i tzv. kanadský šindel zařadit do uzšího výběru.

Bramac Cool horko během léta do podkroví nepustí
Výrobce betonových a keramických střešních tašek Bramac přichází s vlastním systémem Bramac Cool, který zabraňuje přehřívání podkrovních místností v horkých letních dnech. Jde o komplexní řešení střešního pláště, jehož jednotlivé složky zabraňují pronikání tepla, aniž by přitom ztrácely svou izolační schopnost.

Jak probíhá rekonstrukce šikmé střechy rodinného domu?
Rodinné domy postavené před 40 i více lety byly navrhovány dle tehdy platných norem, trendů, možností stavebníků i dostupnosti materiálů. S rostoucími cenami energií i tlakem na jejich úsporu s ohledem na dopady na životní prostředí, řeší mnoho majitelů RD co nejrychlejší a nejsnazší cestu k úsporám. Jednou s cest je zateplení nebo rekonstrukce střechy. Jak taková rekonstrukce probíhá?

Jaké jsou výhody a nevýhody plechové střešní krytiny?
Úkolem každé střechy je chránit prostor pod ní před povětrnostními vlivy. Tuto funkci skvěle zastává například střecha z plechových střešních krytin, které jsou nejen technicky dokonalé, ale také velmi elegantní. Mají spoustu výhod a dnes už nejsou standardem pouze pro velké objekty, ale stále častěji jsou vyhledávány i pro rodinné domy, chaty a chalupy.

Betonové střešní tašky vydrží věky, ale mají i svá úskalí
Betonové střešní tašky jsou stálicí mezi střešními krytinami a lze je použít téměř na všechny typy střech. V současnosti se tento typ tašek používá nejen na novostavby, ale také při rekonstrukcích starších střech. K výhodám patří velký výběr barev, tvarů, vysoká odolnost a nepřeberné množství střešních doplňků. Betonové střešní tašky dodají stavbě jedinečný vzhled.

Jak v zimě uchránit zasněženou střechu před zřícením
V souvislosti se sněhovou kalamitou, která postihla v uplynulých dnech také naše území, vydal Hasičský záchranný sbor ČR několik doporučení, které by si měli vzít k srdci majitelé všech objektů a provést vždy během zimy, kdy hustě sněží, několik opatření.