Jak pečovat o střechu v zimě
16.01.2021
V posledních letech nám „paní zima“ ukazuje svou sílu nejen třeskutými mrazy, ale také pořádnou sněhovou nadílkou, čímž řadu z nás umí pěkně potrápit. Zejména majitelé rodinných domků musí řešit řadu problémů. Nastává otázka, kolik střecha vydrží sněhu? Kdy už je množství sněhu příliš velké nebo jak lze sníh bezpečně dopravit na zem?
Spoléhat se na to, že bude letos mírná zima, opravdu nejde. O sníh nikde není nouze a tak se musíme postarat o to, aby nezpůsobil na našem domě nebo v okolí nějakou paseku. Sněhová nadílka přináší každoročně ty stejné problémy. Řada z nich vám odpadne, pokud se budete zavčas věnovat poctivé podzimní přípravě. Ještě předtím, než napadne první sníh, byste měli prohlédnout střešní krytinu, zkontrolovat podstřešní systémy, okapy a funkčnost protisněhových zábran.
Těchto pár úkonů vám v naprosté většině případů zajistí bezproblémové přečkání zimních měsíců. Problémy však mohou nastat i na jaře, kdy dochází k odtávání sněhu a náhlým oblevám, při kterých hrozí zatékání do pláště střechy. Pokud se řešením tohoto problému nebudete včas zabývat, může ve výsledku způsobit mnohem větší škody než sníh samotný. Důkladná revize střechy by tak měla následovat i na jaře, ale to je zatím ještě daleko…
Nadměrná sněhová nadílka neohrožuje ani tak vysokohorské regiony s vyšším úhrnem srážek, ale především nížiny. Česká republika je podle jistých norem rozdělena do několika sněhových oblastí podle rozdílného zatížení sněhem. Střechy v horských oblastech jsou proto konstruovány jinak než v nížinách, zpravidla mají ostřejší sklony. Z toho důvodu je tak vzniklá zátěž menší a spad sněhu ze střechy také snadnější. Dalo by se tedy říct, za na pořádnou sněhovou nadílku jsou v horských regionech mnohem lépe připraveni, než lidé v nížinách. Střešní konstrukce domů ležících mimo regiony s každoroční bohatou sněhovou nadílkou nejsou na extrémní zátěž stavěny. Střechy bývají plošší, proto na nich také zůstává mnohem více sněhu. Právě u takovýchto střech je odklízení většího množství zvláště mokrého sněhu nezbytné. Pokud byste tak neudělali, hrozilo by poškození střechy.
O odolnosti a nosnosti střechy nerozhoduje pouze zatížení sněhem. Při statických výpočtech musíte také počítat i se zatížením konstrukce větrem. Kolik sněhu střecha v praxi opravdu unese tak závisí na konstrukci celé budovy. Konkrétní výška nebo objem sněhu, který už pro střechu znamená riziko, je tak velmi obtížné určit. Jakási obecná rada vlastně neexistuje, známá jsou maximálně doporučení, kdy už by bylo třeba sníh shodit. Masa bílé pokrývky na střeše neohrožuje pouze samotnou konstrukci domu, ale riziková je také pro okapy. Sesuv sněhu pak samozřejmě ohrožuje chodce procházející pod střechou.
Proti pádu masy sněhu ze střechy je možné dům zajistit. Stačí jen mít správně nainstalované protisněhové komplety nebo protisněhové tašky, které dokážou sníh zabrzdit nebo alespoň rozdělit. Sníh tak nespadne najednou, díky čemuž nezpůsobí škody na majetku a nezraní kolemjdoucí. Obecně však platí, že odstranění vysokého nánosu sněhu střeše rozhodně neublíží. Do této činnosti byste se však neměli pouštět sami, pod sněhem se totiž může ukrývat záludná ledová vrstva, které si na první pohled nemusíte všimnout. Hrozilo by vám tak riziko zranění či dokonce pádu ze střechy. Navíc by neopatrným zásahem lopatou či jiným nástrojem mohlo dojít k poškození střechy. Lepší je tak nechat tuto práci na odborné firmě, která se na řešení podobných situací specializuje. V krajních případech bezprostředního nebezpečí pádu obrovské masy sněhu, je možné požádat o pomoc také hasiče, kteří si s problémem poradí.
Dalším nebezpečím pro střechu a samozřejmě také pro kolemjdoucí jsou rampouchy, které mnohdy váží i několik desítek kilogramů. Mohou poškodit okraje střechy a okapy, pokud by se velké zmrzlé kusy ledu odtrhly, hrozilo by v některých případech i odtržení a pád okrajových částí střech a okapů. Několik kilogramů vážící rampouch je samozřejmě obrovským nebezpečím pro chodce a automobily nacházející se pod střechou. Jako majitel domu, ze kterého se rampouch utrhnul, jste zodpovědný za případné škody způsobené padající ledovou masou. Vzniklé rampouchy by měla odstraňovat odborná firma. Lepší než je odstraňovat by bylo jejich vzniku předejít. K tomu je potřeba zajistit dobré a dostatečné větrání pod střešní krytinou, důležitý je také funkční protisněhový systém a v některých případech také topné kabely ve žlabech, to ovšem záleží na konkrétní konstrukci žlabů.
Pokud máte na střeše nainstalovány solární kolektory, rozhodně je před zimou nemusíte odmontovávat. Solární systémy jsou mrazu odolné a mají hladký povrch, na kterém se sníh víceméně neudrží nebo roztaje pod slunečním svitem. Sluneční kolektory tak mohou být dobře fungujícím zdrojem energie také v zimních měsících. V našem klimatickém pásmu však obecně solární energie nestačí pokrýt spotřebu pouze v prosinci a lednu. Záleží však na konkrétních dimenzích daného systému i zásobníku.
Autor: Jana Papcúnová
Foto: Bruntal.net
Články s podobnou tématikou
Elektrické sněhové frézy
Střecha a přívaly sněhu - nenechte se zaskočit
Nezapomeňte zazimovat své rekreační objekty
Okapy v zimě – jak zabránit poškození
Fotovoltaické panely a sníh
Článek byl zobrazen 23074 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Filko, český výrobce střešní krytiny a dodavatel střech, slaví 30 let
V září uplynulo 30 let od chvíle, kdy firma Zdeňka Filipského vyrobila prvních 550 kusů betonové střešní krytiny na stroji tehdy dovezeném z Rakouska. Od výroby střešních tašek se nabídka firmy dále rozšířila o pokrývačské práce a nakonec také o dodávku stavebního řeziva z vlastní pily. Nyní tedy firma, jako jediná v republice, nabízí kompletní realizaci střech ve vlastní režii.
Hrubá stavba, právě teď je nejvýhodnější
Plánujete rekonstrukci nebo dokonce stavbu nového domu? Pak vám „padnou do noty“ výroční slevy u KM BETA! Díky nim získáte slevy 20 až 50 % na kvalitní stavební materiály pokrývající celou hrubou stavbu. Pohodlně a od jednoho dodavatele!
Jak ušetřit náklady při rekonstrukci a stavbě nové střechy?
Snad každý, kdo plánuje rekonstrukci střechy nebo stavbu nového domu pečlivě zvažuje jak a kde ušetřit něco z plánovaného rozpočtu. Šetřit by se však nemělo na těch nesprávných místech. Přečtěte si proto několik tipů, jak ušetřit náklady a přitom neslevit ze svých požadavků na kvalitní střechu.
Nepřetržité větrání zdarma – to jsou turbowenty
U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsnením oken a vchodových dveří. S tím ale vzniká potřeba nepřetržitého zásobování čerstvým vzduchem. Velmi výhodným a účinným řešením je instalace zařízení Turbowent, které obytný prostor zásobuje čerstvým vzduchem trvale a zdarma.
Solární střešní tašky Generon vás přesvědčí vzhledem a výkonem
Vkusné řešení bez kompromisů. Jednoduchá, efektivní, rychlá a bezpečná montáž. Ochrana a obnovitelná energie pod jednou střechou. Kompletní řešení pro zastřešení střech a výrobu solární energie. To vše jsou hlavní přednosti solárních střešních tašek Terran Generon.
Novinka – spojení příhradových dřevěných konstrukcí technologií GREIM
Novinkou, kterou do svého výrobního programu zavádí výrobce vazníků a krovů Karpen Plus, je technologie pro výrobu dřevěného příhradového nosného systému GREIM BAU. Konstrukci tvoří dřevěné hranoly (lepené lamelové dřevo, rostlé dřevo) spojované ve styčnících žárově pozinkovanými plechy, do kterých se nastřelují speciální hřebíky.
Betonové doplňky prodlouží životnost střechy
Doplňky tvoří důležitou součást každé střechy. Pokud by jejich životnost odpovídala taškám, bylo by tak možné prodloužit životnost střešního systému až několikanásobně. KM Beta proto nabízí doplňky betonové, které nahrazují obvyklý plast. A pozor, u KM BETA teď platí sleva -35 % na základní krytinu!