Nemít bezpečnostní prvky na střeše rodinného nebo bytového domu je hazard
01.11.2015
Češi chtějí uspořit na všem, co se dá, a tak při stavbě rodinných domů často úmyslně opomíjejí instalaci bezpečnostních prvků na střechách. Jakmile však dojde na instalaci TV antény, satelitu, případně je třeba řešit běžné provozní úkony spojené s údržbou rodinného domu, nebo bezpečnost kolemjdoucích v zimě, teprve poté zjistí, jak důležitý je výběr a rozmístění bezpečnostních prvků na střeše.
Pokud někdo opomíjí instalaci bezpečnostních prvků na střeše svého domu, pravděpodobně neví, jak fatální následky může jeho počínání mít. Dle aktuálních statistik patří pády ze střech či lešení k častým pracovním úrazům. Tyto prvky jsou však důležité také v zimním období z důvodu ochrany kolemjdoucích - zamezují pádu sněhových lavin nebo ledových bloků, které mohou procházejícího vážně zranit, případně i usmrtit.
Před tím, než budeme realizovat konstrukci střechy domu a pokládat střešní krytinu, musíme si důkladně promyslet otázku instalace bezpečnostních prvků. Jaké konkrétní bezpečnostní prvky by na střeše neměly chybět a také jak by měly být rozmístěny je dáno způsobem užívání domu, lokalitou stavby i nároky, které jsou na údržbu střechy vyžadovány. S bezpečnostními prvky je třeba počítat již ve fázi projektové dokumentace, ale není problém je instalovat ani dodatečně.
Ve Skandinávii nutnost, u nás dobrovolnost
Každý stát se řídí jinými stavebními normami, které udávají, jaké bezpečnostní prvky by se měly na střechách rodinných domů nacházet. Například ve skandinávských zemích jsou bezpečnostní prvky zcela přirozenou součástí střech rodinných domů, v České republice se s instalací žebříků, střešních lávek či sněhových zábran z důvodu úspory financí nepočítá. Nebývají proto často zavedeny ani v projektové dokumentaci. Přitom absence těchto prvků může mít fatální následky - pády ze střech a lešení představují pětinu všech smrtelných pracovních úrazů. Ve Skandinávii berou tyto bezpečnostní prvky nejen jako funkční, ale také jako oblíbený designový prvek tamních typických plechových střech.
Nepřesná norma
Za nedostatečné instalace bezpečnostních prvků u nás může poměrně nepřesná formulace normy ČSN 73 1901 Navrhování střech, která sice definuje potřebnost bezpečnostních prvků na střechách budov s provozem, ale již se nezaobírá ostatními střechami - u nich je poměrně shovívavá a bezpečnostní prvky na nich nepožaduje.
Nedostatky českých střech
Mezi nejčastější bezpečnostní nedostatky střech českých rodinných domů a rekreačních objektů patří nedostatečné množství a velikost sněhových zábran, absence žebříků a pochozích ploch určených pro údržbu střechy, dále také nedostatek kotvících prvků pro jištění na střeše a většinou chybí i jakákoliv možnost bezpečného přístupu na střechu budovy. Opomíjeny bývají taktéž nouzové únikové pro případ, že by došlo k požáru.
Pro bezpečí i snadnější údržbu
Instalace bezpečnostních prvků na střechách rodinných domů je tak důležitá především z důvodu ochrany zdraví a života. Služby těchto prvků tak ocení každý majitel domu či uživatel nemovitosti. Čas od času je totiž nutné provést určité úkony spojené s běžnou údržbou domu, jako je například vyčištění komína, oprava střešního pláště po krupobití nebo silném větru. Občas je třeba provést také obnovující nátěr dřevěných a kovových částí střešní konstrukce případně fasádních prvků. Pro bezpečný a bezproblémový pohyb po střeše jsou lávky, žebříky a bezpečnostní úchyty pro lana více než důležité.
Žebříky a lávky
České stavební normy u rodinných nebo rekreačních domů předepisují alespoň taková bezpečnostní opatření, jako je zajištění bezpečného přístupu ke komínu domu. Ten je zajištěn střešními lávkami a žebříky, které kromě toho umožňují také rychlou a bezpečnou instalaci TV a Wi-fi antén či satelitů. Žebříky mohou v případě požáru sloužit také jako úniková cesta.
Sněhové zábrany
Pokud se dům nachází v horské či podhorské oblasti, kde je samozřejmostí každoroční vydatná sněhová pokrývka, měly by se jeho součástí stát sněhové zábrany. Neměly by však chybět také všude tam, kde je třeba počítat s pravidelnou sněhovou nadílkou. Sněhové zábrany jsou zárukou bezpečné střechy, protože ochraňují osoby v okolí domu před padajícím sněhem a ledem. Rozhodně by tak neměly chybět alespoň nad vstupy do budovy. Podstatné je zajistit na střešním systému jejich optimální počet a velikost - tyto údaje se odvíjí od průměrného množství sněhových srážek, délky po spádu a sklonu střechy.
- jpa -
Foto: archiv firem Ruukki, Lindab
Další články z rubriky Střechy
Jak postupovat při natírání plechové střechy?
Plastové střešní krytiny jsou velmi odolné a mohou být také ekologické
Zelená střecha jako místo pro odpočinek s důrazem na ekologii
Je asfaltový šindel vhodná střešní krytina?
Betonové doplňky prodlouží životnost střechy
Vyřešte nedostatek světla pomocí světlíku
Článek byl zobrazen 27542 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Střechy a příslušenství

Řezivo pro velké firmy, řemeslníky i kutily
Pila v Lesonicích leží hned u silnice vedle zámku. Vůni dřeva cítí každý, kdo projíždí kolem, ovšem až při osobní návštěvě zjistíte, o jak moderní provoz se jedná. Pila patří firmě FILKO, která kromě kompletní realizace střech vyrábí také vlastní betonovou střešní krytinu. Dřevovýrobou z vlastní pily pokrývá nejen vlastní potřebu, ale nabízí řezivo také širokému okruhu zájemců z řad firem a koncových zákazníků.

Dvojí tvář šindelových střech
Střechy pobité šindelem připomínají kouzlo starých časů. Krytina ze štípaného dřeva dokáže odít libovolný tvar střechy, patřící většinou památkově chráněným objektům. Díky moderním konzervačním látkám, jež podstatně prodloužily životnost šindelů, ji však lze použít i na nové dřevěné i kamenné domy, zahradní altány či pergoly.

Nemít bezpečnostní prvky na střeše rodinného nebo bytového domu je hazard
Češi chtějí uspořit na všem, co se dá, a tak při stavbě rodinných domů často úmyslně opomíjejí instalaci bezpečnostních prvků na střechách. Jakmile však dojde na instalaci TV antény, satelitu, případně je třeba řešit běžné provozní úkony spojené s údržbou rodinného domu, nebo bezpečnost kolemjdoucích v zimě, teprve poté zjistí, jak důležitý je výběr a rozmístění bezpečnostních prvků na střeše.

PUR IZOLACE – tepelné izolace v létě?
Rozhodně to zní paradoxně – tepelné izolace v létě, ale opak je pravdou. Z hlediska tepelných izolací střech je opomíjen efekt funkce izolace střechy proti teplu, respektive prohřívání objektu vlivem intenzivního slunečního svitu a vysokých teplot v letních měsících, v tzv. tropických dnech.

Světlovody pro nízkoenergetické domy
Neplaťte zbytečně za elektřinu a začněte doma pro osvětlení místností využívat přirozené denní světlo, které nejenže je zdravé, ale navíc je zadarmo. Pomocí světlovodů ALLUX je dnes možné přivést příjemné denní světlo dokonce i do nízkoenergetických domů a to bez obav z tepelných ztrát. Využívejte osvětlení bez energetických nároků!

Jak ochočit denní světlo? Světlovody
V mnoha starších i nově stavěných budovách najdete prostory, kam z dispozičních důvodů není možné umístit okna. Týká se to často i nově budovaných a poměrně oblíbených půdních vestaveb, kde sice v okrajových místnostech mohou být střešní okna, avšak do vnitřních už se denní světlo tak snadno nedostane.

Fotovoltaická elektrárna na (téměř) rovné střeše
Fotovoltaické panely nemusí být jen na šikmé střeše, i rovná střecha má své kouzlo. Dnes se podíváme na instalaci fotovoltaické elektrárny na rovnou střechu a uvidíte, že i pro Vás to může být zajímavá příležitost jak dosáhnout na dotované výkupní ceny.

Odborník radí: Připravte střechu a okapy na zimu!
Loňská sněhová nadílka zaskočila nepřipravené majitele domů ve městech a nížinách, jejichž střechy „zdobily“ nedostatečné sněhové zábrany, nebo zůstaly úplně bez ochrany. Podle údajů pojišťoven jsou škody poslední 3 roky extrémně vysoké. Jsme snad my, majitelé domů, nepoučitelní?