Novinky ve střešních oknech
12.03.2007
Střešní okno již dávno nevnímáme jako pouhý otvor, kterým do podkrovních místností proudí denní světlo. S postupem času se stalo důležitým stavebním prvkem, jež výrazně zvyšuje atraktivitu celého prostoru.
Střešní okna neustále prochází intenzivním vývojem. Mění se nejen jejich velikost, tvar, způsob otvírání, ale především se zdokonalují tepelné a izolační vlastnosti. Téměř všichni výrobci tak dnes ve svém standardním provedení běžně nabízí dřevěná okna s dvojsklem. Žádnou výjimkou už také nejsou střešní okna na zcela plochých střechách, kde se nezbytného sklonu dosahuje pomocí speciálních montáží. Podívejme se společně na to, jaké novinky patří v posledních letech k nejžádanějším.
Dvojsklo je vám málo?
Náročnost klientů roste ve všech směrech a zvláště pak ve stavebnictví. Výrobci se však snaží splnit přání i těch nejnáročnějších klientů. Dnes, kdy popularita nízkoenergetických domků dosahuje svého vrcholu, tak můžeme pořídit i energeticky úsporná okna, která splňují i ty nejvyšší požadavky na tepelně izolační vlastnosti. Jedná se o okna s předsazeným tvrzeným sklem na vnější straně. Z vnitřní strany jsou navíc vybavena bezpečnostní fólií, která zároveň zvyšuje ochranu osob v místnosti. Někteří výrobci nabízí přímo okna, jež jsou přizpůsobena pro zasklení izolačním trojsklem.
Dřevo nebo plast?
Většina střešních oken je vyráběna z tuzemských dřev, přičemž nejčastěji se jedná o borovicové dřevo. Rám okna je opatřen základní impregnací, díky které odolává škůdcům i nepříznivým povětrnostním vlivům. Avšak v místnostech se zvýšenou vlhkostí se mohou časem objevit určité problémy. Také v místech, kde je zvýšený výskyt plísní, je údržba dřevěných oken poměrně náročná. Vhodnou alternativou jsou pak střešní okna celoplastová. Ta jsou vyráběna z PVC profilů s vysokou odolností proti průrazu a jsou navíc vyztužena ocelovými profily, které zabraňují případným deformacím.
Chytrá okna
Komfort a pohodlnost oken s dálkovým elektrickým ovládáním ocení nejen uživatelé s omezenou pohyblivostí. Můžeme jej použít jak jedno samostatné okno, tak i na všechna okna najednou. Stejným způsobem pak lze ovládat i vnitřní žaluzie či předokenní rolety. Ale vývoj šel ještě dál, a tak dochází k plné automatizaci ovládací jednotky. Součástí některých oken je totiž citlivý senzor, který v případě náhlé změny počasí a zvýšení vlhkosti sám spustí zavírací mechanismus. Proto už nemusíme mít obavy, když začne pršet a my zapomeneme v některé místnosti otevřená okna. Ta se díky senzoru zavřou automaticky sama. Okna na dálkové ovládání lze však samozřejmě otevírat i manuálně.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firmy Velux
Články s podobnou tématikou
Vhodná orientace domu dle světových stran
Co obnáší výměna oken v bytovém domě
Vchodové dveře
Dveřní a okenní kování
Izolace oken
Nezaslouženě opomíjený hliník
Interiér bez hluku zvenčí
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Okna a dveře
Článek byl zobrazen 16033 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Novinky ve střešních oknech
Střešní okno již dávno nevnímáme jako pouhý otvor, kterým do podkrovních místností proudí denní světlo. S postupem času se stalo důležitým stavebním prvkem, jež výrazně zvyšuje atraktivitu celého prostoru.
Jak ochránit okap před zamrzáním?
Střecha by měla dům chránit před nepřízní počasí všeho druhu, od horka přes vítr a déšť až po sníh. K tomu jí pomáhá také systém odvodu vody, nejčastěji ve formě okapů. Právě v zimě se však stává, že okapy neplní zcela svou funkci.
Odborník radí: Připravte střechu a okapy na zimu!
Loňská sněhová nadílka zaskočila nepřipravené majitele domů ve městech a nížinách, jejichž střechy „zdobily“ nedostatečné sněhové zábrany, nebo zůstaly úplně bez ochrany. Podle údajů pojišťoven jsou škody poslední 3 roky extrémně vysoké. Jsme snad my, majitelé domů, nepoučitelní?
Střechy FILKO - výrobce vlastní betonové střešní krytiny
Firma FILKO – Zdeněk Filipský, Provoz STŘECHY Radkovice u Hrotovic, nabízí profesionální a komplexní služby v oblasti navrhování a realizace střech. Střechy jsou budovány s 20letou zkušeností kompletně z vlastních materiálů firmy FILKO, za použití vlastní techniky.
Výhody a nevýhody ploché střechy
Plochá střecha u nás obecně nemá příliš dobrou pověst, což je dáno především špatnými zkušenostmi se střechami na panelových domech. Avšak ploché střechy mají v našich zemích tradici delší, hojně se používaly především na předválečné funkcionalistické architektuře. Jaké mají výhody a nevýhody?
Plechové střešní krytiny od českého výrobce EVROmat
Plechové střešní krytiny patří stále mezi nejoblíbenější materiály – jsou lehké, cenově dostupné, pohledově atraktivní a použitelné i na velké plochy a do jakýchkoliv klimatických podmínek. Český výrobce plechových střech EVROmat nabízí několik typů plechových střešních krytin i možnost sladění s okapovým systémem.
Zelená střecha jako místo pro odpočinek s důrazem na ekologii
Jedním z netradičních typů střešního pláště je tzv. zelená střecha, která se stává čím dál populárnější vzhledem k rostoucímu zájmu o životní prostředí. Má pozitivní přínos nejen pro majitele domu, ale i pro širokou veřejnost, neboť je vysoce ekonomická, ale také ekologická. Jak vlastně taková zelená střecha vypadá a jak se buduje?