Výhody a nevýhody pultové střechy
07.02.2025
Takzvaná pultová střecha bývá někdy nesprávně zaměňována za střechu plochou. Je sice konstrukčně podobná, ale liší se v jedné podstatné věci – její rovina je nakloněná. Ne sice tak, jako u šikmé střechy, ale přece jen.
Aniž si to možná uvědomujeme, pultové střechy velmi dobře známe z různých přístaveb, verand, teras apod. Ovšem u samostatných staveb jsou daleko méně běžné, což je dáno především historicky. Pultové střechy u obytných domů se u nás totiž na rozdíl od některých jiných zemí nikdy moc nepoužívaly, jen občas se objevovaly u hospodářských budov apod. Zkrátka, nejsme na ně zvyklí. Proto bývá někdy problém i s jejich schvalováním ze strany stavebních úřadů, což většímu rozšíření domů s pultovou střechou nijak nenahrává.
Pultová střecha s plechovou krytinou je ve stejném sklonu použita na rodinných domech i menších zahradních domcích. Foto: Ruukki
Přitom se dá říci, že pultová střecha v sobě spojuje výhody ploché a sedlové střechy. Má stejně jednoduchou, vlastně ještě jednodušší a levnější konstrukci než plochá, na rozdíl od ní totiž může být slaběji dimenzována pro zatížení i odvod vody. Stejně tak si vystačí s „obyčejnými“ materiály, není nutné pro ni používat nejmodernější hi-tech hmoty, objevujících se u plochých střech a zdražujících celou stavbu. Odolnost především proti vodě je ovšem u pultové střechy výrazně lepší, než u ploché, a to při nižší cenové a stavební náročnosti oproti střeše sedlové (nepotřebuje krov atd.). Z konstrukčního i provozního hlediska tedy mnoho výhod.
V současné době se pultové střechy začínají přece jen objevovat, a to hlavně na ekologických a energeticky úsporných domech. Při navrhování by mělo být bráno do úvahy jednoduché pravidlo - plocha střechy by se měla rozkládat na návětrné straně, zatímco zvýšená fasáda s velkými okny je orientována ke slunci a využívá sluneční energii k vytápění. U správně navrženého domu s pultovou střechou je díky tomu možno dosáhnout velmi příznivé energetické bilance. K tomu připočítejme vzhledovou atraktivitu a jednoduchost, a také určitou individualitu a odlišnost.
Pultová střecha s velmi mírným sklonem. Foto: Ruukki
Konstrukčně lze pultovou střechu řešit různě, vhodné a přitom jednoduché je třeba její položení na dřevěných trámech obdélníkového průřezu. Střecha může a nemusí být odvětrávaná, opět záleží na záměru projektanta. Zejména u již zmíněných ekodomů se objevují pultové střechy s vrstvou zeminy a osázené vegetací, které si berou příklad ze severských zemí. Tyto travnaté plochy dobře zapadají do přírody a přitom poskytují izolaci i ochranu střešní konstrukce.
Jakou střešní krytinu použít na pultovou střechu?
Nejčastěji se na pultové střechy používají tyto střešní krytiny:
Plechová krytina – nejčastější volba pro pultové střechy, zejména u moderních a minimalistických staveb. Používají se profilované plechy, trapézové plechy nebo falcované plechy, které jsou lehké, odolné a mají dlouhou životnost. Výhodou je nízká hmotnost a rychlá montáž.
Asfaltové šindele – jsou pružné, cenově dostupné a lehké. Jsou vhodné pro střechy s mírným sklonem, kde je potřeba dobrá odolnost vůči dešti a větru.
PVC nebo TPO fólie – jsou ideální pro velmi nízké sklony pultových střech. Jsou vodotěsné, odolné vůči UV záření a nenáročné na údržbu. Často se používají u průmyslových budov nebo moderních domů s minimalistickým designem.
EPDM fólie (kaučuková krytina) – odolná a ekologická krytina, která vyniká dlouhou životností. Vhodná pro střechy s minimálním sklonem, kde je nutná maximální vodotěsnost.
Betonová nebo pálená taška – používá se méně často, protože vyžaduje větší sklon střechy (obvykle nad 22°). Má vyšší hmotnost, ale dlouhou životnost a skvělou odolnost vůči extrémním povětrnostním podmínkám.
Bitumenové (asfaltové) pásy – používají se hlavně na pultových střechách s minimálním sklonem, například u garáží, pergol nebo průmyslových objektů. Jsou levné a snadno se pokládají.
Pultová střecha je zajímavým řešením, i když se nehodí všude. Při jejím použití je nutné brát ohled na okolní zástavbu, například ve vesničce s tradiční jihočeskou architekturou by příliš dobře nepůsobila. Na druhou stranu není vhodné tuto „ochranu před novotami“ přehánět, jak se ještě stále na některých stavebních úřadech děje. Není důvod, proč by dům s pultovou střechou nemohl stát jako solitér někde na samotě, ve čtvrti rodinných domů mezi „tradičními“ socrealistickými kostkami či v novém satelitním městečku. Naštěstí se doba posunula a dnes vznikají celé čtvrti a lokality tvořené výhradně energeticky úspornými domy a vytvářejícími tak vlastní svébytné architektonické prostředí.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Plech na střeše - ano či ne?
Druhy střešních krytin
Střecha nad hlavou v mnoha podobách
Článek byl zobrazen 88445 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Střechy a příslušenství

Zelená střecha – oáza, na kterou můžete získat i dotaci
Střechy pokryté vegetací se objevují na venkově, ale stále častěji také ve městech, kde kromě estetické funkce přispívají také k lepšímu klimatu, zejména během parného léta. Jak taková zelená střecha vypadá a co všechno musí splňovat, abyste na ni mohli získat dotaci?

Zelená střecha jako místo pro odpočinek s důrazem na ekologii
Jedním z netradičních typů střešního pláště je tzv. zelená střecha, která se stává čím dál populárnější vzhledem k rostoucímu zájmu o životní prostředí. Má pozitivní přínos nejen pro majitele domu, ale i pro širokou veřejnost, neboť je vysoce ekonomická, ale také ekologická. Jak vlastně taková zelená střecha vypadá a jak se buduje?

Hrubou stavbou z materiálů KM BETA ušetříte nyní až 40%
Výběr stavebních materiálů pro hrubou stavbu může být snadnější, než se zdá. Pořídíte-li je od jediného osvědčeného dodavatele, ušetříte si starosti i zbytečné náklady. Výhodou e-shopu je i nákup veškerého materiálu na jednom místě a od jediného dodavatele, navíc z pohodlí domova.

Novinky ve střešních oknech
Střešní okno již dávno nevnímáme jako pouhý otvor, kterým do podkrovních místností proudí denní světlo. S postupem času se stalo důležitým stavebním prvkem, jež výrazně zvyšuje atraktivitu celého prostoru.

Dům s pálenou kráskou
Střešní krytina musí vydržet desítky let, musí být z kvalitního materiálu, lehká a rovněž musí mít dobré izolační vlastnosti. Střecha s pálenou krytinou Röben tyto požadavky do nejmenšího detailu splňuje. Navíc je krásná. A takovou střechu si zaslouží každý dům.

Nejvýhodnější cihly, střecha, komín, okna a dveře pro vaši stavbu!
Ten nejlepší stavební materiál na trhu získáte právě teď snadno a jednoduše skoro za pusu. Stavíte nebo rekonstruujete své obydlí? Uděláte vše pro to, aby váš nový dům byl postaven z materiálů od předních stavebních výrobců, kteří zaručují špičkovou kvalitu? Zbystřete, stačí udělat tak málo! Zaregistrujte se a tím získejte neopakovatelný SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“, díky kterému získáte slevu ve výši až 45% na zdicí a stavební materiál, pálenou střešní krytinu, komínový systém, okna a dveře.

Výměna střešních oken – jak a kdy k ní přistoupit?
Odkládáte výměnu starého střešního okna? Bojíte se zdlouhavé a špinavé rekonstrukce? Moderní okna disponují lepšími technickými i energetickými parametry a výrazně domu přidají na estetické hodnotě. V dnešním článku si povíme jak na rychlou a přesto kvalitní výměnu.

Zateplení domu a rekonstrukce střechy – střešní krytiny SATJAM
Mnoho našich čtenářů využívá nebo plánuje rekonstrukci domu s využitím dotací z programu Zelená úsporám. Společně se zateplením fasády se pak mnohdy pouští i do „větších akcí“, většinou spojených s nástavbou, přístavbou nebo výměnou střešní krytiny nebo společně se zateplením vymění alespoň okapový systém.