Víte, co to je stavební biologie?
04.10.2007
V nadpisu zmíněný pojem u nás zatím není příliš známý, ačkoliv se s ním začínáme stále častěji setkávat. Například na něj bývá odkazováno u popisu některých stavebních materiálů. O co tedy jde?
Stavební biologie (někdy také německy baubiologie) se zabývá celkovým pohledem na celostní vztah mezi člověkem a jeho obydlím. Velmi zjednodušeně řečeno, jde o bydlení, které je v souladu s přírodou a zdravím.
Aniž bychom si to uvědomovali, dnes používané stavební postupy a materiály nejsou mnohdy zrovna příznivé přírodě, životnímu prostředí a potažmo i zdraví. Z některých materiálů se uvolňují škodlivé látky, jiné zatěžují přírodu při své výrobě nebo likvidaci, mnoho stavebních technologií narušuje místní ekosystémy.
Stavební biologie však začíná už výběrem vhodného pozemku pro stavbu, který by neměl ležet na tektonických zlomech, geopatogenních zónách či místech, kde se uvolňuje radon. Pozornost je věnována rovněž emisím v ovzduší, elektrosmogu a hluku.
Dalším faktorem je výběr materiálů. Pro dům postavený dle zásad stavební biologie by měly být použity např. kámen, cihly, vápno, písek, sádra, dřevo, sláma či konopí, zkrátka víceméně přírodní materiály. Naopak nevhodný je cement, plastické hmoty, neekologická lepidla, tmely, barvy, ředidla apod.
Při řešení proporcí staveb (rozměry domu a místností) je kladen důraz na tzv. „zlatý řez“, což je poměr 1:1,168. Toto tajemstvím obestřené číslo znají například fotografové, ale v různých formách se objevuje v přírodě a lidské kultuře odpradávna. Byl znám už ve starověku, kdy jej používali někteří stavitelé, ve středověku se objevuje v katedrálách atd. Má se za to, že tento tzv. božský poměr je z nějakého důvodu pro člověka ideální, vyjadřuje rovnováhu a harmonii.
Ve výsledku by měla budova přirozeně regulovat optimální vlhkost a teplotu v místnostech, zajišťovat co možná nejpřirozenější osvětlení, chránit před hlukem, vibracemi a dalšími negativními vlivy.
Stavba jako celek by měla korespondovat s okolní krajinou a existující zástavbou, ale zároveň respektovat individualitu obyvatel domu a jejich potřeby.
Některé z prvků stavební biologie mohou přehnaně racionálním lidem připadat nesmyslné, ale je jen dobře, že se opět učíme vnímat a respektovat síly přírody. Velmi vážně berou tento směr v sousedním Německu a Rakousku. V obou zemích existují Instituty stavební biologie, které seriózně zkoumají vhodnost či naopak škodlivost různých materiálů, snaží se najít odpověď na otázky spojené s různými druhy vyzařování atd. Výzkumníci dokonce potvrdili to, co mnozí lidé přirozeně vnímají už odedávna, že totiž některé materiály člověka příznivě „nabíjejí“, zatímco jiné mu berou energii.
Dalo by se říci, že stavební biologie je jakýmsi moderním evropským protějškem k čínskému feng-šuej. Žít zdravě a v souladu s přírodou však není jen nějakým módním trendem, ale do budoucna nutností – pokud jako lidstvo nechceme skončit sebedestrukcí na vydrancované planetě.
Odkazy na zahraniční organizace:
www.baubiologie.org
www.baubiologie.de
www.ibo.at
Článek byl zobrazen 11742 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Stavební materiál
Každá druhá cihla ZDARMA!
Plánujete stavbu rodinného domu? Právě teď je ten nejvyšší čas na koupi stavebního materiálu. Společnost Wienerberger totiž přichází s časově omezenou akcí, kdy vám ke každé zakoupené cihle přidá další zdarma!
Pevná lepidla a chytré spárovačky Knauf – aneb jak nepodcenit výběr materiálů pro lepení a spárování obkladů
Stavební sezóna je po mírné zimě již v plném proudu. Někteří z nás mají již vybranou dlažbu nebo obklady a těší se, jak pěkně vyniknou na venkovní terase, balkóně nebo v koupelně. Aby byl výsledek perfektní a funkční, je třeba dát dobrý pozor na to, čím budeme obklad lepit a spárovat.
KMB SENDWIX – chytré zdivo pro Váš dům
V posledních letech se prudce zvýšila nabídka stavebních materiálů a typů konstrukcí pro stavbu rodinných domů, přímo úměrně narůstajícímu zájmu a možnostem stavebníků si tyto stavby pořídit a splnit si tak sen o vybudování vlastního bydlení.
Jak se budou stavět domy v roce 2020? Cihla jako tradiční materiál bude stále ve hře!
Přemýšlíte, z čeho postavíte svůj dům v roce 2020? Cihla představuje tradiční materiál, ale co když ji doplníte o minerální vatu? Díky kombinaci přírodních materiálů a moderní technologie vznikne vyspělý stavební materiál splňující podmínky tzv. standardu NZEB, tedy s téměř nulovou spotřebou energie.
Stavíte rodinný dům? Nyní cihly Porotherm se slevou 42%
Společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. pro vás připravila předvánoční akci se slevami od 20% do 45% na vybraný sortiment cihel, nosníky, stropní vložky a překlady. Neváhejte, akce trvá jen do 20.12.2012!
Stav s PORFIXEM a získej množství výhod
Pokud hledáte moderní a zdravé bydlení, určitě uvažujete o výběru vhodného stavebního materiálu. PORFIX nabízí komplexní stavební systém z pórobetonu a vápenopísku, který je šetrný k životnímu prostředí a zároveň patří mezi cenově dostupné stavební materiály dnešní doby.
Jednovrstvé stěny bez zateplení mají řadu předností
S pórobetonovými tvárnicemi Ytong Lambda YQ postavíte dům s téměř nulovou spotřebou energie i bez dodatečného zateplení.
Přijďte na kloub bleskové stavbě s cihlami Porotherm!
Pojďte stavebníci, uděláme z vás během pár minut opravdové profesionály na stavbu či rekonstrukci rodinného domu. Díky flexibilnímu materiálu, kterým jsou cihelné bloky Porotherm, to půjde samo! Projekt TOProfi vás prostřednictvím krátkého videa naučí, jak cihly snadno opracovávat (řezat, drážkovat nebo vrtat) za pomoci jednotlivých stavebních strojů. Tak pojďme společně na to…