Jak ušetřit peníze při stavbě a izolaci rodinného domu
06.09.2022
V současné době zažíváme ve stavebnictví velmi razantní nárůst cen. A to nejen stavebních materiálů, ale i nákladní dopravy, nebo pracovní síly. Důvodem pro navyšování cen je dlouhodobý nedostatek prvotních surovin, válka na Ukrajině a extrémní nárůst cen energií, které hrají velkou roli při zpracování některých materiálů.
Mezi takovými materiály je například i cement, který je základní surovinou pro výrobu betonu, kdy odborníci v letošním roce očekávají nárůst jeho ceny až o 15%. Betonárny trápí i dlouhodobý nedostatek výrobních a těžebních kapacit, kdy se neotvírají nové pískovny a lomy, a ty, které jsou ještě v provozu, už nemají tak kvalitní a bohatá ložiska. Tím se samozřejmě prodraží výstavba rezidenčních i komerčních objektů, u kterých se beton využívá jak pro zakládání, tak i pro výstavbu nosných konstrukcí.
Nedostatek základních surovin, vysoká cena vstupních materiálů a energií, drahé pohonné hmoty a nedostatek pracovní síly vede soukromé investory k častějšímu využití recyklovaných materiálů a zakládání svépomocí. Nejideálnější a nejjednodušší skladbou zakládání je plovoucí základová deska na štěrku z lehčeného pórovitého kameniva – LPK, nazývané také pěnové sklo.
Úspora na materiálu
Skladba na LPK je v celkovém součtu o 10% levnější než při založení na betonových pasech. Investor ušetří především za množství betonu, který by se jinak musel dát do základových pasů. Při zakládání na pasech musí stavebník investovat jak do štěrku, tak i do zateplení základové desky. Vzhledem k tomu, že LPK plní funkci stabilního zakládacího podloží i izolace v jednom, přináší tato skladba další úspory.
Úspora na pracovní síle
Skladba na pěnovém skle je opravdu velmi jednoduchá a podle návodu na stránce Technologický postup zakládání ji zvládne svépomocí každý. Na REFAGLASS Youtube kanále jsou pro stavbu svépomocí k dispozici i ukázková videa. Manipulace s lehkým materiálem je snazší, nevyžaduje tak vysokou fyzickou námahu a tím pádem je i rychlejší.
Úspora na dopravě
Tabulka popisuje porovnání dopravy potřebného materiálu k položení základové desky průměrného domu na skladbě pomocí LPK a na skladbě založené na betonových pásech.
Skladba na LPK |
Skladba na betonových pásech |
Materiál: 90 m3 |
Štěrk: 30 m3 |
Doprava LPK (walking floor): 1 jízda |
Doprava štěrku (návěs): 3 jízdy |
Doprava vibrační desky (vozík za auto) |
Doprava betonu (rozmíchávač): 1 jízda |
|
Doprava polystyrenu (auto s pneu rukou): 1 jízda |
|
Doprava vibrační desky (vozík za auto) |
Z tabulky vyplývá, že při skladbě na betonových pasech je potřeba více jízd těžké techniky. Započítáme-li, že cena nafty stoupla v tomto roce i na 50 Kč/1l, je úspora na dopravu opravdu výrazná.
Úspora na těžké technice
Kubík LPK váží jen 150 kg a prodává se v tzv. big bag pytlích, který unesou čtyři muži. Není potřeba žádné těžké techniky. Manipulace je snadná a materiál stačí uhrabat obyčejnými hráběmi. Zhutnění lze vibrační deskou. V případě, že investor potřebuje do 10 m3 pěnového skla, postačí mu na dopravu obyčejná nákladní dodávka s nosností do 1 500 kg. Tu si může půjčit od např. kamaráda a s nejrozšířenějším řidičským průkazem typu B si materiál zvládne odvést svépomocí. Naopak při zakládání na betonových pasech je těžké techniky zapotřebí.
Úspora času
Tím, že není třeba čekat na tvrdnutí betonu v pasech a navíc zateplovat další 2-3 dny polystyrenem, dokáže odborná firma za použití skladby s LPK založit základovou desku do týdne.
Úspora na vytápění
Skladba na LPK je bez tepelných mostů. To jsou místa, kterými ve zvýšené míře uniká tepelná energie a zvyšuje se tak energetická náročnost budovy. Tepelné mosty navíc mohou způsobit plesnivění izolace. To však nehrozí v případě izolace pěnovým sklem. To je nenasákavé, nehořlavé a nepodléhá ani vlhku nebo UV záření jako v případě jiných izolantů. Navíc LPK nechutná hlodavcům a ani si v něm nevytváří brlohy jako v případě jiných izolantů. Systém založení na pěnovém skle přinese v dlouhodobém horizontu úsporu 15 % ročně na energiích.
Pěnové sklo však šetří nejenom stavební náklady, ale i životní prostředí. Je vyrobeno z odpadu, konkrétně z obalového skla, které lidé vyhodí do kontejneru na tříděný odpad a které by jinak skončilo na skládce. Je tedy klíčovým stavebním kamenem cirkulární ekonomiky, na které Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky soustředí svůj zájem. Navíc je tento materiál podporován v rámci projektu Zelená úsporám.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 3925 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Stavební materiál

Pozor, podzimní akce na stavební materiály, slevy až 50 %!
Hledáte-li nejvhodnější stavební materiál pro váš dům, využijte akce významné společnosti stavebního trhu Wienerberger a jejích partnerů. Ti garantují slevy ve výši až 50 % na své výrobky, kterými jsou zdivo, střešní krytiny, komíny, okna či dveře, potrubí, a dokonce i koupelny a kuchyně.

Přijďte na kloub bleskové stavbě s cihlami Porotherm!
Pojďte stavebníci, uděláme z vás během pár minut opravdové profesionály na stavbu či rekonstrukci rodinného domu. Díky flexibilnímu materiálu, kterým jsou cihelné bloky Porotherm, to půjde samo! Projekt TOProfi vás prostřednictvím krátkého videa naučí, jak cihly snadno opracovávat (řezat, drážkovat nebo vrtat) za pomoci jednotlivých stavebních strojů. Tak pojďme společně na to…

Jak postavit dělící stěny a příčky v interiéru?
Máte doma nevyužitý prostor, u něhož už delší dobu řešíte, co by se z něj dalo udělat? Chcete od sebe oddělit dvě různé místnosti, nebo si vytvořit úplně nový prostor? Skvělým řešením pro vás budou odlehčené dělící stěny a příčky. Neexistuje místnost, která by se s jejich pomocí nedala rozdělit a montáž přitom není nijak složitá.

Beton, který hřeje… - jak vytvořit z betonu lehký tepelný izolant
Do skladby podlah a stropů v našem RD nám projektant zakomponoval materiál, který jsme dosud neznali. Byly to hnědočervené polystyrenové granule, které se přidaly do míchačky, a vznikl z toho úžasně lehký beton. Tento beton měl ještě několik zajímavých vlastností. Kromě toho, že byl lehký, měl dostatečnou pevnost, aby se po něm dalo chodit, byl také tepelně izolační.

KMB SENDWIX – chytré zdivo pro Váš dům
V posledních letech se prudce zvýšila nabídka stavebních materiálů a typů konstrukcí pro stavbu rodinných domů, přímo úměrně narůstajícímu zájmu a možnostem stavebníků si tyto stavby pořídit a splnit si tak sen o vybudování vlastního bydlení.

Jak ušetřit peníze při stavbě a izolaci rodinného domu
V současné době zažíváme ve stavebnictví velmi razantní nárůst cen. A to nejen stavebních materiálů, ale i nákladní dopravy, nebo pracovní síly. Důvodem pro navyšování cen je dlouhodobý nedostatek prvotních surovin, válka na Ukrajině a extrémní nárůst cen energií, které hrají velkou roli při zpracování některých materiálů.

Návrh domu za 5 minut? Žádný problém, vyzkoušejte na konfiguracedomu.cz
Rádi byste si postavili svůj dům snů? Máte konkrétní představu a rádi byste věděli, jakou sumu si na to připravit? Právě na tyto sny a potřeby stavitelů myslí Wienerberger. Přišel totiž se skvělou novinkou.

Sláma jako stavební materiál
Stavební firmy i sami stavebníci volají po levnějších technologiích, které šetří náklady na materiál a čas potřebný k montáži. Rozhodujícím ukazatelem pro volbu stavebního materiálu jsou i rostoucí ceny paliv a energií, zejména pro vytápění. Proto všichni vítají slámu jako materiál se zárukou nízké energetické náročnosti.