Zateplení fasády zvládnete i svépomoci
25.09.2012
Přestože venku panují ještě relativně příznivé teploty, je třeba se již začít připravovat na zimu – tedy alespoň co se týče péče o dům. Jestliže uvažujete, jak ušetřit na výdajích za vytápění, které se každoročně zvyšují, tak vhodným řešením je zateplení fasády. Jde o funkční metodu, jejíž realizace není až tak náročná, jak by se mohlo zdát.
Proč zateplovat?
Dobře izolovaná venkovní fasáda je velmi důležitá nejen u novostavby, ale i u staršího domu. Dokáže totiž vytvořit v místnosti zdravé klima a spořit náklady při spotřebě energie. Je jedním z nejefektivnějších řešení úspory energií. Přes nezateplené homogenní stěny ztrácíme běžně až 50% tepla. Jakmile však stěny zaizolujeme, úbytek se několikanásobně sníží a bude se pohybovat jen okolo 10 až 15%. Právě tento rozdíl je dostatečným důvodem, proč je důležité zateplovat.
Ale to není vše. Pokud bydlíte v samostatně stojícím rodinném domě, který pochází z poválečného období, nebo byl vystavěn do 80. let minulého století, mohou u něj úspory při komplexním zateplení činit dokonce až 80%. A to opravdu není zanedbatelné. Lidé své domy nejčastěji zateplují polystyrénem, v minulém roce jej spotřebovali na 62 tisíc tun. I přesto však v České republice zůstává přes 200 milionů metrů čtverečních obvodových stěn nezateplených.
Zateplování fasády pomocí izolačních desek z pěnového skla, Foto: Hornbach
Zateplením chráníme přírodu i zdraví
Kvalitní zateplení přitom napomáhá také v ochraně životního prostředí. Zároveň má vliv i na lidské zdraví, což prokázaly nedávné studie univerzity v Otagu na Novém Zélandu a oddělení epidemiologie a veřejného zdraví na University College v Londýně. Tepelně zaizolovaná budova podstatně snižuje výskyt respiračních onemocnění až o 50%. Tepelné izolace se velmi pozitivně podílejí také na snížení úmrtnosti v zimním období.
Izolujeme svépomocí
Izolaci fasády pomocí tepelně izolačního systému je možné provádět nejen na starém zdivu či omítce, ale rovněž i na fasádě novostaveb. Největší výhodou je, že takovouto izolaci můžeme provést sami. Pro zateplení fasády na novém nebo starším domě je nutné si zajistit rovný, suchý a nosný podklad, který bude vhodný pro nános fasády. Než začnete s izolačními pracemi, odstraňte uvolněné části podkladů a zakryjte si okenní parapety, zábradlí atd. Poté vyrovnejte nerovnosti. Když izolujete starší venkovní prostory, je dobré si starou omítku před aplikací zdrsnit. Na novostavbách je většinou možné provést izolaci bez větších příprav.
Druhým krokem hned po přípravě podkladu je umístění soklových profilů v závislosti na tloušťce izolačních desek. Poté je třeba namíchat lepidlo a nanést jej na obvody izolačních desek a do několika bodů uprostřed. Je tak třeba udělat ve chvíli, kdy je lepící stěrka (což je směs hotové malty a vody) umíchaná do homogenní hmoty bez hrudek. Poté, co stěrku nanesete, postupujte takto u všech dalších desek stejným způsobem. Začínejte vždy u rohu domu a nasaďte první desku do soklové lišty. Dobrý pozor dávejte zejména v oblasti oken a dveří. Tam se musíte vyvarovat vytvoření spár. Následovat bude aplikace další vrstvy lepící stěrky, vtlačení armovací tkaniny a síťoviny, utěsnění okenních parapetů a spojů desek. Následně je třeba provést vyplnění případných spár pomocí montážní pěny. Nakonec omítneme různými druhy omítky a natřeme fasádu barvou.
- jpa -
Související články
Izolace z přírodních materiálů
Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren
Zateplení a izolace - pěnové sklo
Izolační pěna – pokroková izolace současnosti
Článek byl zobrazen 40808 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zateplování a izolace
Beton, který hřeje… - jak vytvořit z betonu lehký tepelný izolant
Do skladby podlah a stropů v našem RD nám projektant zakomponoval materiál, který jsme dosud neznali. Byly to hnědočervené polystyrenové granule, které se přidaly do míchačky, a vznikl z toho úžasně lehký beton. Tento beton měl ještě několik zajímavých vlastností. Kromě toho, že byl lehký, měl dostatečnou pevnost, aby se po něm dalo chodit, byl také tepelně izolační.
Odvrácená strana izolace aneb život v igelitu
Jste rádi, že nebydlíte v panelovém domě, ale ve zdravé stavbě z cihly nebo ze dřeva? Nuže, jen aby. Není vyloučeno, že ve skutečnosti žijete v igelitovém pytli, což zřejmě není velmi dobrá zpráva...
Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.
Zateplením půdy pomocí celulózy snížili majitelé rodinného domu spotřebu energií o 25 %. Oni už se však pustili do rekonstrukce daleko před současnými kritickými nedostatky energií. Teď jsou rádi, že tak učinili.
Izolace z přírodních materiálů
Ovčí vlna, sláma nebo třeba konopí? Ano, tím vším je možné v dnešní době zateplit dům. Výhodou těchto přírodních izolačních materiálů je, že jsou hypoalergenní a při manipulaci s nimi není potřeba používat ochranné pomůcky. Jsou také ekologické, jejich výrobou není zatěžováno životní prostředí. V současné době přírodní zažívají izolace svůj velký návrat.
Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013
Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.
Vybíráte izolaci podle pořizovací ceny? Děláte chybu
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Ohrané klišé? Možná. Platí? Stoprocentně. Minimálně v případě tepelných a zvukových izolací. Pokud izolaci vybíráte tak, že se podíváte na nabídku materiálů a sáhnete po tom s nejnižší cenou, pak je vaše úspora jen zdánlivá. A po nějakém čase nejspíš zjistíte, že jste vlastně neušetřili vůbec nic. Spíš naopak.
Fasádní izolace daxner®
Na polystyrén a minerální vlnu získáte dotaci snadno, ale fasádní izolace daxner® vedle zateplení zlepší kvalitu užívání a zachová ráz stavby.
Foukaná a ekologicky šetrná izolace? Dnes už jiná neobstojí
Climatizer Plus - jde o vůbec první Ekologicky šetrný výrobek (EŠV) v České republice (ekoznačku EŠV uděluje MŽP). Nabízí ekologický původa a právě díky přírodním celulózovým vláknům mnoho dalších unikátních vlastností, které jiné izolace nemají.