Jak ochránit okap před zamrzáním?
06.11.2011
Střecha by měla dům chránit před nepřízní počasí všeho druhu, od horka přes vítr a déšť až po sníh. K tomu jí pomáhá také systém odvodu vody, nejčastěji ve formě okapů. Právě v zimě se však stává, že okapy neplní zcela svou funkci.
Při teplotách kolem nuly sníh taje a odtéká z něj voda, která se v nich shromažďuje a následně opět zamrzá. Dochází k ucpávání svodů, vzniku rampouchů na okapech a k dalším nežádoucím jevům, občas se objevuje i zatékání do budovy. V krajním případě může dojít dokonce k ohrožení zdraví a života osob padajícím ledem. Díky tomu si sice třeba užijete svou chvilku slávy, když se váš dům objeví v hlavní zpravodajské relaci nejmenované komerční televize, ale kdo by o to stál…
Tomu všemu se dá zabránit instalací elektrického vyhřívání okapů. Pro někoho to je zbytečný luxus, ale za určitých podmínek jde o užitečnou pomůcku. Ohřev probíhá pomocí topných kabelů, což jsou vlastně obdoby běžných vodičů, jen jsou vyrobeny z materiálu s větším odporem, takže se při průchodu elektrického proudu znatelně zahřívají. Tyto kabely se dají koupit v mnoha typech a provedeních s povrchovou teplotou dosahující většinou 30 až 60 ° C. Jinou variantou jsou tzv. „samoregulační“ topné kabely, kde je topný element tvořen polovodivým jádrem mezi dvěma paralelními vodiči, které mění svůj odpor (a tedy i topný výkon) v závislosti na teplotě okolí.
Funkce celého zařízení může být samozřejmě různým způsobem aktivována a regulována. Nejméně starostí budete mít po instalaci teplotních a vlhkostních čidel, kdy se vyhřívání automaticky zapne při splnění určitých podmínek (daná teplota a vlhkost). Také je možné nechat to na vlastní úvaze a vyhřívání zapínat dle potřeby ručně.
Výkon potřebný pro danou střechu závisí například na rozměrech střechy a okapů, sklonu, použité tepelné izolaci, orientaci vůči světovým stranám a na dalších místních podmínkách. Obecně se uvádí, že pro klasický okap je potřeba výkon v rozmezí zhruba 30 až 40 W na 1 metr délky žlabu i svodu, v horském prostředí pak o něco více. Kabely bývají zpravidla fixovány speciálními plastovými úchyty. Kromě okapů a svodů se instalují rovněž do úžlabin střech a dalších míst, kde potenciálně hrozí zamrzání vody.
A co životnost? Jelikož vyhřívání neobsahuje žádné pohyblivé části, závisí vlastně jen na tepelném namáhání kabelů a jejich konstrukci (použité materiály apod.). Při správném provedení však prakticky dosahuje životnosti celé stavby.
Teď si asi říkáte, kolik to všechno stojí? Pochopitelně u každého domu jinak – zaleží to na rozsahu aplikace, použitých kabelech a regulaci a na celé řadě dalších faktorů. Velmi silně zjednodušeně však u jednopodlažního rodinného domu běžné velikosti můžeme počítat s částkou zhruba v řádu 20 tisíc korun. Z pohledu odstranění mnoha starostí a rizik se taková suma nemusí jevit nijak zvlášť vysoká. Něco stojí ovšem také samotný provoz, přičemž tato částka opět závisí především na instalovaném výkonu a intenzitě používání.
Při stavbě nebo rekonstrukci domu jistě není špatné o umístění topných kabelů do okapů, svodů a střešních úžlabin pouvažovat. Můžeme tak předejít zatékání, poškození střešní konstrukce a případně i úrazu padajícím ledem.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Devi, Dasix
Související články
Jak na nátěry kovů
Nové trendy v okapových systémech
Jaký vybrat okap?
Jak pečovat o střechu v zimě
Střecha a přívaly sněhu - nenechte se zaskočit
Článek byl zobrazen 23582 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Zateplení domu a rekonstrukce střechy – střešní krytiny SATJAM
Mnoho našich čtenářů využívá nebo plánuje rekonstrukci domu s využitím dotací z programu Zelená úsporám. Společně se zateplením fasády se pak mnohdy pouští i do „větších akcí“, většinou spojených s nástavbou, přístavbou nebo výměnou střešní krytiny nebo společně se zateplením vymění alespoň okapový systém.
Proč jsou střešní krytiny TERRAN skvělou volbou?
Obliba betonových tašek TERRAN rok od roku roste. Investoři na nich oceňují vysokou kvalitu, široký sortiment, bohatý výběr barev a tvarů a unikátní až 50letou záruku. Realizační firmy s nimi rádi pracují, protože je nabízí široká síť prodejců a typická je pro ně vysoká kvalita služeb.
Fal(e)c nahoru pro Lindab Seamline
Drážková (falcovaná) krytina je léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami (např. exponované fasády, návětrné střešní plochy). Ani v českých zemích není žádnou novinkou.
Světlovody pro nízkoenergetické domy
Neplaťte zbytečně za elektřinu a začněte doma pro osvětlení místností využívat přirozené denní světlo, které nejenže je zdravé, ale navíc je zadarmo. Pomocí světlovodů ALLUX je dnes možné přivést příjemné denní světlo dokonce i do nízkoenergetických domů a to bez obav z tepelných ztrát. Využívejte osvětlení bez energetických nároků!
Netradiční alternativy střešních krytin
Střecha patří k nejdůležitějším částem domu, chrání před povětrnostními vlivy, a zároveň výrazně ovlivňuje kvalitu bydlení. Střecha je investicí na několik desetiletí. Nejdůležitější při výběru střešní krytiny není jen finanční stránka, ale i estetický dojem ze stavby. Co není běžné, co je zvláštní a jiné v oblasti střešních materiálů?
Plastové střešní krytiny jsou velmi odolné a mohou být také ekologické
S plastovými střešními krytinami se na českém trhu můžeme setkat již od 90. let. Za tu dobu si dokázaly získat příznivce z řad zákazníků, tak i stavebních firem. Plastové střešní krytiny totiž vynikají jedinečnými vlastnostmi a upoutají také svým vzhledem. Na první pohled jsou k nerozeznání od klasických břidlicových či šindelových střešních krytin.
Zelená střecha jako místo pro odpočinek s důrazem na ekologii
Jedním z netradičních typů střešního pláště je tzv. zelená střecha, která se stává čím dál populárnější vzhledem k rostoucímu zájmu o životní prostředí. Má pozitivní přínos nejen pro majitele domu, ale i pro širokou veřejnost, neboť je vysoce ekonomická, ale také ekologická. Jak vlastně taková zelená střecha vypadá a jak se buduje?