Zastavíme růst cen energií? Ano. Zateplením.
23.09.2022
Zastavit růst cen energií se zdá být velmi troufalé a revolučně znějící myšlenka vypadá spíš jako politický převrat, než možnost dosáhnout tohoto cíle jako samostatný jedinec. Ale jde to!
Naše domácnosti se ocitly na prahu zlomového bodu, kam dál. Vyčerpali jsme se v hledání ne nejlevnějšího, ale spolehlivého dodavatele energií. Vyčerpali jsme se v možnostech domácích úsporných opatření v rámci šetření za energie. Mnohé domácnosti čekají, co bude po dalším ročním vyúčtování. Výhodné smlouvy u stabilních společností pro odběr energie jsou také do doby určité a mnohé pasé. Je třeba počítat při jejich ukončení s extrémními změnami směrem nahoru. Koho a kdy ale tyto změny nezaskočí. Štěstí přeje připravenému. Kdo se náležitě na nastalou situaci připraví nebo už se připravil má vyhráno. Kdo o tom uvažuje je již dnes polovičním vítězem. Kdo ale zaváhá, pak pozdě bycha honí. Znáte ta notoricky známá lkaní: „kdybych to býval věděl, udělal jsem to již dávno…!“ O čem je tu vlastně celou dobu řeč, kde že hledat ten proces správných úspor energií? Přece v zateplení. V důkladné a kvalitně provedené izolaci střech, stěn, půd, podkroví, podlah, trámů a všech skulin a zákoutí, které v domě jsou.
Ten, kdo rekonstruoval, má částečně vyřešeno, kdo staví novostavbu dokonce musí dle legislativy dostatečně zateplit, ale kdo si jen stěžuje, ten zatepleno jistě nemá. Slýcháváte také často: „kde na to ale vezmu?“ Do jakéhokoliv spoření, úspor, pomyslného utahování kohoutků se nikomu nechce. Ale naše společnost nestojí na prahu benevolentního rozhodování „chci zateplit“ versus „nechci zateplit“, ale na pomyslném virtuálním prahu, který se v novodobé historii, od vzniku centrálních otopných soustav, ještě neřešil. Bude prostě jinak. Šetrněji a úsporně. Na takovou situaci nikdo z nás připraven není a v životě ji asi nezažil. Nevíme také, jak se bude celá situace vyvíjet, natož jak se bude tato energetická krize prohlubovat nebo rozvíjet.
Člověk, který vydělává průměrnou mzdu, která činí v České republice 37 929 Kč, se na zálohách za energie může dostat na částku 4.600 Kč měsíčně. Další je nutnost vodného a stočného, stravování, ošacení apod. Takže na nějaké úspory už z běžného platu nezbude nic. To však není ještě strop. Zálohy i platby budou neustále růst. Strop je nutné hledat ve vlastním domě. Zateplení je cestou k nižším platbám za energie.
Jsou dvě možnosti. Buď dosud bydlíme v domě bez izolace nebo je izolace z minulosti nedostatečná. Foukanou izolací Climatizer Plus nebo přefouknutím stávající izolace foukanou izolací Climatizer Plus se zbavíme nechtěných míst s úniky tepla a nekontrolovatelných míst, kam naše oko nedohlédne, ale pocítí to naše peněženka při platbách za energie. Přesně taková místa dokáže zaizolovat jen foukaná izolace a Climatizer Plus se stal ideální volbou pro jeho vlastnosti akumulační a zároveň tepelně izolační. Lahodící hudbou pro naše uši je jeho použití v případě, že nemáme čas se trápit s kousavou nebo chemickou izolací. Přírodní foukaná izolace je také ekologicky šetrnou. Garance na 20 let je tak od pouhých hobby-marketových izolací jen třešničkou na pomyslném izolačním dortu zateplení.
Přečtěte si také článek Jak jsme pro dům vybrali Climatizer Plus, foukanou a ekologicky šetrnou izolaci
Kolik té izolace dát? Když se dva perou a někdo fandí jednomu z nich, vždycky volá: „nandej mu, co se do něj vejde!“ Tak to platí i s tepelnou izolací. Nandejte konstrukcím, co se do nich vejde. Lidé si myslí a často, aby ušetřili, tak spekulují, kolik asi té izolace bude stačit. 10 cm? Když ne deset, tak patnáct cenťáků? Dnes je standardem začínat na 30 cm, aby se efekt šetření a vůbec efektivita zateplení dostavily. Obecné pravidlo platí stále, čím víc izolace, tím nižší spotřeba a následná platba za energie. Zní to logicky a není na tom nic nového, jde spíš o to, se do takového typu zateplení pustit. Je to snadné. Zavoláte, přijede firma, za den dva (dle rozsahu) je hotovo. Zaplatíte jen to, co se nafouká. Zateplení, jako vše tzv. „na klíč“, je prostě in, vždyť nabídku dostane ZDARMA.
Jak zateplit půdu se dočtete v článku Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 2516 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zateplování a izolace
Nová zelená úsporám Light – výměna oken a dveří zdarma
Program Nová zelená úsporám Light umožňuje získat dotaci na zateplení a výměnu oken i bez finanční spoluúčasti. Nová okna a vstupní dveře tak můžete mít zcela zdarma. Pro koho je program určen a jak žádat?
Šikmá střecha u pasivního domu
Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí. Jedná se o jednoznačný trend v navrhování novostaveb v posledních letech a důvodem je celosvětová snaha o maximální úsporu energií.
Stavební izolace
Energetická úspornost domů se dostává stále více do popředí, a to nejen u novostaveb, ale i u domů starších. Když už se budova opravuje, s novou fasádou se často „sveze“ zároveň i zateplení. Není se co divit, náklady na energie stále stoupají, a tak návratnost investice do zateplení je zřejmá.
Snížení energetické náročnosti budov – dodatečné zateplování oken
O této technologii se můžete více dozvědět na veletrzích v Praze od 4 - 7. září 2008 na veletrhu Pragointerier Living Fair v Holešovicích, stánek číslo PK25 v pravém křídle průmyslového paláce a 23. - 27. září 2008 na veletrhu FOR ARCH v Letňanech, hala 3 - C16.
Zbytečně drahé zateplení
Stále významnějším parametrem každého rodinného domu je jeho energetická spotřeba. Nebývalý boom proto prožívá zateplování fasád rodinných domů. A stále častěji se zateplovací systémy používají také u novostaveb. Mnohdy se přitom jedná o zbytečnou investici, která má za úkol pouze vylepšit nedostatečné izolační parametry nevhodně zvoleného zdiva, případně napravit běžné chyby.
Ekologické zateplování nejen historických budov
Zateplovat historicky cenné budovy, památky, chalupy, stavení, městské domy i panská a šlechtická sídla lze i ekologicky s využitím přírodních recyklovaných materiálů, např. z recyklovaného papíru. Recyklací 1 kg papíru ušetříte téměř 1 kg emisí CO2 a emisí metanu, které by vznikly jeho skládkováním.
Zateplení fasády vám ušetří statisíce
Ceny zemního plynu i ostatních energií neustále rostou. Málokdo ze stavebníků a majitelů domu si však uvědomí, že za peníze ušetřené při vytápění by si za deset patnáct let mohl pořídit nové auto nebo doplatit hypotéku. Jedním z možných řešení úspory nákladů za vytápění je fasádní zateplovací systém.
Optimální zateplení foukanou izolací
Prioritou optimálního zateplení je snaha o snížení nákladů na bydlení a snížení závislosti maloodběratelů v exponovaných obdobích na dodavatelích energie. Optimální síla zateplení je stanovena tak, aby celoročně nedocházelo k vyšším výkyvům teplot v našich domovech, a to jak v zimních mrazivých dnech, tak i v letních horkých měsících.