Jak odstranit staré nátěry
09.07.2009
Kolem domu či na zahradě je stále co dělat, mezi pravidelné činnosti patří i obnovování nátěrů. Ale jsou věci, na kterých už je tolik vrstev, že je to zkrátka neúnosné, nebo jsou původní nátěry ve špatném stavu a odlupují se.
Také v případech, kdy chcete dřevěnému předmětu vrátit jeho původní vzhled, musí staré barvy dolů. Jak postupovat, když z jakéhokoliv důvodu potřebujete staré nátěry odstranit?
Záleží především na charakteru předmětu a materiálu, z něhož je vyroben. Jednou z možností je mechanické odstranění. Obvykle je dosti pracné, ale u nepřilnavých a odlupujících se nátěrů může jít naopak o nejjednodušší postup. Nehodí se pro latexové barvy, které se mechanickému narušování „brání“. K odstraňování se dá použít třeba jen starý šroubovák, špachtle, drátěný kartáč apod., ke konečnému začištění povrchu pak smirkový papír. Samozřejmě si můžeme vypomoci elektrickými nástroji, na rovných plochách třeba vibrační bruskou, na členitějších kotoučovou bruskou (opatrně na měkkém povrchu) nebo vrtačkou s drátěným nástavcem. Musíme si jen dávat pozor v případech, kdy předmětu hrozí poškození.
U menších předmětů z kovu je velmi účinné tryskání (pískování), je však nutno sehnat firmu, která se tímto zabývá. Obvykle se předměty vozí na specializované pracoviště s tryskací kabinou, ale existuje i mobilní tryskání.
Jiným způsobem, jak na odstranění nátěrů, je využití tepelné destrukce barev, jinak řečeno opalovačky. Dříve bývala benzinová, plynová, v současnosti spíše horkovzdušná elektrická. Zvláště v prvních dvou případech mějme na zřeteli bezpečnost, neboť pracujeme s otevřeným ohněm a hrozí nebezpečí požáru. Rozhodně bezpečnější je práce s horkovzdušnou opalovačkou bez otevřeného plamene. Opalovačka ovšem jen usnadňuje odlupování nátěrů od povrchu, samotné provedení je rovněž mechanické s použitím špachtle (ve směru vláken dřeva). Takováto metoda se samozřejmě nedá aplikovat všude a na všechno, ale je velice účinná a docela levná.
Třetí cesta je chemická. Nátěry se takto dříve odstraňovaly louhem, ovšem tento způsob není vhodný pro dřevo, neboť louh se z něj nedá dokonale vymýt a jeho zbytky pak na dřevo působí, čímž snižují jeho pevnost i trvanlivost. Rovněž narušují soudržnost nových nátěrů. Podobné je to při odstraňování ředidlem.
Poměrně spolehlivé je použití specializovaných odstraňovačů nátěrů, kterých je na trhu více druhů. Ale pozor, některé prostředky jsou specializované pouze pro určité typy nátěrových hmot. Variací na stejné téma jsou pastové odstraňovače, které se nechávají působit déle, až 24 hodin, ale pronikají do více vrstev barev najednou. Ovšem vždy je poté nutné povrch velmi dobře vymýt a neutralizovat (dle typu odstraňovače – viz návod), aby se nezhoršila přilnavost budoucích nátěrů, což je mnohdy pracnější, než samotné odstraňování. Při aplikaci na kovy je zase třeba vyzkoušet, zda je přípravek neoxiduje. Pracujte v rukavicích a dodržujte pokyny výrobce, odstraňovače bývají nebezpečné látky. Chemické odstraňování je navíc ze zmíněných metod nejdražší a nejméně šetrné k životnímu prostředí.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Babiččina komoda
Kolik stojí rekonstrukce bytu?
Nábytkářská alchymie z masivu
Natíráme nábytek
Dřevo v exteriéru
Teluria - barvy pro Vás...
Článek byl zobrazen 31295 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie
BIO čisticí prostředky aneb domov bez chemikálií
Víte, co obsahují vaše prací prášky, dezinfekce nebo čisticí prostředky do koupelny? Máte doma alergiky nebo astmatiky a z chloru se vám dělá špatně? Zaměřte se na výrobky ekologické a BIO-čisticí prostředky, které neohrožují vaše zdraví ani životní prostředí, které je konečné a nikoliv nekonečné.
Jak na plíseň v koupelně?
Do boje s plísní se čas od času pouští snad každá domácnost. Plísně se nejčastěji vyskytují v místnostech se zvýšenou vlhkostí, což jsou zejména koupelny. Nejvíce se jí daří ve spárách mezi obkládačkami, nebo v rozích van a sprchových koutů. Na trhu existuje řada prostředků, které s plísněmi dokážou zatočit, proto zde platí, že nejlepší obranou je útok!
Vyberte si barvy, které podtrhnou osobnost vašeho domova
Při zařizování nového bydlení je stěžejní výběr těch správných barev. Neměli byste se ale omezovat jen na nejnovější trendy, které stejně časem vyjdou z módy. Barvy mohou mít výrazný vliv na vaši náladu. Prozradíme vám, jak vybrat ty pravé.
Interiérové barvy proti plísním
Řada domů a bytů trpí kvůli špatnému odvětrávání na plísně, které vznikají na stěnách. Vlhkost a kondenzace vody v kombinaci se závětřím vytváří na omítkách ideální prostředí pro vznik této nežádoucí květeny, která vede k alergiím, kožním problémům a dokáže vážně poškodit lidské zdraví. Je vůbec možné proti plísním účinně bojovat?
Barvy a osvětlení
Barvy do interiéru bychom měli volit také podle toho, zda místnost bude užívána převážně za denního či umělého světla. Odstínům zvoleným v interiéru bychom měli přizpůsobit i typ osvětlení.
Vybíráme vhodnou barvu do předsíně
Předsíň je bez nadsázky nejdůležitější místo v domě. Podle malého vstupního prostoru si většinou děláme obrázek o celém bytě a hlavně o jeho majiteli. Rovněž se jedná o zpravidla nejmenší prostor, kam musíme vmáčknout oblečení, obuv, často špinavé a mokré prádlo, deštníky, kočárky; musíme se v ní šikovně vyhnout nejen s ostatními členy rodiny, ale i s domácím mazlíčkem. Musí být vybavena na dlouhý rozhovor se sousedem, ale i na krátkou návštěvu pošťáka.
Drobné opravy a nátěry zahradního nářadí a nábytku – jak na to?
S novou zahradní sezónou se potřeba zkontrolovat zahradní nářadí a vybavení, případně i zahradní nábytek, altány a pergoly a provést drobné opravy a nátěry. Většinu věcí zvládnete svépomocí za víkend. Víte, co k tomu budete potřebovat? Jak opravované věci správně očistit a čím natírat dřevo, kov a další materiály?
Jak postupovat při regeneraci a ochraně dřeva?
Dřevo je jedním z nejoblíbenějších materiálů používaným jak v exteriérech, tak i interiérech. Aby však fasáda, terasa, plot, nábytek a další výrobky ze dřeva zůstaly dlouho krásné, je třeba jim věnovat náležitou péči. Jak tedy o dřevo pečovat, aby bylo dlouho jako nové a neztratilo nic ze své elegance?