Omítáte pórobeton?
23.04.2010
Sádrová omítka s hlazeným povrchem je finální tečkou přesného zdění. Na pečlivý výběr materiálu pro vnitřní omítání někdy při výstavbě nezbývá příliš mnoho času. Z pohledu stavby celého domu či bytu to vypadá jako drobnost, která se za běhu nějak vyřeší.
Nezapomeňte ale, že omítka v interiéru hraje ve finále významnou roli při vnímání celkového dojmu z prostoru. Omítnutí také rozhoduje o tom, jestli budou vlastnosti zdícího materiálu podpořeny nebo naopak utlumeny. U vnitřních omítek byste měli klást důraz na zdravotní nezávadnost, vysokou estetiku a rovinnost povrchu.
A pokud jste si vybrali přesné a rychlé zdění z pórobetonových tvárnic, pak neztrácejte svůj čas ani nenechte zničit tepelně-izolační vlastnosti plynosilikátu klasickou omítkou, ale zvolte sádrovou.
Proč sádra?
Sádrové omítky mají několik velice příjemných vlastností. Díky hladkosti stěn se snižuje množství prachu, jenž na povrchu ulpívá. To ocení zvlášť rodiny potýkající se alergiemi. Sádrová omítka má navíc schopnost přijímat vzdušnou vlhkost, například v podzimních vlhkých dnech. V okamžiku kdy se začne v domě topit, sádrová omítka vlhkost odevzdává zpět. Tím se vyrovnává mikroklima interiéru a odpadne obtížné suché kašlání způsobené náhlým poklesem vlhkosti.
Sádrová omítka na tvárnice z pórobetonu
Pokud použijete sádrové omítky na plynosilikátech (pórobetonu jako je např. Ytong), máte zajištěno dodatečné vysychání tvárnic. Sádrová omítka má totiž stejný difúzní odpor (10) jako plynosilikátová tvárnice. Netvoří tedy žádnou překážku při dosychání zdiva a uživatel domu může plně využívat tepelně-izolačních vlastností plynosilikátu.
V interiérech, kde se setkává zdivo se sádrokartonem, je možné pomocí sádrové omítky vytvořit opticky identické povrchy.
Finální úpravu povrchu provádíte za mokra a bez broušení, můžete tedy plynule napojit různě hladké podklady. Rozdíl v druhu materiálu je pak poznat jen poklepem, nikoliv na první pohled.
Rovně, barevně i plasticky
Se sádrovými omítkami lze vytvořit téměř dokonalou rovinnost stěny, takže bodová světla a přímé nasvícení stěn neodhalí žádné nedostatky.
Navíc hladké stěny otevírají nekonečné možnosti barevných řešení moderními malířskými technikami.
Málokdo navíc ví, že sádra jako základní materiál, neabsorbuje pigmenty barev. Pokud tedy architekt nebo investor nechá stěny vymalovat sytými barvami, vydrží barevně stálé velmi dlouho. Zrovna tak je ale možné dotvořit stěny plastickými dekoracemi pomocí sádrových stěrek.
Hladké rovné stěny jsou plnohodnotným partnerem dalším architektonickým prvkům. Ještě zvyšují efekt moderních materiálů jako je sklo, nerez, kámen, ušlechtilé dřevo. Dovolují perfektní zpracování všech detailů.
Omítání bez penetrace i perlinky
Pro omítání pórobetonových tvárnic (např. Ytong) a dalšího stabilního zdiva na stěnách a stropech v interiérech je určena vnitřní hlazená sádrová omítka šedobílé barvy pod názvem Rimat 100 DLP. Pokud aplikujete tuto sádrovou omítku v tloušťce od 4 mm na zdivo Ytong, není třeba používat penetraci ani perlinku v celé ploše!
Perlinku je vhodné použít pouze v místech kritických přechodů. Tento vyzkoušený technologický postup vám ušetří nejen čas, ale i peníze a přitom využijete tepelně-izolačních vlastností plynosilikátu.
Při zpracování omítky Rimat 100 DLP oceníte i její vysokou přídržnost k podkladu a nízkou spotřebu materiálu. Z 30 kg balení získáte 9 -10 m2 plochy při tloušťce vrstvy omítky 4 mm.
Pracovní postup aplikace sádrové omítky Rimat 100 DLP na pórobeton (např.Ytong):
1) Příprava podkladu
Nutnost penetrace stěn či stropů a zhodnocení podkladu provádíte dle skutečné situace na stavbě.
Extrémně savé podklady (a při tloušťce omítky do 4 mm) se opatří penetračním nátěrem Rikombi-Grund. Pro tloušťky omítky nad 4 mm není třeba podklad penetrovat (např. Ytong).
2) Příprava směsi
Do čisté nádoby s čistou vodou pomalu nasypeme směs Rimat. Po úplném pohlcení vodou se směs nechá 3 - 5 minut nasáknout. Směs se dokonale rozmíchá. Optimální hustota omítky pro aplikaci je, když nestéká a je bez hrudek.
3) Nanášení
Sádrové omítky Rimat se aplikují ručně natahováním pomocí nerezového hladítka nebo strojně. Nanáší se v jenom pracovním kroku, a to v potřebné tloušťce dle rovinnosti podkladu.
Při aplikační tloušťce nad 5 mm je vhodné plochu srovnat pomocí hliníkové „h“ latě. Při nanášení větších tloušťek se provede srovnání plochy tažením latě do kříže, tj. odspodu nahoru a ze strany na stranu.
Po zavadnutí srovnaného povrchu se povrch omítky „roztočí“ navlhčenou pěnovou houbou.
Po opětovném zavadnutí vytvořeného sádrového šlemu se povrch vyhladí pomocí nerezové špachtle nebo hrany hladítka do požadované kvality.
Jaké jsou výhody sádrových omítek?
· Dokonalá hladkost bez broušení
· Dobrá přilnavost na podklad – zaručuje kvalitní spojení i s méně stabilními podklady
· Vysoká kvalita a estetika povrchu
· Nízká spotřeba materiálu daná vysokou vydatností - z 30 kg balení získáme 9-10 m2 plochy při tloušťce vrstvy omítky 4 mm
· Na pórobeton (např. Ytong) není třeba penetrace ani perlinka aplikovaná v celé ploše! To vše při aplikaci Rimatu 100 DLP v tl. od 4 mm. Doporučujeme však použití perlinky v místech kritických přechodů.
· Vysoká produktivita práce – nanášení v jedné vrstvě s praktickou návazností jednotlivých technologických kroků
· Přírodní, ekologicky nezávadný materiál - pH = 5,5
· Příjemné klima v interiéru - díky své schopnosti regulovat vlhkost zpříjemňují sádrové omítky pobyt v místnosti.
Podrobnější postup a další informace o stavebních úpravách nejen se sádrovými omítkami, ale i se sádrokartonem naleznete v knize „Sádrokarton zvládneme sami“.
Související články
Ticho doma s modrými akustickými systémy
Dokonale hladké stěny se sádrovými omítkami
RigiProfily – nové profily pro větší pevnost sádrokartonových konstrukcí
Modré akustické systémy rigips – jedinečné řešení problémů s hlukem
Vybudování obytného podkroví – snadno a rychle
Pevné a přesné hrany sádrokartonových konstrukcí se systémy No Coat® od rigips
Termografie pomáhá u rekonstrukcí i novostaveb
Zapravení ostění okna nebo dveří – snadno a rychle se sádrovou omítkou
Podlahy? Rychle a snadno suchou cestou
Saint-Gobain Gypsum Trophy 2008
Sádrokarton zvládneme sami – nejprodávanější kniha na veletrhu FOR ARCH 2006
Jak dokáže nová koupelna proměnit byt
Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
Kontakt:
Rigips, s.r.o.
Centrum technické podpory
Počernická 272/96, 108 03 Praha 10
Tel: +420 296 411 800
Mobil: +420 724 600 800
E-mail: ctp@rigips.cz
Web: www.rigips.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 21419 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Stavební chemie
Chemická sanace zdiva může zachránit nemovitost před demolicí
Nadměrná vlhkost zdiva je často příčinou poškození stavebních objektů, přitom způsobů, jak ukočírovat vlhkost ve zdech je hned několik. Patří mezi ně i chemická sanace, osvědčená metoda, kterou se vytvoří neprostupná clona a zabrání se tak vlhkosti dostat se do zdiva. Při chemické sanaci se speciální látky napouští do kapilár a pórů vlhkého zdiva.
Zateplení domu termoaktivní stěrkou nové generace
S ohledem na rostoucí ceny energií a nákladů na vytápění se do popředí zájmu opět dostává zateplování a snaha o minimální úniky tepla. Aktuálně nejpoužívanější technologie zateplení může pro starší domy znamenat komplikace i finanční náročnost. Řešením je revoluční technologie v podobě stěrek AERO-THERM®.
DETOXY COLOR® – zdravá barva proti plísni, nemoci, alergii, astmatu
Chcete se navždy zbavit plísní na stěnách vašeho jinak spokojeného domova? Máte dost toho, že jsou vaše děti stále nemocné a vy s nimi? Jmenuji se Veronika Vozáková, jsem chemická technoložka a doporučuji vám nátěrovou hmotu Detoxy Color. Výjimečnost této barvy spočívá v její unikátní vlastnosti ničit choroboplodné, infekční a zdravotně závadné látky.
Výroba stolu ze dřeva a licí epoxidové pryskyřice
Výroba nábytku, případně drobných doplňků nebo šperků se stala v poslední době pro mnoho z nás zajímavým koníčkem i profesí. Epoxidová pryskyřice v kombinaci se dřevem působí velmi zajímavě a nabízí nekonečné možnosti realizace, co se týče barev a tvarů. Pojďme se podrobněji podívat na výrobu stolu ze dřeva a licí pryskyřice.
Jak na odolné spáry bez plísní? Materiál je základ
Chystáte se na novou dlažbu nebo měníte obklad v koupelně? Pak určitě hledáte kvalitní spárovací hmotu, která celý výsledek hezky propojí. Jak na odolné a designové spáry, které vydrží léta? Prozradíme vám v článku.
Hrubá stavba, právě teď je nejvýhodnější
Plánujete rekonstrukci nebo dokonce stavbu nového domu? Pak vám „padnou do noty“ výroční slevy u KM BETA! Díky nim získáte slevy 20 až 50 % na kvalitní stavební materiály pokrývající celou hrubou stavbu. Pohodlně a od jednoho dodavatele!
Na obklady a dlažby s pořádným lepidlem a spárovací hmotou
Také jste si všimli, že i ty nejkrásnější obklady a dlažby ztrácí svůj půvab, když špatně drží, odpadávají nebo jejich spáry jsou fádně šedé? První co vás napadne, je, že si je majitel položil sám, ale i „mistr tesař“ se může utnout. Dlouholeté zkušenosti společnosti LB Cemix, s.r.o. ukázaly, že v 85% případů je na vině špatně zvolená kombinace keramiky, lepidla a spárovací hmoty.
Chemická kotva místo hmoždinek
Zima je ideálním obdobím roku pro drobné opravy v interiéru. Do značné míry nám v tomto ohledu mohou pomoci výrobky stavební chemie, které se vyvíjejí mílovými kroky a co bylo dříve nemyslitelné, je dnes velmi jednoduché a běžné. Například chemická kotva...