Bourání staveb
12.04.2008
Při bourání nebo odstraňování staveb je nutné, stejně tak jako při jejich budování, řídit se příslušnými platnými právními předpisy. V tomto případě se jedná o stavební zákon (zákon č. 183/2006 Sb.), který odstraňování staveb upravuje v ustanovení § 128.
Bez ohlašování a povolení
Můžeme říci, že platí toto: není nutné ohlašovat a ani získávat povolení pro odstranění té stavby, kterou bylo možné postavit bez povolení a bez ohlášení. Může se jednat například o nadzemní bazén, anténu do výšky 15 metrů, nízkou opěrnou zeď atp. Výčet staveb, které je možné postavit a rovněž i odstranit bez ohlášení stavebnímu úřadu, je uveden v § 103 stavebního zákona.
Někdy stačí ohlášení
Nejčastěji však asi budete při odstraňování staveb tuto činnost stavebnímu úřadu pouze ohlašovat. Pro ohlášení odstranění stavby je předepsaný formulář, který je možné nalézt na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj (www.mmr.cz). Stejný tiskopis se používá i pro získání povolení, po výzvě stavebního úřadu je však nutné k němu doložit ještě další dokumenty.
Ohlášení odstranění stavby, stejně tak i žádost o povolení, je nutné podat u příslušného úřadu před započetím s bouráním. Pokud stavební úřad do 30 dnů ode dne ohlášení záměru zbourat stavbu nesdělí, že je třeba povolení, lze stavbu odstranit. Takto tedy lze odstranit například chatu, příčku v bytě, garáž, žumpu, atp. Stavby, které je nutné ohlásit, jsou uvedeny v § 104 odst. 2 stavebního zákona.
Kdy je třeba povolení
Lze říci, že stavební úřad rozhodne o nutnosti povolení v případě, že potřebuje pro bourání stanovit nějakou podmínku. Tou může například být skutečnost, že při bourání stavby, pro které by bylo dostačující ohlášení, je nutné využít pozemek souseda. Vždy však rozhodne o nutnosti povolení při odstraňování stavby, kterou je podle stavebního zákona možné postavit pouze se stavebním povolením. Pokud tedy k bourání je třeba povolení, tuto skutečnost stavební úřad vlastníkovi stavby sdělí a vyzve k předložení dalších dokladů, především dokumentace bouracích prací a stanoviska některých dotčených orgánů.
Zásadní rozdíl mezi odstraněním stavby na ohlášení a odstraněním stavby s povolením je však v tom, že stavby budované na povolení není možné bourat svépomocí. Vždy je nutné, aby bourání provedla stavební firma, resp. dle dikce zákona stavební podnikatel. Stavbu, která byla pouze ohlášena, můžete zbourat sami, ale musíte mít zajištěn stavební dozor, tedy člověka s vysokoškolským vzděláním stavebního nebo architektonického směru, anebo s maturitou ze střední stavební školy a alespoň třemi lety praxe na stavbě.
Stavby obsahující azbest
Jakékoliv stavby obsahující azbest, tedy i ty, které byly postaveny bez ohlášení či stavebního povolení, není možné odstranit bez povolení (stavební zákon § 128 odst. 1). Stejně jako u jiných staveb je nutné podat ohlášení, v němž se obsah azbestu označí. Azbest je ohnivzdorná látka, která se dříve často používala jako izolace potrubí, přidávala se do stěn montovaných domů (tzv. okálů) nebo do cementové střešní krytiny eternit. Při likvidaci těchto materiálů se do ovzduší šíří azbestový prach, který může způsobit vážné choroby plic, stavební suť se zároveň stává nebezpečným odpadem.
Nová stavba místo staré
Pokud budete odstraňovat stavbu a na jejím místě poté stavět, nelze bourání zahrnout do ohlášení stavby nebo žádosti o vydání stavebního povolení. Je nutné odstranění stavby ohlásit zvlášť, ale stavební úřad může rozhodnout jedním dokumentem o odstranění stavby i následné nové stavbě.
Nařízení odstranění stavby
Podle § 129 stavebního zákona může stavební úřad majiteli stavby její odstranění i nařídit. Stane se tak v případě, že se jedná o stavbu:
a) která svým závadným stavem ohrožuje život a zdraví osob nebo zvířat, bezpečnost, životní prostředí anebo majetek třetích osob a její vlastník přes rozhodnutí stavebního úřadu ve stanovené lhůtě neodstranil závadný stav stavby (jde-li o stavbu nebo zařízení, které jsou kulturní památkou, postupuje se podle zvláštního právního předpisu);
b) prováděnou nebo provedenou bez rozhodnutí nebo opatření stavebního úřadu vyžadovaného stavebním zákonem anebo v rozporu s ním, nebo
c) u níž bylo stavební povolení v souladu se stavebním zákonem zrušeno a stavbu nelze zachovat.
Náklady na odstranění stavby nese ten, komu bylo odstranění stavby nařízeno.
Samozřejmě, že stavbu, kterou stavebník provádí bez příslušného povolení, lze za splnění určitých podmínek dodatečně povolit.
Text stavebního zákona najdete např. na internetových stránkách www.business.center.cz. Další informace ohledně stavebního zákona a stavebního řízení lze získat na stránkách ministerstva pro místní rozvoj (www.mmr.cz), případně na stránkách některých stavebních úřadů.
Autor: Roman Abušinov, Chatař a chalupář
Foto: Klanc.cz, Boskovicko.cz
Článek byl zobrazen 17464 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Demoliční práce
Bydlení v panelových bytech – pojďme je zkvalitnit!
Chcete žít i v panelácích hezky? Pojďťe s námi krok po kroku na rekonstrukce v panelových bytech. Provádíme rekonstrukce panelových bytů včetně vyříznutí příček nebo prostupů nosnými zdmi. Výměna oken, radiátorů a elektroinstalace. Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Štuky, malby, podlahové krytiny - firma PanelByt vám poradí...
Demolice domu – co vlastně obnáší?
Řekněme, že máte pozemek, kde hodláte postavit nový dům. Ale má to háček – na pozemku už jeden starý dům stojí. Je malý, nevyhovující, ve špatném technickém stavu atd., a proto byste ho potřebovali zbourat. Jak postupovat? Vše je dáno zákonem č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (tzv. stavební zákon) a souvisejícími vyhláškami.
Bourání staveb
Při bourání nebo odstraňování staveb je nutné, stejně tak jako při jejich budování, řídit se příslušnými platnými právními předpisy. V tomto případě se jedná o stavební zákon (zákon č. 183/2006 Sb.), který odstraňování staveb upravuje v ustanovení § 128.