Profiterasy

Reklama

Rosení oken a plíseň na zdi spolu často souvisí. Co s tím?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

02.01.2024

V zimě se na plastových oknech může objevit vysrážená vlhkost v podobě oparu nebo kapek. Pokud s tímto jevem bojujete pravidelně, poradíme vám, jak vlhkosti předcházet, které rosení je banální a které už vyžaduje zásah do nastavení oken. S vlhkostí v bytě jde totiž také ruku v ruce zdraví nebezpečná plíseň.

Proč dochází k rosení oken a co je to rosný bod?

Rosení oken je povrchová kondenzace vlhkosti v interiéru, která vzniká v důsledku vysoké vlhkosti vzduchu v domácnosti v kombinaci s nízkou teplotou stavební konstrukce (okna). Přípustná relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech je dle norem a vyhlášky 30 – 70 %, doporučená pak v rozmezí 45 až 60 %, ideálně do 55 %.

Obecně platí, že čím je vyšší teplota vzduchu, tím vyšší je i obsah vodních par ve vzduchu. Rosný bod je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami, a jeho relativní vlhkost je tedy 100 %. Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace.

V normě ČSN 73 0540 najdeme tabulku, která přesně popisuje, při jaké teplotě v místnosti, podmínkách vlhkosti v interiéru a povrchové teplotě konstrukce začnou vodní páry kondenzovat. Například v pokoji vytopeném na 19 °C, ve kterém je relativní vlhkost vzduchu 55 %, se objeví voda na těch částech konstrukce, kde teplota poklesne pod cca 9,8 °C. Ke kondenzaci vodních par dochází nejčastěji na třech místech – z vnější strany oken, mezi izolačními skly a z vnitřní strany oken. K čemu v jednotlivých případech dochází a čemu bychom měli věnovat pozornost?

Kondenzace vlhkosti zvenku

Dochází k ní, když za chladného rána narazí teplý vzduch ohřátý od prvního sluníčka na okenní tabule, které jsou ještě chladné od nočního vzduchu, a dojde ke kondenzacivlhkosti na dolním okraji venkovního skla. V takovém případě není nutné nic řešit – jev je vlastně jen důkazem toho, že okno správně izoluje.

Rosení oken mezi izolačními skly

Vnitřní prostor izolačního dvojskla nebo trojskla je vyplněn vzácnými plyny, nejčastěji argonem. Distanční rámeček hermeticky uzavírá prostor mezi skly, aby vzácné plyny neunikaly, a naopak aby se vodní páry nedostaly dovnitř mezi skla. Pokud se vodní páry dostanou dovnitř, plastové okno se začne mezi skly mlžit. Toto je zásadní problém, který je potřeba okamžitě řešit s firmou, která vám okna montovala. Vlhkosti mezi skly totiž znamená porušení vzduchotěsnosti, a tím i zásadní zhoršení izolačních parametrů. Pokud máte okna ještě v záruce, je to důvod k reklamaci.

Rosení oken zevnitř

Za rosení oken zevnitř může nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Nad ránem, když jsou venkovní teploty nejnižší, dojde také k ochlazení vnitřního skla. A vodní páry se na oknech vysrážejí (viz rosný bod). Což nutně neznamená, že máte nekvalitní okna nebo že je někde problém. Moderní plastová okna těsní tak důkladně, že nedochází k výměně teplého vlhkého vzduchu z interiéru se suchým vzduchem zvenku. Vysoká vlhkost zůstává v bytě a při ranním poklesu teplot a ochlazení okenní tabule zkondenzuje.

Rosení oken - co s tím?
Příčinou rosení oken zevnitř je většinou vysoká vlhkost vzduchu v interiéru.

Jak se rosení oken zevnitř zbavit nebo jej alespoň zmírnit?

1. Nárazově, ale intenzivně větrejte – alespoň třikrát denně po dobu maximálně pěti minut otevřete okno dokořán. V topné sezóně není vhodné větrat déle ani používat mikroventilaci. Dochází pak k výrazným únikům tepla a k ochlazování stěn bytu. Správné větrání je také prevencí vzniku plísní, kterým se ve vlhku velmi dobře daří. Víc než teplo a vlhko mají plísně rády vlhko a chlad. Není tedy dobré mít příliš rozdílné teploty v jednotlivých místnostech – někde topit na 21 °C a jinde netopit vůbec. Vlhkost z teplejší místnosti se pak dostane do té chladnější a brzy můžeme pozorovat plíseň na zdi.

Rosení oken - co s tím?
I když je venku zima, alespoň 3 krát denně pořádně vyvětrejte.

 

Jak se zbavit plísně na zdi?
- plíseň nikdy neodstraňujte za sucha, aby se její spóry nedostaly do vzduchu a neusadily na jiném místě nebo jste je nevdechli,
- postříkejte místo vhodným přípravkem proti plísním (raději bez chlóru) a nechejte dle návodu několik hodin působit a místnost pořádně vyvětrejte,
- poté si vezměte rukavice a respirátor a houbičkou plíseň odstraňte,
- jako další prevenci můžete celou místnost vymalovat speciálním protiplísňovým nátěrem.


2. Nezakrývejte radiátor příliš širokou parapetní deskou
– protože teplý vzduch, který stoupá z radiátoru, se nedostane k celé ploše okna, povrchová teplota skla bude nižší a vlhkost začne dříve kondenzovat.

3. Při vaření větrejte, zapínejte digestoř, v koupelně zapínejte ventilátor. Digestoř kromě vůní a pachů odsaje i vodní páry. V koupelně nezapomínejte zapnout ventilátor a při sprchování nebo koupání ve vaně zavírejte dveře. Vlhkost z koupelny odsaje ventilátor a vodní páry se nebudou šířit do ostatních místností. Pokud máte v koupelně okno, po koupání pořádně vyvětrejte při zavřených dveřích. 

Text: redakce

Foto: Veka

Článek byl zobrazen 3291 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Robin | 11.01.2024 16:29:43

Mně s rosením oken pomohly termoizolační fólie.

Odpovědět

 

Rosta | 30.11.2023 10:19:56

Sám jsem se s tímto problémem setkal a nejdůležitější je větrat a mít správnou teplotu v místnosti. Myslím, že v dnešní době už existuje tolik vymožeností na to aby si člověk všechny tyto parametry zjistil, že by se to už tolik dít nemuselo.

Odpovědět

 

Kontextová reklama

Další články na téma Okna

Plastová okna a nejčastější mýty, nepravdy a polopravdy

Plastová okna a nejčastější mýty, nepravdy a polopravdy

Plastová okna jsou nejpoužívanějším typem oken, navzdory tomu se stále můžete setkat s informacemi, které jsou zavádějící nebo zcela nepravdivé. Např. že okna z recyklovaného PVC mají nižší kvalitu nebo že jediná funkční výztuha musí být z oceli. Jak je to tedy doopravdy?

 
Poříďte si dvojité plisé Duette® a spořte s námi

Poříďte si dvojité plisé Duette® a spořte s námi

Možná se Vám tato výzva od společnosti, která se zabývá výrobou vnitřních dekorací a slunečních ochran bude zdát nepatřičná, ale nenechte se mýlit. Myslíme to opravdu tak, jak to v titulku zní. Dvojité plisé Duette® je opravdu prvkem, který Vám pomůže uspořit náklady na vytápění, nebo na klimatizaci.

 
Hliníková záclonová kolejnička – nenápadná instalace záclony v interiéru

Hliníková záclonová kolejnička – nenápadná instalace záclony v interiéru

K vytvoření příjemné atmosféry v interiéru přispívá jeho vybavení. Nejen nábytek, nebo sedací souprava, ale i řada doplňků, které vyjadřují Vaši osobnost a osobitost. Doplňky interiéru zcela určitě ovlivňují pocit z něj a přispívají k tomu, že jednak dáme najevo, co se nám líbí, kam patříme a co nám přináší pocit uspokojení.

 
Renovace oken - pusťte světlo do domu!

Renovace oken - pusťte světlo do domu!

Okna jsou důležitou součástí domů a bytů, jsou spojením s vnějším světem a pouští do našich domovů tolik potřebné světlo. Jsou naší vizitkou a měli bychom o ně dobře pečovat. Jelikož jsou neustále vystavovány povětrnostním vlivům, dešti, mrazu i slunečnímu žáru, časem se jejich nátěr poškodí a oknům je tak třeba vdechnout nový život.

 
Vybíráte střešní okna? Pomůžeme vám

Vybíráte střešní okna? Pomůžeme vám

Po mimořádně horkém létě se mnozí nemohou dočkat chladnějších měsíců. Kromě pestrých barev opadávajícího listí s sebou však podzim zpravidla přináší také častější dešťové přeháňky, plískanice a ostrý studený vítr. Podzimní sychravo pak znenadání vystřídají třeskuté mrazy.

 
Údržba a čištění plastových oken – jak pečovat o plastová okna, aby byla co nejdéle v dobrém stavu

Údržba a čištění plastových oken – jak pečovat o plastová okna, aby byla co nejdéle v dobrém stavu

Pravidelná péče o plastová okna je zásadní, pokud chcete, aby vám okna co nejlépe sloužila, šla dobře otevírat a i dobře vypadala. Jak tedy udržet plastová okna v co nejlepším stavu co nejdéle? Poradíme vám, jak okna správně čistit, jak je mazat a na co dalšího byste neměli zapomenout.

 
Pořiďte si nová okna co nejdříve a ušetřete

Pořiďte si nová okna co nejdříve a ušetřete

Pokud zvažujete výměnu oken nebo nákup nových, nyní je ideální čas. Během zimy nabízí řada firem výhodnější ceny a různé bonusy a také nás v tomto roce čeká další zdražování stavebních materiálů i práce. Ušetřit můžete také tím, že si okna a dveře vyberete a objednáte on-line.

 
Kvalitní a přesná okna - jak je hledat a poznat?

Kvalitní a přesná okna - jak je hledat a poznat?

Asi není nikdo, kdo by si nepřál kvalitní okna. Hodnotit kvalitu zakoupených nebo zabudovaných oken lze z mnoha pohledů, základem jsou ale vždy kvalitní vstupní materiály a přesná továrenská výroba.

 

Zpět na předchozí stránku

Thermoindustry Podlahy

Reklama

Náš tip

DĚTSKÉ ROUSTOUCÍ ŽIDLE A STOLY MAYER

Kvalitní židle a stoly značky MAYER do dětského pokoje pro vaše školáky. Široký výběr rostoucích židlí a rostoucích stolů v různých barevných variantách a s mnoha doplňky. Odolné potahy Aquaclean s jednoduchou údržbou.

 

Výrobník rostlinného mléka JATA

Jata MILKER set 2v1 - výrobník rostlinného mléka + tyčový mixér 400W. Za pouhé 2 minuty můžete mít rostlinné mléko připravené ke konzumaci. MILKER vám umožňuje vyrábět všechna rostlinná mléka s jakýmkoliv typem semen, ořechů nebo obilovin.

 

LEVNÉ PLECHOVÉ GARÁŽE A SKLADY

Montované plechové garáže za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

 

PLASTOVÉ VYVÝŠENÉ ZÁHONY Z „TRAPLASTU“

Hlavní výhodou vyvýšených záhonů je právě jejich výška. Při sázení, okopávání, trhání plevele nebo sklizni se nemusíte ohýbat, dřepět nebo dokonce klečet, protože rostliny máte přímo pod rukama. Vyvýšený záhon v několika provedeních.

 

ŠIKMÉ A OBLOUKOVÉ SÍTĚ PROTI HMYZU

Ochrana proti hmyzu i do obloukových a šikmých oken.

 

Sprchový kout s vysokou vaničkou

Akce! Sprchový kout s hlubokou vaničkou, je pevně usazen na ocelovém rámu s nožičkami. O pohodlný vstup do sprchového koutu se stará zástěna s posuvnými dveřmi. Skvělá cena, snadná instalace, prodloužená záruka na 5 let.
 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna pro Zelená úsporám LIGHT

Využijte dotace z programu ZELENÁ ÚSPORÁM a ZELENÁ ÚSPORÁM LIGHT - nabízíme komplexní služby od zaměření, vyřízení dotace, dodávku a montáž oken, demontáž starých oken a zednické začistění po montáži.

Foukaná minerální vata-izolace do dutin

Foukaná minerální izolace je nejvhodnější materiál do trámových stropů a vazníkových konstrukcí bungalovů. Používá se i do dvouplášťových střech panelových a bytových domů.

Komplexní stavební systém PORFIX

Stavební systém PORFIX zahrnuje nosné i nenosné zdivo z pórobetonu a vápenopísku, U-profily, nosné i nenosné překlady, stropní systém a malty.

Nejčtenější z této rubriky

Nebojte se pomoci odborníků při zařizování a rekonstrukci

Nebojte se pomoci odborníků při zařizování a rekonstrukci

Možná, že se právě chystáte zařizovat či rekonstruovat váš byt, rádi byste se poradili s profesionály, ale nemáte dostatek odvahy nebo financí. Podívejte se na návrhy a realizace vytvořené odborníky!

 

Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?

Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?

Správné řešení vzduchové a kročejové neprůzvučnosti stropů ve vyšších podlažích domů bývá jedním z důležitých požadavků investorů. A také občas noční můrou projektantů a stavitelů, protože dobře vyřešit zvukovou izolaci není vždy snadné. A pokud je ve hře dřevěný trámový pohledový strop, tak je řešení ještě o trochu obtížnější.

 

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek

OSB desky představují unikátní kombinaci užitých vlastností a díky tomu se stávají stále oblíbenějším stavebním materiálem. Své uplatnění najdou v širokém měřítku jak v exteriéru, tak v interiéru. V dnešním článku se zaměříme na užití OSB desek na podlahy, stěny či dokonce nábytek.

 

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?

Pokud jste dostali stavební horečku a rozhodli jste se vrhnout do přestavby bytu, nebo to berete z gruntu a stavíte si svůj nový dům, budete dříve či později možná řešit problém: sádrokarton – ano či ne?. Vězte, že alternativ je na trhu stále větší množství.

 

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Schody a schodiště nejsou jen účelným prostředkem u našich domů, ale také významným architektonickým prvkem, který kromě běžného užití poskytuje i možnost osobitého doplnění zahrady nebo domu.

 

Jak vést správně stavební deník?

Jak vést správně stavební deník?

Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?

 

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Bydlíte v panelovém bytě, který už zoufale volá po rekonstrukci? Máte vlastní představu, jen nevíte, kolik to vlastně bude všechno stát? Rozhodně stojí za to použít zdravý selský rozum a zvážit, co všechno chcete změnit a kolik můžete investovat. S vašimi plány vám pomůže kvalitní stavebně-realizační firma s dobrými referencemi.

 

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla

Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.

 

Další z této rubriky

Omítáte pórobeton?

Omítáte pórobeton?

Sádrová omítka s hlazeným povrchem je finální tečkou přesného zdění. Na pečlivý výběr materiálu pro vnitřní omítání někdy při výstavbě nezbývá příliš mnoho času. Z pohledu stavby celého domu či bytu to vypadá jako drobnost, která se za běhu nějak vyřeší.

 

Jak vybrat tu nejlepší spárovací hmotu?

Jak vybrat tu nejlepší spárovací hmotu?

I zdánlivé maličkosti jako spárovací hmota dokáží udělat interiér zajímavějším a útulnějším. Důležitou roli hraje výběr barvy, pozor si ale musíte dát také na kvalitu materiálu. Díky jeho správnému výběru můžete předejít tvorbě plísní, ztrátě barvy nebo vypadávání hmoty ze spár. Jak se ale v široké škále produktů zorientovat a vybrat ten správný?

 

Česká stavební akademie ocenila řešení pro rekonstrukce Rigips

Česká stavební akademie ocenila řešení pro rekonstrukce Rigips

Nosná konstrukční deska RigiStabil získala zlatou cenu a bílá přírodní sádrová stěrka Rimano Glet XL dostala bronzovou cenu v soutěži České stavební akademie o Výrobek – technologii roku 2012.

 

Plánujete stavět? KM BETA zdarma spočítá náklady!

Plánujete stavět? KM BETA zdarma spočítá náklady!

Potřebujete vědět, kolik materiálu bude třeba na stropy nebo omítky, na hrubou stavbu nebo střechu, a kolik Vás to bude stát? Pomůže vám KM BETA díky široké nabídce bezplatných kalkulací a výpočtových programů.

 

Rodinný dům s fasádou - do konce května nejvýhodněji!

Rodinný dům s fasádou - do konce května nejvýhodněji!

Plánujete letos stavbu nového rodinného domu? Získejte slevy celkem až 141 % při nákupu cihel, pálené střešní krytiny, komínu a fasády. Stavte chytře a využijte jedinečné partnerství společností Wienerberger, Tondach, Schiedel a Baumit.

 

Kreativní možnosti renovace stropů

Kreativní možnosti renovace stropů

Nevíte, jak dát starému stropu nový šmrnc? Kdo už zažil, ví své. Náročné tmelení, škrábání a natírání s rukama nad hlavou - to je úmorná práce s nejistým výsledkem, která dokáže odradit nejednoho domácího kutila. Proč se však namáhat se starým stropem, když se pod něj dá zavěsit nový?

 

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Schody a schodiště nejsou jen účelným prostředkem u našich domů, ale také významným architektonickým prvkem, který kromě běžného užití poskytuje i možnost osobitého doplnění zahrady nebo domu.

 

Je industriální bydlení trendem budoucnosti?

Je industriální bydlení trendem budoucnosti?

Nejen v České republice máme kromě desítky a stovky let starých obytných budov také rozsáhlé dědictví v podobě průmyslových areálů z doby industrializace. Mnoho z těchto budov ale dnes zůstává nevyužitých a chátrá. Přitom se často nacházejí ve městech, mnohdy v samotném centru.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.