Jak vést správně stavební deník?
27.11.2013
Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?
Stavební deník společně se smlouvou o dílo představuje velmi důležitý dokument, který má povahu úředního dokladu. Předepsaným způsobem zaznamenává postup výstavby a také jsou v něm zapsány veškeré podstatné okolnosti, které při výstavbě nastaly. Tento písemný dokument je pořizován formou průběžných zápisů, jsou v něm evidovány všechny doklady a dokumentace týkající se stavby. To, jak by měl být stavební deník veden, jak dlouho musí být uložen a archivován, určuje řada právních norem.
Proč je třeba vést stavební deník?
Poté, co je stavba zkolaudována, převezme si investor od zhotovitele stavby (dodavatelské firmy) originál stavebního deníku a ze zákona jej musí deset let archivovat. Archivace je však pro jeho vlastní dobro, protože se po nějakém čase mohou na stavbě objevit nejrůznější skryté vady. Pokud na tyto vady byla ve smlouvě o dílo sjednána víceletá záruka, má investor nárok na jejich reklamaci. Díky stavebnímu deníku je stavba pod neustálou a prokazatelnou kontrolou a investor (zákazník) je denně informován o dění na stavbě.
Základy pro vedení stavebního deníku
Stavební deník se vede ode dne převzetí staveniště zhotovitelem stavby až do dne ukončení stavby. Případně se vede ještě po dobu odstranění vad a nedodělků, které byly zjištěny během kontrolní prohlídky. Ke stavebnímu deníku musí mít všechny oprávněné osoby přístup kdykoliv během provádění prací na staveništi. V dokumentu jsou číslované stránky a nesmí v něm být prázdná místa. Kromě originálních listů jsou v deníku obsaženy také kopie určené pro další pověřené osoby. Záznamy o stavbě se do něj zapisují každý den, případně je jejich zápis možný ještě během následujícího dne. Pokud jsou všechny zúčastněné osoby majiteli elektronického podpisu, je možné stavební deník vést i elektronickou formou.
Foto: stavební-deníky.cz
Kdo vede stavební deník?
Zapisovat a nahlížet do stavebního deníku mohou pouze osoby k tomu oprávněné. To může být například zhotovitel stavby, objednatel, projektant mající roli autorského dozoru, technický dozor investora i státní stavební dohled.
Náležitosti stavebního deníku
Identifikační údaje:
- název stavby, případně její části
- místo stavby
- údaje o účastnících výstavby (zhotovitele, investora, projektanta, poddodavatelů)
- údaje o osobách starajících se o odborné vedení provádění stavby
- údaje o technickém a autorském dozoru
- údaje o dalších osobách, které mají oprávnění k provádění záznamů do stavebního deníku
- informace o projektové a technické dokumentaci stavby
- seznam, případně odkazy na stavební dokumenty (smlouvy, povolení, správní rozhodnutí, protokoly o kontrolách, přejímkách, zkouškách apod.)
- údaje o změnách zhotovitelů stavby, nebo odpovědných osob během výstavby
Veškeré osoby, které se podílejí na konkrétní činnosti týkající se výstavby, musí své oprávnění k výkonu těchto činnosti podle paragrafu 158 stavebního zákona dokládat razítkem a podpisem ve stavebním deníku.
Pravidelné denní záznamy:
- jména a příjmení osob pracujících na staveništi
- stav staveniště a aktuální klimatické podmínky
- popis provedených prací a montáží
- dodávky materiálů, strojů a výrobků
- nasazení mechanizačních prostředků
Nechybí ani další záznamy:
- předání a převzetí pracoviště
- zahájení prací, technologické přestávky a termíny
- bezpečnost ochrany
- zvláštních opatření při práci ve výškách, bouracích pracích atd.
- nástupy, provádění prací a ukončení činnosti poddodavatelů
- geodetická měření
- montáže a demontáže dočasných stavebních konstrukcí
- provádění a výsledky kontrol
- odstraňování vad a nedodělků
…a spousta dalšího
Kontrolní dny
Jednou týdně, případně i jednou za 14 dnů, se konají tzv. kontrolní dny, během kterých se zjišťuje, jestli stavební práce probíhají v souladu s projektem, kontroluje se dodržování harmonogramu, kvalita práce a zda dochází k plnění veškerých smluvních podmínek. To vše kontroluje technický dozor investora a své připomínky (pokud nějaké jsou) zapisuje do stavebního deníku. To, jak často budou kontrolní dny probíhat a zda mají zainteresované strany povinnost se jich účastnit, by mělo být uvedeno již ve smlouvě o dílo.
Elektronický stavební deník
Klasický papírový stavební deník má tu nevýhodu, že je možné v něm manipulovat se záznamy o stavbě. Investor ani technický dozor investora totiž většinou není přítomen u všech stavebních prací. Ve stavebním deníku se tak mohou objevit například nepřesné nebo záměrně zkreslené venkovních teploty, mohou být zaměněny informace o použitém materiálu či o technologických postupech stavby. Poměrně častým nešvarem je také úmyslně nečitelný záznam, který si pak může kdokoliv vyložit po svém. Z tohoto důvodu se v dnešní době velmi často používá elektronická forma stavebního deníku. Ta je akceptovatelná pouze v případě, že je stavební deník na stavbě přístupný kdykoliv všem oprávněným osobám. Tyto osoby musí být navíc vlastníky elektronického podpisu. Vzory elektronických deníků jsou k vidění i ke stažení na internetu.
- jpa -
Článek byl zobrazen 55852 krát.
Diskuze k článku
S.S.B. | 21.05.2014 09:39:13
Tento článek nám vlastně odrecitoval, že je potřeba vyplňovat stavební deník a že se do něj píše to, co je vlastně nadepsáno na každé stránce stavebního deníku. Ale NIC konkrétního – co se tam napsat má/musí a co tam být nemá. Konkrétní příklad by taky neuškodil. Inu zas jedno mlácení prázdný slámy, hlavně, že autor má splněnou délku článku… A takovýchto zbytečných blábolů je plnej internet, kloudnou informaci, aby člověk s lucerničkou pohledal. :-(
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Stavební dozor
Jak vést správně stavební deník?
Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?
Stavební dozor aneb kdo dohlíží na vaši stavbu?
Každý, kdo někdy stavěl, nebo se ke stavbě chystá, už slyšel o stavebním dozoru. Pro někoho je to nutné zlo, pro jiného možnost, jak ochránit svoji investici. Přitom bývá často zaměňován stavební dozor (SD) a technický dozor investora (TDI). Co to vlastně je?