Co je to vlastně panel?
18.07.2009
V souvislosti se současnou situací na realitním trhu se hodně přetřásají ceny panelových domů. Ale co jsou to vlastně panelové domy? Jaké jsou jejich charakteristiky?
Panelové domy sestávají z modulárních betonových bloků, které jsou na místě stavby montovány do konečné podoby. Dle normy se paneláky správně nazývají „konstrukční stěnový systém z prefabrikovaných panelů“.
Abychom vše pochopili v souvislostech, je nutné se nejdříve podívat do historie. Panelová výstavba není nějaký socialistický vynález, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Ve skutečnosti byla poprvé uplatněna již počátkem 20. století v USA, přičemž jejím vynálezcem je sám Thomas Alva Edison. Hlavní myšlenkou bylo snížení nákladů a pracnosti stavby. U nás bylo započata výstavba s užitím této technologie za 2. světové války u firmy Baťa.
Teprve po válce ovšem přišla „zlatá éra“ panelů. Měla souvislost s komunistickým pučem a znárodněním stavebních firem, kdy se nový režim snažil v rámci budování socialismu najít cestu k hromadné a levné výstavbě. V roce 1952 se vývoj přesunul z baťovského Zlína do pražského Ústavu montovaných staveb a o rok později se již rozjela velká rozestavěnost. První panelové sídliště z let 1954-55 stojí v Praze 4 a sestává z domů označovaných jako G40. Následně se stavěly domy typů G55, G57, G58 a konečně G59, lišící se např. izolací a dalšími technickými detaily, aby poté došlo ke změně technologie na řadu T, využívající příčné nosné stěny v daných modulových vzdálenostech. Později se rozšířily řady VVÚ-ETA a P, objevily se však i další typy.
Foto: akb
Velkého rozmachu dosáhla panelová výstavba v 60. a 70. letech 20. století, bytů byl však přesto stále nedostatek. Neustále se rozšiřovala výroba panelů, přičemž byly dokonce nakoupeny technologie v západní Evropě. Kvantitativního vrcholu dosáhla výstavba v polovině 80. let, kdy se stavělo až 35 tisíc bytů ročně. Je ovšem nutno zdůraznit ono slovo „kvantitativní“. Obecně totiž platilo, že kvalita stále upadala, což je ostatně vidět i na skutečnosti, že některé staré paneláky z 60. let jsou dnes v lepším stavu, než ty o 20 let mladší.
V současnosti je již panelová technologie překonána a výstavba se vrací jednak k obvyklým zdícím materiálům, jako jsou cihly a tvárnice (ovšem v moderní formě s výbornými termoizolačními vlastnostmi), nebo k výrobě monolitických betonových konstrukcí přímo na stavbě.
Hodně „zastánců starých pořádků“ tvrdí, že nebýt období komunistické vlády, neměli bychom ani kde bydlet. To je samozřejmě nesmysl, vždyť ve státech s demokratickými vládami se také stavělo a lidé nedostatkem bytů určitě netrpí. I v západní Evropě navíc probíhala panelová výstavba, ovšem v mnohem menším rozsahu a spíše na předměstích, navíc se od ní dříve upustilo (zpravidla v 70. letech). U nás je jedním z problémů fakt, že paneláky často zcela zhyzdily starobylé části měst, kam architektonicky vůbec nepatří. Tento typ domů je vůbec se vzhledem dost na štíru a šedivé masy sídlišť se staly jedním ze symbolů socialismu.
V současnosti se proto řeší celá řada problémů, které v souvislosti s budoucností sídlišť vyvstaly. Jedním z největších jsou tepelné a zvukové izolace. Dříve se na ně příliš nehledělo a domy jsou z tohoto hlediska dnes naprosto nevyhovující. Původní, už i tak špatná izolace mezi panely, se navíc často vydrolila, což má za následek nejen úniky tepla, ale i zatékání. Proto dnes v poměrně širokém měřítku probíhá zateplování fasád panelových domů, s čímž bývá spojena výměna oken a vylepšení vzhledu celého domu, také díky použití veselejších barev na fasádě. Obdobně je nutné rekonstruovat střechy.
I tak ovšem obyvatelé paneláků narážejí na další problémy, které jsou vzhledem k samotné konstrukci domu prakticky neodstranitelné, jako například přenos hluku. Není příliš příjemné, když přesně víte, co právě dělá váš soused nad vámi v koupelně. K přenosu dochází jak stupačkami, tak i samotnou betonovou konstrukcí, takže izolace podlahy a stropu pomůže jen částečně. Mezi další nevýhody patří potíže s elektroinstalací a umakartová bytová jádra.
I to je jedním z důvodů, proč mají panelové byty zpravidla nižší cenu, než obdobné cihlové, a proč se právě u nich očekává největší pokles. Typicky je největším adeptem na pokles ceny byt na uniformním šedivém sídlišti, kde je jeden dům nalepen na druhém, v nerekonstruovaném domě s vydrolenou posprejovanou fasádou, se špatnou občanskou vybaveností v okolí a nevlídnými sousedy. Ovšem není panelák jako panelák – existují i pěkně opravené domy s hezkým okolím, dobrou dopravní dostupností a vyhovující infrastrukturou. Byty v takovém domě, obzvláště zrekonstruované s novým jádrem, mají hodnotu určitě větší. Samozřejmě pak nastupují další problémy, jako například velké platby do fondu oprav, sloužící k umoření úvěru na rekonstrukci...
Jedno je jisté – panelové domy u nás budou stát ještě pár desítek let. Je na nás, jak si s nimi poradíme.
Autor: Michal Hamšík
Článek byl zobrazen 12566 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Stavební materiál

Nové malty a omítky za příznivé zaváděcí ceny
O suché maltové a omítkové směsi se nedávno rozšířila nabídka společnosti KM Beta. Na nový sortiment se značkou PROFIMIX nyní platí výhodné zaváděcí ceny. Navíc lepidlo v odpovídajícím množství získáte zcela zdarma k pálenému i vápenopískovému zdivu! Prodej s výraznou slevou na www.shop.kmbeta.cz.

Jak vyrovnat podlahu?
Vcelku běžná záležitost. Nejprve se udělá základová deska, na její rovinatost se nehledí. Podobně je to i se stropem. Však tam ještě nakonec bude celá skladba podlahy… Když pak firma, která aplikuje anhydrit, změří několikacentimetrové rozdíly, nastává problém, jak to co nejlépe vyřešit. Navíc po podlaze jsou tažené rozvody vody, a různé husí krky a ty je zapotřebí také inteligentně zalít.

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek
OSB desky představují unikátní kombinaci užitých vlastností a díky tomu se stávají stále oblíbenějším stavebním materiálem. Své uplatnění najdou v širokém měřítku jak v exteriéru, tak v interiéru. V dnešním článku se zaměříme na užití OSB desek na podlahy, stěny či dokonce nábytek.

Poradíme vám, jak postavit dům navzdory stoupajícím cenám materiálu
Také se vám už stalo, že se vaše rodina nemůže vejít do bytu a tak jste začali řešit stavbu rodinného domu? Našli jsme na trhu řešení, jak ušetřit náklady při výstavbě domu. Díky tomu budete moci realizovat vaše sny a postavit si vlastní dům.

Pozor, podzimní akce na stavební materiály, slevy až 50 %!
Hledáte-li nejvhodnější stavební materiál pro váš dům, využijte akce významné společnosti stavebního trhu Wienerberger a jejích partnerů. Ti garantují slevy ve výši až 50 % na své výrobky, kterými jsou zdivo, střešní krytiny, komíny, okna či dveře, potrubí, a dokonce i koupelny a kuchyně.

Cemix THERM K - certifikovaný kontaktní zateplovací systém s obkladem
LB Cemix, s.r.o. uvedla, oficiálně na trh nový certifikovaný vnější tepelněizolační kontaktní systém Cemix THERM K. Tento systém reaguje na stále větší popularitu keramických obkladových prvků a pásků typu KLINKER, Kentaur, Taurus a podobně.

Stavební systém LIVETHERM
Stavební systém LIVETHERM v sobě zahrnuje veškeré prvky nové generace stavění. Stavební systém LIVETHERM lze použít pro rodinné domy, vily, bytové domy i pro stavby průmyslové, popřípadě pro stavby občanské vybavenosti s velkým důrazem na úsporu energie na vytápění a s omezením do výšky maximálně 4 až 5 podlaží.

EUROPANEL Hobby
Vážení čtenáři, právě čtete pátý ze seriálu šesti článků, jejichž cílem je představit Vám moderní stavební systém pro výstavbu nízkoenergetických domů EUROPANEL. Dnešní článek je zaměřen na systém EUROPANEL Hobby určený pro realizaci drobných staveb.