Co je to vlastně panel?
18.07.2009
V souvislosti se současnou situací na realitním trhu se hodně přetřásají ceny panelových domů. Ale co jsou to vlastně panelové domy? Jaké jsou jejich charakteristiky?
Panelové domy sestávají z modulárních betonových bloků, které jsou na místě stavby montovány do konečné podoby. Dle normy se paneláky správně nazývají „konstrukční stěnový systém z prefabrikovaných panelů“.
Abychom vše pochopili v souvislostech, je nutné se nejdříve podívat do historie. Panelová výstavba není nějaký socialistický vynález, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Ve skutečnosti byla poprvé uplatněna již počátkem 20. století v USA, přičemž jejím vynálezcem je sám Thomas Alva Edison. Hlavní myšlenkou bylo snížení nákladů a pracnosti stavby. U nás bylo započata výstavba s užitím této technologie za 2. světové války u firmy Baťa.
Teprve po válce ovšem přišla „zlatá éra“ panelů. Měla souvislost s komunistickým pučem a znárodněním stavebních firem, kdy se nový režim snažil v rámci budování socialismu najít cestu k hromadné a levné výstavbě. V roce 1952 se vývoj přesunul z baťovského Zlína do pražského Ústavu montovaných staveb a o rok později se již rozjela velká rozestavěnost. První panelové sídliště z let 1954-55 stojí v Praze 4 a sestává z domů označovaných jako G40. Následně se stavěly domy typů G55, G57, G58 a konečně G59, lišící se např. izolací a dalšími technickými detaily, aby poté došlo ke změně technologie na řadu T, využívající příčné nosné stěny v daných modulových vzdálenostech. Později se rozšířily řady VVÚ-ETA a P, objevily se však i další typy.
Foto: akb
Velkého rozmachu dosáhla panelová výstavba v 60. a 70. letech 20. století, bytů byl však přesto stále nedostatek. Neustále se rozšiřovala výroba panelů, přičemž byly dokonce nakoupeny technologie v západní Evropě. Kvantitativního vrcholu dosáhla výstavba v polovině 80. let, kdy se stavělo až 35 tisíc bytů ročně. Je ovšem nutno zdůraznit ono slovo „kvantitativní“. Obecně totiž platilo, že kvalita stále upadala, což je ostatně vidět i na skutečnosti, že některé staré paneláky z 60. let jsou dnes v lepším stavu, než ty o 20 let mladší.
V současnosti je již panelová technologie překonána a výstavba se vrací jednak k obvyklým zdícím materiálům, jako jsou cihly a tvárnice (ovšem v moderní formě s výbornými termoizolačními vlastnostmi), nebo k výrobě monolitických betonových konstrukcí přímo na stavbě.
Hodně „zastánců starých pořádků“ tvrdí, že nebýt období komunistické vlády, neměli bychom ani kde bydlet. To je samozřejmě nesmysl, vždyť ve státech s demokratickými vládami se také stavělo a lidé nedostatkem bytů určitě netrpí. I v západní Evropě navíc probíhala panelová výstavba, ovšem v mnohem menším rozsahu a spíše na předměstích, navíc se od ní dříve upustilo (zpravidla v 70. letech). U nás je jedním z problémů fakt, že paneláky často zcela zhyzdily starobylé části měst, kam architektonicky vůbec nepatří. Tento typ domů je vůbec se vzhledem dost na štíru a šedivé masy sídlišť se staly jedním ze symbolů socialismu.
V současnosti se proto řeší celá řada problémů, které v souvislosti s budoucností sídlišť vyvstaly. Jedním z největších jsou tepelné a zvukové izolace. Dříve se na ně příliš nehledělo a domy jsou z tohoto hlediska dnes naprosto nevyhovující. Původní, už i tak špatná izolace mezi panely, se navíc často vydrolila, což má za následek nejen úniky tepla, ale i zatékání. Proto dnes v poměrně širokém měřítku probíhá zateplování fasád panelových domů, s čímž bývá spojena výměna oken a vylepšení vzhledu celého domu, také díky použití veselejších barev na fasádě. Obdobně je nutné rekonstruovat střechy.
I tak ovšem obyvatelé paneláků narážejí na další problémy, které jsou vzhledem k samotné konstrukci domu prakticky neodstranitelné, jako například přenos hluku. Není příliš příjemné, když přesně víte, co právě dělá váš soused nad vámi v koupelně. K přenosu dochází jak stupačkami, tak i samotnou betonovou konstrukcí, takže izolace podlahy a stropu pomůže jen částečně. Mezi další nevýhody patří potíže s elektroinstalací a umakartová bytová jádra.
I to je jedním z důvodů, proč mají panelové byty zpravidla nižší cenu, než obdobné cihlové, a proč se právě u nich očekává největší pokles. Typicky je největším adeptem na pokles ceny byt na uniformním šedivém sídlišti, kde je jeden dům nalepen na druhém, v nerekonstruovaném domě s vydrolenou posprejovanou fasádou, se špatnou občanskou vybaveností v okolí a nevlídnými sousedy. Ovšem není panelák jako panelák – existují i pěkně opravené domy s hezkým okolím, dobrou dopravní dostupností a vyhovující infrastrukturou. Byty v takovém domě, obzvláště zrekonstruované s novým jádrem, mají hodnotu určitě větší. Samozřejmě pak nastupují další problémy, jako například velké platby do fondu oprav, sloužící k umoření úvěru na rekonstrukci...
Jedno je jisté – panelové domy u nás budou stát ještě pár desítek let. Je na nás, jak si s nimi poradíme.
Autor: Michal Hamšík
Článek byl zobrazen 16538 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Stavební materiál
I na podzim Stavte výhodně!
Pokud jste se rozhodli v tomto roce stavět, stále není pozdě. Vaše stavba si určitě zaslouží poctivý stavební materiál… Ten může mít, a navíc za skvělou cenu. Jak? Je třeba využít akce Stavte výhodně, díky které budete čerpat slevy na stavební materiály Porotherm, Tondach, Schiedel, Vekra, Pipelife a Siko.
Jak vyrovnat podlahu?
Vcelku běžná záležitost. Nejprve se udělá základová deska, na její rovinatost se nehledí. Podobně je to i se stropem. Však tam ještě nakonec bude celá skladba podlahy… Když pak firma, která aplikuje anhydrit, změří několikacentimetrové rozdíly, nastává problém, jak to co nejlépe vyřešit. Navíc po podlaze jsou tažené rozvody vody, a různé husí krky a ty je zapotřebí také inteligentně zalít.
S novou stavební sezónou přicházejí nové možnosti, jak a z čeho stavět snadno, rychle a úsporně!
Stavební systém PORFIX nejsou jen tvárnice, příčkovky, nosné a nenosné překlady, u-profily, stropní systém a další doplňkový sortiment. PORFIX znamená také snadnější cestu od projektu k poslední klice na dveřích uvnitř hotového domu. Zeptali jsme se Davida Suchánka, marketingového manažera československé společnosti PORFIX, co všechno PORFIX pro své zákazníky dělá.
Znáte ekopanely?
Nové materiály se ve stavebnictví objevují téměř neustále. Většinou pocházejí od zahraničních firem a na trh přicházejí s razantní reklamou mající za cíl přesvědčit lidi, že zrovna tento materiál je pro jejich stavbu naprosto nezbytný.
Ideální řešení teplé podlahy
Plánujete výstavbu rodinného domu nebo jen rekonstrukci podlahy? Také u vás padlo rozhodnutí vyměnit stávající systém vytápění za podlahové vytápění? Českomoravský beton má pro vaše budoucí bydlení rychlé a kvalitní řešení teplé podlahy.
Nejúspěšnější domy z EUROPANELU
Vážení čtenáři, právě čtete čtvrtý ze seriálu šesti článků, jejichž cílem je představit Vám moderní stavební systém pro výstavbu nízkoenergetických domů EUROPANEL. Dnešní článek je zaměřen na nejúspěšnější typové domy ze stavebního systému EUROPANEL.
E4 dům budoucnosti
Víte, jak bude řešeno bydlení v rodinných domech po roce 2020? Koncept cihlového Wienerberger e4 domu Vám napoví a podá pomocnou ruku... při stavbě moderního cihlového domu s krásnou střechou z pálené krytiny.
S šekovou knížkou od HELUZu postavíte dům levněji
Největší český výrobce cihelných produktů HELUZ připravil pro ty, kdo budou stavět rodinný dům, speciální šekovou knížku, s níž ušetří například za okapy, omítku, okna, vzduchotechniku, dveře a vrata, koupelnový sortiment, kuchyně a další výrobky a služby potřebné při stavbě rodinného domu.