Speciální produkty pro rychlou a kvalitní výstavbu
04.09.2008
Českomoravský beton, a.s., člen HeidelbergCement Group, spolu se svými dceřinými společnostmi působí již řadu let na trhu stavebních hmot v celé ČR. Jak už z názvu společnosti vyplývá, je její hlavní činností výroba transportbetonu všech druhů.
V souladu s vývojovými trendy je společnost Českomoravský beton i předním výrobcem i v oblasti výroby moderních značkových produktů, jako jsou lité samonivelační potěry a cementové lité pěny.
LITÉ SAMONIVELAČNÍ POTĚRY
Lité samonivelační potěry pod značkou ANHYMENT® jsou novou generací podlahových hmot určených především pro vnitřní užití v novostavbách i rekonstrukcích. Vyrábějí se ve speciálním zařízení v Praze u dceřiné společnosti TBG Pražské malty a na unikátních mobilních technologických zařízeních, které umožňují vyrábět tyto potěry téměř po celé ČR. Tento materiál je vhodný pro bytovou výstavbu, kancelářské objekty, objekty občanské vybavenosti a podobně.
Jedná se o směsi na bázi síranu vápenatého (CaSO4) se samonivelačním účinkem, které umožňují srovnání podlahových konstrukcí s tolerancí 2 mm na 2 m lati. Splňují požadavky normy ČSN 74 4505 Podlahy, společná ustanovení. ANHYMENT® vytvářejí dokonale rovnou plochu pod finální nášlapnou vrstvu. Odpadá tím dodatečné vyrovnávání a stěrkování podlahy.
Hlavními výhodami tohoto materiálu jsou rychlá a bezproblémová ukládka, minimální objemové změny a kvalitní výsledné povrchy. Díky svým vlastnostem je ANHYMENT® ideálním řešením pro realizace podlahy s podlahovým topením. Pro bytové koupelny, kuchyně apod. je materiál použitelný za předpokladu ochránění povrchu některým typem izolace.
Další změnou a výhodou oproti cementovým potěrům je, že se potěry na bázi síranu vápenatého nesmí vyztužovat sítěmi. Dosahuje totiž pevností 20(30) MPa v tlaku a 4(5) MPa v tahu za ohybu. Tyto hodnoty jsou hlavní normové ukazetele a testují se po 28mi dnech od výroby potěru na sadě trámečků (160x40x40x mm), dle ČSN 134454-2. Také vyztužení není třeba vzhledem k výrazně nižšímu smrštění materiálu (asi 0,01 mm/m), ale hlavně je přímo nežádoucí z hlediska vznikající chemické reakce mezi ocelí a síranem vápenatým (CaSO4). ANHYMENT® se vyznačuje téměř stabilním prostorovým chováním, což umožňuje omezené provádění dilatací.
SKLADBA PODLAHY BEZ VÝZTUŽÍ
Nejčastěji se podlaha skládá z pružné mezivrstvy, z vrstvy potěrového materiálu ANHYMENT® a z nášlapné vrstvy. Mocnost vrstvy potěru závisí na stlačitelnosti pružné mezivrstvy a její tloušťce, na plošném zatížení a na pevnostní třídě materiálu.
Obecně platí, že potěr na bázi síranu vápenatého na pružné mezivrstvě by měl mít tloušťku alespoň 35 mm, a použijeme-li místo pružné mezivrstvy pouze oddělovací vrstvu (např. voskovaný papír), měla by být tloušťka alespoň 30 mm. Použitím potěrů na bázi síranu vápenatého místo cementových potěrů se tedy dá ušetřit 30 až 40 mm silná vrstva materiálu. Konkrétní minimální tloušťky potěru pro jednotlivé případy použití lze najít v technických listech výrobce materiálů nebo pomocí aplikace "Kalkulátor minimální tloušťky Anhymentu" na produktovém webu.
ANHYMENT® - TECHNOLOGICKÝ POSTUP
Transportní lité potěry se na místo stavby dopravují autodomíchávači a čerpají se šnekovými čerpadly. Množství čerpané směsi lze plynule a velmi jemně regulovat, což usnadňuje ukládku. Díky vysoké tekutosti směsi se s potěrem dobře pracuje a za směnu je možno položit až 1000 m2 potěru. S pomocí čerpadla je možné přepravovat potěr až do vzdálenosti 200 m nebo do výšky až 100 m.
Před ukládkou potěru na bázi síranu vápenatého je třeba kvalitně položit separační vrstvu na podklad, včetně vytažení na stěny a obložit veškeré svislé konstrukce pružnou dilatační vrstvou (nejčastěji PE pás tl. 5 – 10 mm). Separační vrstva je nutná kvůli zabránění úniku vlhkosti z potěru do konstrukce. Jako separační vrstvy se většinou využívá voskovaného papíru tloušťky 0,15 mm. Nivelace do konečné podoby se provádí vlněním pomocí speciálních duralových hrazd. Vlnění směsi musí probíhat ve dvou na sebe kolmých směrech. Výška potěru se stanovuje pomocí laseru nebo hadicovou vodováhou v kombinaci s nivelačními trojnožkami.
Po nalití směsi se místnosti musí v prvních 24 hodinách zabezpečit proti průvanu a jakékoliv cirkulaci vzduchu a dále proti teplotám nižším než 5 °C. Při vyšších teplotách prostředí se doporučuje ochránit místnost před pronikáním přímého slunečního záření (např. tmavými fóliemi). Po 48 hodinách od ukládky je zapotřebí začít s větráním místností a urychlit tím vysychání. Další vrstva podlahy se smí pokládat až po dostatečném vysušení potěru. Pro většinu finálních vrstev je dostatečné vysušení na 0,5 % (měřeno CM přístrojem.).
CEMENTOVÉ LITÉ PĚNY
Další moderní směsí je cementová litá pěna PORIMENT ® - lehký silikátový materiál používaný jako vyrovnávací vrstva (např. na klenby), tepelná izolace (ploché střechy, místnosti nad nevytápěnými prostory), spádová vrstva na plochých střechách nebo jako náhrada pěnového polystyrénu. Materiál je vhodný všude, kde je třeba vyplnit hluché místo konstrukce bez nadměrného přitížení. Všeobecně platí, že se snižující se objemovou hmotností, se snižuje i pevnost cementové pěny. Pevnost běžně používaných pěn se pohybuje v rozmezí 0,5–4 MPa, a nejsou proto vhodné na nosné konstrukce. Součinitel tepelné vodivosti se zvyšuje se zvyšující se objemovou hmotností. Do nejlehčích typů pěn se používá jako plnivo recyklovaný drcený polystyrén nebo polystyrénové perly, čímž se dále snižuje součinitel tepelné vodivosti. Při použití na plochých střechách nebo v jiných otevřených prostorech je nutné zabránit rozplavení pěny (např. deštěm). Díky vysoké objemové stálosti není nutné provádět dilatační spáry.
Jak z názvu vyplývá, pojivem v tomto materiálu je cement. Jako plnivo se používají drobná kameniva frakcí 0–2 a 0–4 nebo u lehčích typů pěn polystyrénová drť. Dalšími složkami jsou voda a napěňovací přísada. Nejrozšířenějším způsobem výroby jsou kompletní výroba na betonárně nebo výroba ve speciálním zařízení Aeronicer II® na stavbě z dovezeného cementového mléka (patent HeidelbergCement Group, využívaný v ČR společností Českomoravský beton a.s.). V Praze jsou cementové lité pěny pod označením PORIMENT ® vyráběny ve specializované maltárně společnosti TBG Pražské malty na Rohanském ostrově – jediném zařízení svého druhu v České republice. V případě kompletní výroby na betonárně či maltárně jsou míchány pouze pěny bez polystyrenu, kvůli možnosti znečištění ostatních výrobků polystyrénem. V případě výroby na stavbě se cementové mléko přivezené autodomíchávačem z maltárny dávkuje do speciálního zařízení Aeronicer II®, které mléko napění, nadávkuje polystyrén a přečerpá na místo ukládky na stavbě. Při výrobě materiálu na stavbě se šetří dopravní náklady, jeden autodomíchávač dokáže přivézt materiál až na 26 m3 hotové cementové pěny.
PORIMENT® - TECHNOLOGICKÝ POSTUP
Lité cementové pěny vyráběné na betonárně či maltárně se ukládají stejným typem čerpadla jako např. potěry na bázi síranu vápenatého. Pěny vyráběné na stavbě se čerpají přímo výrobním zařízením. Pokud ukládku nekomplikuje členitost prostoru, lze uložit až 250 m2 za hodinu. Z praxe však vyplývá, že lze za den nalít i více než 1.000 m2 pěny s polystyrenem a to až v tloušťce 8 cm! Při ukládce musí teplota prostředí dosahovat alespoň 5 °C, protože při nižších teplotách se hydratace značně zpomaluje a při záporných teplotách se zastavuje úplně.
Běžně se dají provádět spády povrchu do 2 %, v některých zvláštních případech až do 3 %. Novinka na trhu, PORIMENT ® PS však umožňuje provádět spády povrchu až do 8%. Při lití vrstvy vyšší než 15 cm je nutno počítat s poklesem nalité vrstvy do 2 % výšky. Pěna nevyžaduje vibraci, stačí jen srovnání latí, tyčí nebo houpacím rádlem (jako u potěrů na bázi síranu vápenatého).
Cementové pěny jsou pochozí za 2–3 dny s tím, že se předpokládá jen nezbytné zatížení spojené s pokládkou dalších vrstev. Na vrstvu cementové pěny je vždy nutné položit vrstvu roznášející zatížení např. ANHYMENT ® . Nevhodné je přímé bodové zatížení cementových pěn (např. štafle).
TEPELNÁ IZOLACE
Kromě vyrovnávání podkladu je cementových pěn využíváno pro tepelně izolační vrstvy, na plochých střechách nebo v místnostech nad nevytápěnými prostorami. Součinitel tepelné vodivosti závisí na konkrétním typu cementové pěny a její objemové hmotnosti. Pro příklad nejčastěji vyráběná litá cementová pěna u TBG Pražské malty má objemovou hmotnost 420 kg/m3 a součinitel tepelné vodivosti 0,102 W/mK. Minimální návrhová tloušťka cementové pěny je 40 mm, minimální doporučená tloušťka je 60 mm.
AKUSTICKÉ POSOUZENÍ
Pro usnadnění projektování cementových litých pěn PORIMENT ® a litých samonivelačních potěrů ANHYMENT ® , nechala společnost TBG Pražské malty na toto téma zpracovat akustickou studii v ateliéru stavební fyziky, a to pro pět Nejčastěji používaných souvrství, výše uvedené tři typy pružných vložek a pro čtyři typy stropů. Ve výsledku se tedy jedná o 60 nejčastějších kombinací. Tuto studii si lze vyžádat na info@cmbeton.cz.
Více informací a možnosti využití speciálních produktů ČMB naleznete na www.lite-smesi.cz.
Kontakt:
Českomoravský beton, a.s.
Beroun 660
266 01 Beroun
tel.: 311 644 005
www: www.cmbeton.cz
e-mail: info@cmbeton.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 8329 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Stavební materiál
Přemýšlíte o úpravě stěn? Zkuste obkladové panely
Obkladové panely mohou být velmi rychlou, čistou a také levnou alternativou úpravy stěn. Pro nepřátele klasického malování či tapetování jsou pak přímo ideální variantou.
Postavte si dům a my vám ještě vrátíme peníze!
Stavba nebo rekonstrukce domu je finančně i časově náročná záležitost. Právě proto je potřeba si k sobě vzít odborníka, a pokud Vám ještě ten odborník vrátí část Vašich utracených peněz, je to pro Vás velká výhra. BigMat je síť stavebnin, která má v ČR 38 prodejen. Nejenže Vám BigMat udělá rychle cenovou nabídku, doručí vybrané zboží až na stavbu, máte možnost kdykoliv se obrátit na zákaznický servis a po celou dobu stavby je Vám k dispozici i profesionální podpora. Teď Vám ještě BigMat za vaše nákupy vrátí až 50 000 Kč!
Zdění bez zateplení? Ptejte se po PORFIXu!
K rozhodnutí o novém bydlení obvykle nevede umetená pěšinka. To ví každý stavebník. Přesto je možné vyhnout se zbytečným zatáčkám. Stačí ještě před prvotní úvahou „jak bude náš dům vypadat“ prodiskutovat doma i s odborníky „z čeho náš dům postavíme“.
Lícové zdivo pro odolnou fasádu i atraktivní ploty
Fasády domů z lícového vápenopískového zdiva u nás mají dlouhou a úspěšnou tradici. Tento typ zdiva totiž představuje materiál se specifickou krásou tvořící vysoce odolnou fasádu. Kromě fasád se lícové zdivo KM BETA krásně uplatní i v zahradách.
OSB desky - všestranný stavební materiál, který nezklame
OSB desky jsou všestranným a velice populárním materiálem, o kterém jste už nejspíš slyšeli. Velice často se totiž vyskytují na stavbách všeho druhu a díky své jednoduchosti, přizpůsobivosti i přívětivé ceně zůstávají věrným partnerem stavebních profesionálů i domácích kutilů. Pokud přeci jen nevíte, na co a kde všude lze OSB desky použít a jaké jsou jejich největší klady a zápory, pak si přečtěte následující článek.
Stavíte rodinný dům? Nyní cihly Porotherm se slevou 42%
Společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. pro vás připravila předvánoční akci se slevami od 20% do 45% na vybraný sortiment cihel, nosníky, stropní vložky a překlady. Neváhejte, akce trvá jen do 20.12.2012!
Renovace a nátěr fasády
Odlupující se omítka na domě není nic hezkého a její objevení rozhodně majitele domu nepotěší. Přišel tak čas dát domu nový, svěží a reprezentativní nátěr. Z nové fasády si ale nemusíte dělat hlavu, tuto práci zvládne každý a bez větších problémů. Stačí mít jen vhodné vybavení a vědět, jak na to.
S námi postavíte svůj dům raz dva
Základem dobrého a kvalitního bydlení je kompaktní únosný základ vašeho domu. Všechna negativa, která mohou nastat při výstavbě nebo v průběhu obývání domu, je možné eliminovat použitím kvalitního betonu pro realizaci stavby základů nebo základové desky.