Znáte ekopanely?
30.11.2007
Nové materiály se ve stavebnictví objevují téměř neustále. Většinou pocházejí od zahraničních firem a na trh přicházejí s razantní reklamou mající za cíl přesvědčit lidi, že zrovna tento materiál je pro jejich stavbu naprosto nezbytný.
Je přitom zajímavé, že po dvou až třech letech intenzivní mediální masáže pak už stavebníci považují daný materiál za dobře zavedený, zatímco jiný je stále „nový a neodzkoušený“, ač se třeba v reálu používá o dost déle.
To je i případ ekopanelů, které se u nás objevily poměrně tiše a nenápadně. Jejich výroba v ČR, na lince vybavené vlastní českou technologií, probíhá však již od roku 1999 a dá se tedy říci, že mají jistou historii. V zemích na západ od nás pak tradice ekopanelů a jejich úspěšného používání sahá desítky let do minulosti.
Co to vlastně je ekopanel? Vyrábí se lisováním slámy (ošetřené proti hlodavcům) za vysokého tlaku a teploty, povrch panelů je pokryt recyklovaným papírem. Ale nemějte obavy, ekopanel není žádný obyčejný „papundekl“. Výsledný produkt má překvapivě dobré mechanické i tepelně izolační vlastnosti, v mnoha směrech lepší než jiné používané materiály. Ekopanely jsou do značné míry samonosné, proto se mohou používat bez montážních rámů.
Ekopanely se vyrábějí v šířce 1 200 mm a tloušťce 58 mm, délka je dle přání zákazníka od 1 000 do 3 200 mm. Plošná hmotnost činí 19,8 až 26,4 kg/m2, což znamená, že panel o rozměru 1 200 x 2 500 mm váží kolem 66 kg. Velký stupeň slisování sice způsobil, že tepelná vodivost panelů je vyšší než u volně balené slámy (nicméně stále poměrně nízká), ale díky vytlačení vzduchu je materiál zase prakticky nehořlavý, ač se to u slámy může zdát neuvěřitelné (třída C1 – těžce hořlavé). Přesné hodnoty najdete na stránkách ZDE.
A teď to hlavní – k čemu se ekopanely dají použít? V mnoha aplikacích mohou nahradit cihly, sádrokarton, dřevotřísku a další materiály. Hodí se pro vnitřní i vnější opláštění dřevostaveb, pro příčky a vestavby všeho druhu, na podhledy a obklady, dají se využít i jako ztracené bednění. Jde zkrátka o stavební hmotu s širokým spektrem využití.
Možná se ptáte, proč je upřednostnit před jinými materiály? Ekologické argumenty jsou v našich zemích šmahem zařazovány pod ekoteroristickou nálepku, takže fakt, že jde o materiál z ekologicky čistých a plně obnovitelných zdrojů, zřejmě mnoho lidí nepřesvědčí. Dobrá tedy, a co cena? Celkové náklady na stavbu vycházejí při aplikaci ekopanelů velmi příznivě, ať už je srovnáváme s cihlou, sádrokartonem, překližkou, dřevotřískou či jiným „standardním“ materiálem. Je totiž nutné počítat i s náklady na montáž, spojovací prvky, pomocné rámy, dodatečnou izolaci atd., což u ekopanelů z velké části odpadá. Spojování a montáž je jednoduchá, nejsou potřeba žádné speciální montážní systémy. Vystačíte s běžnými šrouby, sponami apod., pro opracování a úpravu rozměrů se používají rovněž dostupné nástroje, podobně jako u dřeva (pily přímočaré a kotoučové, vrtačky, šroubováky, kladiva…).
Již zmíněná mechanická pevnost a robustnost je pochopitelně pozitivní, panely se neprohýbají, nedají se snadno prokopnout jako třeba sádrokarton, ale přijde vhod i při dopravě na stavbu, kdy se tolik nemusíme starat o možné poškození.
Velkou výhodou ekopanelů je dále možnost téměř libovolné povrchové úpravy. Dají se omítat různými druhy omítek, obkládat, natírat, tapetovat atd.
Ekopanely se sice nenápadně rozšiřují, ale stále stojí – neprávem – tak trochu ve stínu jiných stavebních systémů velkých značek. Už i čeští stavebníci podléhají masivní reklamě nadnárodních společností… Přesto se dá očekávat, že i nadále si budou ekopanely nacházet cestu do našich domů.
Text: Michal Hamšík
Foto: ekopanely.cz
Články s podobnou tématikou
Tepelné izolace z přírodních materiálů
Víte, co to je stavební biologie?
Ekologická domácnost
Malá domácí větrná elektrárna
Moderní dům - ekodům
Kamna na obilí
Kořenová čistírna odpadních vod
Článek byl zobrazen 16822 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Stavební materiál

Jak vyrovnat podlahu?
Vcelku běžná záležitost. Nejprve se udělá základová deska, na její rovinatost se nehledí. Podobně je to i se stropem. Však tam ještě nakonec bude celá skladba podlahy… Když pak firma, která aplikuje anhydrit, změří několikacentimetrové rozdíly, nastává problém, jak to co nejlépe vyřešit. Navíc po podlaze jsou tažené rozvody vody, a různé husí krky a ty je zapotřebí také inteligentně zalít.

Jak se budou stavět domy v roce 2020? Cihla jako tradiční materiál bude stále ve hře!
Přemýšlíte, z čeho postavíte svůj dům v roce 2020? Cihla představuje tradiční materiál, ale co když ji doplníte o minerální vatu? Díky kombinaci přírodních materiálů a moderní technologie vznikne vyspělý stavební materiál splňující podmínky tzv. standardu NZEB, tedy s téměř nulovou spotřebou energie.

Chystáte se obkládat? Lepit? Než začnete, přečtěte si tento článek.
Na trhu existují lepidla na lepení dlažeb a obkladů, vždy ale záleží na tom, co budete právě lepit, na jaký podklad, zda v interiéru nebo exteriéru, jak bude daný materiál namáhaný atd. Jsou lepidla, se kterými zvládnete obložit koupelnu a lepidla, která zvládnou přilepit kámen na pružný podklad, nový obklad na starý, keramiku na dřevo, a podobné podklady.

Cihlové zdící systémy
Při stavbě domu vždy vyvstává jedna základní otázka – z čeho stavět? Za poslední roky se vyrojila spousta různých nových materiálů a technologií, takže určitě je z čeho vybírat. Přesto stále zůstává jedna stálice, která úspěšně přežila již několik tisíc let – cihla.

Rekonstrukce bytu do tichého hnízdečka
Kompletní rekonstrukce od podlahy. Vše vybouráno. Byt odhlučněn. Mladý pár zdědil byt 3 + kk ve starším panelovém domě, vše vyboural a kompletně zrekonstruoval. Petr a Lucie nechtěli jen nové bytové jádro, jen nové a pěkné stěny, jen nový prostor, jen nově zařídit… Chtěli skutečně bydlet s pocitem klidu, pohodlí a vědomí toho, že se se sousedy nebudou navzájem rušit.

Obkladové pásky z lícových cihel dodají vašemu domu nevšední vzhled
Ať už se chystáte stavět nový dům nebo rekonstruovat dům starší, vždy budete stát před rozhodnutím, jakou zvolit fasádu. Obkladové pásky z lícových cihel jsou nejen výrazným estetickým prvkem, ale mají také užitné vlastnosti a přednosti, které jako stavebníci a majitelé domu oceníte.

KMB SENDWIX - nadčasový systém pro váš nový domov
Chystáte-li se stavět, určitě máte zcela jasno v otázce, co od svého budoucího domu očekáváte. Unikátní certifikovaný systém vícevrstvého zdiva KMB SENDWIX od největšího českého výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových zdicích prvků, KM Beta a.s. je moderním řešením pro stavbu rodinného domu odpovídajícího i nejnáročnějším požadavkům.

Wienerberger rozšiřuje úspěšnou řadu cihel plněných vatou o POROTHERM 30 T Profi
Po úspěchu cihel plněných minerální vatou POROTHERM 36,5 T Profi a POROTHERM 42,5 T Profi přichází na trh nová cihla této typové řady, kterou ocení především stavebníci rodinných domů s nízkou energetickou náročností. Cihla plněná minerální vatou POROTHERM 30 T Profi s velmi nízkým součinitelem prostupu tepla U = 0,22 W/(m2K) rozšiřuje variabilitu staveb z cihel plněných minerální vatou.