Vyztužování aneb co dělají u sousedů jinak?
23.02.2009
Připravujete projekt, stavíte nebo rekonstruujete? Tak pro vás je určen článek, ve kterém můžete nalézt informace týkající se vyztužování, zpevňování a zajištění celistvosti realizované stavby, ale nejen to, nutno vyztužovat i další věci....
Jukneme-li k sousedům, jak provádějí tenkovrstvé betony a potěry, zjistíme, že je tam běžný standard vyztužovat pomocí jakýchsi drátěných sítí. Říkají jim „Estrichmatten“. Hned vyvstává otázka, proč to tam asi dávají? Chtějí si zvýšit náklady? Z toho snad nemůžeme naše spořivé sousedy podezírat.
Zřejmě to tedy bude pro majitele stavby výhodné. Výztuha v cementovém potěru vychytá tvorbu smršťovacích trhlin a zaručí kvalitu finálního povrchu, především pak u keramických dlažeb.
Estrichmatten jsme si dovolili česky pojmenovat „výztuhy do drobnozrnných betonů“.
Tento prastarý standard provádění tenkovrstvých potěrů lze snadno nalézt na německých webech.
Estrichmatten je tak vžitý pojem na německém trhu, že kutilové z nich tvoří rozličné a podivuhodné věci do svých zahrad, až se někdy české oko diví...
Lagerfugenbewehrung
Toť krásné německé slovo. Neobratně počeštěno na „výztuž ložných spár zděných konstrukcí“.
A k čemu toto? Režné lícové zdivo dorazilo už i do české kotliny. Každý, kdo to myslí s tímto druhem zdiva vážně, by si měl odpovědět na zásadní otázku, proč se bez této výztuže vůbec u sousedů neobejdou.
Současnost vyvolala další potřebu těchto výztuh ložných spar – zavedený systém „na jaře kopnu a na vánoce bydlím“, „stavíme na základech, které neměly čas dotvarovat základovou spáru“ a užívání tenkovrstvých omítek – závěr je takový, že vznikají trhliny, kvůli kterým asi stavba nespadne ani se nezdeformuje, ale už jsou problémy. A může se stát, což není žádná vzácnost, že budete se spárami bojovat další 3 roky, než si objekt zcela „sedne“.
Pokud přistavujete, renovujete a je tam předpoklad nestejnoměrného sedání, prováděním zdiva bez vodorovných výztuh docílíte až 100% jistotu, že ke vzniku trhlin dojde.
Aby se nejednalo o dočasnou záležitost, jsou výztuhy vyráběny ze silně zinkovaných drátů popřípadě z drátů nerezových, jsou schopny odolávat i chemickým reakcím vznikajícím v maltových směsích.
Co všechno se ještě dá vyztužit?
Omítka - rabicová tkanina, to je klasika.
Chcete vytvarovat parádu na fasádě? Použijte - ocelová tkanina B systém.
Beton - využijte služeb naší armovny. Připravíme a dodáme ohýbané betonářské výztuže.
Chcete si dát natvarovat výztužné kari sítě? I to již umíme.
Ujíždí vám svah? Vyztužte jej drátokamennou konstrukcí PERM systém.
Máte strach z eroze? Vyztužte zeminu gabiony a gabionovými sítěmi.
A na závěr:
Až vám poroste nějaká pěkná květina moc do výšky, vzpoměňte, že ji lze vyztužit pomocí květinové podpěry:
Kdo Vám pomůže s informacemi?
DOPS s.r.o.
Telefon: +420 493 722 262-3,
Mobilní telefon: +420 739 254 866
E-mail: dops@dops.cz
http://www.dops.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 10717 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Stavební poradenství
Sklep - ano či ne?
Dříve míval téměř každý pořádný dům svůj sklep. Dnešní novostavby však mají většinou jen základovou desku a na ní dům, sklepy téměř nikdo nedělá. Proč? Hlavním důvodem je cena zemních prací a následného betonování, kterou je jen málokdo ochoten zaplatit.
Rodinný dům „rychle a jednoduše“ není jen krásný sen
Přestože trend „domů na klíč“ je v České republice již zavedeným a poměrně rozšířeným, stále je každým rokem přibližně polovina rodinných domů postavena svépomocí. Majitelé takových domovů ušetří nemalou částku nejen při výstavbě, ale každým rokem jim v kasičce přibudou peníze ušetřené na provozu. Dnešní materiály také umožňují stavět rychle, snadno a velmi přesně.
Vyztužování aneb co dělají u sousedů jinak?
Připravujete projekt, stavíte nebo rekonstruujete? Tak pro vás je určen článek, ve kterém můžete nalézt informace týkající se vyztužování, zpevňování a zajištění celistvosti realizované stavby, ale nejen to, nutno vyztužovat i další věci....
Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013
Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.
Spárování roubených staveb
Na opravu spár mezi trámy roubenky lze použít recyklovaný materiál vyškrábaný ze spár. Jak si ale poradit, když původní výplň nestačí nebo zcela chybí? Zkuste pracovat postaru, ale s novými materiály.
Budete stavět nebo rekonstruovat byt?
Navštivte 2. ročník stavební výstavy STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě. Kulturní dům DKO v Jihlavě na ulici Tolstého se ve středu 27. a ve čtvrtek 28. února stane již po druhé „rájem stavebníků“.
Stavba svépomoci – výhody a úskalí
Postavit dům vlastníma rukama se může zdát jako naprosto reálná představa s mnoha výhodami. Ano, budeme mít domov podle našich představ, přesně na místě kde chceme a nikdo nám do toho nebude mluvit. Ale není všechno zlato, co se třpytí. Stavba svépomocí má určité výhody, ale i nevýhody. Jak vypadá výsledné skóre?
Jak vést správně stavební deník?
Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?