Profiterasy

Reklama

Co je energetický štítek budovy?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

10.07.2007

Už jste někdy slyšeli o energetickém štítku budovy? Pokud ne, není se ani čemu divit. Tento pojem je relativně nový, zavádí jej novelizovaná ČSN 730540-2/2002 z listopadu 2002. Kromě něj existuje ještě tzv. energetický průkaz budovy a jde vlastně o obdobné dokumenty, avšak energetický štítek je grafickým a tím i přehlednějším vyjádřením. A čeho vlastně?

Oba dokumenty slouží pro hodnocení budovy z hlediska její energetické náročnosti, tedy její potřeby energií (v současnosti myšleno především energie k vytápění). Energetický průkaz a energetický štítek se zpracovává pro obytné budovy i pro budovy v sektoru služeb, výroby a zemědělství. Grafická podoba štítku je velmi přehledná a srozumitelná i pro laika, přesto se s těmito štítky zatím příliš často nesetkáváme, neboť jejich zpracování a užívání není zatím ze zákona povinné (s výjimkou projektové dokumentace pro stavební povolení). Vzhledem k neustálému zdražování energií a možnému nedostatku fosilních paliv v budoucnosti se však postupem času zřejmě význam a rozšíření tohoto dokumentu zvýší. Energetický štítek totiž může sloužit pro potenciální kupce či nájemce budovy jako vodítko, nepřímo prokazující kvality stavby i použitých materiálů a zároveň naznačující finanční náročnost jejího provozu. Umožňuje také přehledné srovnání více různých budov z hlediska jejich energetických potřeb. Pro stávající uživatele naopak může být zase ukazatelem, jak provoz budovy vylepšit.

Co tedy energetický štítek vlastně ukazuje?
Vypadá podobně jako obdobný štítek u elektrických spotřebičů (např. ono známé A+, B aj. na ledničkách) a klasifikuje budovy do sedmi kategorií A – G od mimořádně úsporných (A) až po mimořádně nevyhovující (G). Za energeticky úsporné a vyhovující jsou považovány budovy v kategoriích A – D, tj. se stupněm energetické náročnosti do 100%. K energetickému štítku se dále vypracovává Protokol o energetickém štítku, který popisuje tepelné parametry budovy, výpočet bilance tepelné ztráty prostupem domu, a vyhodnocení STN (stupeň tepelné náročnosti).

Současná klasifikace není možná úplně ideální a stále se vedou spory o použitou metodiku výpočtu a měrného přepočtu, navíc je naše norma např. ve srovnání se sousedním Rakouskem poměrně mírná, přesto jde jistě o krok správným směrem. Dá se nejspíše očekávat, že do budoucna se budou požadavky na energetickou náročnost budov postupně zpřísňovat a metodika jejich sledování vylepšovat, zřejmě dojde i k rozšíření sledovaných parametrů.

Zpracováním energetických štítků se zabývá řada firem a není problém jej získat. Při investici do větší nemovitosti se proto určitě vyplatí jej po prodávajícím požadovat, naopak při prodeji může být existence energetického štítku konkurenční výhodou (samozřejmě jen pokud klasifikace vyznívá pro budovu příznivě).

Tak jako dnes běžně sledujeme a porovnáváme parametry spotřeby při koupi auta, ledničky či pračky, bychom se měli dívat i na dům. Vždyť náklady na jeho provoz jsou oproti uvedeným výrobkům mnohem větší a proto je to jen logické.

Autor: Michal Hamšík

Ilustrační foto: Geosan development, Xella Porobeton CZ

Diskuze k článku

Článek byl zobrazen 16535 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

Další články na téma Stavební poradenství

Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami

Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami

Chcete realizovat své představy o bydlení rychle a levně s pomocí sádrokartonových či sádrovláknitých konstrukcí? Říkali jste si, že by bylo pěkné mít nové podkroví nebo vestavěnou příčku, ale netroufali jste si na to? Nová kniha Sádrokarton zvládneme sami vás provede všemi pracovními postupy krok za krokem.

 
Vhodná orientace domu dle světových stran

Vhodná orientace domu dle světových stran

Jak nejvíce využít zastavěný prostor, a přitom snížit spotřebu energie na vytápění na nejnižší únosnou mez při zachování odpovídajícího komfortu bydlení? Jedním z kritérií, které ovlivňují zmíněné požadavky je poloha domu vůči světovým stranám.

 
Spárování roubených staveb

Spárování roubených staveb

Na opravu spár mezi trámy roubenky lze použít recyklovaný materiál vyškrábaný ze spár. Jak si ale poradit, když původní výplň nestačí nebo zcela chybí? Zkuste pracovat postaru, ale s novými materiály.

 
Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013

Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013

Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.

 
Energetická náročnost budov

Energetická náročnost budov

Nedávno prošel v Poslanecké sněmovně zákon upravující směrnici EU o energetické náročnosti budov. Cílem této směrnice je co nejvyšší snížení spotřeby energie na vytápění budov, čímž se výrazně zvýší úspory českých domácností. Všechny nemovitosti již dnes nesou označení o své energetické náročnosti, podobně jako je tomu například u spotřebičů.

 
Snížená sazba DPH pro bytovou výstavbu až do roku 2015?

Snížená sazba DPH pro bytovou výstavbu až do roku 2015?

V současné době se u stavebních prací na bytové výstavbě uplatňuje snížená pětiprocentní sazba DPH, a to na základě výjimky, která byla České republice udělena na přechodné období do 31. prosince 2007.

 
Budete stavět nebo rekonstruovat byt?

Budete stavět nebo rekonstruovat byt?

Navštivte 2. ročník stavební výstavy STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě. Kulturní dům DKO v Jihlavě na ulici Tolstého se ve středu 27. a ve čtvrtek 28. února stane již po druhé „rájem stavebníků“.

 
Rodinný dům „rychle a jednoduše“ není jen krásný sen

Rodinný dům „rychle a jednoduše“ není jen krásný sen

Přestože trend „domů na klíč“ je v České republice již zavedeným a poměrně rozšířeným, stále je každým rokem přibližně polovina rodinných domů postavena svépomocí. Majitelé takových domovů ušetří nemalou částku nejen při výstavbě, ale každým rokem jim v kasičce přibudou peníze ušetřené na provozu. Dnešní materiály také umožňují stavět rychle, snadno a velmi přesně.

 

Zpět na předchozí stránku

Thermoindustry Podlahy

Reklama

Náš tip

DĚTSKÉ ROUSTOUCÍ ŽIDLE A STOLY MAYER

Kvalitní židle a stoly značky MAYER do dětského pokoje pro vaše školáky. Široký výběr rostoucích židlí a rostoucích stolů v různých barevných variantách a s mnoha doplňky. Odolné potahy Aquaclean s jednoduchou údržbou.

 

Vábnička pro likvidaci komárů JATA

Zbavte se komárů účinně a přitom ekologicky - na terase, balkóně i ve stanu nebo karavanu - díky vábničce JATA. 

 

LEVNÉ PLECHOVÉ GARÁŽE A SKLADY

Montované plechové garáže za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

 

PLASTOVÉ RÝHOVANÉ DESKY Z „TRAPLASTU“

Taky nechcete, aby vám podlaha terasy shnila? Tak použijte terasovou rýhovanou desku z materiálu Traplast™. sluší jí to i na balkonech, restauračních zahrádkách, přístavních molech, kolem bazénů.

 

OBLOUKOVÉ A ŠIKMÉ HORIZONTÁLNÍ ŽALUZIE

Oblouková žaluzie řady Sinline® představuje jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken.

 

Hydromasážní a vířivé vany se světlem

Akce! Vybrané modely masážních a vířivých van za super ceny. Rádi relaxujete ve vaně po dlouhém a náročném dni? Právě pro Vás vyrábíme kvalitní vany vybavené jak hydromasáží, tak i jemnou AIR masáží. Česká výroba, prodloužená záruka, odborná montáž. Vše zajistíme.

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna pro Zelená úsporám LIGHT

Využijte dotace z programu ZELENÁ ÚSPORÁM a ZELENÁ ÚSPORÁM LIGHT - nabízíme komplexní služby od zaměření, vyřízení dotace, dodávku a montáž oken, demontáž starých oken a zednické začistění po montáži.

Foukaná minerální vata-izolace do dutin

Foukaná minerální izolace je nejvhodnější materiál do trámových stropů a vazníkových konstrukcí bungalovů. Používá se i do dvouplášťových střech panelových a bytových domů.

Komplexní stavební systém PORFIX

Stavební systém PORFIX zahrnuje nosné i nenosné zdivo z pórobetonu a vápenopísku, U-profily, nosné i nenosné překlady, stropní systém a malty.

Nejčtenější z této rubriky

Nebojte se pomoci odborníků při zařizování a rekonstrukci

Nebojte se pomoci odborníků při zařizování a rekonstrukci

Možná, že se právě chystáte zařizovat či rekonstruovat váš byt, rádi byste se poradili s profesionály, ale nemáte dostatek odvahy nebo financí. Podívejte se na návrhy a realizace vytvořené odborníky!

 

Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?

Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?

Správné řešení vzduchové a kročejové neprůzvučnosti stropů ve vyšších podlažích domů bývá jedním z důležitých požadavků investorů. A také občas noční můrou projektantů a stavitelů, protože dobře vyřešit zvukovou izolaci není vždy snadné. A pokud je ve hře dřevěný trámový pohledový strop, tak je řešení ještě o trochu obtížnější.

 

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek

OSB desky představují unikátní kombinaci užitých vlastností a díky tomu se stávají stále oblíbenějším stavebním materiálem. Své uplatnění najdou v širokém měřítku jak v exteriéru, tak v interiéru. V dnešním článku se zaměříme na užití OSB desek na podlahy, stěny či dokonce nábytek.

 

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?

Pokud jste dostali stavební horečku a rozhodli jste se vrhnout do přestavby bytu, nebo to berete z gruntu a stavíte si svůj nový dům, budete dříve či později možná řešit problém: sádrokarton – ano či ne?. Vězte, že alternativ je na trhu stále větší množství.

 

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Schody a schodiště nejsou jen účelným prostředkem u našich domů, ale také významným architektonickým prvkem, který kromě běžného užití poskytuje i možnost osobitého doplnění zahrady nebo domu.

 

Jak vést správně stavební deník?

Jak vést správně stavební deník?

Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?

 

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Bydlíte v panelovém bytě, který už zoufale volá po rekonstrukci? Máte vlastní představu, jen nevíte, kolik to vlastně bude všechno stát? Rozhodně stojí za to použít zdravý selský rozum a zvážit, co všechno chcete změnit a kolik můžete investovat. S vašimi plány vám pomůže kvalitní stavebně-realizační firma s dobrými referencemi.

 

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla

Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.

 

Další z této rubriky

Plánujete stavět? KM BETA zdarma spočítá náklady!

Plánujete stavět? KM BETA zdarma spočítá náklady!

Potřebujete vědět, kolik materiálu bude třeba na stropy nebo omítky, na hrubou stavbu nebo střechu, a kolik Vás to bude stát? Pomůže vám KM BETA díky široké nabídce bezplatných kalkulací a výpočtových programů.

 

Projekt Nová zelená úsporám – na co a jak čerpat dotace?

Projekt Nová zelená úsporám – na co a jak čerpat dotace?

Dotační titul Nová zelená úsporám navazuje na velmi úspěšný projekt Zelená úsporám z let 2009 – 2012. V současné době je aktivní Nová zelená úsporám 2014 – 2021, do níž je stále možné zasílat žádosti. Aktuálně jsou vyhlášeny výzvy pro rodinné a bytové domy. Jak postupovat v případě žádosti a na jaké projekty je možné dotace čerpat?

 

Úprava bytu v developerské výstavbě

Úprava bytu v developerské výstavbě

Mladí manželé se rozhodli pro koupi bytu v developerské výstavbě. Vyhovovala jim lokalita i velikost bytu, k vnitřní dispozici však měli výhrady. Jejich představy bylo možné realizovat proto, že ještě nebyla ukončena etapa klientských změn.

 

Když příčky nejsou z cihel

Když příčky nejsou z cihel

Příčky v interiéru nemusí být vždy z cihel nebo sádrokartonu, aby splnily svůj účel. Pro rozdělení prostoru se často používají příčky skleněné, dřevěné, různé paravány nebo japonské stěny.

 

Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami

Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami

Chcete realizovat své představy o bydlení rychle a levně s pomocí sádrokartonových či sádrovláknitých konstrukcí? Říkali jste si, že by bylo pěkné mít nové podkroví nebo vestavěnou příčku, ale netroufali jste si na to? Nová kniha Sádrokarton zvládneme sami vás provede všemi pracovními postupy krok za krokem.

 

Nesmrtelná cihla

Nesmrtelná cihla

Cihla patří k nejstarším stavebním materiálům, byla známa již před mnoha tisíci lety a používá se dodnes. Existuje mnoho druhů cihel, přičemž základní rozdělení člení cihly na napálené a pálené. V obou případech jako základní surovina slouží různé druhy hlíny, zformované do tvaru cihly.

 

Kvalitní nerezové zábradlí české výroby, které si sestavíte sami

Kvalitní nerezové zábradlí české výroby, které si sestavíte sami

Nerezové zábradlí českého výrobce JHtech je univerzální stavebnicový systém zábradlí, který lze použít jako balkónové zábradlí, zábradlí ke schodišti, zábradlí na terasy i na francouzská okna. Odbornou montáž vám zajistí JHtech, nebo si můžete hotové díly objednat přes e-shop a montáž provést svépomocí.

 

Co nesmíme podcenit před stavbou domu?

Co nesmíme podcenit před stavbou domu?

Kdo se pouští do stavby nového domu, musí počítat s tím, že jde o velkou finanční zátěž, která je navíc ještě spojena s vyřizováním řady formalit. Bohužel právě bez tohoto papírování by nebylo možné stavbu uskutečnit. Než se tedy do budování nového domova pustíte, každý krok si dobře naplánujte, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.