Snížená sazba DPH pro bytovou výstavbu až do roku 2015?
30.11.2005
V současné době se u stavebních prací na bytové výstavbě uplatňuje snížená pětiprocentní sazba DPH, a to na základě výjimky, která byla České republice udělena na přechodné období do 31. prosince 2007.
O výjimku ČR požádala, jelikož veškeré práce ve stavebnictví, respektive práce prováděné na rodinných domech, bytových domech a bytech, mají být podle 6. směrnice Rady Evropské unie zdaňovány základní sazbou DPH.
"V současné době probíhají v rámci EU jednání, jejichž předmětem je mimo jiné možnost prodloužení výjimek udělených v přístupové smlouvě pro nové členské státy EU, a to až do roku 2015," sdělilo minulý týden ministerstvo financí.
Výsledky jednání o tom, zda zůstane 5% DPH u stavebních prací na bytové výstavbě o osm let déle, než je tomu doposud, by měly být známy do konce letošního roku a veřejnost by měla být o této skutečnosti zavčasu informována.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Víte, co vás čeká na katastrálním úřadě?
Co může přinést novela stavebního zákona?
Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?
Nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor
Článek byl zobrazen 6472 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Stavební poradenství
Vhodná orientace domu dle světových stran
Jak nejvíce využít zastavěný prostor, a přitom snížit spotřebu energie na vytápění na nejnižší únosnou mez při zachování odpovídajícího komfortu bydlení? Jedním z kritérií, které ovlivňují zmíněné požadavky je poloha domu vůči světovým stranám.
Úřední kronika stavby
Stavební deník je jakousi kronikou, v níž se vedou záznamy o stavbě. Má povahu úředního dokladu. Spolu se smlouvou o dílo, kterou investor uzavírá s dodavatelem stavby, představuje v celém jejím průběhu dva nejdůležitější dokumenty. Jejich význam a váha se projeví zejména v případě, pokud mezi oběma stranami dojde k případné soudní při.
Rodinný dům „rychle a jednoduše“ není jen krásný sen
Přestože trend „domů na klíč“ je v České republice již zavedeným a poměrně rozšířeným, stále je každým rokem přibližně polovina rodinných domů postavena svépomocí. Majitelé takových domovů ušetří nemalou částku nejen při výstavbě, ale každým rokem jim v kasičce přibudou peníze ušetřené na provozu. Dnešní materiály také umožňují stavět rychle, snadno a velmi přesně.
Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013
Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.
Co nesmíme podcenit před stavbou domu?
Kdo se pouští do stavby nového domu, musí počítat s tím, že jde o velkou finanční zátěž, která je navíc ještě spojena s vyřizováním řady formalit. Bohužel právě bez tohoto papírování by nebylo možné stavbu uskutečnit. Než se tedy do budování nového domova pustíte, každý krok si dobře naplánujte, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.
Spárování roubených staveb
Na opravu spár mezi trámy roubenky lze použít recyklovaný materiál vyškrábaný ze spár. Jak si ale poradit, když původní výplň nestačí nebo zcela chybí? Zkuste pracovat postaru, ale s novými materiály.
Stavba svépomoci – výhody a úskalí
Postavit dům vlastníma rukama se může zdát jako naprosto reálná představa s mnoha výhodami. Ano, budeme mít domov podle našich představ, přesně na místě kde chceme a nikdo nám do toho nebude mluvit. Ale není všechno zlato, co se třpytí. Stavba svépomocí má určité výhody, ale i nevýhody. Jak vypadá výsledné skóre?
Jak vést správně stavební deník?
Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?