Mýty o pasivních domech: nenechte se jimi zmást!
08.12.2015
Mezi lidmi roste zájem o zdravý životní styl a také o snižování výdajů za energie. Pozornost se proto obrací na energeticky úsporné bydlení. Zájemci o koupi bytu však často netuší, co si mají pod pojmem nízkoenergetická nebo pasivní stavba představit. Obávají se vysokých cen nebo složitých technologií, které jim neumožní byt správně využívat.
Navíc se objevuje řada nepřesných či mylných informací o přísných směrnicích Evropské unie či o zdražování bytů kvůli drahým technologiím. Tyto informace jsou často pouhými mýty. Vyvrací je česká jednička na trhu nízkoenergetického a pasivního bydlení – developerská společnost JRD, která úsporné domy v ČR úspěšně staví již více než 12 let. Kolem 90 % bytů v energeticky úsporných domech prodá ještě před kolaudací příslušného projektu.
Foto: Park Hloubětín, nové byty Praha 9
Mýtus: Moderní technologie a náročnější výstavba energeticky úsporné domy a byty prodražuje. Proto jsou ceny pasivních bytů mnohem vyšší než těch klasických.
Fakt: Na trhu s novým bydlením panuje mezi developery velká konkurence. Proto projekt, který chce uspět, musí být konkurenceschopný. A to se týká zejména ceny. „Pořizovací cena energeticky úsporných bytů JRD je srovnatelná s cenou ostatních kvalitních projektů v dané lokalitě. Přivedlo nás k tomu dvanáct let nabírání zkušeností s výstavbou nízkoenergetických a pasivních domů, kdy jsme vyvíjeli nové materiály a stále zdokonalovali stavební postupy. Dnes umíme stavět vysoce kvalitní stavby nejvyšších energetických standardů za ceny srovnatelné s běžnými neúspornými byty. A na rozdíl od nich klient v pasivním bytě získá velmi komfortní a především zdravé bydlení, které výrazně šetří provozní výdaje,“ uvádí Jan Řežáb, majitel JRD.
Foto: Park Hloubětín, nové byty Praha 9
Mýtus: Koupě pasivního bytu se nevyplatí.
Fakt: Klasické domy spotřebují minimálně 90 kWh/m2 ročně, zatímco energeticky pasivní budova méně než 15 kWh/m2, takže úspora nákladů je znatelná. „Bydlení v pasivním domě s sebou přináší oproti běžné novostavbě čtyřikrát až šestkrát nižší náklady na vytápění a roční úsporu 7 až 15 tisíc korun.. Navíc se vyplatí investovat do bytu, který svým obyvatelům vytvoří zdravé prostředí se stále čerstvým vzduchem,“ říká Jan Řežáb.
Foto: Park Hloubětín, nové byty Praha 9
Mýtus: Evropská legislativa zavazuje členské státy EU svou směrnicí EPBD II k výstavbě budov s téměř nulovou spotřebou energií. Jedná se o nepřiměřenou regulaci trhu, která povede k zdražování nových bytů.
Fakt: „Tato směrnice zdaleka není tak přísná. My již 12 let stavíme energeticky úsporné domy, splňující normy platné pro rok 2020. Nařízení nevyhovuje pouze developerům, kteří neumí stavět v energeticky úsporném standardu, a proto se jim může stavba prodražit. Pro klienty navíc vyplývá z daného předpisu mnoho pozitiv. Dostanou větší možnost kupovat kvalitnější byty, které jim přinesou úspory v provozních nákladech a zdravé vnitřní prostředí. Řada z nich to oceňuje už nyní, což potvrzují prodeje našich pasivních bytů. Kolem 90 % jich máme prodáno ještě před kolaudací. Již v srpnu jsme překročili náš plán prodejů na letošní rok. To je jednoznačným důkazem růstu zájmu o kvalitní úsporné a zdravé bydlení,“ vysvětluje Jan Řežáb.
Foto: Park Hloubětín, nové byty Praha 9
Energeticky pasivní projekt Park Hloubětín, který je z 95 % vyprodaný půl roku před dokončením poslední budovy a který získal titul v letošním ročníku soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace.
Mýtus: V pasivních domech a bytech se nesmějí otevírat okna, a proto v nich není čerstvý vzduch.
Fakt: „Toto je asi nejznámější mýtus, který se absolutně nezakládá na pravdě. Okno si v pasivním domě samozřejmě otevřít můžete. Proč se však nechat obtěžovat hlukem či prachem z ulice, když to není nutné? Výměnu vzduchu totiž zajišťuje automatický systém řízeného větrání za pomoci rekuperační jednotky. Ta se zároveň stará o udržování příjemné stabilní vnitřní teploty. V zimě byty ohřívá a v létě v nich udržuje příjemný chlad,“ říká Jan Řežáb.
Mýtus: Pasivní byt bez přístupu čerstvého vzduchu má špatný vliv na zdraví jeho obyvatel.
Fakt: Je to přesně naopak. V pasivním bytě je díky řízenému větrání s rekuperací zajištěn stálý přívod čerstvého vzduchu bez průvanu. Nehromadí se zde oxid uhličitý, jehož vysoká koncentrace způsobuje zdravotní obtíže. Čidla v bytě hlídají optimální hladinu vlhkosti, aby se netvořily škodlivé plísně, nebo aby zde nebyl příliš suchý, dráždivý vzduch. Rekuperační jednotky mají prachové filtry, které brání pronikání nečistot. Mohou být vybaveny i pylovými filtry, což ocení zvláště alergici, astmatici a lidé s oslabenou imunitou.
Foto: Park Hloubětín, nové byty Praha 9
O společnosti JRD:
Společnost JRD s.r.o. byla založena v roce 2003. Jako první developer v České republice se zaměřila na výstavbu nízkoenergetických a pasivních bytových domů a v současné době je na tomto trhu lídrem. O kvalitě jejích projektů, které realizuje se spoluinvestory, svědčí nejen zájem klientů, ale také řada ocenění, které stavby za svůj ekologický přínos získaly. Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem získala v roce 2012 první místo a nízkoenergetická vila Augustus obsadila druhé místo v mezinárodní soutěži moderních stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou Building Efficiency Awards (BEFFA). V ročníku 2014 vyhrál projekt Ecocity Malešice. V soutěži Fasáda roku 2014 v kategorii Bytový dům – novostavba zvítězila Vila Augustus. Projekty společnosti JRD rovněž několikrát získaly titul „Český energetický a ekologický projekt roku“ a umístily se v soutěži Best of Realty – Nejlepší z realit. V ročníku 2014 této soutěže všechny konkurenční rezidenční projekty porazila Vila Na Výsluní. Energeticky aktivní dům v Plzni-Bolevci, který nechal postavit Jan Řežáb (majitel JRD), získal „ekologického Oskara“, když zvítězil v jedné z kategorií prestižní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013.
JRD zrealizovala již 14 developerských projektů. V současné době má v portfoliu šest projektů − Ecocity Malešice, Park Hloubětín, Viladům Uhříněves, Vily Diamantica, Rezidenci Trilobit a Byty Semmering – a připravuje další nové projekty a má zájem o akvizice nových pozemků. Všechny představují vyšší kvalitu bydlení, která odpovídá standardům života 21. století. Velké bytové projekty Ecocity Malešice a Park Hloubětín snesou srovnání se špičkovými zahraničními projekty, jako jsou SolarCity v rakouském Linci, Newgate ve Vídni, Vauban ve Freiburgu, nebo švédský projekt Hammarby Sjöstad ve Stockholmu. Řada odborníků z ČR i zahraničí se jezdí na projekty JRD podívat pro inspiraci a načerpání odborných znalostí.
Další článek o projektech JRD:
Špatný vzduch v našich bytech a domech je zdraví škodlivý
- PR článek -
Článek byl zobrazen 18945 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Developerské firmy
Nové Stodůlky
Necelý kilometr od stanice metra B Luka na Praze 5 v návaznosti na ulici Smíchovská vznikne během dvou let bytový projekt Nové Stodůlky, který nabídne do října 2007 celkem 64 bytů a ateliérů.
Boom bytové výstavby pokračuje
Také ve třetím čtvrtletí tohoto roku vzrostl počet zahájených a dokončených bytů. Od července do září byla zahájena výstavba 12 580 bytů, což je o 7,5 % více než ve stejném období roku 2006. V porovnání s předchozím kvartálem se zvedl počet zahájených bytů dokonce o celých 25 procent.
Řadové domy Klánovický les
Na prestižní adrese v Újezdu nad Lesy na Praze 9 je momentálně k prodeji 18 nových rodinných domů. Od poloviny loňského roku tady totiž společnost IPB Real staví celkem 26 řadových rodinných domů se zahradou a garáží a zároveň nabízí pět parcel k prodeji.
Bydlení na míru nedaleko Prahy
Mít v dnešní době vlastní dům či byt je výhra. Trendem posledních let se stalo bydlení mimo centra velkých měst, kde je člověk blízko přírodě a zároveň se během pár desítek minut dostane do práce. Moderní, prostorné a příjemné rodinné domy v blízkosti Prahy projektuje, staví a prodává firma JUNG. CZ a. s., která se na českém trhu pohybuje od roku 1991.
Rodinné domy s pozemky Slivenec
Ve Slivenci v pátém pražském obvodu, v lokalitě Za Farou, vyroste do letošního září 27 a do května 2007 dalších devět nových rodinných domů s pozemky o velikostech 210 až 876 metrů čtverečních. Momentálně je k dispozici ještě 19 volných domů.
Luxusní byty Velká Chuchle
Na louce v mírném svahu nad lokalitou Velké Chuchle připravuje společnost Finep výstavbu luxusních bytů s výhledem na Prahu a vltavskou mostní kaskádu.
Nízkoenergetická vesnice Borová Lada
V neposkvrněné přírodě na jihozápadě Čech, v obci Borová Lada ležící mezi horami v nadmořské výšce 901 metrů nad mořem, vyroste během následujících měsíců soubor 39 nízkoenergetických domů určených k trvalému bydlení. Unikátní projekt v Národním parku Šumava je realizován plně v souladu s přírodou.
Rezidence Jubileum - ekologické bydlení v Praze 7
Především pro mladé pracující páry a rodiny je určen nový bytový projekt v pražských Holešovicích. Komplex s názvem Rezidence Jubileum situovaný do ulice Komunardů nabídne stovku moderních bytových jednotek, maloobchod a podzemní parkoviště, a to v rámci rozšířeného ekologického programu "Zelená kola a zelené střechy".