Chystáte se zateplit dům? Zkuste kamennou vlnu
25.10.2005
Víte, že díky tepelné izolaci můžete ušetřit, cítit se ve svém domě bezpečněji a přitom chránit životní prostředí?
Že zateplený dům šetří Vaši kapsu, už dnes není žádná novinka. Podle posledních testů lze v budově profesionálně ošetřené izolačními materiály spotřebu energie nutné k vytopení či ochlazení místností snížit o víc než 50%. Pro využití izolačních technologií se díky trvale rostoucím cenám energií rozhoduje stále více majitelů nemovitostí.
Ti, kteří stavět teprve začínají, to mohou vzít od základu a investovat do tepelně izolačních cihel. Jaký materiál však zvolit pro zateplení již stojící budovy?
Izolační vlastnosti
K zateplení zdiva, střechy, ale třeba i potrubního systému se díky svým jedinečným vlastnostem často používá kamenná vata (známa též jako kamenná vlna). Inspiraci pro výrobu izolační vlny vědci našli v přírodě: sopečnou lávu, kterou vítr rozfoukává v tenká vlákna, Indiáni používali už před stovkami let. T epelná izolace však neznamená pouze ochranu před venkovním chladem na straně jedné a ochranu před únikem tepla z obytných prostorů na straně druhé. Výborně udržuje stabilní teplotu uvnitř dobře zaizolovaného objektu po celý rok, takže se obyvatelé domu nemusí bát ani příliš horkého léta.
Bezpečnost při požáru
Dnes je základem izolace roztavený čedič, jenž odolá teplotám až 1000º C, což ji v klasifikaci EU řadí do nejvyšší třídy bezpečnosti izolačních materiálů. Nehořlavá kamenná vlna přes ošetřené zdivo či střechu nepustí teplo ani plameny případného požáru, takže Vás v noci nemusí budit hrůza z účtu za topení ani strach o bezpečí spící rodiny.
Konec hluku, plísní a vlhkosti
Kamenná vata díky vyšší objemové hmotnosti nejlépe tlumí zvuk. Vnímání hluku je velmi subjektivní záležitost a každý utlumený decibel nám dokáže navodit více pohody. To ale neznamená, že by nebyla prodyšná. Obložený dům nepřestává dýchat. Kamenná vlna z čedičových vláken má dostatečné množství mezer zaručujících paropropustnost. Výrazně se tak snižuje nebezpečí vzniku plísní. Důležitým aspektem je také fakt, že kamenná vlna neabsorbuje vlhkost. P okud dojde k havárii stavební konstrukce a k zatečení vody do izolace, tak struktura kamenné vlny umožní úplné zpětné vypaření veškeré vlhkosti. Izolační schopnosti jsou tak obnoveny v plném rozsahu.
Izolace kamennou vlnou většinou nevyžaduje údržbu a vydrží Vám na celý život. Ani po 50 letech totiž neztrácí původní objem, nemění tvar a ponechává si všechny své jedinečné vlastnosti. Nabízí spolehlivé, trvalé a ekologické řešení, při němž nebudete sahat do kapsy hlouběji, než je nutné.
Autor: zop
Foto: archiv firmy Rockwool
Články s podobnou tématikou
Výhody podlahového vytápění
Aby se nám doma dobře dýchalo
Teplo domova
Teplo, které se nevyčerpá
Článek byl zobrazen 13741 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zateplování a izolace
Chytrá izolace® v létě chladí
Už Vás v létě nebaví trávit svůj čas v přehřátém podkroví? Už nechcete poslouchat zvuk zapnuté klimatizace nebo foukání z větráku? Už nechcete platit za energii i v létě? Nevhodná skladba střešního pláště má za příčinu to, že podkroví Vašeho domu nemůžete pohodlně využívat po celý rok.
Chcete ušetřit za energie? Zateplete strop a získejte až 100 000 Kč zpět!
Každou zimu z nedostatečně zatepleného domu utíká teplo za tisíce korun. Teplo je stále dražší a dělá nám čím dál větší starosti. Proč s tím tedy něco neudělat a nevyužít ušetřené peníze jinde?
Použití tepelně izolačních omítek
Lidé konečně přišli na to, že snižování spotřeby energie se vyplatí nejen z důvodů menší zátěže životního prostředí, ale i ekonomicky. Týká se to samozřejmě i úspor energií a tím i nákladů na vytápění domů. Staré budovy se proto houfně zateplují, novostavby bývají již téměř výhradně stavěny s využitím některého zateplovacího systému.
Rekonstruovatelná neboli odvětrávaná fasáda do záplavových oblastí
Novým typem fasád pro rodinné domy jsou odvětrané fasády. Zkušenosti z loňských i letošních záplav potvrdily, že tento typ fasád je ideálním stavebním řešením pro domy v záplavových územích. Pokud byl dům zasažen povodní, jeho fasáda se jednoduše odmontuje, izolace se vysuší a poté se zdivo vrátí zpátky.
Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013
Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.
Náklady na vytápění vašeho bytového domu
Zima přináší nejenom radost z bílé krajiny, ale také zvyšuje náklady na vytápění. Pokud žijete v bytovém domě, můžete podniknout kroky ke snížení těchto nákladů a užívat si útulný a teplý domov. Naopak v teplých letních měsících zajistit, aby se dům zbytečně nepřehříval. Pojďme se společně podívat na několik způsobů, jak optimalizovat náklady na vytápění, dosáhnout úspor a celkově zlepšit komfort bydlení v bytovém domě.
Jak vybrat vhodnou izolaci pro váš dům?
Způsobů, jak zateplit rodinný dům, je hned několik a použít můžete různé druhy izolací. Mimo ceny se izolační materiály liší i způsobem aplikace, životností a dalšími vlastnostmi. Jak se v nabídce orientovat a podle čeho izolaci vybírat?
Zateplovací systém Cemix získal další ocenění
Zateplovací systém Cemix THERM P SILVER získal další prestižní ocenění – Hlavní cenu v soutěži Výrobek roku 2012. Vyhlášení 6. ročníku soutěže Výrobek roku proběhlo dne 27. dubna 2012 v Národním stavebním centru v Brně. Tuto soutěž pořádají vydavatelství Vega s.r.o. a NSC Brno. Hlavním partnerem soutěže byly Veletrhy Brno, odbornými partnery se stalo sedmnáct středních a vysokých škol stavebního zaměření.