Nová zelená úsporám – získejte opět dotaci na rodinný nebo bytový dům
31.05.2013
Věděli jste, že i v tomto roce můžete získat dotaci na váš rodinný dům a levnější bydlení? Dotační program Nová zelená úsporám je zaměřen na investice do energetických úspor u rekonstrukcí i novostaveb. Jelikož představuje vytápění stále jednu z nejvyšších položek rodinných rozpočtů, jsou energetické úspory stále hlavním trendem současného bydlení.
Nová zelená úsporám je programem Ministerstva životního prostředí administrovaným Státním fondem životního prostředí ČR. Je zaměřen na úspory energie a obnovitelné zdroje energie v rodinných a bytových domech. Program podporuje komplexní zateplování jak rodinných a bytových domů, tak i veřejných budov, jako jsou například školy, školky nebo domovy pro seniory. Na komplexní rekonstrukce soukromých budov bude vynaloženo 70% prostředků z celkem 28 miliard Kč, 30% jde na budovy veřejné služby. Rovněž je podporována také nová výstavba v pasivním energetickém standardu. Program Nová zelená úsporám se snaží zpřístupnit financování podporovaných opatření všem zájemcům se schváleným projektem.
Hlavní přínosy programu Nová zelená úsporám
- snižování energetické náročnosti budov a tím i provozních nákladů
- snižování emisí skleníkových plynů
- zvyšování kvality bydlení i života občanů
- zlepšování vzhledu měst a obcí v ČR
Program poběží v letech 2013 – 2020 a využívat jej mohou vlastníci jak soukromých, tak i veřejných budov. Nejdříve se podpory dočkají všichni ti, kdo se rozhodnou pro komplexní rekonstrukci a zateplení svého rodinného domu. Podmínkou je výměna všech nevyhovujících zdrojů vytápění na tuhá paliva a instalace solárních systémů pro ohřev teplé vody v rodinných domech. Solární systémy je však možné instalovat i na nezateplené budovy, kde dochází k úspoře energie na výrobu teplé užitkové vody.
Kdo může zažádat o dotaci?
Žadateli mohou být fyzické osoby, ale také společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce, podnikatelské subjekty, nebo jiné právnické osoby. Aby byli žadatelé o dotace co nejvíce motivováni, jsou poskytovány ve třech hladinách. V praxi to znamená, že čím kvalitnější opatření, tím je poskytnuta vyšší podpora:
Hladina 1 – snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 % - podpora 25 % z uznatelných nákladů
Hladina 2 - snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 % - podpora 35 % z uznatelných nákladů
Hladina 3 - snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 % - podpora 50 % z uznatelných nákladů
Financování probíhá formou přímé dotace, která tedy závisí na procentním snížení energetické náročnosti budovy, dále formou zvýhodněných úvěrů a bonusů (např. na pořízení nového kotle v souladu s podmínkami programu). Žadatelé mají možnost snadno získat výhodné bankovní úvěry s nízkými úrokovými sazbami, které budou zajištěny prostřednictvím bezplatných záruk, jež stát poskytne za splácení těchto úvěrů. Podporována je rovněž příprava projektové dokumentace a zpracování průkazu energetické náročnosti budovy.
Zateplování fasády pomocí izolačních desek z pěnového skla, Foto: Hornbach
O dotaci z programu Nová zelená úsporám je možné žádat elektronicky a na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Příjem žádostí o dotace bude vyhlašován postupně formou výzev, příjem žádostí je ukončen uplynutím lhůty výzvy, nebo přečerpáním výše poskytovaných prostředků:
1. výzva pro žádosti probíhá od srpna 2013, je určena pro rekonstrukce RD (výše prostředků 1,4 mld.), akceptovány jsou realizace započaté po 1. 1. 2013!
Žádosti je možné podávat nejen před samotnou realizací daného opatření, ale také zpětně – uznány budou náklady na opatření, které bylo realizováno po 1. lednu roku 2013. V roce 2014 bude následně vyhlášena výzva pro veřejné budovy.
Žadatelům o dotace z programu Nová zelená úsporám je k dispozici bezplatná informační linka 800 260 500. Další informace najdete na oficiálním webu www.nova-zelenausporam.cz nebo na stránkách Ministerstva životního prostředí.
Díky programu Nová zelená úsporám výrazně uspoří desetitisíce českých domácností. Zároveň však tento program pozitivně ovlivňuje českou ekonomiku, má příznivý dopad na státní rozpočet a pomáhá rozvíjet podnikatelskou sféru. Vytvořilo se díky němu několik tisíc pracovních míst. Velký profit z něj mají kromě samotných občanů také stavební firmy a nejrůznější související obory.
- jap -
Článek byl zobrazen 17270 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace

Energetická rezerva je vyčerpána. Rady, jak si můžeme pomoci!
S nesmírnou úlevou jsme všichni čekali na konec pandemie, viděli jsme světlo na konci tunelu, nechali jsme se očkovat, plánovali jsme rekonstrukce našich domů, bytů, zkrátka našeho bydlení. Na plánování bylo relativně času až až, ale čas realizace se dostal do doby, která nám přinesla těžké časy energetické.

Minerální vata a izolace z vláknitých materiálů
Jednou z možností, jak dobře zaizolovat dům, je použití některého z vláknitých materiálů, jako je sklená vata, kamenná neboli čedičová vlna a také celulózových vláken. Mezi vlákny se uzavírá vzduch, který izoluje stejně dobře, jako vzduch uzavřený v bublinkách pěnových izolačních materiálů. Přesto mezi těmito typy izolací existují jisté rozdíly.

Nový fenomén v zateplování se jmenuje Chytrá pěna®
„Chytrá pěna zahřeje tě víc než ideální žena“, zpívá se v jedné skladbě známé hudební dvojice. Tento slogan asi nejtrefněji vystihuje vlastnosti současného fenoménu v zateplování, tedy zateplování stříkanou izolační pěnou, která je obecně známá pod názvem Chytrá pěna®.

Chemická sanace zdiva může zachránit nemovitost před demolicí
Nadměrná vlhkost zdiva je často příčinou poškození stavebních objektů, přitom způsobů, jak ukočírovat vlhkost ve zdech je hned několik. Patří mezi ně i chemická sanace, osvědčená metoda, kterou se vytvoří neprostupná clona a zabrání se tak vlhkosti dostat se do zdiva. Při chemické sanaci se speciální látky napouští do kapilár a pórů vlhkého zdiva.

Zateplení a izolace - pěnové sklo
Pěnové sklo je izolačním materiálem unikátních vlastností, který se může pochlubit více než 80letou historií. Dokáže plně nahradit klasické tepelně izolační materiály používané ve stavebnictví, jako je polystyren, skelná a minerální vata, keramzit a podobně. Nespornou výhodou pěnového skla je, že nepropouští páru ani nevsakuje vlhkost.

Povinný údaj o spotřebě energie
Úspory energie a jak ušetřit roční energetické náklady na provoz budovy skloňujeme ve všech pádech. Jak se dovíte, kolik stojí roční provoz domu, který plánujete koupit? Jak zjistíte, zda získáte dotace například na instalaci tepelného čerpadla, solárního kolektoru nebo kotle na biomasu? Pro přehledné ocenění stavby slouží Průkaz energetické náročnosti budovy.

Energetická náročnost staveb
V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?

Tepelné izolace z přírodních materiálů
V současnosti již téměř nikdo nestaví bez tepelné izolace a hromadně se zateplují i starší objekty. Nejčastěji používanými izolačními materiály jsou u nás zřejmě minerální vata a zejména polystyren, případně polyuretan. Ale zkušenosti ze světa ukazují, že jako v mnoha jiných případech, i u tepelné izolace se lidé začínají vracet k přírodním materiálům.