Tepelné mosty vedou k výraznému plýtvání energiemi: Lze si s nimi provizorně poradit?
27.12.2021
Tepelná izolace a úniky tepla z domácnosti jsou častým tématem moderních staveb a rekonstrukcí. Ty podléhají normám, které určují maximální povolené množství uniklého tepla. Takzvané tepelné mosty přitom najdeme na každé stavební konstrukci – jak je najdeme a co si s nimi počít? To se dozvíte v dnešním článku.
Boj s tepelnými mosty může v lecčem připomínat boj s větrnými mlýny. I když dům zaizolujete sebelépe, stoprocentní izolace nikdy nedosáhnete. To ostatně není ani vhodné – nadměrná tepelná izolace představuje velké riziko pro vznik plísní.
Co je to tepelný most?
Když mluvíme o tepelných mostech, máme na mysli místa ve stavbě a stavební konstrukci, ve kterých dochází k rychlejšímu průniku tepla směrem ven. Odborníci tyto mosty označují jako místa se zvýšenou hustotou teplotního toku. Jednoduše řečeno – v těchto místech odchází z vašeho domu více tepla než jinde.
Teplo z domu uniká dvěma způsoby:
Vedení, neboli indukce, způsobuje přenos tepelné energie přes tepelně vodivé materiály. Nejčastěji se s ním setkáme u ocelových překladů nad okny nebo dveřními prostory.
Druhou možností je proudění. V tomto případě se v místě konstrukce vyskytuje ničím nechráněný otvor nebo vzduchová kapsa. Vzduch sám o sobě je velmi dobrý tepelný vodič. S tímto typem tepelných mostů se setkáváme u detailů komínu nebo vzduchových kapes ve spárách výplňových hmot – například PUR pěny.
Rizika spojená s teplotními rozdíly
Tepelný most je jednoduše řečeno místo, kde se setkává vyšší teplota z interiéru s chladnější venkovní teplotou. Rozdílné teploty snižují hodnotu rosného bodu na vnější i vnitřní straně stěny. To s sebou přináší několik rizik:
- vyšší míru vzniku plísní v postiženém místě,
- vytváření povrchové kondenzace na vnější omítce,
- zvýšené náklady na vytápění,
- v extrémních případech narušení statiky a trvalé poškození stěny.
Úniky najdeme ve zdech i ve střeše
Když dojde řeč na tepelné mosty, tak si možná jako první představíte kontakt horizontální a svislé stěny. To ovšem nejsou jediná riziková místa.
Zjednodušeně řečeno můžeme říci, že tepelný most vznikne v jakémkoliv místě se sníženou tepelnou izolací. Nejčastějším místem je ovšem styk svislé a vodorovné stěny – styčná místa stropu nebo balkonu se svislou stěnou. Na těchto místech najdeme menší množství tepelné izolace, čímž se zvyšuje i riziko tepelného převodu.
Stropy a balkony ovšem nejsou jediná místa. S tepelnými mosty se setkáme i v jiných místech stavební konstrukce, patří sem například:
- detail střešního okna,
- prostup komínu střechou,
- pozednice (místo styku střechy se svislou stěnou),
- nadpraží dveří a oken,
- místo založení komína (chlad vniká odspodu).
Jak tato místa odhalíme? Pro přesné zjištění místa a rozsahu tepelného mostu je třeba přesné měření povrchových teplot. Stavební firma si prostřednictvím kamery s termovizí vytvoří 2D nebo 3D model stavby a jasně určí místa úniku. Pomocí detailní termovize nebo kontaktního měření přes chrom-niklová teplotní čidla následně určí místa úniku uvnitř konstrukce.
Diagnostiku provedete i svépomocí. V půjčovně nářadí si pronajměte kameru s termovizí a stavbu prověřte sami. Nezapomeňte ale na to, že přesná lokalizace vyžaduje rozdílné vnitřní a venkovní teploty. Proto stavební firmy zaměřují teplotní mosty při nižších teplotách, ve kterých lépe vynikne tepelný model domu.
Odstraňte příčinu, nikoliv následek
Na začátku jsme se ptali, zda existuje provizorní řešení teplotního mostu. Do určité míry ano, odstraníte ale pouze důsledek. Pomocí odvlhčovače nebo pravidelného větrání dostanete vlhkost ze zdí a zvýšíte hladinu rosného bodu. Důkladné rekonstrukci se ale nevyhnete.
Odstranění tepelného mostu přitom nevyjde ani tak draho. Jestliže je rekonstrukce nevyhnutelná a vy nemáte vlastní prostředky, stačí vám jednorázová půjčka 50 000 Kč. S ní s přehledem zafinancujete stavební úpravy a nákup izolačních hmot.
Možným řešením je například využití speciálních ISO nosníků v případě styku svislé a horizontální stěny. Tyto stavební prvky jsou obaleny vrstvou superizolantu, který zamezí prostupu tepla.
Ať už zvolíte jakékoliv řešení, s úpravami neotálejte. Dlouhodobé vystavení vlhkosti podporuje výskyt plísní a rozšíření spór. Za energie navíc zaplatíte podstatně více, než na kolik vás vyjde rekonstrukce a nové zateplení.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 4731 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zateplování a izolace

Nová zelená úsporám Light – výměna oken a dveří zdarma
Program Nová zelená úsporám Light umožňuje získat dotaci na zateplení a výměnu oken i bez finanční spoluúčasti. Nová okna a vstupní dveře tak můžete mít zcela zdarma. Pro koho je program určen a jak žádat?

Stříkaná izolace EXY spray systém – nová generace izolací od základů až po střechu
Prémiová řada stříkané pěnové izolace EXY spray systém českého výrobce HONTER Company nabízí široké spektrum využití podle místa použití od základů domu až po střechu a v interiéru i exteriéru nabízí otevřenou a uzavřenou strukturu buněk. EXY spray systém zajistí izolační vrstvu, která ušetří až 70 % nákladů na vytápění oproti nejpoužívanějším zateplovacím systémům.

Optimální zateplení foukanou izolací
Prioritou optimálního zateplení je snaha o snížení nákladů na bydlení a snížení závislosti maloodběratelů v exponovaných obdobích na dodavatelích energie. Optimální síla zateplení je stanovena tak, aby celoročně nedocházelo k vyšším výkyvům teplot v našich domovech, a to jak v zimních mrazivých dnech, tak i v letních horkých měsících.

Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013
Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.

Nový fenomén v zateplování se jmenuje Chytrá pěna®
„Chytrá pěna zahřeje tě víc než ideální žena“, zpívá se v jedné skladbě známé hudební dvojice. Tento slogan asi nejtrefněji vystihuje vlastnosti současného fenoménu v zateplování, tedy zateplování stříkanou izolační pěnou, která je obecně známá pod názvem Chytrá pěna®.

Akustické panely – spojení designu a funkčního řešení problémů s akustikou
Máte problém s akustikou místnosti a hledáte elegantní řešení, které bude funkční a zároveň vzhledově atraktivní? Řešením jsou akustické panely, které kromě zvukové izolace nabízejí i dodatečnou tepelnou izolaci stěn či stropu.

Zateplování budov a jeho vliv na lidské zdraví
O tom, že kvalitně provedené zateplení domu má značně příznivý vliv na naše peněženky už všichni víme, ale věděli jste, že zateplením můžete předcházet respiračním onemocněním? Je třeba si uvědomit, že až 90% našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita výrazně ovlivňuje naše zdraví. A právě tepelné izolace mají pozitivní dopad na lidský organismus.

Tepelné izolace z přírodních materiálů
V současnosti již téměř nikdo nestaví bez tepelné izolace a hromadně se zateplují i starší objekty. Nejčastěji používanými izolačními materiály jsou u nás zřejmě minerální vata a zejména polystyren, případně polyuretan. Ale zkušenosti ze světa ukazují, že jako v mnoha jiných případech, i u tepelné izolace se lidé začínají vracet k přírodním materiálům.