Zastavíme růst cen energií? Ano. Zateplením.
23.09.2022
Zastavit růst cen energií se zdá být velmi troufalé a revolučně znějící myšlenka vypadá spíš jako politický převrat, než možnost dosáhnout tohoto cíle jako samostatný jedinec. Ale jde to!
Naše domácnosti se ocitly na prahu zlomového bodu, kam dál. Vyčerpali jsme se v hledání ne nejlevnějšího, ale spolehlivého dodavatele energií. Vyčerpali jsme se v možnostech domácích úsporných opatření v rámci šetření za energie. Mnohé domácnosti čekají, co bude po dalším ročním vyúčtování. Výhodné smlouvy u stabilních společností pro odběr energie jsou také do doby určité a mnohé pasé. Je třeba počítat při jejich ukončení s extrémními změnami směrem nahoru. Koho a kdy ale tyto změny nezaskočí. Štěstí přeje připravenému. Kdo se náležitě na nastalou situaci připraví nebo už se připravil má vyhráno. Kdo o tom uvažuje je již dnes polovičním vítězem. Kdo ale zaváhá, pak pozdě bycha honí. Znáte ta notoricky známá lkaní: „kdybych to býval věděl, udělal jsem to již dávno…!“ O čem je tu vlastně celou dobu řeč, kde že hledat ten proces správných úspor energií? Přece v zateplení. V důkladné a kvalitně provedené izolaci střech, stěn, půd, podkroví, podlah, trámů a všech skulin a zákoutí, které v domě jsou.
Ten, kdo rekonstruoval, má částečně vyřešeno, kdo staví novostavbu dokonce musí dle legislativy dostatečně zateplit, ale kdo si jen stěžuje, ten zatepleno jistě nemá. Slýcháváte také často: „kde na to ale vezmu?“ Do jakéhokoliv spoření, úspor, pomyslného utahování kohoutků se nikomu nechce. Ale naše společnost nestojí na prahu benevolentního rozhodování „chci zateplit“ versus „nechci zateplit“, ale na pomyslném virtuálním prahu, který se v novodobé historii, od vzniku centrálních otopných soustav, ještě neřešil. Bude prostě jinak. Šetrněji a úsporně. Na takovou situaci nikdo z nás připraven není a v životě ji asi nezažil. Nevíme také, jak se bude celá situace vyvíjet, natož jak se bude tato energetická krize prohlubovat nebo rozvíjet.
Člověk, který vydělává průměrnou mzdu, která činí v České republice 37 929 Kč, se na zálohách za energie může dostat na částku 4.600 Kč měsíčně. Další je nutnost vodného a stočného, stravování, ošacení apod. Takže na nějaké úspory už z běžného platu nezbude nic. To však není ještě strop. Zálohy i platby budou neustále růst. Strop je nutné hledat ve vlastním domě. Zateplení je cestou k nižším platbám za energie.
Jsou dvě možnosti. Buď dosud bydlíme v domě bez izolace nebo je izolace z minulosti nedostatečná. Foukanou izolací Climatizer Plus nebo přefouknutím stávající izolace foukanou izolací Climatizer Plus se zbavíme nechtěných míst s úniky tepla a nekontrolovatelných míst, kam naše oko nedohlédne, ale pocítí to naše peněženka při platbách za energie. Přesně taková místa dokáže zaizolovat jen foukaná izolace a Climatizer Plus se stal ideální volbou pro jeho vlastnosti akumulační a zároveň tepelně izolační. Lahodící hudbou pro naše uši je jeho použití v případě, že nemáme čas se trápit s kousavou nebo chemickou izolací. Přírodní foukaná izolace je také ekologicky šetrnou. Garance na 20 let je tak od pouhých hobby-marketových izolací jen třešničkou na pomyslném izolačním dortu zateplení.
Přečtěte si také článek Jak jsme pro dům vybrali Climatizer Plus, foukanou a ekologicky šetrnou izolaci
Kolik té izolace dát? Když se dva perou a někdo fandí jednomu z nich, vždycky volá: „nandej mu, co se do něj vejde!“ Tak to platí i s tepelnou izolací. Nandejte konstrukcím, co se do nich vejde. Lidé si myslí a často, aby ušetřili, tak spekulují, kolik asi té izolace bude stačit. 10 cm? Když ne deset, tak patnáct cenťáků? Dnes je standardem začínat na 30 cm, aby se efekt šetření a vůbec efektivita zateplení dostavily. Obecné pravidlo platí stále, čím víc izolace, tím nižší spotřeba a následná platba za energie. Zní to logicky a není na tom nic nového, jde spíš o to, se do takového typu zateplení pustit. Je to snadné. Zavoláte, přijede firma, za den dva (dle rozsahu) je hotovo. Zaplatíte jen to, co se nafouká. Zateplení, jako vše tzv. „na klíč“, je prostě in, vždyť nabídku dostane ZDARMA.
Jak zateplit půdu se dočtete v článku Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 2994 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zateplování a izolace

Zateplení rodinného domu: Kdy je správný čas jej provést?
Věděli jste, že kompletním zateplením domu, včetně výměny starých oken, můžete uspořit 50–70 % z celkových nákladů na vytápění? Otázka tedy nezní, zda nechat dům zateplit, ale kdy je na to vhodná doba. Nahození teplejšího kabátku totiž nepochybně prospěje nejen vaší domácnosti, ale i peněžence. Kdy se zateplením začít a jak byste měli postupovat?

Nová zelená úsporám Light – výměna oken a dveří zdarma
Program Nová zelená úsporám Light umožňuje získat dotaci na zateplení a výměnu oken i bez finanční spoluúčasti. Nová okna a vstupní dveře tak můžete mít zcela zdarma. Pro koho je program určen a jak žádat?

Nejsnadnější cesta k úspoře vede přes kvalitní zateplení stropu
S cenami za energie se potýkáme rok co rok. Každý rok si také slibujeme, že už s tím musíme něco udělat. Nakupujeme úsporné žárovky, pořizujeme spotřebiče s nejvyšší značkou úspory nebo se snažíme méně topit. Ale musí být i jiná varianta, jak ovlivnit cenu energií alespoň nepřímo. Podstatně omezit její spotřebu. Máme možnost, která je velmi efektivní a přitom levná. Nemůžeme úplně přestat topit, to bychom v zimě zmrzli. Můžeme však významně náklady na topení omezit.

Náklady na vytápění vašeho bytového domu
Zima přináší nejenom radost z bílé krajiny, ale také zvyšuje náklady na vytápění. Pokud žijete v bytovém domě, můžete podniknout kroky ke snížení těchto nákladů a užívat si útulný a teplý domov. Naopak v teplých letních měsících zajistit, aby se dům zbytečně nepřehříval. Pojďme se společně podívat na několik způsobů, jak optimalizovat náklady na vytápění, dosáhnout úspor a celkově zlepšit komfort bydlení v bytovém domě.

Teplo v domě zajistí moderní řešení k zamezení úniku tepla - stěrka AERO-THERM®
Firma THERMO INDUSTRY a.s. přináší již řadu let řešení, které je vhodné nejen do nových staveb, ale své uplatnění najde i ve starších stavbách, kde dochází k úniku tepla přes zdivo velice výrazně. Tepelně izolační stěrka AERO-THERM® je jednoduchým a účinným prostředkem pro zateplení vašich stěn, stropů či podlah a přináší úsporu peněz za energie. Speciální technologie urychlí vytopení místnosti a udrží požadovanou teplotu co nejdéle.

Rekonstruovatelná neboli odvětrávaná fasáda do záplavových oblastí
Novým typem fasád pro rodinné domy jsou odvětrané fasády. Zkušenosti z loňských i letošních záplav potvrdily, že tento typ fasád je ideálním stavebním řešením pro domy v záplavových územích. Pokud byl dům zasažen povodní, jeho fasáda se jednoduše odmontuje, izolace se vysuší a poté se zdivo vrátí zpátky.

Tepelné izolace z přírodních materiálů
V současnosti již téměř nikdo nestaví bez tepelné izolace a hromadně se zateplují i starší objekty. Nejčastěji používanými izolačními materiály jsou u nás zřejmě minerální vata a zejména polystyren, případně polyuretan. Ale zkušenosti ze světa ukazují, že jako v mnoha jiných případech, i u tepelné izolace se lidé začínají vracet k přírodním materiálům.

Šikmá střecha u pasivního domu
Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí. Jedná se o jednoznačný trend v navrhování novostaveb v posledních letech a důvodem je celosvětová snaha o maximální úsporu energií.