Zateplování ano… aneb nechte svůj dům dýchat!
02.04.2009
Náš příspěvek představuje nové tepelně izolační hmoty s polyuretanovou výplní. Předností těchto hmot jsou vynikající tepelně izolační a akustické vlastnosti, které spolu s úsporou tepla řeší i tolik opomíjený problém odvodu vodní páry – vlhkosti - zateplených stěn staveb.
Tepelná izolace ano, ale kterým směrem se vydat?
Systém tepelné izolace budov vychází ze dvou základních parametrů, které jsou nezbytné pro optimální funkci vlastního zateplovacího systému. Prvým je vlastní tepelná izolace tj. zamezení úniku tepla především obvodovým pláštěm budovy. Tento problém byl dodnes řešen převážně instalací tepelně izolačních desek pěnového polystyrenu, případně minerální vlnou. Montáž tohoto typu zateplení s vyloučením mokrého procesu sice zdánlivě zjednodušila stavební práce, ovšem mnohdy nerespektuje základní fyzikální vlastnosti stavebních konstrukcí, nezbytných pro dlouhodobý komfort bydlení. Ze své podstaty totiž neumožňuje plně vyřešit druhý parametr pro uspokojivé řešení tepelné izolace - propustnost vodní páry ze zateplených domů.
Našli jsme řešení!
Dodatečné zateplení budov je poměrně mladá disciplína. Samozřejmě, že jak polystyren, tak minerální vlna mají své nepopíratelné výhody, ovšem nejsou vždy vhodné pro všechny typy staveb. Převážně u domů postavených klasickou technologií zděných pálených cihel, případně lehkých betonových tvarovek, nevhodně zvolená tepelná izolace téměř hermeticky uzavře stavbu i z pohledu přirozeného prostupu par zdivem. Právě v těchto případech je vhodná tepelná izolace polyuretanovou hmotou aplikovanou ve formě omítkové směsi. Ostatně tepelně izolační omítky mají historii delší než kontaktní zateplovací systémy. Ale narážely na problém použití vhodného plniva. Perlit, polystyren, celulóza ? Perlit a polystyren jsou velmi dobré izolanty, ale zakomponovat je do malty je obtížné. Jsou hladké, mají stejnou velikost zrna, které mají tendenci se v maltě oddělovat od zbytku směsi. Celulóza jako izolant pro venkovní aplikace je příliš nasákavá. A polyuretan? Pro svou vysokou cenu jako plnivo do omítkových směsí nevyhovoval. Z rozvojem tepelných izolací nejen ve stavebnictví, ale i při výrobě chladicí techniky jsou polyuretanové hmoty stále častěji využívány a tudíž i ceny těchto izolantů dnes umožňují jejich využití pro plošné tepelné izolace. Polyuretanové hmoty jako plnivo pro tepelně izolační omítkovou směs mají nízkou objemovou hmotnost, výborné tepelně izolační vlastnosti a jsou chemicky i teplotně stálé.
Několik let práce a výsledek je na světě!
Tepelně izolační omítková směs na bázi polyuretanu – daxner®
Je vhodná pro ruční i strojní omítání všech klasických zdících prvků, jádrových omítek, bryzolitů, apod. Tento kompaktní systém téměř vylučuje výskyt tepelných mostů v konstrukci, zvyšuje tepelný odpor stavby při zachování prostupu par stěnou. To vše za cenu srovnatelnou s ostatními zateplovacími systémy. První domy zateplené tímto systémem během letošní zimy potvrdily v praxi 30-40 % úspory nákladů na vytápění, snížení relativní vlhkosti průměrně v interiérech o 10 %.
Pohled na jeden ze zateplených domů tepelně izolační omítkovou směsí daxner®.
Foto 1: Pohled na dům před zateplením, Foto 2: Aplikace tepelně izolační polyuretanové omítky daxner®
Foto 3: Pohled na zateplený dům
A co připravujeme ?
Polyuretan beton - daxner
V letošním roce představíme novinku, která potěší jak drobné stavebníky, tak stavební firmy. Probíhá certifikace dalšího výrobku - speciální typ lehkého betonu na bázi pěnového polyuretanu. Má až 4 x nižší objemovou hmotnost než klasický beton, výborné tepelně a akustické izolační vlastnosti, je rázově velmi houževnatý a netříštivý. Na rozdíl od ostatních lehkých betonových směsí, jako je polystyrenbeton, perlitbeton či keramzitbeton budou tyto výrobky nabízeny již jako hotové suché směsi, které po smíchání s vodou budou ihned připraveny k jejich aplikaci. Nabízená škála bude zahrnovat betony s objemovou hmotností od 400 – 1200 kg/m3 pro využití jako tepelné a kročejové izolace, vyrovnávací vrstvy podlah, rovných střech, podkladů pro podlahové vytápění, izolace rozvodu vody a kanalizace.
Foto 4: Aplikace polyuretan betonu v průmyslové hale jako pružná izolace konstrukce podlahy
Závěrem
Zapracování polyuretanu do stavebních hmot otevírá novou etapu nových stavebních technologií, která může být inspirací pro české i zahraniční stavitelství. Ve formě tepelně izolačních omítek naznačují zcela nový směr zateplovaní budov. Další informace týkajícím dané problematiky naleznete na webových stránkách www.daxner.cz.
Kontakt:
D&DAXNER Technology s r.o.
Těšínská 96
Slezská Ostrava
- PR článek -
Článek byl zobrazen 13162 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Bazény Machov - plastové bazény se spolehlivou konstrukcí
Bazény Machov jsou vyrobeny z 8 mm tlustého plastu a díky silné výztuži a oboustranným extruderových svárům vydrží i divoké skákání a nepříznivé vlivy počasí. Záruka 5 až 10 let.RD Rýmařov nabízí novinku - RD LARGO 110 za zaváděcí cenu
Největší dodavatel montovaných dřevostaveb RD Rýmařov přichází s novinkou LARGO 110 - prvních 20 domů do konce roku 2020 je za zaváděcí cenu!Umělé květiny FLORUM - zeleň bez starostí
Umělé květiny FLORUM jsou květiny nové generace, které vypadají jako živé, hodí se do interiéru i exteriéru.Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zateplování a izolace

Vybíráte izolaci podle pořizovací ceny? Děláte chybu
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Ohrané klišé? Možná. Platí? Stoprocentně. Minimálně v případě tepelných a zvukových izolací. Pokud izolaci vybíráte tak, že se podíváte na nabídku materiálů a sáhnete po tom s nejnižší cenou, pak je vaše úspora jen zdánlivá. A po nějakém čase nejspíš zjistíte, že jste vlastně neušetřili vůbec nic. Spíš naopak.

Zateplení fasády zvládnete i svépomoci
Přestože venku panují ještě relativně příznivé teploty, je třeba se již začít připravovat na zimu – tedy alespoň co se týče péče o dům. Jestliže uvažujete, jak ušetřit na výdajích za vytápění, které se každoročně zvyšují, tak vhodným řešením je zateplení fasády. Jde o funkční metodu, jejíž realizace není až tak náročná, jak by se mohlo zdát.

Zateplená a odvětraná fasáda
Nabízíme vám zajímavý fasádní obklad původem z Kanady a Ameriky „VINYL SIDING“. Tento obkladový materiál dává domu pohádkový nádech, ale to není zdaleka všechno.

Nový fenomén v zateplování se jmenuje Chytrá pěna®
„Chytrá pěna zahřeje tě víc než ideální žena“, zpívá se v jedné skladbě známé hudební dvojice. Tento slogan asi nejtrefněji vystihuje vlastnosti současného fenoménu v zateplování, tedy zateplování stříkanou izolační pěnou, která je obecně známá pod názvem Chytrá pěna®.

Sanace vlhkého zdiva jako účinný boj s plísní
Pokud se ve vašem domě, bytě, nebo třeba na chalupě objevila na stěnách plíseň, je nutné s ní začít okamžitě bojovat. Jestliže je z místností cítit všudypřítomnou vlhkost a nepříjemný zápach, musíte plíseň najít a co nejdříve zničit. Její vlákna totiž pomalu rozkládají napadený materiál a navíc by se její přítomnost mohla v budoucnu projevit i na vašem zdraví.

Odvrácená strana izolace aneb život v igelitu
Jste rádi, že nebydlíte v panelovém domě, ale ve zdravé stavbě z cihly nebo ze dřeva? Nuže, jen aby. Není vyloučeno, že ve skutečnosti žijete v igelitovém pytli, což zřejmě není velmi dobrá zpráva...

Víte, co rozhoduje při volbě zateplení domu?
Zateplení jednotlivých částí rodinných domů je v posledních letech velmi často rozebíranou otázkou. Jednotlivé druhy zateplení rodinných domů mají jediný úkol – snížit výdaje domácností za vytápění. Jednotlivé firmy se předhání v tvrzení, že jejich způsob a metoda zateplení je pro domácnosti nejlepší. Existují ale parametry, na kterých se můžete přesvědčit, jestli je to opravdu pravdivé tvrzení. Jaké to jsou?

Energetická náročnost staveb
V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?