Zateplování staršího rodinného domu
13.09.2009
V souvislosti s dotačním programem „Zelená úsporám“ se v posledních měsících mluví o zateplování častěji, než kdy jindy. Mnoho majitelů starších rodinných domů se rozhoduje, jestli „do toho jít“. Má to vůbec smysl?
Dotace nedotace, zateplení budovy je ve většině případů prospěšné. Starší domy mívají běžně spotřebu energie kolem 200 KWh/m2/rok, přičemž zateplením se dá uspořit až 50% (u nových domů s předem promyšleným zateplením můžete dosáhnout spotřeby ještě nižší). Investice se tak obvykle vrátí za 7 až 10 let, v případě využití dotací ovšem ještě mnohem dříve.
Úspora tepla a tím i peněz však není jediným přínosem. Mezi sekundární pozitivní efekty patří ochrana konstrukce před vlivy povětrnosti a snížení jejího tepelného namáhání, což má za následek zvýšení životnosti celé stavby. Zateplení také odstraňuje vlhké skvrny, vzniklé kondenzací vodních par na studených stěnách, neboť za nových tepelných podmínek ke kondenzaci nedochází.
Ovšem pozor! Za určitých okolností může naopak dojít ke vzniku nebo zintenzivnění problémů s vlhkostí, a to tehdy, jestliže jsou špatné hydroizolace a vlhkost vzlíná stěnami ze země. Zdi méně větrají, vlhkost se neodpařuje a objevuje se v interiéru. Těmto problémům musíme zamezit tím, že odstraníme jejich příčiny, a to pokud možno ještě před zateplováním.
V každém případě je při zateplování třeba postupovat s rozvahou. Je to krok finančně náročný, který zásadně změní vzhled i vlastnosti domu, proto je lépe všechno důkladně promyslet předem. Způsob a rozsah zateplení by měl posoudit odborník, který provede energetický audit, spočítá možné úspory a vezme v potaz také bilanci vodních par a statiku budovy. Výsledkem by měl být návrh na technologii a tloušťku zateplení.
Nutno však říci, že většinou není možné jednoznačně vybrat konkrétní zateplovací systém (svými vlastnostmi jsou si velmi podobné), ba dokonce ani materiál. Polystyren nebo minerální vata? Dá se použít obojí, druhý zmíněný materiál je prodyšnější. Většinou záleží spíše na osobních preferencích.
Co se týče tloušťky izolantu, jejím snížením příliš neušetříte. Jestliže například použijete polystyren o síle 10 cm místo doporučovaných 12 cm, výsledné náklady budou nižší jen nepatrně. Mezi cenou materiálu totiž není příliš velký rozdíl a všechny ostatní náklady (lešení, lepidlo, výztužné tkaniny, omítky, práce atd.) zůstávají stejné.
Prioritou při výběru zateplovacího systému by měla být dobrá pověst značky, zkušenosti dané firmy, životnost materiálů a v neposlední řadě certifikace (kompletního systému, ne pouze jeho součástí samostatně).
Jistě, zateplení si můžete instalovat i svépomocí. Ale jestliže budete žádat o dotace z programu Zelená úsporám, musí práce provést odborná firma. V tomto případě je tedy ke svépomoci jen jedna cesta – jestliže jste např. zedník se zkušenostmi v oboru, bezplatně se zaregistrujete do SOD (Seznam odborných dodavatelů), pokud tedy splňujete požadované podmínky. Ty se dozvíte na stránkách www.zelenausporam.cz, kde najdete i mnoho dalších informací. Každopádně pro ty, kteří se stavebními pracemi nemají žádné zkušenosti a o zateplení mají jen mlhavé představy a rady z druhé ruky, bude vhodnější využít služeb zkušené firmy. Při práci svépomocí totiž sice můžete krátkodobě ušetřit, ale otázkou je životnost a funkčnost systému. Zateplení není jen o tom, že na fasádu přilepíte pár polystyrenových desek...
Autor: Michal Hamšík
Foto: EkoWatt
Článek byl zobrazen 29672 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bednění a lešení
Zateplování staršího rodinného domu
V souvislosti s dotačním programem „Zelená úsporám“ se v posledních měsících mluví o zateplování častěji, než kdy jindy. Mnoho majitelů starších rodinných domů se rozhoduje, jestli „do toho jít“. Má to vůbec smysl?
Nanotechnologie na vaší fasádě
Zřejmě jste už slyšeli o tzv. „samočisticích omítkách“. Ale funguje to vůbec, a pokud ano, jak? Samočisticí omítky bývají nejčastěji na silikonové nebo silikátové bázi a na povrchu fasády vytvářejí díky své chemické skladbě speciální povrchovou strukturu.
Zateplení obvodových zdí
Vyšším nákladům za paliva a energie se v současné době nevyhnou ani chaty a chalupy, které trvale neobýváme a využíváme je pouze o víkendech či dovolených k rekreačním účelům.
Renovace a nátěr fasády
Odlupující se omítka na domě není nic hezkého a její objevení rozhodně majitele domu nepotěší. Přišel tak čas dát domu nový, svěží a reprezentativní nátěr. Z nové fasády si ale nemusíte dělat hlavu, tuto práci zvládne každý a bez větších problémů. Stačí mít jen vhodné vybavení a vědět, jak na to.