Co nesmíme podcenit před stavbou domu?
18.01.2013
Kdo se pouští do stavby nového domu, musí počítat s tím, že jde o velkou finanční zátěž, která je navíc ještě spojena s vyřizováním řady formalit. Bohužel právě bez tohoto papírování by nebylo možné stavbu uskutečnit. Než se tedy do budování nového domova pustíte, každý krok si dobře naplánujte, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.
Pokud budete ke stavbě přistupovat zodpovědně a pečlivě se na vše připravíte, podaří se vám předejít řadě možných problémů. Na co konkrétně se tedy zaměřit?
Výběr pozemku je základ
Podle toho, v jaké lokalitě chcete stavět, se odvíjí cena stavebního pozemku. Často se tak stává, že pozemek převýší finanční náklady na samotnou stavbu. Jestliže se chcete usadit v malém městě nebo obci, můžete počítat s nižší cenou, než jakou byste museli zaplatit za pozemek v oblasti velkých měst či rezidenčních čtvrtí. Volba vhodného pozemku tak hraje při rozhodování o stavbě domu velmi podstatnou roli. Je třeba jeho výběru proto věnovat dostatečnou pozornost.
Zajděte na stavební úřad a prostudujte si územní plán dlouhodobého rozvoje města či dané obce v místě, kde se vámi vybraná parcela nachází. Jedině tak můžete zjistit, jestli se nestane, že vám třeba za pět let povede kolem zahrady nová dálnice. Tím by se v budoucnu zásadně znehodnotila stávající cena parcely stejně tak jako váš život v místě. Dalším důležitým krokem je návštěva katastrálního úřadu, kde se můžete dozvědět, zda je pozemek napojen na inženýrskou síť, nebo jestli náhodou nespadá do památkové zóny. Právě tato kritéria úzce souvisí s cenou pozemku a mohou tak výrazně finančně ovlivnit následnou stavbu.
Foto: H&H Develop Group
Vhodná velikost a terén pozemku
Také celková rozloha a charakter terénu ovlivňují výslednou cenu za pozemek. Právě tato zásadní kritéria je tak třeba zvážit nejen s ohledem na aktuální stavební záměr, ale také co se týče možností dalšího rozvoje. Pro výstavbu rodinného domu jsou ty nejmenší pozemky s 300 metry čtverečními předem určeny pro řadovou zástavbu. Oproti tomu parcely o rozloze 800 m2 a více jsou nejčastěji voleny pro samostatně stojící dům. Když tedy budete pozemek vybírat, měli byste si předem ujasnit, k jakému účelu jej chcete využít, tedy co konkrétně na něm chcete stavět.
Nezapomínejte na to, že ze zákona není možné zastavovat pozemek celý. Je nezbytné, aby byl dům od hranice pozemku vzdálen minimálně dva metry, od cesty pak dokonce metry tři. Pozornost je nutné věnovat také vzdálenosti mezi sousedními domy, která nesmí být kratší než sedm metrů. Při výběru pozemku se zaměřte i na jeho terén, tedy sklon. Čím je terén více svažitý a prudší, tím bude stavba domu náročnější, bude déle trvat a bude samozřejmě také dražší. Nejlepší je tedy vybírat si pozemky s rovným terénem.
Vyřizování formalit
Každý, kdo chce stavět dům, musí mít na to povolení od nejrůznějších úřadů. To platí i v případě, že ve vybrané lokalitě již vlastníte pozemek. Stavby, jejichž zastavěná plocha má mít více než 150 metrů čtverečních, musí mít oficiální stavební povolení. To však zdaleka není vše. Stavebnímu povolení předchází ještě celá řada vyjádření jednotlivých úřadů – jde o povolení týkající se elektrických, plynárenských či vodárenských sítí, telekomunikací, požární ochrany, hygieny a dalších. Na základě vaší správně vyplněné žádosti pak na příslušném stavebním úřadě získáte oficiální stavební povolení. Co by měla taková žádost obsahovat? Kromě základních iniciál by to měla být čísla pozemků sousedních nemovitostí a údaje o projektantovi, který zhotovil přiloženou projektovou dokumentaci povolované stavby. Vyplnění žádosti tak není radno podceňovat, proto si veškeré potřebné údaje včas sežeňte. Získávání stavebního povolení je běh na dlouhou trať, celý proces může trvat několik týdnů i měsíců. K úředním formalitám proto vždy přistupujte s předstihem, protože by vám později mohly komplikovat a brzdit průběh dalších prací.
Časový harmonogram
Než se pustíte do samotné stavby, musíte také detailně prozkoumat podmínky, za jakých bude budova vznikat. Na jejich základě si poté nechte zpracovat kvalitní studii o proveditelnosti, která vám odpoví na základní koncepční otázky ohledně investičního záměru, technického řešení, finančního plánu či na to, jaký dopad bude mít stavba na životní prostředí. Společně s tím je třeba také zvážit, jak energeticky náročný bude samotný provoz stavby a podle získaných údajů se pak vytvoří energetický koncept. Na základě studie by měl vzniknout rovněž nějaký časový harmonogram celé stavby. Dokument zpracovává odborník na inženýrskou činnost a projektování, který vlastně poukáže na reálné překážky, jež by se mohly v průběhu stavby objevit. Vytvoří také přehled týkající se finančních, technických a administrativních náležitostí, jež bude nutné zajistit.
Odstranění nedostatků stavby
Ještě než se pustíte do stavby vašeho domu, můžete si předem prohlédnout veškeré možné varianty jeho umístění a řešení. Specializované projektové a inženýrské společnosti totiž nabízí realistické počítačové vizualizace, které pomohou odhalit případné nedostatky projektu. V případě, že se díky vizualizaci na ně ještě v přípravné fázi přijde, mohou se včas a snadno odstranit. Vizualizace umožňuje zákazníkovi udělat si přesnou představu o výsledném díle. Konečná podoba stavby mu bude představena hned v několika možných variantách. Zde je prostor pro případná přání a preference zadavatele, podle nichž se návrh stavby může pozměnit. Na rozdíl od technických výkresů umožňuje počítačová vizualizace realistickou představu o tom, jak bude dům vypadat. Tyto vizualizace však nejsou určeny jen pro exteriéry, ale dostupné jsou rovněž i pro interiérová řešení.
- jpa -
Titulní foto: Shutterstock
Článek byl zobrazen 17095 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Stavební firmy

Den zavřených dveří na stavbě dvou dřevostaveb v Hradci Králové
Dne 20. 4. 2013 zve společnost MS Haus vážné zájemce o domy z nabídky společnosti MS Haus s.r.o. na prohlídku domu MS 07 před dokončením a zároveň na montáž atypického domu v Hradci Králové. Máte možnost si prohlédnout dvě stavby společnosti na stejném místě a získat zajímavý bonus.

Certifikace montážních firem zvyšuje důvěryhodnost
Investice do vlastního bydlení je jednou z nejvýznamnějších a nejzásadnějších investic v životě. Při stavbě či rekonstrukci domu nebo bytu jsou zákazníci odkázáni na stavební firmy, od kterých vyžadují spolehlivost a preciznost odvedené práce. Totéž platí při montáži střešních oken. Jak se ale vyznat v záplavě nabídky na trhu?

Extrémně úsporný dům Maple 20 passive potřebuje na vytápění jen 17 kWh/m2 za celý rok
Maple 20 passive, to je moderní a stavebně jednoduchý objekt s netradičně řešeným schodištěm, ale s jasně čitelnými architektonickými rysy. Tutéž čitelnost lze vysledovat take v jeho půdoryse, kdy je kladen důraz na orientaci dispozice domu ke světovým stranám a z nich vyplývajícího využití energetické efektivity přírodních zdrojů, které se stává trendem naší doby.

Více místa a pohody vám zajistí prodloužení balkónů nebo lodžií
Balkón je skvělá věc a najdeme pro něj spoustu praktického i relaxačního využití. Co dělat v případě, když není moc velký nebo se jedná o úzkou lodžii, kam se stěží postavíte? Řešením je prodloužení balkónu nebo lodžie. O co se jedná a jak prodloužení vypadá?

Stěny, stropy i střechy - jednoduše, levně a energeticky úsporně
Je úplně jedno, zda se chystáte ke stavbě rodinného domu či třeba obchodního centra. Budete se muset vyrovnat s přísnými normami a zároveň vyřešit otázky, aby vše bylo co nejlehčí, úsporné, bezpečné a samozřejmě také maximálně ekologické. Všechny tyto atributy na sto procent splňují lepené dřevěné nosníky I – OSB™ a stavební systém K-KONTROL®.

Cesta ze sídliště? Malometrážní domy ELK Compact
Letošní novinka z nabídky společnosti ELK s.r.o. z Plané nad Lužnicí, která je součástí koncernu největšího evropského výrobce dřevostaveb, – malometrážní nízkoenergetické domy ELK Compact - je určena pro ty zákazníky, kteří preferují bydlení v rodinném domě, kladou důraz na kvalitu a současně vítají maximální cenovou dostupnost.

Cesta moderního stavebníka
Mnozí i bohatší ale moderně smýšlející stavebníci vlastních rodinných domů a vil dnes přicházejí postupně na to, že dům nemusí být nutně atomový kryt. A že dokonce ani jejich vlastní děti na tom, co oni s celoživotním vypětím a úsilím a s nadějemi na mnoho budoucích šťastných pokolení chtěli vybudovat, vůbec nemusejí dál pokračovat.

Prima je prima - rodinný dům Prima firmy Hoffmann
V nabídce úspěšného katalogu zmíněné firmy nepatří dům PRIMA k novinkám, ale k domům, které si již získaly své četné příznivce. Společnost Hoffmann dodala stavební systém VELOX na více než dvě desítky domů tohoto typu, z nichž některé byly projekčně „upraveny na míru“ dle požadavků konkrétních zákazníků.