Co je to vlastně panel?
18.07.2009
V souvislosti se současnou situací na realitním trhu se hodně přetřásají ceny panelových domů. Ale co jsou to vlastně panelové domy? Jaké jsou jejich charakteristiky?
Panelové domy sestávají z modulárních betonových bloků, které jsou na místě stavby montovány do konečné podoby. Dle normy se paneláky správně nazývají „konstrukční stěnový systém z prefabrikovaných panelů“.
Abychom vše pochopili v souvislostech, je nutné se nejdříve podívat do historie. Panelová výstavba není nějaký socialistický vynález, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Ve skutečnosti byla poprvé uplatněna již počátkem 20. století v USA, přičemž jejím vynálezcem je sám Thomas Alva Edison. Hlavní myšlenkou bylo snížení nákladů a pracnosti stavby. U nás bylo započata výstavba s užitím této technologie za 2. světové války u firmy Baťa.
Teprve po válce ovšem přišla „zlatá éra“ panelů. Měla souvislost s komunistickým pučem a znárodněním stavebních firem, kdy se nový režim snažil v rámci budování socialismu najít cestu k hromadné a levné výstavbě. V roce 1952 se vývoj přesunul z baťovského Zlína do pražského Ústavu montovaných staveb a o rok později se již rozjela velká rozestavěnost. První panelové sídliště z let 1954-55 stojí v Praze 4 a sestává z domů označovaných jako G40. Následně se stavěly domy typů G55, G57, G58 a konečně G59, lišící se např. izolací a dalšími technickými detaily, aby poté došlo ke změně technologie na řadu T, využívající příčné nosné stěny v daných modulových vzdálenostech. Později se rozšířily řady VVÚ-ETA a P, objevily se však i další typy.
Foto: akb
Velkého rozmachu dosáhla panelová výstavba v 60. a 70. letech 20. století, bytů byl však přesto stále nedostatek. Neustále se rozšiřovala výroba panelů, přičemž byly dokonce nakoupeny technologie v západní Evropě. Kvantitativního vrcholu dosáhla výstavba v polovině 80. let, kdy se stavělo až 35 tisíc bytů ročně. Je ovšem nutno zdůraznit ono slovo „kvantitativní“. Obecně totiž platilo, že kvalita stále upadala, což je ostatně vidět i na skutečnosti, že některé staré paneláky z 60. let jsou dnes v lepším stavu, než ty o 20 let mladší.
V současnosti je již panelová technologie překonána a výstavba se vrací jednak k obvyklým zdícím materiálům, jako jsou cihly a tvárnice (ovšem v moderní formě s výbornými termoizolačními vlastnostmi), nebo k výrobě monolitických betonových konstrukcí přímo na stavbě.
Hodně „zastánců starých pořádků“ tvrdí, že nebýt období komunistické vlády, neměli bychom ani kde bydlet. To je samozřejmě nesmysl, vždyť ve státech s demokratickými vládami se také stavělo a lidé nedostatkem bytů určitě netrpí. I v západní Evropě navíc probíhala panelová výstavba, ovšem v mnohem menším rozsahu a spíše na předměstích, navíc se od ní dříve upustilo (zpravidla v 70. letech). U nás je jedním z problémů fakt, že paneláky často zcela zhyzdily starobylé části měst, kam architektonicky vůbec nepatří. Tento typ domů je vůbec se vzhledem dost na štíru a šedivé masy sídlišť se staly jedním ze symbolů socialismu.
V současnosti se proto řeší celá řada problémů, které v souvislosti s budoucností sídlišť vyvstaly. Jedním z největších jsou tepelné a zvukové izolace. Dříve se na ně příliš nehledělo a domy jsou z tohoto hlediska dnes naprosto nevyhovující. Původní, už i tak špatná izolace mezi panely, se navíc často vydrolila, což má za následek nejen úniky tepla, ale i zatékání. Proto dnes v poměrně širokém měřítku probíhá zateplování fasád panelových domů, s čímž bývá spojena výměna oken a vylepšení vzhledu celého domu, také díky použití veselejších barev na fasádě. Obdobně je nutné rekonstruovat střechy.
I tak ovšem obyvatelé paneláků narážejí na další problémy, které jsou vzhledem k samotné konstrukci domu prakticky neodstranitelné, jako například přenos hluku. Není příliš příjemné, když přesně víte, co právě dělá váš soused nad vámi v koupelně. K přenosu dochází jak stupačkami, tak i samotnou betonovou konstrukcí, takže izolace podlahy a stropu pomůže jen částečně. Mezi další nevýhody patří potíže s elektroinstalací a umakartová bytová jádra.
I to je jedním z důvodů, proč mají panelové byty zpravidla nižší cenu, než obdobné cihlové, a proč se právě u nich očekává největší pokles. Typicky je největším adeptem na pokles ceny byt na uniformním šedivém sídlišti, kde je jeden dům nalepen na druhém, v nerekonstruovaném domě s vydrolenou posprejovanou fasádou, se špatnou občanskou vybaveností v okolí a nevlídnými sousedy. Ovšem není panelák jako panelák – existují i pěkně opravené domy s hezkým okolím, dobrou dopravní dostupností a vyhovující infrastrukturou. Byty v takovém domě, obzvláště zrekonstruované s novým jádrem, mají hodnotu určitě větší. Samozřejmě pak nastupují další problémy, jako například velké platby do fondu oprav, sloužící k umoření úvěru na rekonstrukci...
Jedno je jisté – panelové domy u nás budou stát ještě pár desítek let. Je na nás, jak si s nimi poradíme.
Autor: Michal Hamšík
Článek byl zobrazen 17503 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Stavební materiál

Modré akustické systémy Rigips – jedinečné řešení problémů s hlukem
Modrá akustická deska Rigips v systémových sádrokartonových konstrukcích výrazně snižuje hladinu hluku. Je to profesionální a ekonomické řešení protihlukové ochrany budov. Rigips tak pomáhá splnit velmi důležité kritérium v oblasti komerční i bytové výstavby a tím je klid na práci i odpočinek.

Zateplování a izolace - pěnový polystyren
Letošní tuhá zima možná mnohé z vás přesvědčila, že je třeba zateplit dům. Pokud tedy vybíráte vhodný izolační materiál a nevíte si rady, jaká tepelná izolace by byla nejlepší, zkuste sáhnout po pěnovém polystyrenu. Pěnový polystyren je oblíbený pro své tepelně – izolační a ochranné vlastnosti.

Znáte ekopanely?
Nové materiály se ve stavebnictví objevují téměř neustále. Většinou pocházejí od zahraničních firem a na trh přicházejí s razantní reklamou mající za cíl přesvědčit lidi, že zrovna tento materiál je pro jejich stavbu naprosto nezbytný.

S vůní jara přichází vůně nového a cenově výhodného bydlení
Stavět nebo rekonstruovat? Toť otázka… S námi ušetříte, ať se rozhodnete jakkoliv! Exkluzivní SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“ vám rapidně sníží výdaje vynaložené za kvalitní stavební materiál, a to až o polovinu. Potřebujete-li zdicí materiál, pálenou střešní krytinu, komínový systém, potrubí či okna a dveře, pak vám garantujeme slevu až 50 % a další výhody.

Jak se staví z ytongu...
Za klasiku mezi stavebními materiály je považován originální pórobeton Ytong, který vyniká hned několika skvělými vlastnostmi. Nabízí vysoký standard tepelné izolace, stabilitu a odolnost, snadnou manipulaci i zpracování, navíc je nehořlavý a zajišťuje příjemné vnitřní klima. Z tvárnic Ytong je možné vytvořit kompletní stavební systém pro celou hrubou stavbu.

Návrh domu za 5 minut? Žádný problém, vyzkoušejte na konfiguracedomu.cz
Rádi byste si postavili svůj dům snů? Máte konkrétní představu a rádi byste věděli, jakou sumu si na to připravit? Právě na tyto sny a potřeby stavitelů myslí Wienerberger. Přišel totiž se skvělou novinkou.

Dodržujte moderní stavební postupy – dodatečně nezateplovat!
Tradiční stavba z cihel? Ano! Dodatečné zateplování? Ne! Spolehněte se i vy na nový, moderní a zároveň jednoduchý způsob stavby domu bez dodatečného zateplování. Jednovrstvé cihlové zdivo, které vytvoří dokonalou konstrukci obvodových stěn pouze z pálených cihel, opravdu dodatečné, finančně i časově náročného zateplování nevyžaduje. Přesvědčte se sami…

Rodinný dům s fasádou - do konce května nejvýhodněji!
Plánujete letos stavbu nového rodinného domu? Získejte slevy celkem až 141 % při nákupu cihel, pálené střešní krytiny, komínu a fasády. Stavte chytře a využijte jedinečné partnerství společností Wienerberger, Tondach, Schiedel a Baumit.