Odborník radí: Připravte střechu a okapy na zimu!
29.10.2012
Loňská sněhová nadílka zaskočila nepřipravené majitele domů ve městech a nížinách, jejichž střechy „zdobily“ nedostatečné sněhové zábrany, nebo zůstaly úplně bez ochrany. Podle údajů pojišťoven jsou škody poslední 3 roky extrémně vysoké. Jsme snad my, majitelé domů, nepoučitelní?
Společně se Štěpánem Láškem ze společnosti Lindab, která vyrábí ochranné střešní prvky a střešní krytiny, určené i do extrémních podmínek, jsme připravili základní přehled bezpečnostních prvků střech. Zeptali jsme se, jaký typ a kolik prvků vybrat do konkrétní sněhové oblasti. Meteorologové varují, že se máme připravit na tuhé zimy také v budoucích letech. Myslete na nejdůležitější - PREVENCI - je nejvyšší čas postarat se o svůj dům i bezpečí!!!
Jaké jsou základní druhy střešních bezpečnostních prvků proti sněhu?
Správně hovoříme vlastně o bezpečnostním systému střech, protože obsahuje široký sortiment prvků zajišťující jak bezpečný pohyb osob po střeše, tak ochranu střechy, okapů a přilehlých prostor před náporem sněhu. Máme několik typů sněhových zachytávačů, mohou být trubkové, někdo to nazývá tyčové, což jsou dvě nebo tři trubky nad sebou, které vytvoří dvacet až třicet centimetrů vysokou zábranu. Ta zabrání, aby těžký a mokrý sníh nahromaděný na střeše sjel nekontrolovaně dolů a způsobil škodu. Dalším typem jsou sněhové zábrany deskové. Ty jsou tvořeny kovovým roštem, nebo perforovanou deskou, proto se jim říká deskové. Existují také atypické sněhové zábrany, například speciální háky, do kterých se obvykle vkládá dřevěná kulatina. Představuje to estetický způsob, jak se dá sníh na střeše zadržet, zvláště pokud se stavba nachází například v přírodní rezervaci. Dalšími bezpečnostními prvky jsou rozrážeče sněhu nebo speciální tašky s výstupky. Ty ovšem neslouží k udržení sněhu na střeše, ale pouze sjíždějící masu sněhu roztrhá na menší díly, které odpadávají z okapové hrany po menších kusech.
Je u sněhových zachytávačů důležitý materiál, z kterého jsou vyrobené? Jaký se volí?
Není ani tolik důležitý materiál, ale spíše bezchybná funkce zábran a jejich vhodnost pro danou krytinu. Důležité je, aby měl systém odpovídající evropský atest a garantovanou nosnost, která záleží také na použitém materiálu, ale zejména na způsobu a četnosti kotvení prvků do střešní krytiny. Rozhodně neřešte ochranu vašeho domu samovýrobou nebo svépomocí. Z praxe známe případy, kdy majitelé doplatili na to, že si nechali místo originálních zachytávačů namontovat klempířem vyrobené zábrany, které nevydržely nápor sněhu a pojišťovna odmítla škodu hradit právě z důvodů neoriginality systému. Nehledě na to, že padající sníh může kromě hmotných škod způsobit i vážná zranění a ta se vyčíslit nedají.
Na čem ještě záleží při výběru sněhových zachytávačů a zábran?
Obecně záleží na sněhové oblasti, na délce střechy od okapu k hřebeni a na jejím sklonu. Výběr a především počet zábran určují návrhové tabulky vydané výrobcem zábran. Sněhové pásmo je dáno tzv. sněhovou mapou, která je přílohou normy „Zatížení stavebních konstrukcí“ a je vytvořena dle podkladů Hydrometeorologického ústavu. Platí, že čím delší bude střecha, tím více sněhu bude působit na sněhovou zábranu, která je namontována nad okapem. Stejně tak platí, že čím bude větší sklon střechy, tím větší kinetický nápor může být sněhem vyvinut na sněhovou zábranu. Vyšší sněhové oblasti vyžadují instalovat zábrany dokonce v několika řadách, aby se váha sněhu rozložila po dvou, třech, čtyřech metrech v délce střechy. Ve Skandinávii, kde panují extrémní podmínky, se osvědčil systém Lindab Protectline, který lze bezesporu doporučit i do českých hor. Například trubkové protisněhové zábrany mohou obsahovat až 3 trubky nad sebou, takže množství zadrženého sněhu je enormní. Naopak v nížinách a běžné zástavbě je pak dostačující odlehčený a levnější systém Safety se snadnou montáží. Výběr zachytávačů a ostatních bezpečnostních prvků rozhodně doporučuji konzultovat s projektantem a výrobcem krytiny. Případně, že jde o starší rodinný domek nebo nevyhovující krovy, je třeba poradit se také se statikem.
Jak se tedy zachytávače na střeše správně rozmisťují?
V případě vyššího zatížení a potřeby více řad zábran, musí být jednotlivé řady rozmístěny rovnoměrně po celé délce střechy. Pokud máme stavbu v mírnější sněhové oblasti a zábrany nám masu sněhu udrží v jedné řadě, tak se nainstaluje zábrana pouze k okapové hraně. Pokud se jedná o vyšší sněhovou oblast a bude tím pádem třeba použít například dvou řad, umístí se druhá řada do poloviny délky střechy, myšleno po sklonu. Většina území se nachází v 1-4. sněhové oblasti, kde je průměrná hodnota zatížení sněhem mezi 70 -250 kg sněhu na m2, což odpovídá 14 - 40 cm vrstvě mokrého sněhu. V horské oblasti však bývá zatížení střechy vyšší než 320 kg/m2. Neznamená to ovšem, že by sněhové zábrany musely být po celém obvodu střechy. Samozřejmostí jsou nad vchody, chodníky, parkovišti nebo tam, kde potřebujeme chránit přilehlý majetek. Naopak, v místech kde nebezpečí nehrozí, si můžeme dovolit nechávat sníh volně sjíždět ze střešních ploch. Ulehčíme tak krovům a vyhneme se potížím s rychlým táním větší masy sněhu v jarních měsících.
Pro více informací, návrh a výpočet vhodného zastřešení a bezpečnostních systémů nebo cenovou kalkulaci kontaktujte: stepan.lasek@lindab.com
www.lindab.cz; www.lindabstrechy.cz
Srovnání nákladů na provedení střechy nížina versus hory:
Ceny jsou uvedeny bez DPH pro výrobky firmy Lindab povrchovou úpravu pozink.
Věděli jste?
Předchozí články firmy LINDAB:
Zdařilá rekonstrukce a novostavba
Dvě novinky na střechu
Nové trendy v okapových systémech
Jaký vybrat okap?
Lehká střecha nad hlavou
Dvakrát delší záruka - okapy na celý život
Střecha je štít a koruna pro váš dům
Okapy v zimě – jak zabránit poškození
Zdroj:
Lindab s.r.o. - divize PROFIL
Sídlo a výrobní závod Praha
Na Hůrce 1081/6
161 00 Praha 6 Ruzyně
tel: +420 233 107 200
info@lindab.cz
Výrobní závod Hustopeče (bývalá společnost ROVA-CZECH)
Javorová 1A/788
693 01 Hustopeče
tel: +420 519 360 181
info@lindab.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 16097 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Komínové systémy EKO od společnosti EKO KOMÍNY s.r.o.
Komínové systémy EKO jsou již řadu let stálicí na trhu s moderními komínovými systémy. Nabízí široký rozsah systémů od klasického třísložkového komína EKO UNIVERSAL s keramickým komínovým průduchem, komínové systémy z ušlechtilých ocelí, až po komínové systémy s komínovými průduchy tvořenými speciálním plastovým potrubím PPh.
Druhy střešních krytin
Kvalitní střechu by chtěl mít každý, ale jak toho dosáhnout? Kromě celkové konstrukce střechy, tj. sklonu, použitých krovů atd. má na výsledné vlastnosti pochopitelně velký vliv výběr střešní krytiny. Jakou zvolit? To je těžká otázka, na kterou není jednoduchá odpověď.
Dáte peníze za světlovod a chcete aby vám po pár letech nezhasnul?
Osvětlování neosvětlitelných prostor denním světlem ze světlovodů zažívá velký rozmach. Co však dělat, když na trhu je spousta výrobků s lákavou cenou a sliby dostatku denního světla na dlouhou dobu. Zde je pár tipů na to, čemu bychom měli dát pozornost při výběru světlovodů do našeho domu.
Modulová plechová krytina EVROmodul je vhodná pro rekonstrukce i novostavby
Společnost EVROmat a.s. uvedla na trh svou v řadě již pátou plechovou krytinu EVROmodul. Jedná se o modulovou střešní krytinu s řadou výhod jako jsou např. kompaktní rozměry, snadná manipulace nebo nízká hmotnost.
Dvojí tvář šindelových střech
Střechy pobité šindelem připomínají kouzlo starých časů. Krytina ze štípaného dřeva dokáže odít libovolný tvar střechy, patřící většinou památkově chráněným objektům. Díky moderním konzervačním látkám, jež podstatně prodloužily životnost šindelů, ji však lze použít i na nové dřevěné i kamenné domy, zahradní altány či pergoly.
Kde koupit stavební materiál výhodně? Na e-shopu!
Materiál pro hrubou stavbu včetně střechy, malt a omítek nakoupíte nejvýhodněji na e-shopu KM BETA. Internetový obchod největšího českého výrobce betonové střešní krytiny, zdiva a nejnověji i malt a omítek, nabízí ceny nižší až o 41 % a navíc akční slevy.
Výměna střešních oken – jak a kdy k ní přistoupit?
Odkládáte výměnu starého střešního okna? Bojíte se zdlouhavé a špinavé rekonstrukce? Moderní okna disponují lepšími technickými i energetickými parametry a výrazně domu přidají na estetické hodnotě. V dnešním článku si povíme jak na rychlou a přesto kvalitní výměnu.
PUR IZOLACE – tepelné izolace v létě?
Rozhodně to zní paradoxně – tepelné izolace v létě, ale opak je pravdou. Z hlediska tepelných izolací střech je opomíjen efekt funkce izolace střechy proti teplu, respektive prohřívání objektu vlivem intenzivního slunečního svitu a vysokých teplot v letních měsících, v tzv. tropických dnech.