Chytrá izolace® pro jednadvacáté století
30.10.2013
V zimě hřeje, v létě chladí. To je dnes již známý slogan Chytré izolace®, vysoce expanzní tepelné izolace, která po aplikaci stonásobně zvětší svůj objem a je tak schopna vyplnit jakýkoli konstrukční detail. Po 15 sekundách expanze je pěna tvarově stálá. Chytrá izolace® se dá aplikovat při teplotách do -38 °C a přilne k jakémukoli povrchu.
V Kanadě se tento produkt používá více než dvacet pět let, na středoevropském trhu jej firma LIKO-S, a.s., distribuuje již sedm let a má za sebou více než pět tisíc realizací jak v rezidenční, tak komerční výstavbě.
Pro rezidenční výstavbu se pěna nejvíce využívá jako tepelná izolace střech. Předností je zde její difuzní otevřenost (odpor prostupu vodních par je Mi = 3,3) s téměř nulovou nasákavostí materiálu, který tak nemění svou izolační schopnost v závislosti na okolní vlhkosti. Nepřijímá do své struktury také pachy zvířat (kuna apod.), proto si zde nevytvářejí hnízda a materiál nevykousávají, jako je tomu v případě běžně používaných izolací.
Střechy i fasády
Difuzně otevřené systémy s Chytrou izolací® navrhujeme jak pro zateplení střešních konstrukcí, tak pro obvodové pláště budov (systémy s provětrávanou fasádou). Výhodou aplikace na odvětrávané fasády je, že se ze strany exteriéru nepoužívají již žádné pojistné difuzní hydroizolace, jako je tomu u běžných zateplovacích systémů, a nebrzdí se tak vodní páry uvnitř skladby, protože difuzní fólie má vždy větší odpor než běžné izolace, jako například minerální vata. Další předností difuzně otevřených systémů je skutečnost, že se vodní pára nehromadí uvnitř objektu a na povrchu konstrukcí nevznikají vlhkosti a plísně. Vodní páry jsou zároveň schopny na sebe vázat oxidy uhlíku, dusíku a síry, které produkuje lidská činnost. Škodlivé látky jsou odváděny přes obálku budovy a tím se vytváří zdravější prostředí pro bydlení či práci. Současně se může snížit intenzita větrání a není proto nutné vydávat větší energii na ohřev přiváděného vzduchu v zimě a na chlazení v létě.
Kvalitní aplikace
Poslední učební obor izolatér zanikl v ČR v roce 1998, takže i to je vizitkou, jak se dnes provádějí izolace na stavbách. Ve střešních konstrukcích aplikuje firma LIKO-S izolaci přímo na pojistné difuzně otevřené podstřešní fólie (kontaktní) bez použití parozábran z interiéru. Eliminuje tak chybovost při použití parozábran, které nejsou na stavbách nikdy dokonale provedeny. Firma má také vlastní proškolený tým aplikátorů - vždy s výstupní kontrolou technika.
Tepelné a klimatické zkoušky
Společnost se neustále zabývá i dalším vývojem materiálu. Skladby střešních a stěnových plášťů podrobila měření v klimatických a akustických komorách. První měření prováděla ve střešních pláštích, kde se měřila Chytrá izolace® v krovu při tloušťce izolace 160 mm a přestřiku krokví 50 mm (do osové vzdálenosti od krokve 150 mm). Hodnota prostupu tepla zde vycházela U=0,19 W.m-2.K-1. Materiál byl vystaven po dobu sedmi dní z exteriéru teplotě -15°C a 50% vlhkosti a interiér teplotě +21°C a vlhkosti 50 %. Vzorek byl naprosto suchý bez jakékoliv kondenzace. Dalším zkušebním vzorkem byla klasická střecha s minerální vatou, kde byla dokonale provedena parozábrana. Skladba byla 160 mm izolace v místě krokví a 60 mm přes krokve, tedy 220 mm. Zde u kvalitní parozábrany byla hodnota U=0,17 W.m-2.K-1, pokud ovšem bylo nasimulováno poškození parozábrany (prořez 3 cm lámacím nožem), byla hodnota U zhoršena téměř dvojnásobně. Vata pak byla v posledních 6 cm u difuzní fólie zcela nasycena vodou a zmrzlá.
Akustické zkoušky
Jelikož je Chytrá izolace® materiál velmi lehký, který nezatěžuje krovy (objemová hmotnost 6,57 kg/m3), zajímala firmu také akustická schopnost tohoto materiálu. U popsané skladby střechy naměřila hodnotu útlumu 42 dB, což je velmi dobrá hodnota pro střešní pláště. Měření akustické odolnosti bylo provedeno také pro zdivo z keramických tvárnic tloušťky 300 mm. Samotné zdivo mělo útlum na hodnotě 42 dB. Pokud firma zkoušela klasický zateplovací systém z polystyrenu tloušťky 100 mm, byla hodnota útlumu v určitých frekvenčních pásmech zhoršena až o 10 dB. Pokud provedla zateplení zdiva Chytrou izolací® do roštu tloušťky 100 mm, byl útlum ve všech frekvenčních pásmech vyrovnaný s hodnotou nad 50 dB, tedy naopak došlo ke zlepšení zvukově izolačních vlastností. Jsme tedy schopni zajistit kvalitní prostředí nejen z hlediska tepelné izolace, ale i akustické pohody.
Izolace průmyslových hal a Halový servis®
Chytrá izolace® se využívá v posledních letech také na zateplení průmyslových objektů. Na základě změření parametrů objektu, je možné investorovi předem vyčíslit přesnou úsporu na jeho provoz po zateplení tímto systémem a určit návratnost investice. V případě jednoho investora šlo o zkrácení očekávané návratnosti z pěti na necelé tři roky, což mu umožnilo si z dosažených úspor pořídit bagr. S nadsázkou lze tedy říci, že Chytrá izolace® umí koupit i bagr.
Halový servis – nová zateplená hala ze staré za 18 dní
Živá fasáda
Dalším produktem Chytré izolace® je Živá fasáda. Jedná se o difuzně otevřenou skladbu obvodového pláště pro nové komerční haly. Na předstěnu ze sádrokartonu je z exteriéru napnuta difuzní fólie a v místě nosného skeletu (ocel, ŽB, dřevo) je aplikována Chytrá izolace®, která díky své perfektní výplňové vlastnosti skelet dokonale obklopuje. Na nosném skeletu je pak zavěšena samonosná provětrávaná fasáda s jakýmkoli typem obkladu. Tuto skladbu jsme opět podrobili měření v klimatických a akustických komorách, znovu s výborným výsledkem izolačních schopností, bez tepelných mostů a bez kondenzace uvnitř konstrukce. Akustický odpor konstrukce činil 50 dB. Tento typ fasády máme chráněný užitným průmyslovým vzorem vydaným patentovým úřadem ČR.
Živá fasáda je tedy nejvíce vhodná pro průmyslové haly a administrativní objekty. Zcela difuzně otevřený systém umožňuje odvod vodních par přes obálku budovy a zároveň je dodržena její vzduchová neprůvzdušnost, nezbytná také pro použití vzduchových jednotek v interiéru. Izolace je samonosná, což umožňuje dokonale zaizolovat každý architektonicky členitý detail či složitý celek objektu. Obkladový materiál stěn pak může být zcela libovolný – kov, dřevo, kompozitní desky nebo sklo.
Živá fasáda
Celý objekt je firma LIKO-S, a.s., schopna obléknout do kvalitního zateplovacího systému
21. století - bez tepelných mostů a s izolací, která domy neuzavírá do igelitových sáčků, ale naopak pomáhá domu dýchat a vytvářet tak zdravé prostředí.
Živá fasáda pro rodinné domy (Chytrá izolace® a Novabrik-Therm)
Autor: Ing. Lukáš Kovařík, projektmanažer divize Energy, LIKO-S, a.s.
lukas.kovarik@liko-s.cz, mobil 602 565 571
Více informací a názorné videoukázky aplikací najdete na www.chytraizolace.cz
Další články LIKO-S:
Chytří stavebníci používají Chytrou izolaci®
Chytrá izolace® v létě chladí
Chytrá izolace® je dokonalé zateplení
- PR článek -
Článek byl zobrazen 12849 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zateplování a izolace
Izolační pěna – pokroková izolace současnosti
Potřebujete zateplit fasádu, podkroví, střechu, podlahu, vnitřní stěny nebo základy domu? Ať je kterékoliv roční období, použijte speciální izolační pěny, které vynikají jedinečnými vlastnostmi a zajistí dokonalou izolaci vašeho domu. Ve všech oblastech předčí všechny známé a doposud používané izolační materiály.
PUR IZOLACE – tepelné izolace v létě?
Rozhodně to zní paradoxně – tepelné izolace v létě, ale opak je pravdou. Z hlediska tepelných izolací střech je opomíjen efekt funkce izolace střechy proti teplu, respektive prohřívání objektu vlivem intenzivního slunečního svitu a vysokých teplot v letních měsících, v tzv. tropických dnech.
Co dělat, když se v domě zabydlí kuna a jiní škůdci
Patříte ke skupině těch šťastnějších, pokud tento problém znáte pouze z médií nebo od známých. Pokud máte méně štěstí, tak jste na vlastní kůži zažili pocit bezmoci, když se do domu, který měl být pouze pro vás a vaše nejbližší, nastěhovali nájemníci z říše zvířat. Tehdy nepomůže dobré slovo, výhrůžky, policie, ani soudy... Nezvaní hosté prostě vyhrávají.
Pojistná hydroizolace pro vichr, krupobití a sníh
S blížící se zimou jsme na rozmary počasí zvyklí. Dneska prší, zítra zasvítí slunce. Možná se od hor přižene vichr nebo napadne cenťák sněhu. Taky se může stát, že přijde bouřka a budou padat kroupy. To vše je v české kotlině možné.
Použití tepelně izolačních omítek
Lidé konečně přišli na to, že snižování spotřeby energie se vyplatí nejen z důvodů menší zátěže životního prostředí, ale i ekonomicky. Týká se to samozřejmě i úspor energií a tím i nákladů na vytápění domů. Staré budovy se proto houfně zateplují, novostavby bývají již téměř výhradně stavěny s využitím některého zateplovacího systému.
Bydlení pro vás nebo pro kunu – vyberte si!
Kuna skalní je obávaný a chytrý návštěvník. Nejhorší je případ, kdy si kuna skalní k pobytu a vyvedení mladých vybere váš dům. Zaručené rady, návody i technické pomůcky, v praxi nefungují. Netradiční, ale velice funkční řešení nabízí firma Ciur pomocí foukané tepelné izolace Climatizer Plus®.
Víte, co rozhoduje při volbě zateplení domu?
Zateplení jednotlivých částí rodinných domů je v posledních letech velmi často rozebíranou otázkou. Jednotlivé druhy zateplení rodinných domů mají jediný úkol – snížit výdaje domácností za vytápění. Jednotlivé firmy se předhání v tvrzení, že jejich způsob a metoda zateplení je pro domácnosti nejlepší. Existují ale parametry, na kterých se můžete přesvědčit, jestli je to opravdu pravdivé tvrzení. Jaké to jsou?
Nová okna nebo zateplení oken stávajících?
Výměna oken za zcela nová vám zaručí maximální možnou tepelnou izolaci. Téměř stejných výsledků však můžete dosáhnout i při výrazně nižších nákladech – díky výměně skel za izolační dvojskla lepších kvalit. V takovém případě navíc nepotřebujete stavební povolení, řemeslníci nadělají mnohem méně nepořádku, výměna je rychlá a je možné ji provést za běžného provozu.