Renovace a nátěr fasády
18.08.2011
Odlupující se omítka na domě není nic hezkého a její objevení rozhodně majitele domu nepotěší. Přišel tak čas dát domu nový, svěží a reprezentativní nátěr. Z nové fasády si ale nemusíte dělat hlavu, tuto práci zvládne každý a bez větších problémů. Stačí mít jen vhodné vybavení a vědět, jak na to.
Renovaci fasády je třeba si pořádně rozmyslet, jde totiž o dlouhodobé rozhodnutí, které už většinou nejde vrátit zpět. Pokud se pustíte do práce, nemůžete už od svého prvotního plánu jen tak snadno ustoupit. Fasáda je totiž zásadním prvkem domu, který vás chrání před povětrnostními vlivy a zamezuje přístupu zimy do interiéru. Je tak třeba jí věnovat dostatečnou pozornost a mít ji v naprostém pořádku nejen v zimním období.
Příprava je důležitá
Potřebuje už vaše omšelá fasáda opravit a opatřit novým nátěrem? Při této práci je třeba postupovat velmi důkladně a nevynechat žádný z důležitých kroků. Zásadní je pamatovat si, že natírat je možné pouze a jenom zcela čistý a přilnavý povrch. Okolí, které chcete uchránit před zašpiněním barvou, musíte zakrýt krycími fóliemi pro venkovní použití, které jsou odolnější a pevnější než klasický igelit.
Co vše budeme pro nátěr fasády potřebovat?
Hodit se vám bude spousta materiálu i nářadí, ale potřebovat budete samozřejmě také žebřík, lešení či pracovní plošinu. Než se vydáte do některého z hobbymarketů, sepište si raději seznam:
Materiál: fasádní barva, penetrační nátěr, fasádní čisticí prostředek, krycí fólie, ocet a tmel.
Nářadí: špachtle, zednická lžíce, drátěný kartáč, plochý štětec, malířský váleček s násadou, mřížka na otírání válečku, pracovní rukavice a vysokotlaký čistič.
Jak postupovat při renovaci fasády?
Než se pustíte do práce, přejeďte rukou po fasádě, abyste odhalili všechna místa, kde omítka opadává. Abyste se dostali i do vyšších míst, použijte štafle nebo opěrný žebřík. V opravdu vysokých polohách se raději spolehněte na lešení nebo pracovní plošinu. Dnes je možné sehnat velmi praktickou plošinu, která jde složit jako štafle nebo žebřík a skvěle se tak hodí nejen na venkovní použití, ale také do interiérů. Na všech místech, která jste odhalili jako poškozená, nejdříve pomocí špachtle odstraňte uvolněné části. Pracovat byste měli ideálně na suchém povrchu, nevhodné je období po dešti. Zaměřte se na větší poškození, o vlasové trhliny se zatím nestarejte. Ty posléze zacelíte pomocí penetrace a fasádní barvy.
Nalezené velké praskliny přebruste, odstraňte z nich prach a přetřete penetračním nátěrem. Jestliže jste zjistili opravdu hluboké rány, budete je muset nejdříve vyplnit tmelem na fasády, který může být buď vápenný, cementový nebo akrylový. Na obalu tmelu musí být napsáno, že se jedná o tmel na venkovní použití. Druh penetrace se volí na základě fasádní barvy, kterou chcete následně použít. Úplně nejlíp uděláte, když si necháte poradit přímo při koupi.
Dobré je také zkusit natřít malé místo na fasádě octem. Jakmile se vám na daném místě vytvoří puchýřky, je to jasný signál toho, že se v omítce nachází vápno a vy ji budete muset odstranit pomocí drátěného kartáče. Jestliže zůstalo místo bez puchýřků, zkuste po stěně přejet ještě hranolem dřeva. Pokud na povrchu ulpí třísky a barvu se vám nepodaří seškrábnout ani nehtem, je to pro vás znamení, že je dostatečně přilnavá a připravená na nový nátěr.
Dalším krokem bude omytí zdí vysokotlakým čističem. Omývat byste měli vodou s příměsí fasádního čisticího prostředku a poté nechat zdi dobře proschnout. Jestliže nemáte vysokotlaký čistič a napadlo vás, že tuto práci vyřešíte pomocí zahradní hadice, asi vás zklamu. Její tlak totiž na odstranění nečistot zdaleka nestačí. Vysokotlaké čističe koupíte v hobbymarketech nebo je možné si je jen půjčit.
Jakmile zdi zaschnout, přetřete je penetračním nátěrem (podkladovou barvou) a to pomocí široké hranaté štětky nebo plochého štětce. Penetrace zpevňuje povrch a snižuje spotřebu fasádní barvy, proto její použití rozhodně nepodceňujte. Dále můžete nanést spodní vrstvu, tedy základní nátěr, který bude zředěný vodou maximálně do 10 procent. Až nastane doba pro nanesení druhého - krycího nátěru, nikam nespěchejte a postupujte nejdříve od rohů a až potom přejděte k velkým plochám. V tuto chvíli máte možnost popustit uzdu své fantazii a vymyslet si, které prvky chcete zvýraznit nebo třeba barevně odlišit.
Krycí nátěr se už neředí, protože by mohlo dojít k nežádoucímu nízkému krytí barvy. Nátěr nanášejte válečkem nejdříve podélně, pak příčně a znovu podélně. Jednotlivé tahy válečkem by se měly napojovat za vlhka, protože jedině tak dosáhnete nejvyššího krytí. Abyste měli větší dosah, použijte na váleček teleskopickou tyč, která vám práci usnadní.
- jap -
Foto a námět: archiv a TZ firmy OBI
Související články
Tepelně izolační omítkové směsi DAXNER®, to je zateplování a sanace v jednom
Fasádní obklady tvoří konečný vzhled domů
Zateplená a odvětraná fasáda
Vláknocementové fasádní desky
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Barvy, laky a drogerie
Stavební chemie
Zateplování a izolace
Omítky a fasády
Článek byl zobrazen 36719 krát.
Diskuze k článku
Dominik | 05.12.2024 12:26:41
V článku je krásný návod jak si opravit fasádu na domě, ale taky na to potřeba určité vybavení a člověk musí být šikovný. Na opravu fasády jsem si sám netroufal a nechal si jí opravit od Barmakolor. Přece jen odborná firma ví co jak udělat a udělá to lépe než bych to udělal sám.
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie

Jak se zbavit hmyzu v bytě
Známe to všichni. Po náročném dni se chystáme ke spánku a najednou z ničeho nic zaslechneme slabé, ale pronikavé bzučení. Na blahodárný spánek můžeme v tu chvíli zapomenout a to alespoň do té doby, než se s komářím vetřelcem nadobro nevypořádáme. A co pak nezvaní návštěvníci našich šatníků, spíží a ostatních prostor bytu?

Barva roku 2020 Mátově šedá pomáhá s návratem k přírodě a lidské společnosti
Každý rok v Mezinárodním estetickém centru značky Dulux zkoumají přední designéři, architekti a návrháři z celého světa globální trendy designu i životního stylu. Na jejich základě poté navrhnou barevnou paletu, která nejvíce odpovídá aktuálním potřebám a náladě ve společnosti. Ústřední barvou se pro rok 2020 stala Mátově šedá (J5.03.71).

Barvy v bytě XI. - Zelená
Po oranžové a fialové, které jsme si představili v minulých dílech našeho seriálu o barvách v interiéru, si dnes něco povíme o třetí doplňkové barvě, a tou je zelená. Pro mnohé je to barva živé přírody, kterou s radostí při zařizování bytu použijí, pro jiné však strašák, kterého se bojí pustit do domácnosti. Proč?

Barvy v bytě IV. - Černá
Poslední z takzvaných neutrálních barev je po bílé a šedé barva černá. Zatímco v západních kulturách je tato "nebarevná" barva symbolem smrti, zániku, smutku, strachu a tmy, východní filosofie ji uctívají coby barvu plodnosti a úrodné země.

Denas 2v1 a Denas Radiátor – rychleschnoucí barvy na kovy
Potřebujete natřít radiátor nebo plechovou střechu, ocelový plot, zábradlí nebo jiný kovový prvek? Denas 2v1 a Denas Radiátor jsou speciální rychleschnoucí vodou ředitelné barvy na kovy. Oba přípravky jsou antikorozní a práce s nimi je rychlá a snadná.

Jak vybírat interiérové barvy na zeď?
S blížícím se jarem přicházejí na řadu rekonstrukce a úpravy interiérů a také malování a tapetování. Výběr interiérových barev na zeď se může zdát jednoduchou záležitosti, ovšem měli bychom se v této oblasti orientovat nebo si nechat poradit. Na každý podkladový materiál se hodí jiná barva, barvu je potřeba nanášet správným štětcem nebo válečkem a zapomenout bychom neměli ani na speciální barvy a míchání barevných odstínů. Jak tedy postupovat?

Co je to vlastně interiérový trend?
Pro letošní rok jsme pro vás připravili seriál o interiérových trendech a pro spolupráci na něm jsme si vybrali školu interiérového designu INTERMEZZO. Spolu s její zakladatelkou Janou Hradeckou a odbornými lektory se zaměříme na to, jak vnímat současné barevné trendy, jak s nimi pracovat a jak je při tvorbě interiéru uplatňovat.

Barvy v bytě X. - Fialová
Další doplňkovou barvou po oranžové, o níž jsme si povídali před několika týdny, je barva fialová. Je to barva snílků, mystiky a melancholie, velmi podporuje kreativitu a fantazii a momentálně je hodně v kurzu. Přesto ne každý má odvahu zakomponovat některý z jejích nádechů do interiéru. Nutno říci, že je to škoda.