Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Spárování roubených staveb

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

09.09.2007

Na opravu spár mezi trámy roubenky lze použít recyklovaný materiál vyškrábaný ze spár. Jak si ale poradit, když původní výplň nestačí nebo zcela chybí? Zkuste pracovat postaru, ale s novými materiály.

Dříve stavitelé roubenek vyplňovali mezery mezi trámy takovým materiálem, který měl při menší tloušťce lepší, nebo alespoň stejné tepelně izolační vlastnosti jako dřevo. Používali nejsnáze dostupné materiály, např. suchý mech nebo provazce zkroucené ze slámy, do velkých mezer se vkládala i kulatina. Výplň byla někdy v mezeře upevněna dřevěnými kolíčky zatlučenými do děr v trámech. Omazávala se jílovitou hlínou, „armovanou“ zvířecími chlupy nebo vlákny nasekanými ze suchých stonků lnu, konopí či kopřiv. Hliněný omaz spár byl na povrchu urovnán, vyhlazen a opatřen vápenným nátěrem čistě bílým nebo obarveným blankytně modře.
 

Pokud je chalupa stavební kulturní památkou a orgány památkové péče na tom budou trvat, měl by být k obnově spárování použit původní postup. Tam, kde není nutné dodržovat pokyny památkářů, lze spárování opravit při použití moderních materiálů, avšak způsobem, který původní vzhled nenaruší a přitom má větší odolnost vůči vlivu počasí.
 

Odstranění starých vápenných nátěrů
Pokud se ve spáře výmaz zachoval, odstraníme z něj všechny vrstvy vápenných nátěrů až na původní úroveň hliněného základu. Hodí se k tomu starý špičatý nůž, který 4 cm za hrotem vyhřejeme a ohneme asi o 30°, abychom si neodřeli kotníky. Vhodná je i „spárovačka“ široká 20 mm, kterou na konci sbrousíme do zaobleného hrotu a po obvodu naostříme tak, aby spodní plocha zůstala rovná. Tímto nástrojem se dobře odřezává i polyuretanová pěna a uhlazuje výmazová malta. Je to napodobenina slévačské lancety, která má na opačném konci cosi jako protáhlou mělkou lžičku. Podobné nástroje, pro modelování výmazu ideální, používají i sochaři a štukatéři.
 
Po odstranění silné vrstvy vápenných nátěrů, a v některých místech i zvětralého výmazu, se na okrajích odhalí původní povrch trámů. Pokud je součástí opravy i obnova povrchu dřeva, zbavíme je v této fázi nátěrů. Syntetické, olejové, vodou ředitelné nátěry apod. odstraníme horkovzdušnou pistolí, vápenné škrabkou a drátěným kartáčem. Pozor na neopatrné použití drátěného kotouče nebo skelného papíru ve vrtačce nebo úhlové brusce! To zanechává na povrchu, zejména při broušení „přes léta“, světlejší kruhovitá místa.
 

Upevnění výmazu
Nyní upevníme starou zamazávku. Zatlačímeli na ni, obvykle na mechové nebo slaměné výplni pruží. Většinou nejsou mech ani sláma se dřevem nijak spojeny (používání kolíčků není příliš časté). Musíme proto výmaz v mezeře upevnit. To uděláme kolářskými hřebíky (soudkovitá hlava) délky 50 mm. Položíme je šikmo na povrch výmazu do mělkých, předem vyškrábaných drážek a zatloukáme nosem kladiva střídavě nahoře a dole ve vzdálenosti 10 - 15 cm. Ukrytí hřebíku do drážky umožňuje nanášení krycí vrstvy malty o minimální tloušťce.
 
Výmaz upevníme i drátem tlouštky 0,5 mm (pozinkovaným nebo měděným z vinutí spáleného transformátoru), přichyceným střídavě nahoře a dole elektrickou nebo ruční sponkovačkou, opět ve vzdálenosti 10 - 15 cm podle pevnosti a celistvosti výmazu. Původní hliněný výmaz zpevníme ještě napuštěním penetrační tekutinou ředitelnou vodou (např. S 2802 A styrenakrylátové kopolymery Sokrat a Soudakrat). Plochým štětcem šířky 1“ se snažíme vpravit penetrační tekutinu shora i do mezery mezi výmazem a dřevem. Potřísnění dřeva nevadí, mléčně zbarvený roztok je po vyschnutí bezbarvý. Roztok nanášíme tak dlouho, dokud jej hlína vsakuje.
 

Výplň zcela chybí
Pokud hliněná nebo mechová výplň chybí zcela nebo se rozhodneme ji vyměnit, můžeme ji nahradit několika rovnocennými způsoby. Výběr záleží na finančních možnostech, dosažitelnosti materiálů a také zručnosti a zkušenostech opraváře.
a) Když je mezera mezi trámy do hloubky zčásti zaplněna původní a použitelnou výplní, vymeteme a vyfoukáme z ní prach a chybějící místa doplníme polyuretanovou pěnou ve spreji. Po ztvrdnutí seřízneme přebytečnou pěnu plochým dlátem nebo spárovačkou na úroveň asi 5 - 10 mm pod původní hranici výmazu.
b) Do mezer můžeme též namačkat pěnový polystyren, opět do úrovně asi 5 - 10 mm pod původní hranici výmazu a upevnit jej hřebíky, zatloukanými šikmo ve spáře a rovnoběžně s povrchem polystyrenu. Rovněž jej můžeme vtlačit do malého množství polyuretanové pěny. Tento způsob je levnější než použití polyuretanové pěny k celkovému vyplnění.
c) Když výplň zcela chybí a průchozí mezeru mezi trámy vyplníme pouze polyuretanovou pěnou, zabráníme jejímu oboustrannému „vyhřeznutí“ hranolkem z polystyrenu, který upevněníme na jedné straně mezery. Úspornější je vyplňování mezery z jedné strany v několika vrstvách, neboť tak lze lépe odhadnout potřebné konečné množství pěny. Místa nežádoucně potřísněná pěnou lze očistit acetonem. d) Mezeru můžeme vyplnit i celou polystyrenem a na obou stranách upevnit hřebíky. Při vyplňování dbáme na to, aby mezi trámy nezůstávaly velké vzduchové mezery a i menší kousky polystyrenu byly řádně upevněny. Mezeru lze též vyplnit polystyrenem z jedné strany, zbývající prostor doplnit pěnou a do její poslední vrstvy ihned vtlačit hranolek polystyrenu a zajistit jej hřebíky, které můžeme po zatvrdnutí pěny vytahat. Polystyren je nutné překrýt pásem síťoviny, používané při zateplování fasád a přichytit do dřeva sponkovačkou. Po nanesení první vrstvy malty přečnívající okraje odřízneme.
 

Výmaz spár
Maltu připravíme ze 2 litrů vody, 0,2 litru penetrační tekutiny (neředěné), 2 litrů práškové štukové malty, 2 litrů práškového lepidla na venkovní obklady a 1 litru suchého štukového písku (velikost zrna do 1 mm). Po chvíli přidáváním vody nebo lepidla a písku upravíme hustotu malty tak, aby byla spíše tuhá než řídká. Penetrovaná výplň nesaje, takže malta obsahující mnoho vody stéká ze lžíce i ze spáry, špatně se modeluje a nanesena v silné vrstvě, při vysychání praská. Napoprvé je vhodné připravit si jen menší množství a zjistit, na kolik metrů spáry vystačí a za jakou dobu se zpracuje.
Na hladítko si naložíme maltu a přiložíme je spodní hranou na trám pod mezerou. Spodní hranou spárovačky maltu odkrajujeme a nanášíme do spáry v potřebném množství. Postupujeme zleva doprava (leváci opačně). Postačí-li pouze jedna vrstva, musí mít takovou tloušťku, aby zakryla upevňující prvky (hřebíky a jejich hlavičky), neměla by však být silnější než 5 mm. Čím méně, tím lépe.
 

Vlhčení malty
Protože tvrdnutí malty je mokrý proces, je výsledek tím lepší, čím déle je malta vlhká. Proto je vhodné ji po vrstvách i nakonec několik dní vlhčit rozprašovačem, pracovat zejména v chladnějších dnech bez slunce a osluněná místa zastínit. Vzhledem k obsahu vody je samozřejmé, že malta i nátěr nesmějí zmrznout ani v nádobách ani na stěně.
Obtížnější než u svislých ploch je spárování povalových stropů. Příprava spár je stejná jako u trámů, avšak maltu nabíráme z hladítka na spárovačku o šířce 2 cm a jen po malých dávkách ji nanášíme na výplň. Všechny práce na stropě, počínaje odstraňováním starých nátěrů, provádíme jen v ochranných brýlích nebo s obličejovým štítem.
 

Vyplňování spár maltou
Po hrubém nanesení malty v délce asi 0,5 - 1 metr ji zatlačíme úzkou spárovačkou do všech mezer výplně, zejména do spár na okrajích.
Bude-li zapotřebí více vrstev, pak první, kotevní vrstva by měla být co nejtenčí a měla by sloužit jen k vytvoření povrchu, na který budou nanášeny další vrstvy, případně již jen vrstva konečná. Povrch této kotevní vrstvy by měl být rovný, ale ne úplně hladký. Drážky pro dobré uchycení každé další vrstvy lze vytvořit starou vidličkou. Podle potřeby nanášíme další vrstvy až k vrstvě poslední. Žádná vrstva by neměla být silnější než 5 mm a měla by být nanesena s odstupem alespoň jednoho dne.
Konečný povrch by měl být rovný nebo jen mírně vypouklý, hladký, beze stop po spárovačce, s ostrým přechodem do plochy trámu. Tenká vrstva malty, přetažená v krajích výmazu na dřevo, se po čase odloupne, neboť je obvykle přeschlá a dřevo, jehož rozměry se střídáním ročních období neustále mění, ji odlomí. Ostrá hranice mezi maltou a dřevem také usnadňuje barvení obou ploch.
 

Nátěry spár
Na první vápenný nátěr spár, tzv. „pačokování“, použijeme spíše „bílou vodu“, než hustší vápenné mléko. Nevadí, že po usušení je povrch jen místy více bílý. Vápno vyplní především drobné trhlinky a tak je uzavře. Vlhko nátěru opět prospívá, slunce a sucho škodí. Tento nátěr, je-li vápenný roztok obzvlášť řídký, což rozhodně není na škodu, můžeme ještě jednou opakovat.
Konečný nátěr provádíme vápenným mlékem. Získáme je důkladným rozmícháním 5 kg vápenné kaše v 6 litrech vody. Správnou hustotu poznáme tak, že povrch ponořeného dřívka po vytažení prosvítá. Ve specializovaných prodejnách můžeme zakoupit vápno k bílení v malém balení. Návod k ředění je na obalu.
 

Úpravy vápenného mléka
Do vápenného mléka určeného k vnějšímu nátěru přidáváme kuchyňskou sůl v množství asi 0,3 kg na 10 litrů vápenného mléka. Sůl s vápnem nereaguje, ale je hygroskopická, takže pohlcuje ze vzduchu vodu a umožňuje tak lepší průběh přeměny hydroxidu vápenatého na uhličitan. Nátěr rychleji tvrdne, neodprýskává a je hladký.
Pokud byl vápenný nátěr barevný a cílem opravy je vrátit roubence původní vzhled, pak obarvíme vápenné mléko práškovou barvou Fronton, určenou do vápenných nátěrů, dobře rozmíchanou v malém množství vody. Jak již bylo uvedeno, nejčastější odstín spár byl bledě modrý. Jeho sytost zjistíme na zbytcích nátěru. Barvu přidáváme postupně a výsledný odstín kontrolujeme po usušení, např. na bílém papíru. Nátěr podezdívek byl obvykle bílý, někdy i černý.
Jedná-li se o nátěr uvnitř stavby, pak se do vápenného mléka nepřidává kuchyňská sůl, ale vmíchá se 5 % lněného oleje nebo fermeže. K natírání se používá plochý štětec šířky 1“ s hustými umělými „štětinami“. Steklý nátěr odstraníme ze dřeva ihned hadrem namočeným v octu. Ve zředěném octu vymýváme i štětce.
Použití syntetických, olejových a vodou ředitelných barev typu Latex nebo Balakryl na obarvení spár je nevhodné.

Text: Ing. Evžen Douša, časopis Chatař&chalupář

Foto: roubenka.com

Článek byl zobrazen 23486 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.

Další články na téma Stavební poradenství

Stavba svépomoci – výhody a úskalí

Stavba svépomoci – výhody a úskalí

Postavit dům vlastníma rukama se může zdát jako naprosto reálná představa s mnoha výhodami. Ano, budeme mít domov podle našich představ, přesně na místě kde chceme a nikdo nám do toho nebude mluvit. Ale není všechno zlato, co se třpytí. Stavba svépomocí má určité výhody, ale i nevýhody. Jak vypadá výsledné skóre?

 
Úřední kronika stavby

Úřední kronika stavby

Stavební deník je jakousi kronikou, v níž se vedou záznamy o stavbě. Má povahu úředního dokladu. Spolu se smlouvou o dílo, kterou investor uzavírá s dodavatelem stavby, představuje v celém jejím průběhu dva nejdůležitější dokumenty. Jejich význam a váha se projeví zejména v případě, pokud mezi oběma stranami dojde k případné soudní při.

 
Vhodná orientace domu dle světových stran

Vhodná orientace domu dle světových stran

Jak nejvíce využít zastavěný prostor, a přitom snížit spotřebu energie na vytápění na nejnižší únosnou mez při zachování odpovídajícího komfortu bydlení? Jedním z kritérií, které ovlivňují zmíněné požadavky je poloha domu vůči světovým stranám.

 
Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013

Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013

Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.

 
Co je energetický štítek budovy?

Co je energetický štítek budovy?

Už jste někdy slyšeli o energetickém štítku budovy? Pokud ne, není se ani čemu divit. Tento pojem je relativně nový, zavádí jej novelizovaná ČSN 730540-2/2002 z listopadu 2002. Kromě něj existuje ještě tzv. energetický průkaz budovy a jde vlastně o obdobné dokumenty, avšak energetický štítek je grafickým a tím i přehlednějším vyjádřením. A čeho vlastně?

 
Snížená sazba DPH pro bytovou výstavbu až do roku 2015?

Snížená sazba DPH pro bytovou výstavbu až do roku 2015?

V současné době se u stavebních prací na bytové výstavbě uplatňuje snížená pětiprocentní sazba DPH, a to na základě výjimky, která byla České republice udělena na přechodné období do 31. prosince 2007.

 
Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami

Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami

Chcete realizovat své představy o bydlení rychle a levně s pomocí sádrokartonových či sádrovláknitých konstrukcí? Říkali jste si, že by bylo pěkné mít nové podkroví nebo vestavěnou příčku, ale netroufali jste si na to? Nová kniha Sádrokarton zvládneme sami vás provede všemi pracovními postupy krok za krokem.

 
Spárování roubených staveb

Spárování roubených staveb

Na opravu spár mezi trámy roubenky lze použít recyklovaný materiál vyškrábaný ze spár. Jak si ale poradit, když původní výplň nestačí nebo zcela chybí? Zkuste pracovat postaru, ale s novými materiály.

 

Zpět na předchozí stránku

Thermoindustry Plísně

Reklama

Náš tip

Profesionální vysoušeč vlasů

Profesionální vysoušeč vlasů s BLDC motorem a ionizátorem SOGO SS-3235. S vysokorychlostními proudy vzduchu 25 m/s, ultralehký, s magnetickými nástavci. 2 rychlosti, 5 teplot.

 

Přikrývka proti bakteriím a roztočům

Přikrývka Mikrostop je jako stvořená pro spánek v biologicky nezávadném prostředí. Pro řadu Mikrostop používáme duté vlákno od irské firmy Wellman se speciální úpravou FillwellR Wellcare Anti-Dustimate, která zesiluje charakteristiky materiálu zajišťující dlouhodobé omezení výskytu roztočů a bakterií.

 

Umělé zelené obrazy a stěny

Dokonalá imitace živých květin a rostlin - zelené stěny a obrazy FLORUM jsou bezúdržbové a stále zelené.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

MANŽELSKÁ POSTEL

Kvalitní manželská postel je zárukou ničím nerušeného spánku. Prohlédněte si nabídku našich manželských postelí.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna pro Zelená úsporám LIGHT

Využijte dotace z programu ZELENÁ ÚSPORÁM a ZELENÁ ÚSPORÁM LIGHT - nabízíme komplexní služby od zaměření, vyřízení dotace, dodávku a montáž oken, demontáž starých oken a zednické začistění po montáži.

Foukaná minerální vata-izolace do dutin

Foukaná minerální izolace je nejvhodnější materiál do trámových stropů a vazníkových konstrukcí bungalovů. Používá se i do dvouplášťových střech panelových a bytových domů.

Komplexní stavební systém PORFIX

Stavební systém PORFIX zahrnuje nosné i nenosné zdivo z pórobetonu a vápenopísku, U-profily, nosné i nenosné překlady, stropní systém a malty.

Nejčtenější z této rubriky

Nebojte se pomoci odborníků při zařizování a rekonstrukci

Nebojte se pomoci odborníků při zařizování a rekonstrukci

Možná, že se právě chystáte zařizovat či rekonstruovat váš byt, rádi byste se poradili s profesionály, ale nemáte dostatek odvahy nebo financí. Podívejte se na návrhy a realizace vytvořené odborníky!

 

Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?

Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?

Správné řešení vzduchové a kročejové neprůzvučnosti stropů ve vyšších podlažích domů bývá jedním z důležitých požadavků investorů. A také občas noční můrou projektantů a stavitelů, protože dobře vyřešit zvukovou izolaci není vždy snadné. A pokud je ve hře dřevěný trámový pohledový strop, tak je řešení ještě o trochu obtížnější.

 

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek

Použití OSB desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek

OSB desky představují unikátní kombinaci užitých vlastností a díky tomu se stávají stále oblíbenějším stavebním materiálem. Své uplatnění najdou v širokém měřítku jak v exteriéru, tak v interiéru. V dnešním článku se zaměříme na užití OSB desek na podlahy, stěny či dokonce nábytek.

 

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?

Pokud jste dostali stavební horečku a rozhodli jste se vrhnout do přestavby bytu, nebo to berete z gruntu a stavíte si svůj nový dům, budete dříve či později možná řešit problém: sádrokarton – ano či ne?. Vězte, že alternativ je na trhu stále větší množství.

 

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Venkovní schody musí být kvalitní, bezpečné a vkusné

Schody a schodiště nejsou jen účelným prostředkem u našich domů, ale také významným architektonickým prvkem, který kromě běžného užití poskytuje i možnost osobitého doplnění zahrady nebo domu.

 

Jak vést správně stavební deník?

Jak vést správně stavební deník?

Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?

 

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla

Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.

 

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Bydlíte v panelovém bytě, který už zoufale volá po rekonstrukci? Máte vlastní představu, jen nevíte, kolik to vlastně bude všechno stát? Rozhodně stojí za to použít zdravý selský rozum a zvážit, co všechno chcete změnit a kolik můžete investovat. S vašimi plány vám pomůže kvalitní stavebně-realizační firma s dobrými referencemi.

 

Další z této rubriky

S novou stavební sezónou přicházejí nové možnosti, jak a z čeho stavět snadno, rychle a úsporně!

S novou stavební sezónou přicházejí nové možnosti, jak a z čeho stavět snadno, rychle a úsporně!

Stavební systém PORFIX nejsou jen tvárnice, příčkovky, nosné a nenosné překlady, u-profily, stropní systém a další doplňkový sortiment. PORFIX znamená také snadnější cestu od projektu k poslední klice na dveřích uvnitř hotového domu. Zeptali jsme se Davida Suchánka, marketingového manažera československé společnosti PORFIX, co všechno PORFIX pro své zákazníky dělá.

 

PUR IZOLACE – tepelné izolace v létě?

PUR IZOLACE – tepelné izolace v létě?

Rozhodně to zní paradoxně – tepelné izolace v létě, ale opak je pravdou. Z hlediska tepelných izolací střech je opomíjen efekt funkce izolace střechy proti teplu, respektive prohřívání objektu vlivem intenzivního slunečního svitu a vysokých teplot v letních měsících, v tzv. tropických dnech.

 

Nové malty a omítky za příznivé zaváděcí ceny

Nové malty a omítky za příznivé zaváděcí ceny

O suché maltové a omítkové směsi se nedávno rozšířila nabídka společnosti KM Beta. Na nový sortiment se značkou PROFIMIX nyní platí výhodné zaváděcí ceny. Navíc lepidlo v odpovídajícím množství získáte zcela zdarma k pálenému i vápenopískovému zdivu! Prodej s výraznou slevou na www.shop.kmbeta.cz.

 

Jednovrstvé stěny bez zateplení mají řadu předností

Jednovrstvé stěny bez zateplení mají řadu předností

S pórobetonovými tvárnicemi Ytong Lambda YQ postavíte dům s téměř nulovou spotřebou energie i bez dodatečného zateplení.

 

Co jsou MS polymery a jaké nabízejí využití ve stavebnictví

Co jsou MS polymery a jaké nabízejí využití ve stavebnictví

Jednoduše řečeno MS polymer je modifikovaný silikon, který kombinuje vlastnosti silikonu a polyuretanu. Díky kombinací jejich silných stránek a eliminacích těch slabých, získává unikátní vlastnosti, se kterými se seznámíme níže. Nejdříve se však podíváme, kde a jak MS polymery vznikly.

 

Víte, co to je stavební biologie?

Víte, co to je stavební biologie?

V nadpisu zmíněný pojem u nás zatím není příliš známý, ačkoliv se s ním začínáme stále častěji setkávat. Například na něj bývá odkazováno u popisu některých stavebních materiálů. O co tedy jde?

 

S lepidlem na opravu makrolonové střechy pergoly

S lepidlem na opravu makrolonové střechy pergoly

Menší přístřešky, zimní zahrady, pergoly apod. se dnes zakrývají moderními, lehkými materiály, které propouštějí dostatek světla, jsou velmi odolné a nejsou drahé. I přesto mohou rozmary počasí - kroupy, přívaly sněhu, vítr a padající větve či ovoce - způsobit, že dojde k poškození těchto krytin. Pokud se jedná o drobnější poškození, jsme schopni je velmi jednoduše sami opravit.

 

Místo i materiál pro nový dům jsem vybírat srdcem, říká Ľudovít Adamec

Místo i materiál pro nový dům jsem vybírat srdcem, říká Ľudovít Adamec

„Přijeli jsme sem a cítili klid, pohodu. Bylo rozhodnuto. Náš dům bude stát právě tady,“ líčí dobu před rokem Ľudovít Adamec. Nádherná krajina Šťiavnických vrchů ho okouzluje dodnes. Teď ji ale může pozorovat z okna nového domova.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.