Vhodná orientace domu dle světových stran
21.07.2024
Jak nejvíce využít zastavěný prostor, a přitom snížit spotřebu energie na vytápění na nejnižší únosnou mez při zachování odpovídajícího komfortu bydlení? Jedním z kritérií, které ovlivňují zmíněné požadavky je poloha domu vůči světovým stranám.
Ideální řešení jak usadit dům na pozemek vůči světovým stranám neexistuje a nikdy existovat nebude. Východiskem je kompromis, který sladí představy stavebníka a uživatele domu se základními principy nízkoenergetické stavby. Vodítkem pro zpracování projektu jsou řešení a postupy aplikované např. pro vzorové nízkoenergetické a pasivní domy.
Předpokladem pro realizaci vašeho záměru je oslovení architekta, který má v oboru nízkoenergetických a pasivních staveb zkušenosti a může předložit kladné reference. Spolupráce s architektem se odvíjí od našich představ, které jsou po technické stránce zapracovány do projektu včetně usazení domu na konkrétní pozemek. Od architekta trvejte na vysvětlení, jak bude vše fungovat, proč navrhuje právě toto řešení a nakolik jsou provozně a finančně náročná.
Dům na míru
Nízkoenergetický dům je stavbou, která musí vycházet z vlastností konkrétního pozemku. Celkový tvar, orientace ke světovým stranám, spád pozemku, stávající zeleň i okolní zástavba mají zásadní význam pro řešení energetické bilance domu.
Obývák prozářený sluncem
Rovněž charakter vnitřního uspořádání jednotlivých místností má podstatný vliv na pozdější energetickou bilanci. Dispozice nízkoenergetického domu je důsledně rozdělena do tepelných zón. Obytné místnosti jsou situované k jihu; chodby, schody, koupelny a WC do severní fronty domu. Vstup je navrhován nejčastěji z východu nebo ze severu. Ale pravidlem funkčního projektu je vždy respektovat specifika lokality.
Například bydlení v domě s okny směrem na jih může být příjemné v zimě, kdy lze profitovat i z tzv. solárních zisků oken, zejména při použití oken s vysokou propustností slunečního záření. V létě však dochází k přehřívání a narušení tepelné stability místností. Z hlediska topného systému mají okna zásadní vliv na energetickou náročnost stavby, u tradičně koncipované výstavby jimi uniká až 40 % energie. Okna orientovaná na jih mají pozitivní bilanci, na východ a na západ vyrovnanou. Z toho vyplývá preferovat okna na jih a minimalizovat okna na sever, které je navíc dobré osadit izolačními trojskly nebo čtyřskly. Přehřívání osluněných místností bráníme vhodným stíněním, ideálně předokenními žaluziemi nebo roletami, které kromě stínění snižují i přehřívání interiéru. V zimě naopak brání únikům tepla.
Jak ovlivňuje tvar domu energetickou bilanci?
Vzhled i tvar domu je přímo závislý na ploše ochlazovaného pláště vůči obestavěnému prostoru. Je třeba eliminovat zbytečné výstupky a navrhnout jednoduchý tvar střechy a kompaktní tvar domu vhodně orientovaný vůči světovým stranám. Důsledným řešení všech detailů jako je nezbytnost izolace proti vlhkosti a promrzání, ventilace k zabránění vzniku kondenzace par a ekonomický systém vytápění lze dosáhnout optimálních parametrů funkčního nízkoenergetického domu.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Stavba svépomoci – výhody a úskalí
Projekty rodinných domů
Co může prodražit stavbu rodinného domu?
Článek byl zobrazen 18635 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Stavební poradenství
Spárování roubených staveb
Na opravu spár mezi trámy roubenky lze použít recyklovaný materiál vyškrábaný ze spár. Jak si ale poradit, když původní výplň nestačí nebo zcela chybí? Zkuste pracovat postaru, ale s novými materiály.
Stavba svépomoci – výhody a úskalí
Postavit dům vlastníma rukama se může zdát jako naprosto reálná představa s mnoha výhodami. Ano, budeme mít domov podle našich představ, přesně na místě kde chceme a nikdo nám do toho nebude mluvit. Ale není všechno zlato, co se třpytí. Stavba svépomocí má určité výhody, ale i nevýhody. Jak vypadá výsledné skóre?
Sklep - ano či ne?
Dříve míval téměř každý pořádný dům svůj sklep. Dnešní novostavby však mají většinou jen základovou desku a na ní dům, sklepy téměř nikdo nedělá. Proč? Hlavním důvodem je cena zemních prací a následného betonování, kterou je jen málokdo ochoten zaplatit.
Úřední kronika stavby
Stavební deník je jakousi kronikou, v níž se vedou záznamy o stavbě. Má povahu úředního dokladu. Spolu se smlouvou o dílo, kterou investor uzavírá s dodavatelem stavby, představuje v celém jejím průběhu dva nejdůležitější dokumenty. Jejich význam a váha se projeví zejména v případě, pokud mezi oběma stranami dojde k případné soudní při.
Jak vést správně stavební deník?
Každý zhotovitel stavby by měl vést stavební deník. Jde o písemný dokument, v němž jsou chronologicky zaznamenávány veškeré údaje o stavbě. Je důležitý zejména pro případy, kdy dojde mezi investorem a dodavatelem stavby k soudní při. Jak by měl být stavební deník správně veden a jaké náležitosti by v něm neměly chybět?
Vyztužování aneb co dělají u sousedů jinak?
Připravujete projekt, stavíte nebo rekonstruujete? Tak pro vás je určen článek, ve kterém můžete nalézt informace týkající se vyztužování, zpevňování a zajištění celistvosti realizované stavby, ale nejen to, nutno vyztužovat i další věci....
Budete stavět nebo rekonstruovat byt?
Navštivte 2. ročník stavební výstavy STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě. Kulturní dům DKO v Jihlavě na ulici Tolstého se ve středu 27. a ve čtvrtek 28. února stane již po druhé „rájem stavebníků“.
Co je energetický štítek budovy?
Už jste někdy slyšeli o energetickém štítku budovy? Pokud ne, není se ani čemu divit. Tento pojem je relativně nový, zavádí jej novelizovaná ČSN 730540-2/2002 z listopadu 2002. Kromě něj existuje ještě tzv. energetický průkaz budovy a jde vlastně o obdobné dokumenty, avšak energetický štítek je grafickým a tím i přehlednějším vyjádřením. A čeho vlastně?